סיקור מקיף

אמת מטרידה, ספרו של אל גור, יוצא לאור בתרגום עברי

קטע מתוך ספרו של אל גור "אמת מטרידה-משבר התחממות כדור הארץ" * גור והפאנל לחקר התחממות האקלים זכו בפרס נובל לשלום לשנת 2007 * הפרס הוענק אתמול (ב') באוסלו

עטיפת ספרו של אל גור, אמת מטרידה
עטיפת ספרו של אל גור, אמת מטרידה

מרק טווין אמר פעם "לא מה שאתה לא יודע מכניס אותך לצרות, אלא מה שאתה יודע בוודאות והוא כלל לא כך." המילים שלו נכונות בייחוד בנוגע למשבר האקלים. אנשים רבים משוכנעים, בטעות, שכדור הארץ גדול כל כך, עד שבני אדם אינם יכולים לגרום לו נזק ממשי. זה היה אולי נכון בזמן כלשהו בעבר, אבל לא כעת. יש כל כך הרבה אנשים על פני כדור הארץ (6.5 מיליארד) והטכנולוגיה שלנו התעצמה כל כך, עד שאנחנו יכולים לגרום נזק ממשי לסביבה.

מהו החלק הפגיע ביותר? האטמוספרה העוטפת את כדור הארץ, מפני שהיא דקה כל כך.

חברי המנוח, קרל סייגן (– סופר ואסטרונום אמריקני, המתרגם), נהג לומר: "אם יש לך כדור המכוסה בשכבה של לכה, עובי הלכה הוא בערך העובי של האטמוספרה ביחס לכדור הארץ עצמו."

אטמוספרת כדור הארץ דקה עד כדי כך שאנו יכולים לשנות את הרכבה באופן דרמטי. ואכן, כבר העלינו במידה מסוכנת את כמות גזי החממה באטמוספרה.

מה הם בדיוק גזי חממה?

יש גזים באטמוספרה שלנו שסופגים חום, כמו פחמן דו-חמצני, מתאן וחמצן דו-חנקני. הם שומרים על טמפרטורה ממוצעת של 15 מעלות צלזיוס על פני כדור הארץ. ללא גזי החממה תצנח הטמפרטורת על פני כדור הארץ ל-18 מעלות מתחת לאפס בקירוב. ואולם, בשל התעשייה, הטכנולוגיה וסגנון החיים המודרני שלנו אנחנו משחררים יותר מדי גזי חממה, וזו לא בשורה טובה.

מכל גזי החממה, פחמן דו-חמצני (CO2) נמצא בדרך כלל בראש הרשימה, מכיוון שהוא אחראי ל-80% מסך כל הפליטה של גזי החממה. אנו משחררים פחמן דו-חמצני לאטמוספרה כשאנו שורפים דלקים מאובנים – נפט, גז טבעי ופחם, המשמשים במכוניות, בבתים, במפעלים ובתחנות כוח. ביעור יערות וייצור מלט גם הם תהליכים המשחררים CO2.

בעידן הקדם-תעשייתי נספגה אנרגיית השמש על-ידי גזי החממה באטמוספרה בדיוק בכמות הנכונה. זו הייתה מערכת מאוזנת היטב, שבזכותה מכנים לפעמים את כדור הארץ Goldilocks planet – כוכב הלכת של זהבה (על שם הדייסה של זהבה ושלושת הדובים: לא קרה מדי ולא חמה מדי, בדיוק כמו שזהבה אוהבת את הדייסה שלה,המתרגם) – לא חם מדי כמו בכוכב נגה בעל אטמוספרה דקה ורעילה, ולא קר מדי כמו בכוכב מאדים שאין לו אטמוספרה כלל. אבל כאשר האטמוספרה מכילה יותר מדי גזי חממה, כדור הארץ כולו מתחמם.

התרשימים האלה מראים איך זה קורה: אנרגיית השמש (קו גלי צהוב) חודרת לתוך האטמוספרה. חלק מן האנרגיה הזאת מחמם את פני כדור הארץ ואת האטמוספרה שלו, ולאחר מכן מוקרן בחזרה מעלה לכיוון החלל בצורת קרינה אינפרה-אדומה (קו גלי אדום), אבל חלק מן הקרינה האינפרה-אדומה "נבלע" בדרכו על-ידי גזי החממה, המונעים מן הקרינה לחזור לחלל.

הבעיה שעומדת מולנו כרגע היא שהאטמוספרה מלאה בכמות עצומה של פחמן דו-חמצני וגזי חממה אחרים מעשה ידי אדם. הם לוכדים חלק נכבד מן הקרינה האינפרה-אדומה באטמוספרה ואינם נותנים לה להשתחרר לחלל, כפי שהיה בעבר. האטמוספרה של כדור הארץ והאוקיינוסים מתחממים בשל כך באופן מסוכן. לכך מתכוונים כשמדברים על משבר האקלים.

האיור - בלא אפקט החממה (למעלה) ולאחריו (למטה). האיור באדיבות הוצאת הספרים ציבלין ונוצה
האיור - בלא אפקט החממה (למעלה) ולאחריו (למטה). האיור באדיבות הוצאת הספרים ציבלין ונוצה

להלן הודעה לעיתונות שפרסמה הוצאת ציבלין ונוצה, שהשיקה ביום ראשון השבוע את הספר ברשת סטימצקי

"אמת מטרידה- הדור הבא" ,ספרו של אל גור, סגן נשיא ארצות הברית לשעבר פורמט אלבומי מרהיב המגיש תמונות חובקות עולם בשילוב טקסט ותרשימים הממחישים בצורה נגישה את מצבו הבעייתי של כדור הארץ. הספר ("ציבלין הוצאה לאור" בשיתוף הוצאת "נוצה") רואה אור בארץ ביעוצו המדעי של ד"ר יוחאי כרמל, מהפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית בטכניון ומתבסס על סרט התעודה הדוקומנטרי, זוכה האוסקר 2006, שיצר גור תחת אותו שם. במקביל לצאת הספר שיוצא בארץ לקראת זכייתו של גור בפרס נובל ב-10/12/07 עולה אתר הספר עם ערך מוסף וירוק – אתר "המוטרדים" שמלווה את צאת המהדורה העברית של "אמת מטרידה" ספרו של אל גור, נותן גם טיפים, סרטים, פורומים ופינות ילדים ועסקים בסימן איכות סביבה לקראת זכייתו של גור בפרס נובל על פעילותו בעניין.

המו"לים הישראלים ( הוצאת ציבלין ונוצה) החליטו להעמיק את פעילותם למען החדרת המודעות לאיכות הסביבה בארץ ולהוות בעצמם דוגמה אישית: זהו הספר הראשון בארץ שמודפס על גבי נייר ידידותי לסביבה, ובמקביל ליציאתו הוקם אתר "המוטרדים" שמעבר לעיסוקו בספר, מביא גלריית סרטים בנושאי איכות סביבה, טיפים לניהול חיים ירוקים ולשיפור איכות הסביבה ביום יום וטיפים מיוחדים לבעלי עסקים שמעוניינים להפוך את העסק שלהם לעסק ירוק. האתר מגיש מאמרים ומילון מושגים בנושא, מפעיל פורום שאלות ותשובות ונותן לציבור גם להגיד את שלו בטיפים לשיפור איכות הסביבה ובנישת קיטורים מיוחדת שנקראת "מטריד אותי ש…". גם הגילאים הצעירים לא נשכחו וצ'ופרו בפינת ילדים ירוקה וחווייתית.

8 תגובות

 1. ולהלן, כהרגלי בקודש להשבית שמחה, בעיקר אם מישהו טוען שהתשובות ידועות והכל ידוע. להלן התשובה הנגדית לאל גור ולרעיון ההתחממות הגלובאלית…

  31000 מדענים מארה"ב, דוחים את רעיון ה"התחממות הגלובאלית" וטוענים שאין כל הוכחה לכך שבני האדם ופעילותם הם הגורמים לתופעה.

  מציע לכם לקרוא את המאמר הבא. פתח למחשבה נוספת:

  http://forums.nrg.co.il/index.php?act=forum&do=forum&forum=10&id=557229

  חנן סבט
  http://WWW.EURA.ORG.IL

 2. כל הכבוד לו, ראיתי את הסרט והוא נפלא.
  אולי זה יתחיל לזעזע דבר או שתיים, או לעורר מודעות בקרב אנשים.

 3. יהונתן ,זו דרכם של הפוליטיקאים לתפוס טרמפ
  שם וכאן זו אותה סחורה,הדבר האחרון שמטריד אותו
  זה התחממות כדור הארץ.

 4. אגב, הוא גם שכח לציין שביתו צורך אנרגיה פי 20 יותר מכל בית אמריקאי ממוצע עם חשבון חשמל של 30,000$ לשנה!!!
  ומה בדיוק הוא עשה כשהיה סגן נשיא?
  מסתבר שמדובר באחד השרלטנים הגדולים של המאה. ראיתי את הסרט והקאתי.
  חבל שאתר כמו הידען שוב נרתם לשמש כלי פרסומת לתמהונים, מתחזים , טיפוסים שליליים ושאר ירקות.

 5. אמת מטרידה מהותית שאל גור ´שכח´ היא הקשר בין משקי
  החי לנזקים אקולוגים (הסיבה לשיכחה היא כנראה הקשר בין
  אל גור ללובי מגדלי הבקר בארה"ב).

  מכתבה בהארץ:
  "לפי מחקר שפירסם ארגון המזון והחקלאות של האו"ם
  בנובמבר שעבר, תעשיית המזון מהחי אחראית ל-18%
  מכלל פליטות גזי החממה בעולם – שיעור גבוה יותר
  הזיהום הנפלט מכל צורות התחבורה גם יחד.
  המחקר קבע כי הבקר והעופות הדחוסים במשקים
  מתועשים ברחבי העולם אחראים ל-37% מהפליטות
  העולמיות של הגז מתאן – גז חממה שהיקף פליטתו
  מנם נמוך מזה של פחמן דו-חמצני, אך השפעתו המזיקה
  גדולה פי 23.
  כמו כן, תעשיית הבשר אחראית על 9% מפליטות הפחמן
  הדו-חמצני ועל 65% מפליטות תחמוצת החנקן. "

  המקור: http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/900587.html

  עוד בנושא:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/823721.html
  http://www.anonymous.org.il/eco.htm
  http://www.anonymous.org.il/longshadow.htm

  וגם:

  http://www.anonymous.org.il/milk-filth.htm

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן