סיקור מקיף

בקרוב: ההמבורגר הסינתטי הראשון

חוקרים גידלו תאי גזע עובריים של פרה לרקמת שריר. יש רק בעיה קטנה – הסטייק יעלה מעל 300 אלף דולרים

פרות. במקום סטייקים יקחו מהם תאי גזע.
פרות. במקום סטייקים יקחו מהם תאי גזע.

הרשומה הנוכחית התפרסמה במקור בגיליון פברואר של סיינטיפיק אמריקן-ישראל, ונערכה בידיהם האמונות של דורית פרנס וד"ר איתן קריין. תודותיי נתונות לשניהם.

בכל מקום ובכל זמן אפשר למצוא אנשים שבחרו את המקצוע הלא-נכון. משה היה דוגמה מייצגת: שוחט מן הדור הישן, שניהל בו-זמנית גם אטליז קטן ומובחר שירש מאביו, וגם רפת זעירה באחד המושבים. בקרב מעגל חבריי הוא היה ידוע כמקור לבשר הטוב והטרי ביותר בארץ. משה טיפל היטב בחיות המשק שגידל עד הרגע האחרון ממש. עורותיהן של הפרות הבריקו מבריאות, התרנגולות טיילו להן חופשיות בחצר והעגלים נהנו ככל שיכלו מחודשי החסד הראשונים שלהם. המבקרים היו מגיעים למקום כדי להזמין את הנתחים, ומשה היה מייצר ומכין אותם עד הבוקר הבא. בתוך כל השמחה הזאת הייתי מוצא את משה בפנים מכורכמות תמיד. הוא לא שמח לקבל מבקרים למקום. הוא אהב את החיות שלו ופיתח לעצמו את ההרגל להתכווץ קלות בכל פעם כשנכנס לקוח חדש לרפת.

אבל היום היה שונה.

"בוקר טוב, מר צזנה," בירך אותי בעליצות, והרים את ראשו מן העגל הרך שהאכיל מבקבוק הנקה גדול. לחייו היו סמוקות, ושפתיו התעקלו כלפי מעלה בעווית הקרובה ביותר לחיוך שראיתי על פניו אי-פעם.

"בוקר טוב, משה," בירכתיו בחזרה, "למה אתה שמח כל כך היום?"

"קראתי בדיוק בעיתון על התקדמות חדשה ונפלאה," גילה לי, וסימן לי לרכון לצִדו כדי שיוכל לשתף אותי בסודו. "משהו באמת יוצא-דופן. מחקר שעומד להביא לכך שכל הבשר בעולם ייוצר במעבדות."

"אה, אתה מתכוון לבשר סינתטי מן המעבדה," אמרתי והתיישבתי על הקש. הוא הנהן באישור. נטלתי לעצמי את החופש לפרט. אני עושה את זה מדי פעם, כשתאריך היעד לטור מתקרב. "עובדים על הפיתוח הזה כבר כמה וכמה שנים טובות, במעבדות שונות בעולם."

"כן," הנהן בראשו במרץ. "קראתי על זה בסיינטיפיק אמריקן-ישראל*. ביולוגים במעבדות משתמשים בתאים של חיות, כמו דג, חזיר או פרה, וגורמים להם להתחלק ולהתרבות בתמיסה, עד שיש מיליונים ואפילו מיליארדים מהם. ואת אלו אפשר לחבר יחד לסטייק ולטגן במחבת! האין זה נהדר? מתי ההמצאה הזאת תגיע לדעתך לשוק?"

"כן…" היססתי רגע. מי אמר שהאמת היא תמיד הפתרון? "אבל אתה יודע שעדיין יש בעיות, נכון? בדרך-כלל אין די בגידול התאים, כי הם צריכים גם להתחבר יחד בצורה תלת-ממדית שמדמה שריר. כדי לגרום להם לעשות את זה, מותחים אותם באופן פיזי באמצעות מכונות מיוחדות, או שנותנים להם לגדול על רשת כך שהתאים חייבים להימתח כדי להגיע מעבר לחורים."

"פרטים קטנים," ביטל בהינף יד.

"יכול להיות," הסכמתי, "אבל בסופו של דבר ההצלחה המסחרית של טכנולוגיות תלויה בפרטים הקטנים. תוסיף לזה את העובדה שהבשר הסינתטי גדל בצלחות פטרי סטריליות ומושקה באמצעי גידול יקר ביותר, ותבין שהטכנולוגיה הזאת עומדת להיות יקרה מאוד. כנראה שהרבה יותר מדי יקרה לאדם הפשוט."

ידו של משה המשיכה להחזיק את הבקבוק סמוך לראש העגל. ראיתי את החלב נרעד בתוך המכל הקטן. "אז הבשר הסינתטי אינו עומד להגיע לייצור תעשייתי?"

"לא בעשור הקרוב," אמרתי בצער. "ואולי גם לא בעשורים הבאים. אבל אתה יודע, משה, אולי עדיף ככה. בכל זאת, אולי כדאי להישאר עם הדברים הטבעיים, המנוסים והבדוקים. יש סיבה שלהמבורגר הסינתטי הראשון, שחוזים שייוצר בספטמבר 2012, יהיה תג מחיר של 345,000 דולרים. זה פשוט יקר מדי בשבילנו."

הוא הוסיף להתבונן בי, בשתיקה. עברו כמה רגעים, וסנטרו צנח לחזהו בהנהון עוויתי. הבקבוק נשמט לצד. הוא דחף את העגל הצִדה, אך מבטו לא הרפה מעיניי.

"כן," אמר. "בשבילנו, זה באמת יקר מדי."

8 תגובות

 1. בקרוב הכי זול יהיה לאכול אנשים. וגם הכי טעים. רועי צנזה יגדל עיר של אנשים בשבילי, אז אני לא דואג, תמיד יהיה לי מה לאכול, אני אלך לסופר ואיברים של אנשים טעימים יהיו ארוזים בפלסטיק. רועי צנזה יגדל אותם, ולא ישחט אותם בעצמו, כי ירחם עליהם ויאהב אותם גם. אז הוא ישלח אותם לאיזה שוחט, והשוחט ישחט אותם. והקצב יקצוב אותם והעוזר שלו יעטוף אותם בפלסטיק וישים בקירור בסופר. ואני אבוא ואקנה ליום שבת, חזה של אשה, או של איש, לא אכפת לי. אני רעב נורא.

 2. רועי

  רוח נבונות ובדיחות, צובעת את מאמרייך
  מצד אחד זה נאים מרנין מצד שני לכאן
  מתאים אולי יותר מדעי מאשר ספרותי.

  אם הבנתי נכון, ניתן היום לגדל במעבדה
  בשר עם כל תכונותיו, אולם מכיוון שהעלות
  כל כך גבוהה הוא לא יחליף את הבשר
  הטבעי למאכל. בשנים הקרובות.

 3. אם אלוהים לא היה רוצה שנאכל פרות, הוא לא היה עושה אותן מבשר

  (לא יכולתי להתאפק)

 4. אתה נשמע כמו הכלאה של ניאנדרטל פרימיטיב עם רוצח סדרתי שמלקק את שפתיו לקראת ליטרת הדם היומית שלו
  עבור כבר לתזונה טבעונית.
  Evolve .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן