סיקור מקיף

על צבאים ורשויות המבוהלות עוד יותר מהם

עם גידול אוכלוסיית הצבאים התרבו הזאבים אבל אז החקלאים דרשו לדלל אותם, ובאו התנים

צבי ארץ ישראלי. קרדיט nadavnka
צבי ארץ ישראלי. קרדיט nadavnka

ברשות הטבע והגנים פרסמו מספרים של ספירת צבאים בגולן וברמות יששכר, על פי הפרסומים נפלו מספרי האוכלוסיות במאות אחוזים ב-25 השנים האחרונות … מ-350 צבאים ברמות יששכר בשנות ה שמונים לפחות מ-200 השנה, מ 450 פרטים בגולן … ל 250.

במידה והמספרים נכונים זו ה כ ח ד ה של הצבי הישראלי !יותר לי להזכיר כי ב-1967 כשהגענו לגולן כמעט ולא היו בו צבאים , תחת שלטון הסורים ניצוד כל מי שנע בשטח. כדי לתקן את המצב נלכדו צבאים ברמות יששכר ושוחררו בגולן.

כלומר (במידה ונתוני הרש"ט נכונים) תוך כ 20 שנה התרבו הצבאים ואוכלוסייתם גדלה בעשרות אחוזים, עד כדי כך שהחקלאים החלו לטעון לנזקים, מצב דומה נוצר גם ברמות יששכר. הריבוי המהיר נוצר בגלל זמינות מזון ומיעוט טורפים, אלא שהטבע יודע לטפל בבעיות ותוך זמן קצר גדלה אוכלוסיית זאבים שהייתה אמורה "לטפל" בריבוי הצבאים.

כאן התערבו החקלאים שעסקו בחיסול הזאבים שכן אלה "טורפים עגלים", סילוק/דילול אוכלוסיית טורף-העל הותיר חלל שאותו ממלאים התנים.
https://www.hayadan.org.il/super-preditors-missing-2211099/

החקלאים טענו גם לנזקים מפיות הצבאים : תחרות על מקורות מרעה מול הבקר. להזכירכם צבי ישראלי הוא חיית בר מוגנת ! כך גם זאב !בכל מדינה שתושביה מכבדים את סביבתם הטבעית (ואת החוק),. כאשר יש חיכוך בין חקלאים לחיות בר (מוגנות) מחויבים החקלאים למנוע את הנזקים באמצעים שאינם פוגעים בחיות : גידור, הפחדה ואפילו האכלה (ראו את הטיפול בעגורים) זאת בעזרת הרשויות, אצלנו … בוקרי הגולן הם מתיישבים חדשים, כמו במקרים רבים אחרים, הקשר בינם לבין הסביבה הטבעית אינו "נטוע בדמם" כמו אצל חקלאים מסורתיים באירופה למשל.

לכן כאשר גורמים מהסביבה הטבעית "מזיקים" לחקלאים הם פונים למי שתפקידו להגן על חיות הבר בנוסח "קחו מכאן את החיות שלכם ולא נשמיד אותן".

מי שתפקידו להגן על החיות נבהל והתוצאה פעילות שגויה, כאשר הגיעו טרוניות על "זאבים שטורפים עגלים" … דוללה אוכלוסיית הזאבים. דילול אוכלוסיית הזאבים נתן לצבאים תמריץ להתרבות מאחר והחקלאים טענו ל"נזקים מצבאים" התבצע "דילול" אוכלוסיית הצבאים, וכך פעילות שהחלה כשיחזור עולם החי (אחרי התקופה הסורית) הפכה ל"הגנה על חקלאים" כלומר "דילולים".

השילוב של "דילול" אוכלוסיית הצבאים והזאבים נתן מרחב מחיה והתפשטות לתנים. ריבוי הישובים וגידול האוכלוסייה האנושית הוסיפה טורף נוסף למערכת כלבים שהתפראו ! אלה חוזרים ל"מקורותיהם", מתארגנים בלהקות והופכים לציידים מיומנים האיסור להשמיד כלבי בית שהתפראו "תורם" לריבויים ומסכן את הסביבה הטבעית כמו גם את התושבים, שכן למרות פרסומים מי שמעביר כלבת וגורם להפצתה הם כלבים שאינם חוששים מהאדם ועוברים מאזור לאזור ‫(‬תנים, שועלים וזאבים הם "טריטוריאלי" ונשארים בשטח מוגדר). תנים וכלבים "נהנים" מכושרם ומיומנותם של אנשים לייצר … לכלוך. פגרי חיות בית שמפוזרים בסביבת המשקים החקלאיים ו"מזבלות פיראטיות" מהווים מקורות מזון (חלופיים). ‫(‬נזכיר כי פיזור אשפה מהווה עבירה).

שילוב של מיעוט עד חוסר באוכלוסיות של טורף על – זאבים, יחד אם "אספקת" מזון תמידית ממקורות אנושיים ייצרו תנאים מרביים להתרבותם של להקות כלבים שהתפראו ותנים, אלה גם אלה צדים צבאים עד כדי הכחדה.

וכך חולשת הרשויות מול "בוקרים", כושרם של תושבים לייצר ולפזר … טינופת, חוסר הרגשת שייכות ארצית של חקלאים, כל אלה מביאים לשילוב קטלני לחיות הבר בסביבתנו. שכן גם בתחומי ארצנו הזעירה נכון יהיה אם במקום שליטה בסביבה למען האוכלוסייה האנושית, תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה !

2 תגובות

  1. הרשימה פורסמה בעבר ונמחקה בגלל פעילות התקפית של "בלוגר",
    כבר אחרי הפרסום הראשון הוספתי תגובה כי :
    "לא הצלחתי לאמת את המספרים ממקורות אמינים
    (הנתונים לקוחים מהמדיה) ולכן אין להתיחס למספרים
    אלא לעקרון הכללי ".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן