סיקור מקיף

ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר: דרושה פעולה דחופה לבלימת התחממות כדה”א

בלייר יוזם הסכם בינלאומי לצמצום התחממות כדור הארץ * הדו”ח על ההשפעות הכלכליות של שינוי האקלים העלה ממצאים קודרים וצפה שפל כלכלי חסר תקדים

בריטניה קראה לנקוט פעולה דחופה בנושא שינוי האקלים – זאת בעקבות דו”ח חמור שמצייר תמונה אפוקליפטית של השלכות התחממות כדור הארץ. הדו”ח קובע כי צפויה עלייה של עד 5 מעלות צלזיוס בטמפרטורות במאה הבאה, שתגרום לשטפונות ולבצורת קשה ותאלץ כ-200 מיליון בני אדם לעזוב את מקום מגוריהם. ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר אמר בעקבות הדו”ח כי השלכות התחממות כדה”א הן “אסוניות”, וקרא לפעולה דחופה. “אין לנו זמן”, אמר בלייר.

תחזית קודרת לגבי שינוי בלתי הפיך באקלים בעולם ושפל כלכלי חסר תקדים – זו ההערכה שפורסמה בתחילת השבוע בדו”ח של הכלכלן הבריטי, סר ניקולס סטרן. בעקבות הדו”ח, החליטה ממשלת בריטניה להוביל יוזמה לחתימת הסכם עולמי חדש שיקטין את כמויות הפחמן הדו חמצני הנפלט לאטמוספירה.

הממשלה הבריטית ממהרת לקדם את הנושא מכיוון שתוקפו של פרוטוקול קיוטו (אמנה בינלאומית שמטרתה מניעת התחממות כדור הארץ) פג ב-2012, ולא קיים הסכם מחייב שיאריך אותו. לשכת בלייר שואפת לקבוע את קווי המתאר של ההסכם עם מדינות הג'י 8 וחמש מדינות מתפתחות מרכזיות בשנה הבאה, או לכל המאוחר עד 2008.

טוני בלייר ינסה לשכנע את קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, להפוך את שיתוף הפעולה הבינלאומי בנושא שינוי האקלים למוקד הפעילות של גרמניה בתור נשיאת הג'י 8, החל מינואר הקרוב. סביב הנושא קיימת תמימות דעים בין לשכת ראש הממשלה לשר האוצר, גורדון בראון, שיפעל ליצירת שינוי מחשבתי באו”ם ובבנק העולמי. לדעת בראון, ארגונים אלה אינם מצוידים כראוי לצורך פיקוח על הסכמים בנושא ההתמודדות עם ההתחממות העולמית, בין השאר לפיקוח על העקרונות לפיהם יוקצו מכסות פליטת הפחמן למדינות השונות.

מקורות בלשכתו של טוני בלייר אמרו כי ראש הממשלה רוצה להשיג הסכם מסגרת שיכלול מטרת יעד לייצוב כמות הפחמן הדו חמצני שנפלט לאוויר, תוכנית עולמית למכסות של פליטת פחמן, ולסחר במכסות אלה, השקעה בקרן עולמית לפיתוח טכנולוגיות ירוקות ופעולה לעצירת ביעור היערות. ההסכם יכלול שלוש מדינות שאינן חלק מפרוטוקול קיוטו – ארה”ב, סין והודו.

בהצגת הדו”ח בתחילת השבוע, שחובר על ידי הכלכלן סטרן, ועוסק בהשפעות הכלכליות של שינוי האקלים, אמר ראש הממשלה: “ישנן עדויות משכנעות לכך שבלי צעדים חריפים להקטנת פליטת הפחמן ב-10-15 השנים הבאות, נאבד את יכולתנו לשלוט בהתחממות העולמית”.

בדו”ח נאמר עוד שאם המגמה הנוכחית תמשך, התוצאה תהיה עלייה של 5 מעלות צלזיוס מעל לטמפרטורה שהיתה בעידן הטרום תעשייתי – דבר שיוביל לקיצוץ של 5%-20% ברמת החיים בעולם. שר האוצר בראון, שישב ליד ראש הממשלה בעת הצגת הדו”ח שלשום, אמר שלא מספיק שהמדיניות הכלכלית תתמקד בצמיחה ויצירת תעסוקה מלאה, אלא ש”במאה ה-21 מטרותינו יהיו משולשות: צמיחה, תעסוקה מלאה ודאגה לסביבה”.

ראש הממשלה ושר האוצר הסכימו שמיסוי למען איכות הסביבה יהיה חלק מהפתרון להתחממות העולמית. האוצר גם שולח את סטרן למסע בסין, הודו, ארה”ב ואוסטרליה כדי להפיץ את המסר שעולה מהדו”ח שלו: ההוצאה בעתיד להתמודדות עם השלכות ההתחממות העולמית תהיה גבוהה בהרבה מהמחיר שיעלה לפעול כעת לעצירתה. בראון צפוי להחליף את בלייר בתפקיד ראש הממשלה בשנה הקרובה, ובלימת שינוי האקלים תהיה במוקד המדיניות שלו.

בנסיון לשפר את הרושם של פעולות הממשלה בנושא שינוי האקלים, השר לענייני סביבה, דייוויד מיליבאנד, הצהיר שיפעל במושב הפרלמנט הבא לאישור חוק שיקבע מטרה ארוכת טווח של הקטנת פליטת פחמן דו חמצני לאטמוספירה ב-60% עד 2050. הוא סירב לקבוע יעדי ביניים או קצב שנתי להפחתה, כמו שדרשו חברי אופוזיציה וחלק מחברי מפלגתו.

בהצעת החוק גם מופיעה הקמה של גוף עצמאי שיעבוד עם הממשלה להקטנת פליטת הפחמן. כמו כן, הוגדרו הסמכויות לנקיטת הצעדים הדרושים להשגת המטרות. ואולם, לאור המהירות בה הממשלה תמכה בחוק, מקורות ממשלתיים לא היו מסוגלים לומר אילו עיצומים יוטלו על הממשלה או התעשייה הבריטית אם המטרות לא יושגו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן