סיקור מקיף

מדוע השיער שלנו מלבין ואיך מחזירים לו את הצבע?

אנשים ששיערם מלבין מפתחים עקה חמצונית ניכרת בעקבות אגירת מי-חמצן בזקיקי השיער שלהם, מה שגורם לשיערם להלבין מהפנים אל החוץ

זוג קשישים ליטאיים בריקוד עממי. מתוך ויקיפדיה.
זוג קשישים ליטאיים בריקוד עממי. מתוך ויקיפדיה.

חוקרים אירופאיים גילו מדוע השיער שלנו מלבין בתקופת הזקנה – אנשים ששיערם מלבין מפתחים עקה חמצונית ניכרת בעקבות אגירת מי-חמצן בזקיקי השיער שלהם, מה שגורם לשיערם להלבין מהפנים אל החוץ. בנוסף, החוקרים מצאו תרופה המסייעת להיפוך התהליך ולהחזרת צבעו המקורי של השיער. נמצא כי תרופה זו יעילה גם עבור מחלת העור בהקת (ויטיליגו, vitiligo, המחלה ממנה סבל מייקל ג'קסון).

 

"אובדן פתאומי של צבע העור והשיער המקורי יכול להשפיע עמוקות על האנשים החווים זאת ובדרכים רבות," אמרה הרופאה Karin U. Schallreuter, כותבת המאמר מהמכון למחלות פיגמנטריות בשיתוף פעולה עם חוקרים מאוניברסיטת Greifswald בגרמניה, והמרכז למדעי העור בביה"ס למדעי החיים באוניברסיטת ברדפורד בבריטניה. "הוכחנו כי אכן יש שיפור באיכות החיים של אנשים לאחר חידוש הפיגמנטציה, חידוש מלא או חלקי."

על מנת להגיע לפריצת דרך זו, החוקרים בחנו קבוצה בינלאומית של 2411 מטופלים החולים בויטיליגו. החוקרים מצאו, לראשונה אי-פעם, כי חולים בעלי ויטיליגו הם בעלי אותה עקה חמצונית כפי שנצפה בחולים אחרים שמחלתם קשורה לשיבוש בפעילותם של נוגדי חמצון בתוך גופם, לרבות פעילות פחותה או לקויה של האנזימים קטלאז (catalase, אנזים המפרק מי-חמצן), תירודוקסין רדוקטאז (thioredoxin reductase) והאנזים האחראי למנגנוני תיקון בשםmethionine sulfoxide reductases. ממצאים אלו נסמכים על מדע בסיסי ועל תצפיות קליניות והם שהובילו לתוצאות מוצלחות במטופלים בכל הקשור לפיגמנטציה מחודשת של העור והריסים.

"מזה דורות רבים מומצאים טיפולים שונים לשם הסתרת השיער המלבין," אמר העורך הראשי של כתב-העת המדעי The FASEB Journal, "אולם כעת, לראשונה אי-פעם, נמצא טיפול מעשי המטפל בשורש הבעיה. על אף העובדה כי אלו חדשות מרעישות, הממצא המרגש עוד יותר הוא שהטיפול הזה יעיל גם כנגד ויטיליגו. מחלה זו, למרות היותה קוסמטית במהותה, עלולה לגרום להשפעות חברתיות-נפשיות רציניות באנשים הלוקים בה. בפיתוח טיפול יעיל למצב זה טמון הפוטנציאל לשיפור משמעותי ברווחת חייהם של אנשים רבים."

במילים אחרות, החזרת הצבע לשיער השיבה תוסיף לא רק לבריאות, אלא גם לאיכות החיים של כולנו.

הידיעה על המחקר

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

29 תגובות

 1. קראתי את המאמר איך זה מתקשר לוטיליגו בעיית חוסר פיגמנטציה איך מחזירים את הגוון

 2. שלום רב,
  קראתי שוב ושוב את המאמר אך לא הבנתי מה ניתן לעשות, תכלס להשבת צבע השיער הטבעי? אשמח לשמוע/ לקרוא על כך.

 3. איך אפשר לברר אצל מי אפשר לעבור טיפול אני בן 36 וחלק משערי הלבין

 4. דודי נקרא על שם סבו שנהרג במלחמת העולם הראשונה בשרתו בצבא הגרמני כקצין תותחנים. כמוהו, נקראו על שם אותו סב, עוד שני בני דודים. אחד מהם נספה בשואה עם הוריו ואחותו והשני נהרג במהלך שירותו בצה"ל. שלושתם מתו בלי להשאיר צאצאים. סבתם המשותפת מתה בחוסר כל אחרי שממשלת גרמניה שללה ממנה את קצבת אלמנותה. ליתר ביטחון סיגלתי לעצמי אמונה טפלה לא לקרוא לילדיי על שם הורים קדומים שמתו בנסיבות טרגיות.
  האם ישראל, בן דודך, חולק איתך עוד דברים חוץ משֶׁם? האם יש לכם תחומי עניין משותפים?

 5. אני זוכר את המחוג של שנלר שנפל עליך.

  לסבא שלי לא היה מזל, למרות בלורית השער שלא הלבין. הוא נהרג בהתקפת הלגיון על מוצבי הסנטוריום שהגנו על הקיבוץ ממשלט הרדאר (כיום הר -אדר). אני ובן דודי קרואים על שמו. ראה:

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%99%D7%A0%D7%AA_%D7%93%D7%95%D7%93

 6. נכון. כמעט כולם. דודי חטף רסיס שחדר למוחו דרך הרקה השמאלית. הפציעה שלו לא נראתה חמורה בעיני הרופא שבדק את השבויים הפצועים, והוא שהה חודשים ארוכים בשבי ללא טיפול נאות. משום כך הוא נותר משותק בחצי גופו הימני עד יום מותו. לפני המלחמה הוא היה טכנאי מוכשר, ואחד מתפקידיו היה אחזקת השעון של מגדל שנלר.
  וכן, אמא שלי היא גם סבתא בזכות עצמה.

 7. לפי הקישקוש הזה מריחת אנטיאוקסידנטים על השערה תחזיר את צבעה הטבעי

 8. תיקון: שאלתי שוב את אמי. שערה של אמהּ (לא סבתהּ) הלבין כולו בתוך זמן קצר ביותר – ימים ספורים – אחרי נפילת בנה הבכור בשבי

 9. אריק

  תודה על המידע.
  לאור התגובות כבר התחלתי לחשוש שמא לא היה לי סבא מעולם 😉

 10. לגשד:
  התרופה גורמת, ככל הנראה, לפירוק מצבורי מי-החמצן, או צורוני חמצן פעילים אחרים, שנאגרו בזקיקי השיער.

 11. בחיפוש מהיר (לא חיפשתי יותר מדי), מצאתי את זה:
  "..מה שכן", אומר ד"ר לוריא, "יש מקרה שנקרא אלופציה אראטה, אז נפגע המלנין על ידי נוגדנים שנוצרים על ידי המערכת החיסונית והשיער נושר. הגוף מזהה את השיער כגורם זר, מפעיל נגדו נוגדנים וגורם לניתוק השערה מבסיסה. אלא שהשער הלבן לא נפגע מהתהליך הזה, כי אין לו את הפיגמנט מלנין. מכאן מגיע הסיפור העממי בו מספרים על אדם שהלבין בין לילה. הוא לא הלבין, פשוט השיער השחור נשר ונשאר רק הלבן"
  http://www.nrg.co.il/online/archive/ART/632/782.html

 12. אתה מוזמן לספר זאת לסבא שלי.

  הוא בכל זאת חי חיים מאושרים למרות ששיערו הלבין תוך לילה או שתיים או אפילו קצת יותר.

 13. השיער האנושי גדל בקצב של כ 1.25 ס"מ לחודש.
  גם אם כל שורשי השיער הפסיקו ליצר פיגמנטציה וגם אם אורך השיער הוא סנטימטר אחד בלבד (וזה די נדיר אצל אלה שלא עושים קרחת) יארך כחודש עד שהשיער ילבין לחלוטין.
  בדרך כלל זה ייקח יותר כי כמעט לכולם יש שיער ארוך יותר.

 14. יכול להיות.
  יכול להיות גם שזה לקח יומיים..

  אבל בכל זאת אפשר לחיות חיים מאושרים. גם עם שיער לבן.

  וגם אם הסבא או האבא הוא לא כזה גיבור.

 15. למיטב ידיעתי, לא יכול השיער להלבין בין לילה כי גם אם שורש השערה מפסיק ליצור פיגמנטציה – חלק השערה שכבר צמח לא מאבד את הצבע.

 16. כמי ש"נגוע" בוויטילגו ,
  – רופאי עור אינם יודעים להסביר את הגורם למעט ההסבר
  כי "זו תגובה לעקה " , במקרה שלי כנראה חשיפה מוגזמת לשמש ,
  – ידוע לי כי מזה שנים יש טיפול ע'י שילוב של מריחת משחות בסיסיות
  והארה של המקום באור על-סגול, הטיפול ארוך וממושך ,
  מקומי ואינו מתאים ל"משטחים" גדולים .
  – למיטב הבנתי הטיפול/תרופה שעליה מדווח היא בדיוק הטיפול הזה,
  כמי שמעונין בנושא לא מצאתי "חדשות ונצורות" .

 17. אם זה חשוב לך: אז הכוונה לשניה. (הביטוי כנראה השתרש בפיהם של בני הדור ההוא, ואחרי 45' התרגלו לקרוא למ"ע 2 גם באותו שם).

 18. ר.ח רפאי.ם – מה שקרה לסבא שלך היה במלחה"ע הראשונה או השנייה? מצד אחד כתבת "הגדולה" וזה מתאים לראשונה ומצד שני דיברת על טנק נאצי וזה מתאים לשנייה.

 19. סבא שלי זכרונו לברכה, גיבור עטור מדליות, חווה על בשרו את זוועות המלחמה הגדולה.
  שיערו הלבין בין לילה כתוצאה מהתחבאות בשוחה בזמן שטנק של נאצים עבר מעל ראשו במהלך הקרבות.

  דווקא הוא חי חיים מלאים ומאושרים אחרי המלחמות, למרות שיערו הלבן כשלג.
  זכרונו לברכה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן