סיקור מקיף

התמ"ס פועל לבחינת האפשרויות לשילוב חברות ישראליות בתכנית לוויני גלילאו

מינהל סחר חוץ במשרד התמ"ס בשיתוף מכון היצוא ערך השבוע וידיאו קונפרנס למול נציגי האיחוד האירופי בבריסל בנושא תוכנית גליליאו, אשר הינה תוכנית האיחוד האירופי לאספקת שירותי מיקום וזמן לוויינים

לווייני גלילאו. (איור: סוכנות החלל האירופית -  ESA)

מינהל סחר חוץ במשרד התמ"ס בשיתוף מכון היצוא ערך השבוע וידיאו קונפרנס למול נציגי האיחוד האירופי בבריסל בנושא תוכנית גליליאו, אשר הינה תוכנית האיחוד האירופי לאספקת שירותי מיקום וזמן לוויינים.

במפגש השתתפו נציגי חברות ביניהן, תעשייה אווירית, לוברד, תדיראן ספקרטה לינק, סאל גייד, ראש סוכנות החלל הישראלית, וכן נציגים ממשרדי התמ"ס התחבורה, התקשורת והחוץ. במהלך המפגש נסקרו לוחות הזמנים של הפרוייקט, הגופים אשר הוקמו ויוקמו להרצתו וניהולו, אפשרויות שת"פ העומדות בפני מדינות וגופים שאינם מהאיחוד האירופי.

נציגי האיחוד האירופי מסרו כי לשלב הבא (2005-2003) הוקצו 1.1 מיליארד יורו. בשלב זה ישוגר לחלל חלק מהמערך הלוויני של התוכנית ויבנה חלק ממערך הקרקע שלה. המטרה הינה לוודא כי המערכת עובדת. במידה ושלב זה יוגדר כהצלחה ישוגרו לחלל בשלב השלישי (2008-2005) 26 לוויינים ותושלם בניית מערך הקרקע של התוכנית.

האיחוד האירופי מתכנן כי החל משנת 2005 תופעל התוכנית ע"י מפעיל מסחרי פרטי ובקרוב יוחל בהגדרת המכרז לבחירת אותו מפעיל או רשת מפעילים. נציגי הא"א מסרו שהם מעונינים לראות גם גופים ומשקיעים ישראליים לוקחים חלק בהפעלתה המסחרית של התוכנית.

סמנכ"ל סחר חוץ בתמ"ס, רונית קן, מסרה כי המשרד ממוקד כעת בבחינת האפשרויות לעזור לחברות ישראליות להשתלב במערך המכרזים אשר מנהלת התוכנית צפויה להוציא בקרוב. היקף התוכנית נאמד בלמעלה מ- 3.5 מיליארד יורו. קן הוסיפה כי נסקרות אפשרויות שת"פ בין האיחוד האירופי וישראל במסגרת התוכנית. שת"פ זה המוגדר כאסטרטגי, יכול להוות בסיס איתן לתעשיות האירו חלל הישראליות הן למיזמים משותפים והן לתחרות בשוק השירותים הלוויינים האזרחי בטווח הזמן הבינוני והארוך.

רקע על תכנית גלילאו

תוכנית גליליאו הינה תוכנית הדגל של האיחוד האירופי. לתוכנית מיוחסת חשיבות רבה הן בגלל פיתוח היכולות עתירות הידע הקשורות בה והן בגלל שתאפשר לחברות המשתתפות בה להתחרות על נתח משוק השירותים הלוויינים, שוק אשר מוערך כי שוויו יגיע בטווח של 10 עד 15 שנים להיקף של עשרות מיליארדי יורו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן