סיקור מקיף

חברה נורבגית תבנה טורבינת רוח ימית ניידת

פרוייקט hywind יהיה הראשון לנצל את אנרגיית הרוח בעזרת טורבינות רוח ימיות ניידות * היכולת לנייד את הטורבינות לרוחות החזקות בלב הים ימקסם את את יכולת ייצור החשמל

טורבינת hywind, תמונה באדיבות חברת StatoilHydro.
טורבינת hywind, תמונה באדיבות חברת StatoilHydro.

מסביב לעולם כבר קיימות טורבינות רוח שמוקמו בים רחוק מהחוף, אך כל הטורבינות נייחות ומחוברות לקרקעית הים באופן קבוע. התוכנית של חברת StatoilHydro היא לחבר את טורבינת הרוח למצוף, בעזרת טכנולוגיה המשמשת אסדות נפט, על מנת ליצור טורבינה ימית ניידת.

אנרגיית הרוח היא אנרגיה ירוקה שלא תגמר לעולם. השימוש בטורבינות רוח ימיות חוסך את השקעה ברכישת בנדל”ן או עלויות חכירת קרקעות. טורבינות ימיות ניידות אמורות להגדיל עוד יותר את הגמישות של המפעיל בכך שניתן יהי לנייד אותן בכל רגע נתון ולמקמם במים הרבה יותר עמוקים היכן שיש רוחות חזקות וכך לנצל את מלוא הפוטנציאל של כל טורבינה.

לדברי החברה, תחנות כוח צפות לא הבשילו דיה כדי להשתמש בהם בצורה מסחרית בקנה מידה גדול. פרויקט זה יבחן האם הטכנולוגיה בשלה והאם היא כדאית מבחינה מסחרית. התוכנית תתחיל ברבעון השלישי של 2008 ותימשך שנתיים, בסיומן תעריך החברה את הכדאיות הכלכלית של הפרוייקט.

גובהה כל טורבינה הוא 165 מטר (מתוכן 65 מטר מעל פני הים), משקל 5300 טון (משקל הטורבינה בלבד – 138 טון) ותפוקתה 2.3 מגה-וואט. ההשקעה בפרויקט מסתכמת ב-400 מיליון קורונות (50.9 מיליון יורו, 80 מיליון דולר).

החברה כבר הצהירה בעבר כי היא מעוניינת לבנות פארק ענק של טורבינות בלב הים, כאשר כל טורבינה תהיה בעלת יכולת ייצור חשמל ל-1,000 בתי אב. למרות הרצון, חוות טורבינות מהסוג הזה רחוקה מאיתנו שנים רבות, אך הפרויקט הזה יחד עם פרויקטים נוספים שהחברה מוציאה לפועל, מראים עד כמה נחושה החברה ליישם את החזון הזה.

למידע נוסף אודות הפרוייקט

5 תגובות

 1. למגיב המגניב:
  אתה צודק שפוטנציאל האנרגיה גבוהה אבל הבעיה היא יכולת הניצול.
  גובה הסכר בתחנת הידרו-אלקטרית חזקה הוא לפחות 100 מטר, הפרש הגבהיים בגאות-שפל קטן לפחות פי 14 כך שעל מנת להפיק אותה כמות אנרגיה ספיקת המים בגנרטורים צריכה להיות פי 14 יותר גדולה. זה אומר שכמות המים שצריך לאגור היא עצומה. יש עוד הרבה חסרונות ובעיות שלא אמנה.
  אל תדאג, אם זה היה כלכלי כבר היו מקימים הרבה כאלו.

 2. למה השימוש בסכרים לניצול גאות ושפל למטרות אנרגייה הוא נדיר?
  למה יש בקושי מדינות שמשתמשות בשיטה זאת? שיטה שהיא לפי דעתי יעילה מאוד, פשוטה מאוד, זולה מאוד (זה לא כל כך יקר להקים סכר) וצפוייה מאוד (מחזורית).

 3. רעיון יפה בהתחשב בעובדה שישנן רוחות חזקות מאוד באזורי הים ובאוקיינוסים עוד יותר,אומנם יש צורך בהשקעה בהמשך הפיתוח, ניתן לשפר בהרבה את היעילות של הטורבינות הללו בהרבה ואפילו עדיף מאשר להכניס טכנולוגיה לא מספיק בשלה.

  הייתי שמח לראות על יוזמות כאלו גם בתחום ניצול אנרגיית גלי הים שהיא חזקה מאוד ויכולה לתת אולי אפילו יותר אנרגיה מאשר טורבינות רוח, אני לא ממש סגור על המספרים.

  אני מאוד שמח לשמוע על השקעות בכל העולם בתחום האנרגיות המתחדשות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן