סיקור מקיף

קרחון פעיל התגלה על מאדים

המצאן של פסגות בהירות יכולות לנבוע מכך שקרח זה נחשף לאחרונה

פסגת קרח במאדים. צילום: מארס אקספרס, סוכנות החלל האירופית
פסגת קרח במאדים. צילום: מארס אקספרס, סוכנות החלל האירופית

תמונות ששידרה החללית האירופית מארס אקספרס, חשפו ככל הנראה לראשונה קרחון פעיל על כוכב הלכת האדום. יש לציין כי תצורות קרחוניות התגלו קודם לכן על הר הגעש אולימפוס מונס, אך סבורים כי אלו תצורות בנות ארבעה מיליוני שנים. לעומתם קרחון זה עשוי להיות צעיר יחסית, רק בן כמה אלפי שנה. כעת מציעים מדענים אירופאים להפוך את הקרחון ליעד נחיתה לאחת מחלליות המאדים הבאות, כדי לחפש שם לא רק מים אלא גם סימני חיים.

הקרחון הצעיר הופיע באיזור Deuteronilus Mensae השוכן בין ההרים הנישאים שבדרום לבין המישור השטוח שבחצי הכדור הצפוני של מאדים. “אם זו היתה תמונה של כדור הארץ הייתי אומר ישר שזה קרחון”, אמר ד”ר ג'ראלד נאוקום מהאוניברסיטה החופשית של ברלין, שהוא המדען הראשי האחראי על מצלמת ההדמיה הסטריאוסקופית בעלת הרזלוציה הגבוהה (HRSC) לאתר הבי.בי.סי.

“לא הצלחנו לגלות את סימני החתימה הספקטרלית של המים, אך אנו מתכוונים להמשיך ולחקור את הקרחון כאשר החללית תחלוף מעליו שוב בחודשים הקרובים ולבצע מדידות נוספות. על הרכסים של הקרחון ניתן לראות בבירור פסגות לבנות, דבר המעיד על קרח שנחשף לאחרונה. תגלית כזו היא נדירה ועד כה התגלו אתרים בודדים כאלה משום שברגע שהקרח נחשף לסביבה המאדימאית, הוא ממריא (הופך ממצב מוצק ישירות לגז)”.

לדברי ניוקום, ההערכה היא שהקרחון עלה מן הקרקע במהלך עשרות אלפי השנים האחרונות כאשר מים פרצו החוצה וקפאו. “משמעות הדבר היא שזהו קרחון הפעיל כעת. זו תופעה ייחודית”, אומר ניוקום.

לא כל החוקרים חולקים דעה זו באשר לאירוע. ישנם המאמינים כי שלגים היורדים מדי פעם במאדים הם הגורמים להתפתחות הקרחונים, כמו בכדור הארץ. אך לדברי ניוקום, מיעוט המשקעים בכוכב הלכת האדום מפחית את הסיכויים לכך.

לדבריו, קרחון זה עשוי להיות איזור טוב לשלוח אליו חללית רובוטית כדי לחפש עדויות לחיים על מאדים. “אם חיידקים שרדו בעומק הקרקע מתחת למאדים, הם היו יכולים להגיע לפני השטח באמצעות מים שפרצו מן המעמקים.”

בחודש שעבר ציינה סוכנות החלל האירופית חמשת אלפי הקפות של החללית, ששוגרה למאדים ב-25 בדצמבר 2003.

7 תגובות

 1. לא יכול להיות שיהיו חיים מחוץ לכדור הארץ.. אין עוד מקום ביקום כמו כדוה”א כל כוכב מכיל רכיב אחר חוץ מארץ שהוא היחיד שבו אפשר להתקיים כי הוא מכיל את כל הנחוץ לחיים… די להשתגע!!!

 2. כל הגישה שלכם מוטעית משורשה

  אם יהיו חיים,לא חובה לצפות שהם יתנהגו במישור שלנו כלומר:
  מאותן מקורות כמו מים מזון מינרלים חמצן אור וכו’

  ולא חובה שבכל ממוקדים בחושים שלנו
  יתכן מאוד שהם פועלים בעוצמות אור שונות (לא אור נראה) ,תת גלי קול וכו’

  כל הנסיונות לחפש מקורות דומים לשלנו ולהשליך אותם על כוכבים אחרים מוטעה מיסודו,מכיון שהתנאים שונים לחלוטין ולא עומדים בקרטריונים הבסיסים של “חיים”.

 3. האם ידוע קוטרו של המכתש שרואים בתמונה ?

  כדאי מאד לא להתעלם מפרטים חיוניים כאלה בידיעות
  שמתפרסמות.

 4. לא ברור מדוע לחפש חיים בקרחון צעיר במקום בקרחון עתיק. הרי ההגיון אומר שהסיכויים למצוא חיים, נוטים לטובת המקרה בו היה להם מספיק זמן להתפתח, לא?

 5. ואוו זה מדהים יהיה אפשר לעשות שם סקי!! :-))

  והאמת? מוזר מאד שצילמו כבר את מאדים מכל הכיוונים ומכל הזוויות האפשריות במשך שנים, ורק עכשיו גילו את הקרחון הזה שהוא כל כך בולט בציבעו הלבן על פני השטח, איך זה יתכן שפיספסו משהו כל כך בולט?

  בכל אופן זה פשוט מדהים! ואולי ימצאו שם חיים? 🙂

 6. מרגש.
  אני מקווה שלא יתברר שזה סתם מרבץ מינרלים לבנבנים ושהחתימה הספקטרלית שתתמקד באזור החשוד תראה מעבר לכל ספק שמדובר במים.

  אני מאמין באופן אישי שחיים יכולים להמצא כמעט בכל מקום. גם במקומות שלא מצאו אותם עדיין כמו הירח. אבל אם מדובר בגוש קרח גדול על הקרקע המאדימית, הרי ששם כנראה ימצאו חיים מיוחדים: חיים שדומים לצורת החיים על כדור הארץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן