סיקור מקיף

סכנה : האור המרצד בדיסקוטקים עלול לעורר התקפי אפילפסיה

יועץ ומתכנן  התאורה בני טבת מזהיר: הפליקר בעל האור המרצד הנפוץ בדיסקוטקים ובאולמות אירועים עלול לעורר התקפים אצל חולי אפילפסיה

בעקבות סיור שערך מעצב התאורה בני טבת באולם אירועים ששכר את שירותיו לעיצוב מחדש של התאורה, נחשפה סכנה בריאותית לשלומם של חולי אפילפסיה הפוקדים אולמות אירועים ומועדוני ריקודים אשר אינם משתמשים בשירותי עיצוב תאורה מקצועי.

“הפליקר הוא פנס בעל אור לבן בוהק המהבהב בקצב גבוה מאד ונותן אשליה של תנועה בהילוך איטי. הפליקרים נפוצים מאד בדיסקוטקים ובשנים האחרונות ניתן למצוא אותם גם באולמות אירועים.” מסביר בני טבת  ” תדירות ההבהובים של  הפליקר עלולה לסכן חולי אפילפסיה ולגרום להתפרצות של התקף אפילפטי, כפי שידוע בספרות המקצועית”.

“אולמות אירועים ומועדוני ריקודים רבים אינם משתמשים בשירותי מעצב תאורה מקצועי, ואינם מבינים שהפניה ישירה של הפליקר אל הקהל היא ממש סכנה לחיי אדם. עיצוב תאורה מקצועי יכול למנוע סכנה כזו. נתקלתי במקומות שפשוט נס שעדיין לא קרה בהם התקף אפילפטי. בעלי המקומות והחוגגים כלל אינם מודעים לסכנה, ולא ניתן למצוא שלטי אזהרה  בדיסקוטקים ובאולמות אירועים על המצאות הפליקר והסכנה לחולי אפילפסיה. בבתים רבים מזמינים בני הנוער למסיבות פרטיות  DJ מתחיל, המגיע עם כל “ציודו” הכולל כמובן פליקר.”   מתריע יועץ התאורה בני טבת.

אפילפסיה מוגדרת כנטייה של המוח להפיק התפרצויות חשמליות פתאומיות בלתי מבוקרות המשבשות את פעילותו הסדירה. התקפים הם סימפטומים של אפילפסיה, אך לא כל התקף מעיד על אפילפסיה. התנאים הגורמים להופעת המחלה יכולים להיות קיימים באדם מאז לידתו או להתפתח במהלך החיים, למשל כתוצאה מפציעה, ממחלה, מזיהום או ממבנה לקויי של המוח. אחד מסוגי האפילפסיה הוא אפילפסיה פוטוסנסיטיבית (Photosensitive epilepsy). ההתקף בסוג זה של המחלה ייגרם התקף בעקבות מעברים חדים בין אור לחושך. התופעה בולטת במיוחד בעקבות הבהובי אורות בדיסקוטקים וריצודי אור במשחקי מחשב ובטלוויזיה. רוב החולים באפילפסיה מסוג זה הם מתחת לגיל 30.

“בישראל אין חוק המגביל את השימוש בפליקר או מגדיר כיצד מותר להשתמש בו וכיצד לא, ואף אין חובה המעוגנת בחוק להציב במקומות ציבוריים שלטי אזהרה לחולי אפילפסיה בדבר סכנה הצפויה להם באותם מקומות. על כן חשוב להתריע בפני הורים לנוער שיוצא לדיסקוטקים ובפני אנשים שיוצאים לאירועים על קיומו של פליקר שכזה העלול לעורר אצלם התקף אפילפטי.” מסכם בני טבת.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן