סיקור מקיף

שוגר הלווין הראשון בסדרת לוויני האיכון האירופית – גלילאו

אתמול שוגר מבייקונור שבקזחסטן הלווין הראשון מתוך 30 לוויינים, אשר ירכיבו את מערכת הניווט הלווינית גלילאו. משקלו של הלווין Giove-A, ומשקלו 600 ק"ג

לווין טיפוסי של מערכת גלילאו. צילום: סוכנות החלל האירופית
לווין טיפוסי של מערכת גלילאו. צילום: סוכנות החלל האירופית

אתמול שוגר מבייקונור שבקזחסטן הלווין הראשון מתוך 30 לוויינים, אשר ירכיבו את מערכת הניווט הלווינית גלילאו. משקלו של הלווין Giove-A, הוא 600 ק"ג והוא שוגר בשעה 05:19 שעון גירינץ' ביום רביעי בבוקר.בסוכנות החלל האירופית, המקימה את המערכת, צופים כי הקמת המערכת תושלם בתוך 5 שנים, וכי שוויו המשוער הוא 3.4 מיליארד יורו – כ-4 מיליארד דולרים.

לכשיסתיים שלב הניסוי של המערכת, היא תוכל לתת שירותי ניווט בכל מקום, ובעתיד תספק אף שירותי חירום, בקרת כבישים ומסחר אלקטרוני. מתכנני המערכת מקווים כי באמצעותה יוכלו בסופו של דבר מכוניות לנווט עצמן ללא נהג. אחד הגורממים המשמעותיים להקמת המערכת הוא רצון האיחוד האירופי להתחרות במערכת הניווט הלוויני האמריקאית, GPS.

כזכור, בחודש ספטמבר 2005 נחתם במעמד מ"מ רוה"מ שר התמ"ת ומ"מ שר האוצר, אהוד אולמרט, הסכם לכניסת מתימו"פ למנהלת הפרויקט האירופי לניווט לוויני – "גלילאו". זהו הצעד הסופי אשר יסדיר כניסת חברות וגופים ישראליים לפרויקט זה.

ממשלת ישראל תעביר באמצעות מתימו"פ, לתכנית "גלילאו" סכום של כ-100 מליון ₪ במשך 5 שנים, דבר שיקנה לישראל מושב בדירקטוריון של המיזם המשותף, ויאפשר כאמור השתתפות התעשייה הישראלית במכרזי השלב הראשון של התכנית. ההנחה היא שהחברות שייזכו במכרזי השלב הראשון, יקבלו גם הזמנת ביצוע לשלב המסחרי השני (26 הלוויינים).

יצויין כי מדינת-ישראל הינה אחת משתי המדינות מחוץ לאירופה שצורפו עד כה לתכנית "גלילאו" (המדינה השניה היא סין). להשתתפות הישראלית בתכנית "גלילאו" חשיבות אסטרטגית בכך שלראשונה נפתחה אפשרות לשיתוף פעולה עם סוכנות החלל האירופית ESA.

ידען הלוויינים

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~358016280~~~260&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן