סיקור מקיף

"עין האלוהים" שינתה צבעה מכחול לחום

מתקן האינפרה אדום ויסטה בטלסקופ של סוכנות החלל האירופית בצ'ילה נתן מבט חדש על ערפילית הסליל – העין הענקית בשמים

השוואה זו מראה את ערפילית הסליל (Helix Nebula) כפי שצולמה בטלסקופ ויסטה באינפרה אדום   (משמאל) והמראה המוכר יותר שלה באור הנראה מטלסקופ ESO בצ'ילה בקוטר 2.2 מטרים. המראה באינפרה אדום חושף רצועות של גז מהערפילית שלא רואים כמעט בתמונה באור הנראה של הסליל. Credit: ESO/VISTA/J. Emerson. Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit
השוואה זו מראה את ערפילית הסליל (Helix Nebula) כפי שצולמה בטלסקופ ויסטה באינפרה אדום (משמאל) והמראה המוכר יותר שלה באור הנראה מטלסקופ ESO בצ'ילה בקוטר 2.2 מטרים. המראה באינפרה אדום חושף רצועות של גז מהערפילית שלא רואים כמעט בתמונה באור הנראה של הסליל. Credit: ESO/VISTA/J. Emerson. Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit

מי מסתכל על מי כאן? תמונה חדשה של ערפילית הסליל (Helix Nebula) המכונה גם "עין האלוהים" במייל הויראלי המפורסם בהשוואה לתמונות קודמות של ערפילית הסליל באור הנראה – בינתיים העין עטתה עדשת מגע צבעונית, ושינתה את צבעה מכחול לחום. מה שהאור האינפרה אדום חושף באמת הם הרצועות של גז קר בתוך הערפילית, שניתן לראות בבירור על רקע כוכבים וגלקסיות רחוקות.

ערפילית הסליל היא ערפילית פלנטרית הממוקמת בקבוצת דלי, כ-700 שנות אור מכדור הארץ. עצם מוזר זה מקיף כוכב דמוי השמש בשלב האחרון של חייו. למעשה השמש שלנו עשויה להיראות כך יום אחד, בעוד כמה מיליארדי שנים.

 

ערפילית הסליל היא מערה של גזים זוהרים. הטבעת העיקרית של הסליל קוטרה כשתי שנות אור, בערך מחצית המרחק בין השמש לבין הכוכב הקרוב ביותר. ואולם החומרים מהערפילית התפזרו החוצה למרחק של לפחות ארבע שנות אור. הדבר ברור במיוחד בתמונה האינפרה אדומה מכיוון שהגז המלקולארי האדום נראה חוצה את מרבית התמונה.

טלסקופ ויסטה של המצפה האירופי הדרומי בפארנל שבצ'ילה צילם את התמונה המרהיבה הזו של ערפילית הסליל. Credit: ESO/VISTA/J. Emerson.
במרכז הערפילית נמצא כוכב גוסס שהעיף כמויות עצומות של אבק וגז ויצר את המילוי דמוי זרוע הציד הנמתח לעבר השפה החיצונית ומורכב מאותו החומר. כאשר לא יכול עוד היה הכוכב להחזיק את השכבות החיצוניות הוא השיל אותם לאט ויצר את הערפילית. הכוכב עצמו הופך בהדרגה לננס לבן והוא מופיע כנקודה כחולה זעירה במרכז התמונה.

התמונה של טלסקופ ויסטה חושפת גם מבנה עדין של טבעות הערפילית. האור האינפרה אדום מראה כיצד הגז המולקולרי הקר יותר מסודר. החומר מסתבך לתוך סיבים הקורנים החוצה מתוך המרכז וכל המראה מזכיר תצוגת זיקוקי דינור קוסמיים או עין ענקית.

לידיעה ביוניברס טודיי

עוד בנושא באתר הידען

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

  1. לדעתי מה שקרה זה שאלוהים הסתובב וכעת אנחנו מביטים ברקטום שלו. על כן עלינו לכנות את הערפילית מהיום "הרקטום של אלוהים".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן