סיקור מקיף

גרייס הופר חלוצת המיחשוב שגם גילתה את הבאג הראשון – חרק שחדר למחשב וגרם לקצר

היא גם ידועה כשותפה בפיתוח שפת הקובול – שבה נותנים את הפקודות למחשב במילים ולא בקודים מספריים. הופר גם צוטטה בכמה אמרות מפורסמות שאחת מהן היא: קל יותר לבקש סליחה מאשר לקבל אישור."

גרייס הופר בשנת 1984. צילום: הצי האמריקני. מתוך ויקיפדיה
גרייס הופר בשנת 1984. צילום: הצי האמריקני. מתוך ויקיפדיה

אדמירל גרייס מוריי הופר (9 בדצמבר 1906- 1 בינואר 1992(. תיזכר כחלוצת המיחשוב, ושותפה להמצאת שפת הקובול – שפת התכנות בעלת האוריינטציה העסקית. באתר הצי האמריקני היא מוכרת כגברת הראשונה של התוכנה. היא גם צוטטה בכמה אמרות מפורסמות שאחת מהן היא: קל יותר לבקש סליחה מאשר לקבל אישור."

כילדה היתה תלמידה חרוצה. בשנת 1928 בגיל 22 היא סיימה בהצטיינות ייתרה את Vassar College. לאחר מכן למדה באוניברסיטת ייל , שם קיבל תואר שני במתמטיקה ופיסיקה בשנת 1930 ותואר שלישי במתמטיקה ב-1934. הופר החל ללמד מתמטיקה ב-VASSAR ב -1931 במשכורת צנועה של 800 דולרים לשנה אך למרות זאת נשארה לעבוד שם עד שהצטרפה לצי האמריקני בשנת 1943.

במסגרת עבודתה בצי, בשיאה של מלחמת העולם השניה היא צוותה לפרויקט מיחשוב החימוש באוניברסיטת הארווארד שם הפכה למתכנתת הראשונה של מחשב סימן 1 של הצי, הפלא המכאני של זמנו. הופר אהבה גאדג'טים ואכן היא ניצלה את ההזדמנות לשחק עם הגאדג'ט הגדול ביותר של זמנה, מדובר על מתקן עצום בגודלו שאורכו 17 מטרים, גובהו 2.5 ורוחבו כ-2.5 מטרים, שהכיל מתגים, ממסרים מגושמים וצינורות ריק – זה היה המחשב סימן 1. הוא איחסן 72 מילים וביצע שלוש פעולות חיבור בכל שניה.

ב -1946 הופר השתחררה משירות פעיל והצטרפה להרווארד שם עבדה במעבדה למחשוב שבו המשיכה לעבוד עם מחשבי סימן 2 וסימן 3 עבור הצי האמריקני. ב- 1949 היא הצטרפה לחברת המחשבים אקרט מוצ'לי בפילדלפיה, שנקראה מאוחר יותר ספרי ראנד , שם עיצבה את המחשב האלקטרוני המסחרי הראשון בקנה מידה גדול יוניוואק שהיה חזק פי אלף ממחשב סימן 1 של הצי.

לפי קורות החיים שלה באתר הצי, היא שינתה את חייהם של כל העוסקים בענף המחשבים על ידי פיתוח מערכת Bomarc , שנקראה מאוחר יותר COBOL שפה משותפת בעלת, אוריינטציה עסקית

קובול איפשרה למחשבים להגיב למילים ולא למספרים. בבדיחות הדעת היא הסבירה "פיתחתי את שפת הקובול כי לא ידעתי לאזן את פנקס הצ'קים שלי." היא גם זכורה כמי שהטביעה את המיהל באג כאשר איתרה שגיאה במחשב סימן 2, וכשבדקה הסתבר שעש נלכד באחד הממסרים. הבאג הוסר בזהירות והודבק ליומן הדיווחים היומי של הופר, מאז כל בעיה במחשב מכונה באג (חרק באנגלית).

הבאג הראשון. צילום: הצי האמריקני
הבאג הראשון. צילום: הצי האמריקני.

הופר פרשה מהצי בשנת 1966 והוחזרה ב-1967 לשירות פעיל שהיה אמור להמשך שישה חודשים. היא הועלתה לדרגת קפטן ב-1973 ומונתה ליועצת מיוחד למפקד האוטומציה ועיבוד הנתונים של פיקוד הצי (NAVDAC), שם נשארה עד שפרשה לגמלאות בשנת 1986 – בגיל שמונים, גיל שבו נאלצים חיילי הצי לפרוש גם אם לא עשו זאת מרצונם עד אז.

לביוגרפיה של גרייס הופר באתר הצי האמריקני

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

8 תגובות

  1. מי יודע מה זה "צינורות ריק". הכותב/המתרגם צעיר כנראה מכדי לדעת. ובכן זה vacuum tube., שהם בעברית שפופרות רדיו, או בלשון העם, מנורות רדיו, שהוחלפו בטרנזיסטורים שהוחלפו ב"צ'יפ".

  2. גרייס הופר לא טבעה את המושג "באג". היא כתבה "First actual case of bug being found" – כלומר הביטוי לא חדש.
    הביטוי קיים כבר עשרות שנים לפני כן. אפילו אדיסון חיפש באגים בפטיפון שלו……

  3. אוקי חרגול הוא סוג של חרק(באג).אבל גרס הופר הוא גם סבבה.אולי תיקוות הגרס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן