סיקור מקיף

בהודו נגנבה אנטנה קרקעית המשמשת את לוויני ה-GPS

משערים שהגנבים מתכוונים לפרק אותה ולמכור אותה תמורת ערך השייר שלה. המשמעות היא שתת-היבשת ההודות לא תקבל נתוני זמן אמת ורמת דיוק המערכת באזור תפגע

הדמיית אמן נאסא של לווין GPS
הדמיית אמן נאסא של לווין GPS
האנטנה שנגנבה היא אחת מ-336 תחנות קרקעיות המשדרות מידע ללויינים כדי לחשב את הסטייה של הלווין. הפעולה משפרת את רמת הדיוק של המערכת. אומנם בהודו קיימות 2 תחנות שידור מהסוג הנ”ל, אך האנטנה שנגנבה הייתה היחידה ששידרה נתוני זמן אמת. ואחת מ-40 תחנות בעולם המשדרות מידע בזמן אמת.

לצורך הקמה והפעלה של תחנת שידור חדשה תידרש לפחות שנה. משמעות הדבר היא שבשנה הקרובה המידע שיתקבל לא יהיה מדויק כבעבר. האזרח הקטן אולי לא ירגיש בהבדל, לעומתו הקהילה המדעית מבססת את מרבית מהתצפיות ומהמחקרים שלה על נתוני GPS.

להערכת הרשויות, הגנבה בוצעה על רקע כלכלי – על מנת למכור את השיירים תמורת ערכם הכלכלי. נזכיר כי בעבר בוצעו גנבות דומות במכון המדע ההודי. גנבים שנכנסו לקמפוס חתכו עצי אלגום (עצים ריחניים בהודו) בגלל הערך הכלכלי של העצים, תוך העלמת עין מצד מאבטחי הקמפוס. פעם אחת נאלצו הגנבים לברוח מהקמפוס והשאירו את ציוד החיתוך מאחור. מאוחר יותר הם חזרו למקום כדי לקבל חזרה את הציוד מהמאבטחים. במקום להעניש את המאבטחים, הנהלת המכון החליטה לקטוע את כל עצי האלגום כך שלגנבים לא יהיה מה לגנוב. התוצאה של ההחלטה האומללה ידועה כיום בכל רחבי הודו – תת-היבשת ההודית לא מקבלת נתוני זמן אמת מלוויני GPS.

GPS – מערכת ניווט לוויינים

מערכת ה-GPS (קרי Global Positioning System) היא מערכת ניווט הנעזרת בלוויינים בחלל שמשדרים גלי רדיו כדי למצוא קואורדינטות מדויקות על פני כדור הארץ. משתמש קצה בכל מקום על כדור הארץ שרוצה לדעת מה מיקומו המדויק מקבל מידע ממספר לווינים שנמצאים במסלול מעל אותו המקום. בעזרת טריאנגולציה של המידע המתקבל מהלווינים מכשיר הקצה מחשב את מיקומו המדויק על פני כדור הארץ.

המערכת מאוד מתוחכמת והיא משתמשת במגוון שיטות כדי להגדיל את הדיוק, כך למשל כל לווין נושא שעון אטומי כדי שלא תהיה סטייה של מרכיב ה”זמן” בנוסחת חישוב המיקום. כדי להשיג דיוק גדול יותר, המערכת נעזרת בתחנות מידע קרקעיות. הלווין שולח לתחנה את מיקומה המשוער, וכיוון שמיקום התחנה ידוע, המערכת מודדת את הסטייה של הלווין ומשיגה דיוק גבוהה יותר.

הגנבה תשפיע לרעה על דיוק המערכת באזור. לצורך המחשה נספר כי בישראל מותקנות 18 תחנות קרקעיות – אף אחת לא משדרת נתוני זמן אמת. בהודו היו רק 2 תחנות קרקעיות, כאשר אחת מהן שידרה נתוני זמן אמת, והיא זו שנגנבה. הפגיעה היא כפולה, לא רק שרמת הדיוק תרד בגלל שאין נתוני זמן אמת אלא שעכשיו נותרה רק תחנה אחת.

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן