מבט חדש על כדור הארץ כמו שלא נראה מעולם

מיזם של סוכנות החלל האירופאית וארגון המזון והחקלאות של האו"ם מציג גירסא ראשונית של תוכנת GlobCover המציגה מבט ייחודי על כדור הארץ

צילום מסך של התוכנה
צילום מסך של התוכנה

בעבר כבר בוצעו מיפויים גלובליים של כדור הארץ ברזולוציות שונות ועל ידי גופים שונים, אך זו הפעם הראשונה שהמפה תהיה זמינה לציבור הרחב. המפה האינטראקטיבית תכיל תמונות ברזולוציה גבוהה – פי 10 מכל הקודמות שלה – ותושלם ביוני 2008.

גלוב-קובר מבוססת על 20 טרה בייט של תמונות, שווה ערך לתוכן של 20 מיליון ספרים. התמונות צולמו על ידי מצלמת MERIS שמותקנת על לווין תצפית כדור הארץ Envisat של סוכנות החלל האירופית. המפה מבוססת כל תמונות שצולמו בין מאי 2005 לאפריל 2006. כל המידע עבר סטנדרטיזציה על ידי טכניקות מיוחדות שפותחו במיוחד לצורך כך.

מטרת המפה האינטראקטיבית היא להציג את כיסוי השטח של כדור הארץ, לצורך כך פותחו 22 תצוגות שונות של כיסויי שטח הכוללים גם שטחים חקלאיים, שטחים ימיים, שטחים מלאכותיים (עירוניים), שטחים קבועים של קרח או שלג, שטחי יערות, שטחי צמחיה ועוד. כדי להגדיל את התועלת לחוקרים, הותאם המקרא של המפה ל-LCCS של האו"ם (UN Land Cover Classification System).

גלוב-קובר הושק בשנת 2005 על ידי סוכנות החלל האירופאית בשיתוף עם שותפים בינלאומיים דוגמת סוכנות איכות הסביבה של האום (UNEP), מרכז המו"פ המשותף של הקהילה האירופאית (JRC), סוכנות איכות הסביבה האירופאית (EEA), ארגון מיפוי היערות העולמי, ארגון מיפוי האדמות העולמי וגופים רבים נוספים.

מדענים שיעזרו במידע מחכים בקוצר רוח לפרסום המפה האינטראקטיבית הסופית. מעבר למיפוי הויזואלי של השטחים השונים, גלוב-קובר יעזור לנתח מגמות לאורך השנים, יהוו כלי לאיתור וניהול משאבים, יעזור בהבטחת מזון, יעזור לעקוב אחר ההשפעות של ההתחממות הגלובלית בכלל וההשפעה על מערכות אקולוגיות אזוריות בפרט. למפה שימושים רבים במגוון תחומים, הוא יהיה חופשי לכל, והמידע בו יהיה בעל רזולוציה גבוהה כפי שלא נראתה עד היום.

לידיעה המקורית של סוכנות החלל האירופאית

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

 1. רעיון מצויין שיעודד הרבה מיזמים בעלי יכולות מוגבלות.
  אבל אני מקווה שהם מודעים לגבי המידע הרגיש כגון אזורים צבאיים וכו'

 2. דרור, אכן המטרה היא לשרת מחקרים בקנה מידה גלובלי. אבל ניתן להשתמש בה גם במחקרים מצומצמים יותר – למשל במדינת ישראל ניתן יהיה לבדוק מה אחוז השטח שמשמש כשטח חקלאי, יערות, שטחים עירוניים וכו… ואז להשוות לנתונים בעוד שנה ובעוד חמש שנים.

 3. הערה קטנונית נוספת:
  "רזולוציה גבוהה פי 10" ???
  לא מדובר בגוגל ארץ !
  מדובר במיפוי ברזולוציה של 300 מטר לפיקסל. כנראה יוכל לשרת רק מחקרים בקנ"מ גלובלי.
  כבר בוצעו מיפויים גלובלים מפורטים יותר הזמינים למדענים, אך בעזרת SAR ממעבורת.

 4. נחמד מאוד!
  הערה קטנונית: זה לא קצת 'שנות ה-90' להסביר לנו כל פעם שיש ציון של גודל בסיס נתונים (פה: "20 טרה בייט של תמונות") כמה ספרים זה יתפוס? מלבד השרירותיות של ההמרה (מהו נפח של ספר?!) זה לא מוסיף הרבה ידע. דרך אגב, גם הגודל הוא לא כזה מרשים – קטן יותר מגודל ספרית ה-VOD של HOT…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן