סיקור מקיף

הרולס רויס של החלליות- גלילאו רוסקה על צדק

החללית הוכתה על ידי עיכוב בשיגור, אנטנה מרכזית חסרת תועלת, מכשיר הקלטה טמפרמנטי, וביקורת על כך שמדובר בכשלון יקר. ואולם בסופו של דבר היא הפכה לסיפור הצלחה. היא ביצעה תגליות בלתי צפויות ששינו כמה אמונות ותיקות אודות מערכת השמש שלנו ואפילו אודות מקור החיים.

גלילאו – סיפור הצלחה חללי
מאת אבי בליזובסקי

המסך ירד על פרק הסטורי בתולדות חקר מערכת השמש כאשר החללית גלילאו התרסקה לתוך האטמוספירה של צדק.

החללית שיגרה כמות אדירה של נתונים. בין היתר הרי הגעש האדירים של איו והאוקיאנוסים החבויים של אירופה היו מסתוריים לחלוטין עד שהגיעה החללית גלילאו לצדק. היא טסה קרוב לירחיו הקרחיים של כוכב הלכת, שהתגלו על ידי האסטרונום גלילאו גליליי ב-1610.

החללית גמאה כ-5 מיליארד קילומטרים מאז שיגורה ואולם כיום, לאחר 14 שנות תגליות, היא התרסקה אל כוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש. היא נשרפה והשאירה שובל אש גדול כאשר חדרה לאטמוספירה של צדק. המשימה נחשבת כציון דרך בהסטוריה של חקר החלל והמדענים מצטערים לראות בסיומה.

כוכב הלכת צדק – עובדות – זהו כוכב הלכת החמישי מהשמש, העולם הגדול ביותר במערכת השמש. הוא יכול להכיל 1,300 כדורי ארץ, אך יש לו גלעין סלעי קטן ביותר.

“עצוב לראות את הסוף אך אם החללית לא היתה מתה בסערה, היא היתה גוועת לאיטה”, אמר פרד טיילור, פרופסור לפיסיקה באוניברסיטת אוקספורד, שעבד על הפרויקט במשך 30 שנה.

גלילאו נתן את התובנה האמיתית הראשונה על צדק ככוכב לכת, אמר, עם הסערות הקבועות שלו ומערכת העננים המורכבת.

גלילאו, שהדלק שלה הולך ואוזל והכוח החשמלי שלה נמצא על סף דעיכה, הצליחה לשמור על עשרת המכשירים שלה פועלים עד לשעות האחרונות, והיא עשויה לאפשר למדענים לסחוט נתונים אחרונים מהחללית שעלתה 1.4 מיליארד דולרים.

נאס”א שרטטה כזכור את נתיב הההתרסקות כדי למנוע מגלילאו – גוש של מתכת, פלוטוניום וגאדג'טים בגודל של וואן ספורט, מלהתרסק על הירחים הגדולים של צדק, בהנחה שהם כמה מהמקומות המבטיחים ביותר לחפש אחר חיים מחוץ לכדור הארץ.

“גלילאו היא אחת המשימות המוצלחות ביותר ששוגרו אי פעם מכדור הארץ”, אמר קולין הארטמן, מנהל התגליות במערכת השמש בנאס”א. “חללית זו נתנה לנו תגליות בלתי יאמנו”.

כמו כל ילד אנושי, גם לגלילאו היו בעיות התבגרות, היא לא מילאה אחר הוראות מהרשויות ולא התנהגה כמצופה. ואולם לאחר משא ומתן, ניסוי ותעיה, היא מצאה את דרכה, ואפילו פתחה דרך לא מקובלת לתקשורת. ואז גם החלה לספק כמה תובנות מדהימות, מספיק כדי להדהים גם כאלה שחשבו שמדובר במקרה אבוד.

החללית הוכתה על ידי עיכוב בשיגור, אנטנה מרכזית חסרת תועלת, מכשיר הקלטה טמפרמנטי, וביקורת על כך שמדובר בכשלון יקר. ואולם בסופו של דבר היא הפכה לסיפור הצלחה. היא ביצעה תגליות בלתי צפויות ששינו כמה אמונות ותיקות אודות מערכת השמש שלנו ואפילו אודות מקור החיים.

“זה כמעט כמו שיש לך ילד בעייתי ההופך בסופו של דבר לבוגר מצטיין בבית ספר למשפטים”, אמרה קלאודיה אלכסנדר, המנהלת האחרונה של פרויקט גלילאו במעבדה להנע סילוני של נאס”א.

שבתאי – הבא בתור
המדענים עדיין נוברים בים האוצרות של הנתונים החדשים אודות כוכב הלכת החמישי שיספקו להם הפתעות עוד שנים רבות. “היתה לחללית משימה טובה. היא השאירה אותנו עם אטלס של כל הירחים הקטנים של צדק”, אמר טוני מקדונל, פרופ' למדעים פלנטריים באוניברסיטה הפתוחה של בריטניה.

“גלילאו היתה אחת מהרולס-רויסים של נאס”א”, אמר. “צי של חלליות יקרות וגדולות שפותחו בידי המעבדה להנע סילוני בפסדינה, קליפורניה.”

החללית האחרונה בדור זה היא קאסיני, אחותה של גלילאו. קאסיני הנושאת גם את רכב הנחיתה האירופי הויגנס נמצאת בדרכה לשכנו של צדק, ענק הטבעות שבתאי וירחו טיטאן. ביולי הבא, תחל קאסיני במסע בן ארבע שנים של שבתאי וירחיו, ויפתח פרק חדש בחקר כוכב הלכת החיצוני הזה. יש לקוות רק כי כמו שמשימת גלילאו הוארכה מספר פעמים, כך יהיה הדבר גם עם קאסיני.

נאס”א הורתה לחללית גלילאו להתרסק על צדק

מאת יובל דרור

גלילאו לפני שיגורה. עמדה בכ-% 70 ממשימותיה. תצלום: נאס”א

אתמול (ראשון) בשעת לילה מאוחרת הורה מרכז השליטה של נאס”א בארה”ב לחללית גלילאו לצאת למסעה האחרון לעבר פני כוכב הלכת צדק, 14 שנה אחרי ששוגרה, וזאת במטרה לרסקה. החללית, שמסעה סביב צדק הוארך פעם אחר פעם בשל תיפקודה המצוין, עברה במהלך השנים מסלול עצום של4,631,788,800 ק”מ לפני שקיבלה הוראה להתרסק על צדק במהירות של כמעט 50 קילומטר בשנייה. על פי ההערכות, כל המערכות של גליליאו יתאיידו עוד בשלב הכניסה לאטמוספירת כוכב הלכת.

מטרת תוכנית ההתרסקות היא למנוע אפשרות שהחללית תתרסק על הירח של צדק, “אירופה”. בנאס”א חוששים שבמקרה שכזה, חיידקים מכדור הארץ ששרדו את המסע הארוך עלולים לזהם את הסביבה הטבעית של הירח, הנחשב למקום בעל הסיכויים הטובים ביותר במערכת השמש להתפתחות חיים.

גליליאו, ששוגרה ב-18 באוקטובר 1989 על גב מעבורת החלל “אטלנטיס”, סובבת סביב צדק מדצמבר 1995 ומאז השלימה 35 מסלולים סביב כוכב הלכת הענק. החללית תוכננה כך שתשרוד לפחות שנתיים מסביב לצדק אך שרדה שמונה שנים. היא העבירה לכדור הארץ פי ארבע מידע יותר משתוכנן: כ-30 גי'גה-בייט של מידע, הכוללים בין היתר כ-14 אלף תמונות. “זו היתה משימה נהדרת עבור המדענים שחוקרים את כוכבי הלכת וקשה לנו לראות אותה מסתיימת”, אמרה מנהלת פרויקט גליליאו קלאודיה אלכסנדר. המדענים יבדקו האם גם בדקותיה האחרונות הצליחה הגלילאו להעביר מידע על האטמוספירה של צדק.

המשימה האחרונה של “גלילאו”: להתרסק על כוכב הלכת צדק
21/9/03

מאת יובל דרור
המסלול נועד למנוע מהחללית להתרסק על הירח “אירופה” ולזהם את סביבתו הטבעית בחיידקים מכדור הארץ

ביום ראשון הקרוב, בשעה 22:49(שעון ישראל), תתרסק החללית “גליליאו” על כוכב הלכת צדק במהירות של 174 אלף קמ”ש. לא מדובר בתאונה אלא בצעד מתוכנן בקפידה שמטרתו למנוע אפשרות שגליליאו תתרסק על הירח של צדק, “אירופה”. אם החללית תתרסק על “אירופה”, חיידקים מכדור הארץ ששרדו את המסע הארוך עלולים לזהם את הסביבה הטבעית של הירח – שנחשב למקום בעל הסיכויים הטובים ביותרבמערכת השמש להתפתחות חיים.

החללית נקראה על שמו של גליליאו גליליי, האסטרונום הנודע שב-1610 גילה ארבעה ירחים סביב צדק באמצעות טלסקופ שבנה. החללית גליליאו שוגרה על מעבורת החלל “אטלנטיס” ב-18 באוקטובר ,1989 לאחר שבע שנים של עיכובים. כעבור שש שנים היא הגיעה לצדק.

ב-,1991 כשגליליאו התקרבה לחגורת האסטרואידים שבין מאדים לצדק, החליטו בנאס”א לשלוף אנטנה סגורה שהיתה אמורה לשגר תמונות לכדור הארץ בקצב של 134 קילוביט בדקה – תמונה בכל דקה. האנטנה, דמויית מטרייה, לא נשלפה.

בנאס”א הבינו מיד את משמעות התקלה: אם האנטנה הגדולה אינה פועלת ורק האנטנה המשנית תקינה, יהיה ניתן לשלוח תמונות בקצב של 10 ביט בדקה – או תמונה אחת בחודש. לאחר שבועות ארוכים של חרדה, נמצא הפתרון. מנהלי המשימה החליטו לטעון למחשב החללית תוכנה חדשה, שתאפשר את דחיסת המידע המתקבל מהאנטנה המשנית. חלפו שנים עד שהתוכנה נטענה למחשב. לאחר מכן, הסתבר שהיא מסוגלת לשלוח כ-200 תמונות בחודש. אמנם קצב זה היה נמוך מהמתוכנן, אך הוא הציל את המשימה מכישלון צורב.

במשך מסעה ומאז שהגיעה לצדק בדצמבר ,1995 רשמה גליליאו לא מעט הישגים. בין השאר חשפו תמונותיה ירחים רבים החגים סביב צדק, שהיו קטנים מכדי להיראות מכדור הארץ. על פי הערכה הנוכחית, לצדק יש לא פחות מ-61 ירחים. בנוסף צילמה החללית כמה אסטרואידים – וכן את כוכב השביט”שומאכר-לוי – “9 וגילתה כי סביב אחד האסטרואידים חג ירח.

כשגלילאו התקרבה לצדק, היא שיחררה “גשש” שהתקרב לאטמוספירה של הכוכב ובמשך שעה ארוכה שלח נתונים חשובים לגבי המבנה הכימי שלו, הרוחות, הקרינה וסביבתו הטבעית.

ב-1996 שידרה החללית את התמונות, שמאוחר יותר חרצו את גורלה. מדובר בתמונות של הירח “אירופה”, שהובילו את המדענים למסקנה כי מתחת למעטה הקרח המכסה אותו, נמצאים מים. ממצאים אלה הובילו לוויכוח עז סביב השאלה אם בתוך המים התפתחו חיים. תמונות אלו הן ששיכנעו את המדענים לרסק את גליליאו על צדק, מחשש שהחללית שמשקלה 1,300 קילוגרם תתרסק על הירח אירופה.

בנאס”א אומרים, כי גליליאו הצליחה לעמוד בכ-%70 ממשימותיה. היא סבבה את צדק 35 פעם לעומת 11 סיבובים שתוכננו לה; היא ספגה שיעור קרינה גבוה פי ארבעה מכפי שחשבו שתצליח לספוג, ושלחה לכדור הארץ אלפי תמונות מרתקות. ביום ראשון, כשתפגוש את האטמוספירה של צדק במהירות 50 קילומטר בשנייה, יישרפו 58 אלף הרכיבים שלה בטמפרטורה של 1,200 מעלות צלסיוס – ולא ישאירו עדות לכך שמקורם בכדור הארץ.

כשגלילאו התרסקה על צדק

''גלילאו'' עלתה על כל ציפיותיהם של חוקרי נאס''א * אתמול רוסקה החללית על הכוכב אותו צילמה במשך שנים

אלכס דורון וא.פ. מעריב, 22/9/03

בדיוק בזמן, ללא תקלות, צללה ''גלילאו'', החללית המזדקנת של נאס''א, לתוך האטמוספירה הסוערת של כוכב הלכת יופיטר (צדק). בכך הגיע לסיום לוהט מסע בן 14 שנה לחקר הפלנטה הגדולה ביותר במערכת השמש.

החללית הבלתי מאויישת, שטסה במהירות של 173,770 קמ''ש, נקרעה לגזרים והתאיידה מהשחיקה והחום בזמן שחדרה מבעד לאטמוספירה ביום ראשון הארחון, בשעה 19:57, שעון גריניץ', בדיוק כמתוכנן.

הרחק הרחק בכדור הארץ, במעבדה בפסדנה, קליפורניה, 800 מהנדסים, מדענים ובני משפחותיהם ספרו את השניות לפי שהחללית סיימה את מסעה למרחק 4.5

5 מיליארד קילומטרים מכדור הארץ.

עבור מאות המהנדסים והמדענים שעבדו על ''גלילאו'' מתחילת הפרויקט ועד להתרסקות החללית, היה זה רגע עצוב-מתוק. ''לא איבדנו חללית, הרווחנו עוד אבן דרך במחקר'', אמר טורנס ג'ונסון, המדען הראשי של הפרויקט.

''סוף מרהיב למשימה מרהיבה'', כך הגדירה רוזלי לופז, מדענית נוספת בפרויקט, את שקיעתה של ''גלילאו''. ''אישית, אני קצת עצובה'', הוסיפה לופז. ''היה לי כיף אדיר עם 'גלילאו' וזה קצת עצוב לומר שלום לחבר ותיק''.

למרות התקלות שהעיבו על הפרויקט מאז ששוגרה החללית בשנת 89' מסיפון מעבורת החלל ''אטלנטיס'', עדיין מדובר באחת המשימות המוצלחות ביותר של נאס''א, שעלותה הסתכמה במיליארד וחצי דולר.

המדענים מתקשים להיפרד

חללית המחקר רבת התהילה סיימה את חייה, הוגדרו ''הרואיים''. במשך 14 שנה היא סיפקה ידע רב, במקרים רבים גם כמויות ידע שלא ציפו ממנה על מעמקי היקום, מערכת השמש ובעיקר על צדק וירחיו המסתוריים והמופלאים. ''גלילאו'' פותחה בידי נאס''א ושיגורה מתוך מעבורת החלל ''אטלנטיס'' נערך לאחר כמה

דחיות, בכלל זה עקב התרסקות צ'לנג'ר.

הסיבוב האחרון שלה סביב כוכב הלכת צדק הוא סיבוב הניצחון של חללית שעשתה ליוצריה לא מעט דפיקות לב, ואחר כך הביאה להם הישגים, מעל ומעבר למה ששיערו. לאחר כמה וכמה תקלות מכאניות, זינקה החללית לחיים חדשים וממש כתבה מחדש את כל מה שהמדענים ידעו על היווצרותו של צדק וירחיו. החוקרים עדיין מתייחסים לנתונים ש''גלילאו'' שידרה לידיהם כאל מכרה זהב.

ריסוק ''גלילאו'' מסיים את אחד ממבצעי החלל המוצלחים ביותר שבוצעו בידי מדענים כדי לחקור את מערכת השמש והכוכבים. ''אנחנו מתקשים להאמין שהגענו לסוף חייה של 'גלילאו', שסיפקה לנו מידע עשיר, צילומים מרהיבים

שלא היו בידי המדע בעבר, נתונים בהיקף ובפירוט מדהימים, שיצרו מאגר מידע ממוחשב, פנטסטי'', אמרה אתמול ראש פרויקט גלילאו, ד''ר קלאודיה אלכסנדר, מהמעבדה להינע-סילוני בקליפורניה.

''גלילאו'' הקיפה את צדק במשך שמונה שנים, שש שנים יותר מכפי שהועידו לה בתיכנון. לא נמצאה דרך להאריך את חייה, כיוון שנותר בה מעט דלק. ההחלטה לרסקה נתקבלה כדי שלא יתעורר חשש שהמשך חייה בחלל יביא לזיהום של ירחי צדק. בכך בוטלה תוכנית להשאירה בחלל ל-60 שנה נוספות. משהתעורר חשש שלא תחזיק מעמד, תתפורר ותגרום נזק סביבתי – הוחלט על ''המתה מבוקרת''.

עבדה עד הרגע האחרון

במהלך משימתה שהוארכה שלוש פעמים, גילתה ''גלילאו'' ירח ראשון של אסטרואיד, היתה עדה לאימפקט של פגיעת כוכב שביט בצדק וסיפקה ראיות מוצקות ראשונות לקיומם של אגמים מלוחים על שלושה מהירחים של צדק. המדענים מחשיבים את אחד הירחים האלה, ''אירופה'', כמקום בעל הסיכויים הטובים ביותר לקיום חיים, מחוץ לכדור הארץ.

בין התמונות המרהיבות ביותר מבין 14 אלף התמונות שהעבירה ''גלילאו'', בולטות אלו שצולמו בירח ''איו''. החללית קלטה כמה מ-150 הרי הגעש הוולקנים על הירח בעת פעילותם, יורקים לאבה לוהטת וענני אבק וגזים. ''החללית הזו

סיפקה לנו יותר הפתעות. יש בידינו היום חומר חשוב, הרבה יותר ממה שיכולנו לדמיין'', אומר אנדי אינגרסול, מומחה לצדק במכון קליפורניה לטכנולוגיה.

המדידות האחרונות שביצעה ''גלילאו'' הגיעו לכדור הארץ לאחר התפוררותה של החללית. הנתונים עברו את החלל תוך 52 דקות, במהירות האור.

''אני ממש מתקשה להאמין שהחללית המשיכה לספק נתונים עד הרגע האחרון'', אמרה בדמעות קלאודיה אלכסנדר. נאס''א מתכננת לשוב לצדק בעוד עשור עם חללית בלתי מאויישת נוספת ששמה ''ג'ופיטר אייסי מונס אורביטר''.

''גלילאו'', מסתבר,אינה רכב החלל הראשון שמתרסק לתוך צדק. מכשיר מחקר

שהיא שיחררה ב-95' עשה זאת לפניה. המכשיר אסף נתונים על האטמוספירה של הפלנטה במשך שעה, לפני שהושמד.

אנטנה קטנה וחרוצה

התקלה הגדולה ביותר בפרויקט ''גלילאו'' היתה השבתת האנטנה הגדולה של החללית בצורת מטריה, שחדלה להיפתח שנתיים אחרי השיגור. התקלה אילצה את נאס''א להסתמך על אנטנה קטנה יותר, שהצליחה בקושי לדחוס את כמות הנתונים שהעבירה ''גלילאו'' לכדור הארץ. הקרינה החזקה בקירבת צדק נתנה גם היא את אותותיה על החלקים האלקטרונים בחללית, שקיבלה את האנרגיה שלה מפלוטוניום רדיואקטיבי.

עדיין, לדברי נאס''א, ''גלילאו'' השיגה 70 אחוז מהמטרות המדעיות שהוצבו בפניה, כולל ניתוח של הרכב האטמוספירה בצדק וחקר הטבעות המקיפות את הפלנטה. החללית גם חקרה את הדינמיקה של הסביבה המגנטית מסביב לכוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש.

''גלילאו'' נקראה על שמו של גלילאו גלילאי, האסטרונום האיטלקי הנודע. הוא היה זה שגילה את ארבעת הירחים הגדולים של צדק בשנת 1610 והבנתו את מערכת השמש לא תמיד עלתה בקנה אחד עם האורתודוקסיה השמרנית של הוותיקן.

''תזכרו, שהוא חיפש את האמת'', אומר ג'ים אריקסון, מנהל לשעבר של הפרויקט, ''ואנו סיפקנו אותה''.

לידיעה בבי.בי.סי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן