סיקור מקיף

נא להכיר – טלסקופ החלל פרמי

נאס"א החליטה על שם קבע לטלסקופ GLAST שהחל לאחרונה לשדר צילומים ראשונים של היקום בתחום קרני הגאמא

הדמית אמן של טלסקופ החלל פרמי במסלול
הדמית אמן של טלסקופ החלל פרמי במסלול

טלסקופ החלל החדש ביותר של נאס"א, שעד כה כונה בשם GLAST סיים את בדיקות הקבלה עם הגעתו למסלול והחל במשימה לגילוי היקום בתחום האלים והבלתי צפוי של קרני הגאמא.

שם חדש עם התחלה חדשה – נאס"א הכריזה כי טלסקופ החלל החדש GLAST ייקרא מעתה טלסקופ קרני הגאמא פרמי, על שמו של פרופ' אנריקו פרמי (1901-1954), חלוץ בתחום הפיסיקה של האנרגיות הגבוהות.

"אנריקו פרמי היה האדם הראשון שהעלה את האפשרות שחלקיקים קוסמיים יכולים להאיץ למהירויות גבוהות" אמר פול הרץ, המדען הראשי של הטלסקופ במטה נאס"א בוושינגטון. "התיאוריה שלו סיפקה את הבסיס להבנת תופעות חדשות ובשמו הטלסקופ ימשיך לגלות."

המדענים צופים כי פרמי, שיצפה בתחום קרני הגאמא, יגלה פולסארים רבים חדשים, יחשוף את הפעולה הפנימית של חורים שחורים על-מאסיביים ויסייעה לפיסיקאים לחפש חוקי טבע חדשים. בחודשיים שחלפו מאז שיגורו של פרמי ב-11 ביוני, המדענים ניסו וכיילו את שני המכשירים שלו, הטלסקופ בעל השטח הנרחב (LAT) ומנטר GLAST (GBM).

הסריקה הראשונה של השמים שבוצעה בטלסקופ החלל פרמי, יולי 2008
הסריקה הראשונה של השמים שבוצעה בטלסקופ החלל פרמי, יולי 2008

כיום חושפים אנשי צוות הטלסקופ בעל השטח הנרחב תמונה של כל השמים המראה את הגז הבוהק בשביל החלב, פולסארים מהבהבים וגלקסיה בוהקת ברקע הנמצאת במרחק מיליארדי שנות אור. המפה משלבת 95 שעות של התצפיות הראשונות של הטלסקופ. תמונה נרחבת דומה, צולמה בידי טלסקופ קרני הגאמא קומפטון, אך לשם הרכבתה נדרשו שנים רבות. הרגישות החזקה יותר של פרמי מבטיחה תגליות לא פחותות מאלו של קומפטון.

טלסקופ השטח הנרחב של פרמי סורק את כל השמים במשך שלוש שעות כאשר הוא מופעל במוד סריקה, מוד שיעסיק את מרבית זמן הצפיה של הטלסקופ בשנה הראשונה. תצלומים מהירים ראשונים אלה מאפשרים למדענים למפות שינויים מהירים במאפיינים של היקום בתחום האלים של קרני הגאמא מ-20 מיליון אלקטרון וולט ועד ליותר מ-300 מיליארד אלקטרון וולטס. בקצה העליון של הטווח, המתייחס לאנרגיות חזקות פי 5 מיליון מקרני ה-X המוכרים לנו מרופא השיניים, מעט מאוד נחקר.

המכשיר המשני, ה-GBM, צפה ב-31 התפרצויות המוכרות כהתפרצויות קרני גאמא בחודש ההפעלה הראשון. התפרצויות עתירות אנרגיה אלה מתרחשות כאשר כוכבים מאסיביים מתים או כאשר כוכב רגיל וכוכב ניוטרון נמצאים בשלבי התמזגות.

ה-GBM רגיש לקרני גאמא פחות אנרגטיים מאשר הטלסקופ בעל השטח הנרחב, והוא מספק לו מבט משלים על ספקטרום נרחב של קרני הגאמא. כשהם פועלים ביחד, שני המכשירים עשויים לחשוף כמה מהמסתורין הסבוך של התפרצויות קרני הגאמא. "העשורים האחרונים היו עידן הזהב של האסטרונומיה" אומר החוקר הראשי של GBM במרכז החלל מארשל, צ'יפ מגאן. לדבריו, פרמי יעזור להמשיך את הזמנים הטובים. "אני מאושר להיות חלק מזה".

לידיעה באתר נאס"א

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

85 תגובות

 1. לרגע חשבתי, והדברים בבדיקה.

  אנשים אומרים "אין אמת מוחלטת" , ובדרך כלל כוונתם שאין אמת אחת שאין עליה עוררין.

  האם המשפט הזה הגיוני?

  אם אין אמת מוחלטת, ממילא גם המשפט הזה בעצמו אינו מוחלט, ואם הוא אינו מוחלט הרי שיתכן וישנה אמת מוחלטת. ואם כל האמיתות מלבד המשפט הנ"ל אינן מוחלטות, הרי שישנה אמת מוחלטת אחת – והיא המשפט בעצמו. אלא שאם המשפט בעצמו הוא אמת מוחלטת הרי שהוא חל גם על עצמו וממילא תיתכן אמת מוחלטת.

 2. הייתי צריך לכתוב גוטליב…

  יאללה, די כבר להתווכח על דת. הדת לא שווה את תשומת הלב שהיא מקבלת. לא בא לכם להקיא מכל הוויכוחים האינטרנטיים על אמונה? זה פתטי. צריך לפעול ולא לדבר. בשביל ההתחלה, להפריד את הדת מהמדינה. רק ככה הם יצאו לנו מהווריד, כי לשכנע אותם במשהו אי אפשר, הם לא יודעים לחשוב. צריך לנעול אותם בישיבות שלהם, שלא יוציאו את האף החוצה מבלי להשמיע הגה, ויתביישו בכלל שהם קיימים. לא יכול להיות שחבורת הפרזיטים הזאת עוד מעזה להתגאות במשהו, ולהוכיח משהו למישהו.
  הם איבדו את הבושה, כי המדינה נותנת להם לעשות מה שהם רוצים, לרבות טרור ואלימות. הגיע הזמן לעצור את הפאשיסטים האלה!

 3. הוגין:
  להפיק לקחים בונים אפשר גם בלי לכבד ובמובן זה מאד רצוי שיופקו לקחים גם מהנאציזם אותו הזכרתי ועליו מחית.
  באותה מידה אני מפיק לקחים מתעתועי הדת.

 4. מיכאל:
  הסייג,ובמיוחד למה שהזכרת,שלא אחזור עליו,מובע על-ידי נחרצות,בתגובות למאמרים
  אחרים.
  נהוג אצלי,לראות גם לפרטים,וגם למכלול בתמונה הגדולה.לחקוק אל לבי-לזכור!ולהפיק
  לקחים בונים ומועילים בהתאם..בקיצור,לשפר עם המשאבים המצויים כבר.
  וכן לכבד,גם את אלו ,שאינם מבינים לרוחי לרגע נתון.
  עלי לברך גם על האינטרנט ,שמאפשר לי את המרחק הנחוץ להעביר את מקוריותי.,
  ומבלי שתהיו משוחדים,בצורה זו או אחרת.

 5. הוגין:
  הבאה לאבסורד היא דרך מאד מקובלת לחשיפת השגיאות שבטענה כללית.
  אני לקחתי את הדברים לאן שדברייך אפשרו לקחת אותם. אם היית מסייגת אותם באופן שאינו מאפשר לקחת אותם לשם לא הייתי לוקח אותם לשם.
  את מוזמנת לפרט באיזה מקרים, לדעתך, יש לקדש או לכבד את המקורות ובאיזה מקרים לא.
  לדעתי לא תהיה לך ברירה אלא לומר שיש להעביר אותם את מסננת ערכינו הנוכחיים וזה מעקר את עצתך מתוכן מעשי.

 6. הוגין:
  לא כל מקורותינו מקודשים ולחשוב כך זו פשוט סכנה.
  תארי לך שהגרמנים בני זמננו יקדשו את מקורותיהם הנאצים.
  אולי עלינו לקדש גם את מנהגי הקופים מהפ התפתחנו?
  זה מזכיר לי את הטענה הנצחית (והשקרית) ש"ללא היהדות לא הייתי כאן" שגם אלמלא הייתה שגויה הייתה משולה להטפה לילד שנולד כתוצאה מאונס לדגול באונס כי ללא האונס לא היה כאן.

  לאדם:
  הראש היהודי אכן קיים.
  אמנם לא אצלך אבל זו תופעה קיימת שיש לה הסבר אבולוציוני.
  אגב, רובם המכריע של חתני פרס נובל היהודיים (בתחומי המדע) היו אתיאיסטים. כנראה שהראש היהודי – כשהוא במיטבו – אינו מסוגל לקבל שטויות כאמת.

 7. אמדאוס, הוצאת לי את המילים מהפה, גם אני לא הבנתי דבר מבליל הקישקושים שהיא ניסתה לכתוב כאן. מעניין מה היא ניסתה להגיד.

 8. מישהו מצליח להבין משהו ממה שאומר האודין הזה? לי זה נראה כמו קשקושים חסרי משמעות, עם פיסוק של ילד ביסודי. אין בזה לא לוגיקה, ולא איזה טיעון שאפשר להבין. רק אוסף של משפטים חסרי הקשר. מה הוא מקשקש פה כל כתבה?
  זה האנשים שלומדים בישיבות..?

 9. רועי
  כעקרון,הכל בא מהרוח!!!ועל כן הכל- תורה..לכלל התורות, התאוריות..וכו..להסתעפויות
  וערוצים ב"מנסרת"הזמנים.
  אתה יכול לקרוא לזה,עולם ההאצלות בשרשרת הפיקודים..(בהשאלה).
  הרוח – מדומה גם לשופר>>>המהדהד )))מהצלול ביותר ועד >המקטעים השבורים,וכמו במשחק.."הטלפון-השבור"..ששיחקנו בנעורינו.

  גם בזריקת אבן(אמת)לבאר:ככל שאדוות המעגלים הנוצרים רחוקים מהמרכז,כך הם מטושטשים יותר ופחות מדוייקים.
  ולעניין השפן,שבינתיים הספיקותי לקרוא,לקישור..דומה השפן ל"נפש."בהיפוכה..הלועסת
  ולועסת לדברים,כבני "המעי העיוור",שאינו רואה למקור ..הדבר.
  בכל-אופן,חידושי ד"אוריתא,תמיד הומלצו..חשוב רק לא להשליך את הישן,אלא,לקדשו,
  כי הוא:,"אם" תורה.
  ובעולם הפילוסופים:אפלטון פעם כינה את אריסטו ,לפרד היונק מאמו ומשליכה,אחר כך,
  אפשר לאמר,שיתכן וישנם ,"האריסטו-קרטים"..ביננו-ההולכים בגאווה מדעית ופסדו-
  דתית..
  ששכחו..למקורם..
  ממליצה לכל אחד להוציא את השפן מהכובע..חה..ולבדוק את עצמו-בעצמו.

 10. הוגין,

  טענתם של דתיים וחרדים רבים (שהיא למעשה אקסיומה כמעט בכל הזרמים של הדת היהודית) היא שהתורה הגיעה מאלוהים. רוב הדתיים / חרדים ממשיכים וטוענים כי גם מקורו של התלמוד אלוהי. ההוכחה, לדבריהם, היא בעובדות המדעיות הרבות שניתן לקרוא בתורה ובתלמוד. כמובן שניתן לפרש משפטים רבים כרצון הקורא, ובמקרים מסויימים גם לבחור את המשפט הנכון מתוך שניים שסותרים אחד את השני.

  אם נרצה לסתור את הטענה שמקור התורה הוא באל, הרי שעלינו רק להציג טענה בתורה שהוכחה כשגויה, שהרי לא יתכן שהאל הכל-יכול טועה ומטעה בדבריו לעם ישראל. טענה אחת כזו היא קיטלוגו של השפן כ- 'מעלה גירה', בעוד שכל זואולוג מתחיל יודע כיום כי השפן אינו מעלה גירה כלל וכלל.

  ולפרטים – הקישור שהוספתי בתגובה הקודמת.

 11. לרועי,
  לסוגיה ,של השפן -מעלה הגירה,שהעלת כמה וכמה פעמים ב,"שיחותיך" באתר,על-פניו,
  מבלי שקראתי על כך במקום אחר,מדובר על אקט,הלעיסה…
  אינני מבינה למה אתה חותר בדייש בעניין זה,התורה לא תפול ולא תעמוד,על קוצה של סוגייה זו.
  משהו פה לא הבינותי?

 12. חיפשתי, לא מצאתי. סימוכין של ממש אינם דמגוגים המגחכים על כל מה שלא מוצא חן בעיניהם. את זה אפשר למצוא גם באתרי נצרות ואיסלאם.

 13. אדם,

  לא נעשה שום מחקר שמגיע למסקנה שלך, ואיני מכיר את אותם 'רבים וטובים מאנשי אומות העולם' התומכים בה. אלו סיסמאות נחמדות ויפות, אך אינן מגובות במציאות.

  מוחמד לקח את ידיעותיו מדברי חכמי התלמוד? מאיפה הגעת למסקנה הזו? מאיפה ההוכחה לטענה המאד גדולה הזו?

  לגבי הסיפור שלך, הוא מאד נחמד. אני מכיר הרבה סיפורים אחרים על אנשים שלמדו בישיבות זמן רב, ולבסוף החליטו שעיקר החכמה אינה נמצאת ביהדות ויצאו בשאלה. מה זה מוכיח?

 14. רועי:
  אתה צריך להבין שכאשר אני אומר שהמוח מתנוון כוונתי היא שהוא לא יכול להגיע לרמת המוח היהודי אלא הוא אוחז במדרגה של אומות העולם שזוהי רמה פחותה(למרות שחכמתם רבה "חכמה בגויים תאמין")ואל ישמע לך משפט זה כגזענות או התנשאות כי אין אני אומר זאת מלבי אלא רבים וטובים מאנשי אומות העולם

  רועי כל אותן ידיעות של מוחמד מהקוראן מופיעות בדברי חכמים(לדוגמא יש את דברי האבן עזרא על האטמוספירא ששם הוא מסביר היטב מהי האטמוספירא "שכבת אוויר העוטפת את כדור הארץ" וכן עוד דוגמאות פזורות בש"ס)לכן אני אומר שודאי שבכל דת ישנם גילויים כאלה או אחרים אבל להזכירך הקוראן והנצרות ודתות נוספות לקחו את ידיעותיהם מהתורה שלנו
  ישנו סיפור על ישראלי אחד שהיה בטיול אחרי צבא בהודו ושם הוא נחשף לחכמת המזרח המעיפמה וככל שהוא התקדם והגיע לטופ התברר לו(מפי הנזיר הגדול שלהם)שאין לו מה לחפש בדת הבודהיסטית ושיחזור ליהדותו כי עיקר החכמה לקוחה מהיהודים(עכשיו אותו בחור לומד בישיבה ב"ה)
  מה גם שכתוב בצורה מפורשת בתורה שאברהם אבינו שלח את בנות הפלגשים למזרח עם חכמה בידהים וכשופים רבים וכן כך לכל הדתות שמודות בדבר

 15. הוא לא מוריש כלום ועובדה שכתוב בגמרא שהתורה אינה ניתנת בירושה וצריך לעמול עליה בכדי לזכות לכתר תורה.
  אבל מה שכן וזו עובדה שאינה ניתנת לערעור זה המושג הראש היהודי שהיה קים מאז ומעולם ותופעה זו אינה ניתנת להסבר מלבד יחודיות מיוחדת שישנה רק לעם היהודי שיש בקרבו פוטנציאל גדול להשפיע ולגלות רזי עולם!

 16. אדם,

  התשובה שלך אינה מקובלת. אין אנשי מדע שטוענים שהמוח מתנוון כתוצאה מחוסר לימוד תורה. אם תביא לי איש 'מדע' כזה, אני אצחק לו בפנים, בדיוק כפי שאעשה לאיש 'מדע' שיטען שהוא יכול להוכיח במאה אחוז שאין אלוהים. זה לא מדע, אלא אמונה שאינה מבוססת על מחקר ובדיקה אמיתיים. דיעה שכזו אינה מקובלת בעולם המדע. אם מישהו אמר לך שיש אנשי מדע שטוענים את זה, הוא פשוט שיקר, חד וחלק.

  לגבי הידיעה המדעית של חכמי ישראל, אשמח לקבל קישור לתשובותיו של הרב סגל. אבל אני חייב להודות שאני קצת מבולבל, אדם. הרי מה זה משנה בכלל מה חכמי התורה ידעו, אם הרי גם בקוראן מופיעות חכמות מדעיות גדולות ומרתקות? איך מוחמד ידע שיש שבע שכבות לאטמוספירה? איך הוא ידע על קיומם של חורים שחורים, או שהיקום התחיל כגז דליל במיוחד? איך, כתושב מדבר, הוא ידע שככל שמתרוממים באטמוספירה של כדה"א, כך הלחץ פוחת והאוויר נעשה דליל יותר וקשה לנשום?

  לכל אלו יש סימוכין בקוראן, בשפת המקור של האיסלאם. אז למה שאתרשם מידיעתם של חכמי התורה ש- 'כדור הארץ עגול', כאשר המוסלמים ידעו כבר לפני יותר מאלף שנים שיש חורים שחורים? הרי לפי החישוב הזה של 'מי יודע יותר', הקוראן מנצח את היהדות בנוק-אאוט!

  אז במי להאמין? בקוראן או בתורה?

 17. אדם: איזה שטויות!
  אתה פתאום מסתמך על תורשה ביולוגית שבנוייה על גנים?
  אולי תסביר לי איך אב שלמד המון המון המון מוריש את המוח שלו לילדיו שנולדו לפני שלמד כל כך הרבה?
  חנטריש!

 18. רועי,
  התשובה לכך ברורה הואיל ואבותיהם עמלו בתורה המוח התלמודי השתרש בהם ויקח למוח שלהם זמן להתנוון(ממליץ לך לראות את הכתבה הזאת..http://hadafhayomi.co.il/index.php?l=he&a=article_archive/main_article_video,כתבה של ערוץ 10)
  "כנראה שהמוח לא מתנוון מכך שלא לומדים בישיבות."יש לך טעות נוראה כי המוח כן מתנוון ועובדה ממקרים רבים שאנשי מדע מודים בדבר!!
  עצם הידיעה המדעית של חכמי ישראל לא מוטלת בספק ולגבי הטעויות ממליץ לך לראות את תשובותיו של הרב דן סגל בתגובה לשאלותיו של החוזר בשאלה ירון ידען

 19. חברים, אני מבקש לא לחזור להעלבות אישיות, תודה.

  אדם,

  אתה קובע דבר מאד מוזר: לאומות העולם יש מוח לתגליות מדעיות, וליהודים כנראה אין. היהודים חייבים ללמוד גמרה ותלמוד ותורה כדי לפתח את השכל. אבל איך זה מתיישב עם זוכי פרס נובל היהודים, שגם לא למדו בישיבות? איך זה מתיישב עם כל מאות-אלפי המדענים היהודים שלא למדו בישיבות?

  בשתי מילים: זה לא. והטענה שלך נסתרת כאן על-ידי העובדות הפשוטות. כנראה שהמוח לא מתנוון מכך שלא לומדים בישיבות.

  דרך אגב, אני בהחלט מאמין שפלפולי תורה וגמרה אכן מוסיפים חכמה, בדיוק באותה הדרך שבה פתירת תשבצים, סודוקו והשתתפות בדבייטינג יכולה להוסיף חכמה. לא יותר, לא פחות.

  נעבור לנסיון השני שלך : להראות שבתורה / תלמוד / גמרא יש אמיתויות מדעיות.
  כל מה שהראית מאד נחמד, אלא שכל זה היה ידוע כבר לפני 2,500 שנה מהיוונים. פיתגורס, אריסטו ואפלטון כולם קידמו את הדיעה שכדה"א שטוח, למשל, והתרבות בבגדד (בבל) בתקופת התלמוד היתה מודעת מאד לחכמי יוון העתיקים. בל נשכח שהתלמוד הוא בסה"כ אוסף של דיעות, שנכתבו בערך באותו זמן בו נכתב הקוראן. דיעות אלו קרוב לוודאי שהתבססו במידה שווה על הידע של היוונים.

  מלבד זאת, אם אתה רוצה להוכיח שהיהדות נכונה מכיוון שהיא יודעת עובדות מדעיות שלא היו ידועות באותם הימים לשאר הימים (דהיינו, שהגיעו ממקור אלוהי), אתה צריך להסביר גם את השגיאות בתורה ובתלמוד. מדוע כתוב בתורה כי השפן מעלה גירה (בעוד שאנו יודעים שאינו מעלה גירה)? מדוע פירשו חז"ל כי כינים נוצרות מעפר הארץ?

  בסופו של דבר, נראה סביר בהרבה להניח שהתלמוד, הגמרא וגם התורה נכתבו על-ידי בני-אדם שטעו והתבלבלו, ושאין בהם שמץ של אלוהות. אם אתה טוען אחרת, אתה צריך להסביר את כל הטעויות המדעיות שמוצאים בספרים הללו. אתה צריך גם להסביר כיצד דתות אחרות, כגון האיסלם, הגיעו ל- 'תובנות מדעיות' בקוראן ללא השראה אלוהית.

 20. אדם, ספר לנו בבקשה על כמה תגליות מדעיות מרתקות אשר קידמו את העולם והתגלו בזכות דברי תורה, ספר לנו על רבנים ועל אנשים שלמדו תורה וגמרה כל חייהם ופיתחו בזכות הידע הזה משהו שתרם למין האנושי, משהו שקידם אותנו.

  ספר לנו על כך.

 21. הציטוטים הפתטיים האלה מספר הזוהר, שאתם תוקעים בכל מקום כבר הפכו לקלישאה. כמה פעמים צריך להסביר ש-
  1)ספר הזוהר לא עתיק כמו שאתם חושבים, הוא נכתב בימי הביניים.
  2)כל העובודות המדהימות שכביכול מוצגות בו, כבר היו ידועות ליוונים זה אלפיים שנים כמעט, ולעמים האחרים שחיו ביחד עם היהודים באיזור שלהם, שגילו אותם בדרך אמפירית ללא שום שיטות מיסטיות.

  הייתי מתרשם אם ספר הזוהר היה מסופר איך בנוי האטום, או איך עובד המוח… למה אין בו אינפורמציה כזאת?
  יחסית לאינפורמציה שנמסרה כביכול ישירות מה"בורא עולם", סיפורים על זה שכדור הארץ עגול וחיים אנשים בצבעים שונים, בוא נגיד שזה לא מרשים במיוחד.

 22. אדם מה אתה רוצה להראות בזה שאתה חכם
  אתה טיפש כמו הנעל
  זה עובדה גמורה
  אין בכלל מה להתווכח על זה.
  עם היו מכניסים את המוח שלך לבלנדר היה יוצא מיץ תפוזים.

 23. רועי,
  לפני שאענה לך אקדים ואומר שלפני זמן לא רב הרב שלי המתין לאשתו סמוף לחדר ניתוח ולמד בספר הגמרא הגיע אליו פרופסור חילוני ללא שום קשר לתורה ומצוות ואמר לו איזה כיף לכם הדתיים יש לכם כלים לשיפור החשיבה מה שהולך ונעלם אצלנו(בערך לשונו אבל הכוונה ברורה)
  אצל אומות העולם יש מוח מאוד מפותח לגילויים מדעיים כמאמר חז"ל "חכמה בגויים תאמין" ואין זאת מימרא בעלמא אלא אפילו אפשר להגדיל ולומר שחכמי ישראל מספר פעמים קבעו הלכה באמצעות המדעים של אותה תקופה וזה שאומות העולם זוכים זה ודאי שמתןך מליארדי אנשים יהיו מיעוט שיגיעו לכאלה תגליות(מה גם שהזוהר חזה את התהליך הזה:(מתורגם מארמית)
  "ובשנת שש מאות לאלף השישי יפתחו שערי החכמה למעלה, ומעיינות החכמה למטה, ויתוקן העולם להיכנס בשביעי, כאדם המִתקן ביום השישי בהערב השמש להיכנס בשבת, אף כך כן. וסימנך: "בשנת שש מאות שנה לחיי נח וגו', נבקעו כל מעיינות תהום רבה")

 24. רק עכשיו אני יכלתי לענות כי אני שומר שבת(להבדיל ממכם כמובן).
  ל"ממתין",ספרינו מלאים בגילויים מדעים שנמסרו מראש לחכמי ישראל והנה חלקם(אני שב ומדגיש שלמרות הכל חכמינו ז"ל גם טעו במספר דברים אמנם למרות זאת זה לא סותר דבר כי על חכמי הדורות להסתמך על המדעים שבאותה תקופה!)
  א-מבנה העולם ודרך פעולתו:
  "כל ישובא מתגלגלא בעיגולא ככדור (כל הישוב – כלומר, העולם והאנושות שעליו – מתגלגל בעיגול ככדור) אלין לתתא ואלין לעילא (אלה – כלומר, חלקם – מתגוררים למטה, בתחתית הכדור, ואלה למעלה) וכל אינון בריין משניין בחזווייהו משנויא דאוירא, כפום כל אתר ואתר, וקיימין בקיומייהו כשאר בני נשא. (וכל אלה הבריות – המתגוררים בחלקים השונים של הכדור – שונים בחזותם – בצבעם, בקלסתר פניהם, וכדו', – מחמת שינוי מזג האויר, כפי מזג האויר של כל מקום ומקום. אולם עומדים הם כשאר בני אדם). ועל דא אית אתר בישובא (ועל כן יש מקום בעולם) כד נהיר לאלין, חשיך לאלין. לאלין יממא, ולאלין לליא.

  (כאשר אור לאֵלֶּה, חושך לאלה. לאלה יום, ולאלה לילה) ואית אתר דכוליה יממא, ולא אישתכח ביה ליליא בר בשעתא חדא זעירא. (ויש מקום בעולם שמואר תמיד ולא יימצא בו לילה אלא זמן מועט) וכו'. דהכי כתיב (שכך כתוב) אודך על כי נוראות נפליתי נפלאים מעשיך! (תהילים קלט) ורזא דא איתמסר למאריהון דחכמתא (וסוד זה נמסר לבעלי החכמה – חכמת התורה) וכו'."
  ב-נדידת היבשות:"תנא, ארץ אחת ממש הוציאו המים, וממנה נתהוו שבע ארצות".
  ג-חידוש הלבנה(נכון שהיה גם בתרבות יוון אמנם לא בפירוט כמו של לוח ישראל ומה גם שהיוונים היו אחרינו)
  ד-הרדמה בניתוח:
  לשון התלמוד (בבא מציעא פג, ד) על אודות הניתוח אשר בוצע בגופו של רבי אלעזר בנו של רבי שמעון בר יוחאי (רבי אלעזר נותח לשם הסרת שומן. וראה בתלמוד שם את הסיבה המדהימה אשר עבורה בוצע הניתוח). נזכיר שרבי אלעזר חי לפני כאלפיים שנה(!):

  אשקיוהו סמא דשינתא (השקוהו סם שינה), ועיילוהו (והכניסוהו) וכו', וקרעו לכרסיה (ופתחו את בטנו) הוו מפקי מיניה דיקולי דיקולי דתרבא (והוציאו ממנו כמויות נכבדות של שומן. דיקולי = סלי) וכו'
  ויש עוד רבים רק חבל להאריך

 25. אדם, ספר לנו בבקשה על כמה תגליות מדעיות מרתקות אשר קידמו את העולם והתגלו בזכות דברי תורה, ספר לנו על רבנים ועל אנשים שלמדו תורה וגמרה כל חייהם ופיתחו בזכות הידע הזה משהו שתרם למין האנושי, משהו שקידם אותנו.

  ספר לנו כל כך.

 26. לאבי,לרועי,ומיכאל:
  אם כך,ויש ביננו משותף , במשהו אחד לפחות ,בלשון המעטה.צדק המשורר,שכתב"החיים-כמשל"..ואולי,בהיפכא,המשל הוא,הוא..המושל ומשפיע על חיינו,מחשבותינו,אמונותינו,
  מחקרנו,התנהלותינו,התנהגותינו,הילכותינו…וכולי…
  אבל,אותו "משל"..לאחד הוא "מזכיר",דברים מופלאים,ולאחר הוא "מזכיר"דברים מפלצתיים..ועל אותו גורם משפיע…אנחנו..או מסכימים,או מתקוטטים,או השד יודע מה…

  אני הייתי ממשילה את עצמנו:למין סוג של ,"רוחות פאנטום"..החוזרים ,או ,"נשאבים" מפעם..לפי פעימות הזמנים..ל"חותמים",שרוחינו הנציחה לצורותיה הרבות על במת החיים.
  ולא הייתי מתביישת להודות,שאנחנו קצת "זומבים",מותנים,אם איננו מוכנים להודות בכך
  בהכרה מלאה! עם חיוך מסויים,על הקומדיה (האלוהית)של כולנו -החיים.
  מאחלת לכולנו,להמשיך לחקור,עם חיוך חומל גם על עצמינו..מפעם לפעם.

 27. למיכאל ורועי, ינון נוקט בשיטות מגוחכות. בין היתר הוא טען שמי שעושה את העבירות הללו אינו דתי גם אם הוא לכאורה כן כזה והמסקנה ההגיונית היא שאין דתיים גנבים ורוצחים כי אם יש, הם לא דתיים.
  אם זה לא טיעון מעגלי, אז כנראה שלמעגל שלו יש ארבע זויות של 90 מעלות.

 28. רועי:
  אתה מנסה לשכנע את ינון ובחרת להשתמש דווקא ב……
  עובדות?????

  מה? אינך יודע שעובדות לא עובדות אצל עבדי העבודה הזרה?

 29. הוגין,

  קראתי את ספרו של פון דניקן לפני כמעט עשרים שנה. יש לו שם תיאוריות מקסימות ומרתקות, עם מעוף עצום. אלא שכאשר חיפשתי סימוכין לכל העובדות שהוא מביא שם, גיליתי שכל מה שהצלחתי למצוא מוטל בספק ונתון לפרשנות אישית במקרה הטוב, ולזיוף גס במקרה הרע.

  כפי שאבי אומר, הספרים הם בעלי יתרון בהרחבת האופקים, אך צריך גם לדעת איפה נגמרת האדמה ומתחילים השמיים.

 30. הוגין: אינני יודע מניין הסקת שרועי לא קרא את ספריו של (העבריין המורשע) אריך פון דנקן.
  אני קראתי את ספריו ודברי רועי נראים לי נכונים.

 31. אודין, גם אני קראתי בילדותי את ספריו של פון דניקן ונהניתי אפילו מהן, וגם ספרים על עבמים. לקח לי הרבה זמן עד שהבנתי איפה הטעות שם, כי הם כתובים בצורה כל כך משכנעת. מה שכן, הם באמת תורמים לרצון של אדם לדעת יותר על העולם שבו הוא חי.

  יש בהם איפוא יתרון כלשהו אבל בתנאי שהם מהווים רק שלב בדרך להבנה של העולם האמיתי.

 32. רועי,
  רגע, אני עושה לשנייה רוורס,ראיתי את תגובתך לגבי אריך פון דניקן,אז ככה: קראתי את
  ספריו לפני 30 שנה.והוא חקוק ונצור בליבי ,כאחד מסוללי ההסטוריה,לתרחישים המעניינים
  שאנו,בזכות זה מצויים פה באתר.אני בכל אופן לא שוכחת לאלו המאירים באור גדול,למסתרי קדמוניותני,האבודה..שווה לקרוא ממקור ראשון..מרכבות האלים וכד".
  אני מודעת לכך,שהאינטרנט שואב,וקשה לעשות 1001 דברים בעת והעונה אחת..אבל
  אם יזדמן לך-יתכן וגם לך זה יעשה משהו.
  ולינון,
  אולי באמת רצוי,לגביך,שתחדל לזמן מה מעיתונים לאינפורמציה,שאינה תורמת לך…
  נראה שאתה שואב משם,בהתאם לאיזשהו יצר,שאולי בשל כך אכן עליך לעבור,חניכות
  תורנית..ואם מדובר על"חנוך לנער על פי דרכו"..אולי..חופה..תמתן את ייצרייך,,ואיזה
  אישה צדקנית..תתאים לישבך,כהוגן???18 לחופה,לא????שאל את רבך!!!!
  חודש טוב,ואלול לתשובה ,בשבילך!
  נראה,שבצחוק הגורל,באת לאתר זה על מנת לקבל מענה,אז,בבקשה!

 33. ינון,

  וואלה. אני שמח שאין אצלך פשיעות, איומים או רציחות. כנראה שמשמרות הצניעות הן סתם המצאה של החילוניים. כנראה גם שמרכזי התמיכה של החרדים, שמציינים בעצמם שיש אצלם יותר הטרדות מיניות מאצל החילוניים, פשוט משקרים.

  ומה אפשר לומר? צר לי שלמדת בבית-ספר חילוני בו לא היה דגש על ערכים. אני למדתי בבית-ספר חילוני בו שמו דגש על הנתינה, על כבוד לזולת ועל הימנעות מאלימות. אני לא יודע איפה למדת, אבל בשכונה שלי אף אחד לא דוקר אף אחד אחר. גם לא מרביצים לאנשים שמוכרים MP4, כמו שעושות משמרות הצניעות. וגם לא הופכים ניידות משטרה כי כולאים פושעים שבמקרה משתייכים לעדה החרדית.

  אז נו, בחייך. אתה רוצה להאמין, תאמין. אבל אלו העובדות, כפי שהן מתפרסמות גם מתוך העדה החרדית. ולהגיד שמי שעושה את זה הוא לא חרדי / דתי אמיתי? טוב, אז גם מי שפושע בחברה החילונית הוא לא חילוני אמיתי.

 34. אבי,
  הם מחולקים בצורה מעוותת בגלל אנשים חסרי ערכים כמוך שרואים כסף ולוקחים חצי מזה אליהם.

  רועי,
  אני מאמין שיש עמים שיש להם ערכים כאלה.
  כי זה ערכים טבעיים..אדם מטבעו הוא טוב אבל שהוא מתבגר הוא מפתח ומתפתה ליצרים..

  עכשיו נדבר על עניין אחר שרציתי לדבר עליו מזמן:

  המונח דתי/חרדי זה תואר!
  זאת אומרת רק אדם שהוא כזה כבר מתקבל עליו תואר זה.
  ז"א אדם שהוא לומד תורה ירא את ה' ומתנהג גם בפנימיות וגם בחיצוניות בהנהגות ובערכים שלמד מהתורה ומכל מה שקשור בה.
  אין אדם בעולם שאחרי מה שכתבתי יתנהג כמו ההוא מהכתבה שהראית לי!
  יכול להיות אדםשלומד כל היום [אולי בגלל הרגל מגיל קטן שהכריחו אותו לא יודע למה יש אלפי סיבות]אבל אין לו הנהגות והוא מתנהג מסריח כלפי הזולת וזה לא אדם דתי/חרדי!

  ועשית טעות שהראית לי את הכתבה כי אצלינו אין כזה דבר[בהסתמך על מה שאמרתי 5 משפטים למעלה] אבל אצליכם בעולם החילוני יש את זה תמיד.
  כל יום ורועי אני כל יום קורא עיתונים ואני רואה רצח, אונס, לקיחת שוחד, וכל הדברים הכלולים .
  העולם החילוני זה עולם שכמעט לגמרי מנותק מערכים ואני לומד בבצפר כזה וכל אחד דואג לעצמו כל אחד רוצה להיות בראש.. כל אחד אגאיסא שדואג לאינטרסים של עצמו!
  וזה גורם וויכוחים מריבות וכיוצא בזה.
  אנחנו ותרנים אתם מילה אחת וכבר דוקרים!
  מאז שהתחלתי לחקור קצת על התורה אני פשוט נהנה מכל שניה.
  ואני כל הזמן חוקר כל דבר שאומרים לי אני רואה ובודק ואני לא נוקט עמדה ומתעקש עליה!

 35. מיכאל,
  הם השתגעו כי יש גיל שבו אדם נמצא בו והתורה לא מסכימה לו כמה דברים למשל אדם בן 40 לא יכול לילמוד את הזוהר הוא יכול רק בגיל 45..
  ואנשים השתגעו כי הם העמיסו על עצמם לאט לאט דרגה אחרי דרגה.

 36. פעם ראשונה שאני נכנס לאתר הידען ומוצא שהטוקבקים יותר מעניינים מהמאמר עצמו.

 37. אגב, ביחס לאותה תגובה – אני מכיר (אמנם שטחית) אנשים שהשתגעו מזה כבר בגיל 20

 38. אדם:
  לתגובה 20 שלך.
  לדעתך צריך ללמוד את ספרי הקודש חמשים שנה כדי להבין משהו.
  איך זה שאתה טוען שאתה מבין כשכולך בן 20?
  ומניין לך הבטחון שאחרי 50 שנה אנשים מבינים? יש לך את הכלים לבחון זאת?
  האם מרוב הבנה האנשים האלה הצליחו ליצר משהו עובד? איזה חידוש טכנולוגי?
  ברור שלא – אבל המציאות חשובה רק למי שאינו מחליף אותה במציאות מדומה.

 39. א. בן נר:
  אני חולק מכל וכל על דבריך בתגובה 18.
  המדע והדת אינן ניתנות לפישור וכבר הסברתי זאת עשרות פעמים.
  הדת כוללת טענות שקריות על העולם האמיתי – טענות שכל אחד יכול לבדוק. המדע דוחה כל תיאוריה שיש בה כאלה פגמים.
  זה שיש מדענים דתיים מוכיח רק שנפש האדם שעבר שטיפת מוח מספיק חזקה בילדותו – מוכנה לחיות עם סתירות ומעדיפה זאת על הודאה בטעות.
  בנוסף לכך, מבחינה סטטיסטית, מהווים המאמינים מיעוט בקרב המדענים ואחוזם פוחת ככל שכישרונו של המדען גדל.
  ראה, למשל כאן:
  http://www.stephenjaygould.org/ctrl/news/file002.html

  לגבי היחס לאדם – אם היית רואה באיזו רוח הרסנית הוא הצטרף לדיונים כאן היית מבין את היחס.
  לאחרונה, לאחר שאבי איים עליו בחסימה הוא התחיל להיזהר יותר בדבריו (מה שעדיין קשה לומר על ינון שרב עם ההגיון) וכתוצאה מכך גם התגובות כלפיו התמתנו.
  איך שלא יהיה – "אדם" שמסרב לקבל ברצינות את תוצאות עבודתם המאומצת של אלפי מדענים שכל אחד מהם מוכשר ממנו עשרות מונים אינו ראוי ליותר כבוד מכפי שהוא נותן לזולת.
  לדעתי גם אף אחד לא מנסה לשכנע אותו כי ברור שזה בלתי אפשרי. שכנוע פועל דרך ההיגיון ואינו עובד על אדם שכיבה אותו. התשובות נועדו להציל אחרים מנפילה אל החור השחור שהוא מצוי בו.

 40. אדם:
  אני עמוס בימים אלה ולא יכולתי להתפנות לעיסוק באתר הידען.
  לכן אני מגיב רק עכשיו לתגובה האחרונה שהפנית אלי (מספר 7).

  אינני מסכים לטענתך שהמלחמות תמשכנה באותו אופן ואנשים פשוט ימצאו סיבה אחרת.
  אינני יודע על מה אתה מבסס אותה וזו רק דוגמה נוספת לטענותיך המנסות לספר לנו מה היה קורה אילו במקום להתייחס למה שקורה. בדיוק כמו שניסית לספר לנו מה היה קורה אילו מצאת בסביבתך מישהו מספיק חכם שהיה עוזר לך לפתור את השאלה שנתתי לך.

  בכלל – כל הטענה הזאת מוזרה כשהיא מתייחסת לתשובתי לדבריך.
  האם אנשים היו גם מוצאים סיבות אחרות להיות עניים ורעבים?

 41. אנשים שעדיין חיים בתוך מערות חשוכות של בורות אבל חושבים שהם יודעים יותר טוב מכולם כי הם יודעים לדקלם בעל פה משפטים מתוך ספר אגדות מטופש.

 42. אדם, ספר לנו בבקשה על כמה תגליות מדעיות שקידמו את העולם והתגלו בזכות דברי תורה, ספר לנו על רבנים ועל אנשים שלמדו תורה וגמרה כל חייהם ופיתחו בזכות הידע הזה משהו שתרם למין האנושי, משהו שקידם אותנו.

  ספר לנו כל כך.

 43. לגבי התקציבים זה מה שאומר לך הגורו שלך. התקציבים הישירים שלכם כבר יותר גדולים, שלא לדבר על תפירת חצי מתקציב המדינה בכל מיני שמות שכולם הולכים אליכם – החל מסבסוד מעונות וגנים, תשלום לתלמידי ישיבות בגיל תיכון, פטורים מארנונה והקלות אחרות במסים, כלכלה שחורה, ועוד. אם תסכם את הכל תבין שאין שום סיכוי שמישראל ייצא עוד חתן פרס נובל.
  וכן, אם תיתן מיליון שעות אולי נדור הבא יצליח לתקן את הנזק. הדור הנוכחי אבוד, כי 30 שנה שכספי המסים שלנו מחולקים בצורה מעוותת ולגורמים לא יצרניים במודע.

 44. אדם,

  אבל הרי הגויים למיניהם – נוצרים, מוסלמים, בודהיסטים, שינטו והינדו וכן הלאה – גם הם אינם עוסקים ביהדות. יתירה מכך, חלק גדול מאותם גויים אינו מתעסק בפרשנות דתית כבר מזה מאות בשנים. ועדיין, הגויים הללו מצליחים להביא מדי יום תגליות מדעיות חשובות, שמעידות על יכולת חשיבה מפותחת. מכך אנו למדים שהמוח אינו מתנוון מתוך אי-לימוד תורה.

  איך זה מסתדר עם קביעתך?

 45. אבי.
  התקציבים של האובריסטאות עולים על הישיבות בכמה מליארדים ההקצבה שמקבל בחור ישיבה היא בזכות ולא בחסד כמו שאתה מנסה לטעון,
  בזכות הביצה שנולדה בשבת המוח שלנו עובד ובעוד שהמוח של החילונים הולך ומתנוון כי כל היום הם יושבים ועוסקים בשטויות,אז גם אם יהיו לחילונים עוד מליון שעות הם לא יתקדמו לכלום כי המוח שלהם הולך ומתנוון וממילא יכולת החשיבה המפותחת תעלם עם השנים!!

 46. אדם. אנחנו אכן העם הכי חכם בעולם.
  25% מזוכי פרס נובל הם יהודים או ממוצא יהודי. לצערנו מעט מהם ישראלים כי התקציבים במקום ללכת לאוניברסיטאות הולכים לישיבות הסרק שלכם, ואנשים שיכלו לגלות תרופות שיצילו את העולם מתבזבזים על התפלפלות על גורלה של ביצה שנולדה בשבת.

 47. זה בכלל משנה איזה דת נצרות יהודי מוסלמי ויש עוד הרבה מאות אחרים
  למרות שכול דת ודת יש את החשיבות לעליונות על גבי הדתות האחרות
  יש אבולוציה שלמה של התפתחות הדתות.
  כך שבעצם הדתות מורכבות מרסיסים וחלקים של דתות אחרות ודתות שנעלמו
  מאין סלט ירקות.

 48. גיל,
  אני ממליץ לך מאוד לראות מה אמרו אומות העולם על חכמי היהודים אולי זה יתן לך פרופורציה על ה"משוגעים" האלה שאתה מדבר עליהם על אותם אנשים שבגללם העם היהודי נקרא עם הספר!!
  אתה צריך להבין שבלי אותם גדולי עולם אלה העולם לא היה זוכה לשום דבר מוסרי כלשהו ורק בזכותם אנחנו קיימים:
  "מרק טווין כותב, שהמצרים, הבבלים, הפרסים ואחרים שקעו מן העולם ושואל מהו סוד נצחיותו של העם היהודי? (עיינו בספרו של מרק טווין "מסע תענוגות לארץ הקודש" בהוצאת אריאל, ירושלים, עמו’ -204 א.פ.) או כמו שהפילוסוף הרוסי ניקולאי ברדייב כותב, שהישרדותו של העם היהודי הפריכה לו את השיטה המטריאליסטית ההיסטורית"

 49. דבר נוסף,

  אין צורך לשבת חמישים שנה בעצמך כדי להבין את עומקה של תורה, תלמוד וגמרה. אני מניח שגם אתה לא ישבת חמישים שנה, מכיוון שאתה בן עשרים. א. בן-נר מסתמך על דיעותיהם של רבנים חשובים ביהדות, שישבו חמישים שנה ויותר בישיבות נחשבות ומעמיקות. בדיוק כפי שאתה מבסס את דעתך על דבריהם של רבנים מסויימים (או על אמנון יצחק, שאינו רב כלל), כך בן-נר ואנוכי מבססים את דברינו על רבנים אחרים.

 50. אדם,

  קראתי את הכתבה על החייזרים, למרות שאני לא בטוח מה רצית להביע. כך או כך, ספרו של פון דנקן הופרך כמעט לחלוטין. הוא מתבסס על חצאי-אמיתויות ועדויות שנופחו, ולא ניתן לקבל אותו כסימוכין לגיטימיים לכל טענה.

  לגבי דבריו של סטיבן הוקינג, מה לך כי תרגז? יש בין המדענים כאלה המאמינים שהם מנסים להבין את הבורא, בדיוק כמו ביהדות. ההגדרה שלהם של הבורא אינה תואמת בדרך-כלל לזו של היהדות, אבל המטרה נעלה, ובהחלט ניתן לחבר אותה ליהדות. הבעיה מתחילה כשהתגליות מתנגשות עם התורה, אבל הרי אמרת כבר בעצמך שהתורה מוכפפת למדע. לכן, באופן הרציונלי עליו מושתתת היהדות, יש לקבל את העובדות כמות שהן.

  וכדבר אחרון, אין לי שמץ של ספק שהחיפוש בחלל החיצון יקדם את המדע בכדור-הארץ. אני קובע זאת לפי כל תגלית מדעית שנעשתה באלף השנה האחרונות. כל פרט מדעי, ולו השולי ביותר, הביא לקידום של המדע כולו. כמובן שעדיף להשקיע בחיפוש זול, אך אנו כמעט ומיצינו את התגליות שאפשר לעשות עם הפיזיקה הסטנדרטית. מכאן ואילך צריך להשקיע הון נכבד כדי למצוא את חוקי הפיזיקה, ודווקא טלסקופ החלל פרמי יכול להביא אותנו אל הדור הבא של התגליות המדעיות הללו.

  אני ממליץ לך מאד לקרוא על הנסיך אנריקה מפורטוגל של המאה ה- 14, ועל המשלחות ששלח במימון עתק במשך למעלה מעשרים שנה לחקור את העולם. משלחות אלו איפשרו לפורטוגל להפוך לאימפריה של ממש בזכות הסחר עם כל האיזורים שלא היו ידועים עד לאותו זמן (דרך אגב, גם יהודים חשובים לקחו חלק במסעי התגליות). גם זה סוג של מדע, ומדגים את חשיבות החיפוש אחר הנסתר מאיתנו.

 51. אדם בטח שהשתגעו לשבת 50 שנה בחדר לקרוא ספר מפגר
  ולנסות להבין מה רצה לומר האידיוט שכתב אותו
  עצם העובדה שהם מאמינים בתולעת ועושים כול מיני טקסים מוזרים כדי לרצות אותו
  חושבים שהוא קורא להם את המחשבות ועוקב אחרהם ועוד…….
  זה כבר מראה על בעיות נפשיות קשות כמו סכיזופרניה וכדומה.

 52. בשביל להעביר את אדם צד:
  הרי ברור שאלוהים לא יכול לדבר, בדיוק כמו שהוא לא יכול להשתין, אם כך התורה בטוח לא באה ממנו.

 53. אדם,
  "סטיבן הוקינג", הידען… נראה שאתה לא מאמין אמונה שלמה. אפילו די סקפטי.
  רועי, עוד כמה טיעונים מצויינים והוא עובר צד.

 54. אני יודע שיש אנשי מדע דתיים זה פשוט כי כל אדם שיש ראש בקודקודו מחוייב לכך הבעיה שלי מתחילה עם אותם אלה שכתוצאה מהמדע לועגים לי ולשכמותי וטוענים שאני זן פרימיטבי עתיק יומין שתקוע בימים עברו ועל אלא יוצא כל הקצף,
  בן נר לפני שאתה מביע את דעתך הצנועה לגבי התורה כדאי לך לשבת קרוב ל50 שנה בישיבה רק כדי להתחיל להבין מה זה באמת העולם ואת המורכבות שבו ואת מכלול הכוחות שפועלים בו,
  ישנם אנשים שמרוב השתקעותם בלימודים אלה הגיעו למצב של שגעון מרוב קטנות שכלם שלא יכלה להכיל כ"כ הרבה(אני מכיר מספר אנשים כאלה שהשתגעו כתוצאה מלימוד ספרי זוהר וקבלה)

 55. חברים יקרים, מורי ורבותי.
  לאט לכם בתגובתכם, הנירגזת, כלפי "אדם".
  תגובה מתלהמת ומעליבה בוודאי לא תשכנע
  אלא להפך, תבצר אותו בדעתו. רק תגובה עניינית,מנומסת ומתוך כבוד לזולת, עשויה לפעול באופן חיובי. ולך "אדם", אומר זאת: המדע אינו עומד בסתירה לאמונה הדתית ולראייה, ישנם מאות ואלפים ורבבות של אנשי מדע שהענם דתיים. חלקם באוניברסיטאות דתיות כ"בר-אילן" וחלקם באוניברסיטאות חילוניות. הידע המדעי אינו עומד בסתירה לאמונה הדתית. כל התגליות המדעיות וכל הרעיונות המדעיים הינם חלק ממעשה הבריאה האלוהי. המדע אינו מייצר עולם חדש אלא, מגלה מחדש ומפרש, לשפת האדם, את העולם הנצחי והאינסופי.
  על דבר אחד אני בכל זאת חלוק עליך "אדם". לדעתי, הצנועה, לא הכל כתוב בתורה. ישנן תגליות מדעיות שהובילו לקידמה טכנולוגית ורפואית אדירה, שאינן כתובות בתורה.

 56. עניינית? אדם לא אמר שום דבר מעניין מתוך אלפי השורות שכתב באתר הזה.
  מספיק לקרוא 3 שורות כדי להבין זאת.

 57. רועי, התשובה שלך לא מתקבלת משתי סיבות
  א-מדבריו של המדען הגדול סטיבן הוקינג לא משתמע כמוך וכך הוא אומר לגבי תחילת היווצרות העולם
  "אם נמצא את התשובה לכך יהיה זה הנצחון המוחלט של התבונה האנושית משום שאז נבין את כוונת הבורא"
  כלומר עיקר הסיבה למדע והבדיקה היא לנסות ולהבין את אלוהים!
  גם אם תרצה לומר שהמטרה היא לשכלל את האנושות הרי אם יגלו משהו בחלל ושזה יוכל להשפיע עלינו זה ספק די רחוק אבל בינתיים בכדור הארץ יש לך דברים שהם ודאי ואני בטוח שתסכים איתי שודאי יותר חזק מספר אז במקום להתעסק בספק אנא שיתעסקו בודאי!!!

 58. צעד צעד, פרה פרה.

  אדם,

  אנו לא נוהגים לכתוב תחת כינויים שונים בטוקבקים באתר זה, מכיוון שזה גורם לקוראים תמימים לחשוב שיש יותר מאדם אחד שתומך בצדדים השונים. אני מקווה שכשכתבת תחת השם 'רונן' את התגובה האחרונה, לא היתה כוונתך לרמות את הקוראים.

  לשאלתך, מה מביא מחקר מסוג זה לאנושות?
  חשוב להבין שהמדע נבנה נדבך על גבי נדבך. המון נתונים קטנים מביאים לתיאוריות גדולות. כך היה עם החשמל, למשל, שהגיע לאחר ניסויים רבים מכל הסוגים, כולל כאלו בהם הזרימו זרם חשמלי ברגליים של צפרדע מתה וגרמו להן לנוע.
  דוגמא אחרת היא האטום. ניסוייו של ראתרפורד הוכיחו את קיומו של גרעין בתוך האטום, אך הם נראו איזוטריים לחלוטין בזמנם. היום אנו יודעים שאילולא אותם ניסויים 'שטותיים' לא היו לנו כורים גרעיניים, הקרנות לטיפול בסרטן, איזוטופים רדיו-אקטיביים לגילוי סרטן בגוף, וכן הלאה.

  טלסקופ פרמי עוסק בזיהוי חורים שחורים ובהבנת התהליכים המתרחשים בתוכם. אם נזהה שם תהליכים שאינם מובנים לנו, הרי שנוכל לגבש תיאוריה מסביבם, שבסבירות רבה תהיה תקפה גם עבור כדור-הארץ. מי יודע איזה סוג של אנרגיה נגלה שם? מי יודע מה יהיו חוקי הטבע החדשים שנוכל לחשוף ולנצל לטובת האדם? אף אחד אינו יודע עדיין, אבל דבר אחד ידוע בוודאות: כל השקעה במדע ובתגליות לאורך ההסטוריה הביאה להתקדמות של המדינה שהשקיעה בו. כל מדינה שהפסיקה לממן תגליות, הדרדרה מאות שנים אחורנית מבחינת איכות החיים.

  מסיבה זו, לדעתי, חשוב להשקיע גם בטלסקופ החלל פרמי.

  ינון,

  קיימים עמים רבים בהם אין יהדות. ניקח, למשל, את העמים שהיו חיים באיי הוואי במאה הקודמת, לפני הגעתו של האדם הלבן. הם האמינו באל כריש, שלא נתן להם חוקים ברורים, אלא פשוט השריץ אותם. וראה זה פלא, לדעת כל הלבנים שהגיעו לאיים, אותם ילידים היו מוסריים לא פחות (ואפילו יותר) מהאדם הלבן. רציחות כמעט שלא היו, ועל אונס לא היה בכלל על מה לדבר.
  לחילופין, הבט על אנשי עם ההופי, שהם ילידים אמריקניים שהאמינו בבורא, אך ללא חוקים כתובים של ממש. השם 'הופי' נגזר מהמלה 'הופיטה', ופירושו 'האנשים השלווים'. וגם אצלם אין רציחות או אינוסים במידה רבה. וכל זאת, ללא תנ"כ.

  דרך אגב, קרא בבקשה את הכתבה הבאה :
  http://www.nrg.co.il/online/archive/ART33/576.html
  וכמו כן ודאי ידוע לך כי קיימים מרכזי תמיכה טלפוניים לתמיכה בנשים וגברים מהעדה החרדית שעברו הטרדות מיניות. והנה דבר מזעזע באמת ובתמים: הרבי שמנהל את אחת ממרכזי התמיכה האלו הודיע קבל עם ועדה בעיתון כי לפי הסטטיסטיקות של המרכז שלו, יותר חרדים עוברים הטרדות מיניות מחילוניים, ביחס לריכוז באוכלוסיה. החרדים פשוט לא מתלוננים במשטרה.

 59. נקודה,
  איפה אתה חי?
  נדיר למצוא אנשים כמוך שלא סגורים על עצמם..
  אמנון יצחק>פורנו..
  ושוב אתה לוקח את מעשיך ומכניס אותה לדרכינו!
  אף אחד לא עושה את זה חוץ ממך..

 60. אבי,

  "הן מחנכות לאי עבודה"
  אני ילד דתי שלמד בישיבה ומעולם לא חינכו אותי ל"אי עבודה" ההפך תמיד חינכו אותי לעבודה ולהתמדה גם בתורה וגם בעניינים פיננסים…

  "לירידה בהכנסת המדינה ממסים" חח הכל מאת ה'-
  המדינה מוציאה את הכספים בסדר עדיפויות לקוי בתכליתו..

  "על החילונים העובדים ומשרתים במילואים היא מוסיפה מסים"
  אם כבר לימדנו על חינוך [ונתייחס לדבריו של אדם..]
  אחוזי המכות בבתי הספר..דקירות..שתיה..אונס..וכל הדברים הלא חינוכיים עצום בהשוואה לאחוזים של הדתיים=]
  כי לנו יש ערכים..
  והתורה שלנו היא דרך חיים בפני עצמה..

  אבי אתה איש מדע וכאיש מדע עליך לאהוב ולשאוף להיות מדוייק דברייך:]

  לילה טוב..

 61. נקודה
  הוא מה שנקרא חוזר בתשובה יש לו אישור מהרבנים להכנס לאתרי פורנו רק 3 פעמים בשבוע. הוא מקבל כרטיסיה של חטאים שהוא יכול לנקב וכשהיא מלאה עליו לרכוש חדשה. כיצד הוא רוכש חדשה? הוא הולך לאסוף צדקה בצמתים עבור הפרזיטים הקוראים לעצמם רבנים. הם לא יודעים שבכנסיות הענין הרבה יותר מסודר.

 62. נקודה,
  אינטרנט רימון:]
  אם אדם ניכנס לאינטרנט, לא בהכרח הוא ניכנס לאתרי פורנו כמוך=]

 63. מיכאל אל לך לכעוס אני גם מסכים איתך שדת היא סיבה למלחמות אבל תבין דבר אחד מלחמות תמיד יהיו רק שעכשיו הם במניע של דת(עובדה זחזה הזוהר לפני 2000 שנה)
  אני בטוח שאם לשיטתך תעלמנה הדתות המלחמות יהיו ממניע אחר("מי המציא את התאוריה האבולוציונית היותר חדישה",המלחמות תהיינה על רקע טכנולוגי או אחר)

 64. אני לא עונה לו אלא כותב כדי שהגולשים יבינו שיש לנו תשובה לכל האמירות הטפשיות שלו.
  באשר לחסימה, בקללה הבאה נחסום אותו.
  שמעת אדם. אתה יכול לכתוב שטויות כמו זו שכתבת כאן על תוכנית החלל. אבל לא לפגוע באנשים. הכינוי הפוגעני הבא שלך יהיה האחרון.

 65. המטרה של הישיבות זה לא לייצר כסף!!מטרה של ישיבה זה לייצר בני אדם יותר טובים(אין בחור ישיבה שלא לומד כל יום ספר מוסר)ולהועיל ולהשפיע על כלל אומות העולם כאומרם ז"ל "ונברכו בך כל משפחות האדמה"
  אם לא הישיבות שלי לא היית יושב פה היום ומשמיץ אותי כל הזכות קיום שלך זה בזכות הישיבות שאילולא הם העם היהודי מזמן היה נעלם בהתבוללות אז ככה שאתה חייב לי הרבה,
  לפחות הם אומרים שברצונם להועיל לאנושות(גם אם זה לא נכון לשיטתך לפחות הם אומרים ומשקיעים את מיטב זמנם בכך)מה שאין כן המדע המוזר הזה שבודק התפוצצויות וחורים שחורים בחלל עובדה שלא מועילה כלל

 66. אבי:
  אתה עונה לו ברצינות?
  הרי לשאלות ששאל – בדיוק להן – הפתרון הנכון והמועיל ביותר הוא ביטול הדתות.

 67. והישיבות שלך ממש מייצרות כסף עבור המדינה? הן מחנכות לאי עבודה ובכך גורמות לירידה בהכנסת המדינה ממסים ועל החילונים העובדים ומשרתים במילואים היא מוסיפה מסים.
  לפני שסוגרים את תוכנית החלל צריך לסגור את הישיבות, המנזרים, הכנסיות, המסגדים וכו'.

 68. אבי:
  מתי כבר תחסום את ה"אדם" הזה.
  אם יש משהו שהוא באמת חייב להבין זה לא את התשובה לשאלה ששאל (שממילא אין סיכוי שיבין) אלא את העובדה שגם לאנשים משכילים והגיוניים יש בעייה של זמן ואין לו שום זכות לבזבז את זמנם של אחרים.

 69. אני חייב להבין דבר אחד,
  מה התועלת שתצמח לאנושות כתוצאה מכך?!?
  האם הרעב יפסק?
  האם המלחמות יפסקו?
  הדבר היחדי שאני רואה משיטוט בחלל זה בזבוז אדיר של כסף וכוח אדם שיכלו לתעל אותו למקומות אחרים!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן