סיקור מקיף

השמש – מהיום בצילום תלת ממדי באדיבות חלליות סטריאו

צמד החלליות התייצב בזוית של 180 מעלות זו מזו. מעתה ניתן יהיה לראות את כל צידה המרוחק של השמש, כולל כתמים שעלולים לאיים על כדור הארץ עם סיבובה של השמש סביב צירה

התמונה האחרונה של השמש לפני שחלליות סטריאו התייצבו בכיוונים מנוגדים והצליחו לראות את כל השמש מזוית שונה לחלוטין מאשר זו הנראית בכדור הארץ. רואים את הפער בצורת קו החותך את השמש בצילום זה מה-2 בפברואר 2011. הפער נסגר ב-6 בפברואר
התמונה האחרונה של השמש לפני שחלליות סטריאו התייצבו בכיוונים מנוגדים והצליחו לראות את כל השמש מזוית שונה לחלוטין מאשר זו הנראית בכדור הארץ. רואים את הפער בצורת קו החותך את השמש בצילום זה מה-2 בפברואר 2011. הפער נסגר ב-6 בפברואר

ב-6 בפברואר נעו צמד חלליות סטריאו של נאס”א המקיפות את השמש אחת במסלול קצר מעט מזה של כדור הארץ והשניה במסלול מרוחק יותר, כך שהתייצבו בעמדה המאפשרת להן לראות את כל השמש מלפנים ומאחור.

בפעם הראשונה מאז ומעולם נוכל לצפות בכל הדרה של השמש בתלת ממד אומר אנגלוס ורלידאס, חבר הצוות המדעי של סטריאו במעבדת הצי בוושינגטון.

כדור השמש נצפה על ידי סטריאו והחללית סוהו ב-31 בינואר 2011. מכיוון שההפרדה של שתי חלליות סטריאו היתה פחות מ-180 מעלות באותו הזמן נוצר חלל צר בצד המרוחק של השמש שהפריע לסימולציה של מראה 360 מעלות. הפער ואיכות התמונות מהצד המרוחק ישתפרו עוד יותר בימים ובשבועות הבאים.

“זהו רגע גדול בפיזיקה של השמש” אמר וורלידאס. סטיראו חשפה את השמש כפי שהיא באמת – כדור של פלסמה לוהטת ושדות מגנטיים חזקים במיוחד.” כל חללית מצלמת מחצית מהכוכב ומשדרת את התמונות לכדור הארץ. החוקרים משלבים את שתי נקודות המבט ויוצרים כדור. אין מדובר בתמונות רגילות. הטלסקופים של חלליות סטריאו מכוונות לארבעה אורכי גל של הקרינה האולטרה סגולה שנבחרו כדי לעקוב אחר תכונות כגון להבות, צונאמי וסערות מגנטיות. שום דבר לא חומק מעיניהם.

בעבר, כתמי שמש פעילים היו מופיעים מהצד המרוחק של השמש בפתאומיות, כשהן היו מוסתרות מכדור הארץ. לאחר מכן סיבוב השמש עלול לכוון את האיזור הזה לעבר כדור הארץ ולירוק להבות וענני פלסמה, עם מעט מאוד אזהרה.

לא עוד, אומר ביל מורטאף, חזאי בכיר במרכז מזג האוויר החללי של NOAA בבולדר קולורדו. “איזורים בצד המרוחק לא יפתיעו אותנו הודות לסטריאו אנחנו יודעים שהם עומדים להגיע.”

NOAA כבר משתמשת במודלים תלת ממדיים המוזנים בנתונים שמשדרות חלליות סטריאו כדי לחזות את מצב קרינת השמש לחברות תעופה, חברות חשמל, מפעילי לווינים ולקוחות אחרים. מראה שלם של השמש ישפר את התחזית הזו עוד יותר.

לידיעה באתר נאס”א

7 תגובות

 1. לציקלון: תודה. זה גם מה שאני מניח אך זה עדיין שימוש לא נכון במושג של צפיה תלת מימדית (אם כי ייתכן שניתן ליצור צפיה תלת מימדית אמיתית תוך שימוש בצילום נוסף, מכדור הארץ, בו זמנית עם החלליות.
  לאבי: תודה על העלאת הידיעה.

 2. למנהלי האתר, יש בעיה שלא רואים את כותרת האתר בפיירפוקס ולכן לא ניתן לחזור לעמוד הראשי באמצעות לחיצה על לוגו האתר.

 3. התשובה נמצאת באתר של נאסא שם יש סרטון המראה את השמש מסתובבת וכך בתוך 5 שניות רואים את כל היקפה של השמש !

 4. יוסי יערי ביקש להעלות את התגובה הבאה

  “בפעם הראשונה מאז ומעולם נוכל לצפות בכל הדרה של השמש בתלת ממד”. מה הכוונה כאן ב”בתלת מימד”? כדי שניתן יהיה לצפות בתלת מימד יש צורך בצילום אותו איזור משתי זוויות שונות (יאפשר ראיה סטריאוסקופית).
  כאן, למרות שם הפרוייקט, מדובר בצילום בו זמני של שני חצאים שונים של השמש. לכאורה צילום סטריאוסקופי אך לא כזה המאפשר צפיה תלת מימדית.
  אם כך, למה התכוון המשורר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן