סיקור מקיף

לחטט באף בשם המדע

המגזין סיינס חושף תיעוד ראשון מסוגו קופת קפוצ'ין שמבקשת לגרום לעצמה התעתשות באמצעות החדרת מקל לאף, המקלות הן כלי שעימו הקופים מזיזים סלעים כדי לצוד לטאות הנמצאות מתחתיהם

קופת קפוצ'ון מחדירה גבעול לאפה במטרה לגרום להתעטשות. צילום מסך מתוך סרטון יוטיוב של אתר סיינס
קופת קפוצ'ון מחדירה גבעול לאפה במטרה לגרום להתעטשות. צילום מסך מתוך סרטון יוטיוב של אתר סיינס

אני לא יודעת אם לצחוק או לבכות. למחות את הדמעות באצבע או עם טישו (שימוש בכלים! שימוש בכלים!) תחליטו אתם עד כמה פיסת מידע חדשה זו מרעישה ו/או חדשנית או משמעותית או כלל לא. בסרטון הבא, שפורסם באתר כתב העת סיינס, תוכלו לראות קופיפה מחטטת באפה בעזרת מקל

זה כבר לא מתיע שפרימט, קוף אדם, שאינו שייך למין האנושי עושה שימוש בכלים. אבל לצורך חיטוט אף? זה מה שעשתה קופת קפוצ'ין בשם אקציה בפארק לאומי בברזיל.

זכרים של מין קופי עולם חדש זה מפורסמים בהפעלה של מקלות ככלים- הם דוקרים איתם תחת סלעים ולתוך חרכים באדמה וכך מבריחים החוצה לטאות. אולם לאחר עשור של תצפיות על קבוצה זו של 54 קופים, החוקרים כמעט אף פעם לא ראו נקבה עושה שימוש בכלים. לכן הם היו די מופתעים כאשר תצפתו על אקציה בעודה דוחפת מקלון קטן לנחיר שלה מספר פעמים ומתעטשת כתוצאה מכך.

היא חזרה על הפעולה עם כמה מקלות ואפילו גבעול עשב, בודקת ומלקקת (איכס) את הגשוש הטכנולוגי לאחר כל ביקור בנחיר, כפי שמדווחים החוקרים. היא השתמשה במקלות כדי לחטט בשיניה גם כן. ייתכן שאקציה ניסתה לנקות את הנחיר וייתכן, כפי שהציע אחד החוקרים, שהשתמשה בו לאגירת מזון לעת מצוא.
אולם השימוש בכלים למשימה זו נדיר מאד. ישנו דיווח אחד משנת 1999 של זכר שימפנזה באתר מחקר במזרח אפריקה שפעל באופן דומה בזמן מגפת שפעת, כנראה כדי לנקות את אפו החסום. ודיווח אחר, על קופי מקאו ארוכי זנב המתגוררים במקדש בתאילנד, חושף את דפוס ההתנהגות הבא: הקופים תולשים שער מנשים המבקרות במקום ואז משתמשים בשערות כמו בחוט דנטלי, כדי להסיר שיירי מזון מבין השיניים. אך אף אחד עדיין לא צפה בהתנהגות כזו בקופי קפוצי'ן.

 

לידיעה באתר סיינס

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. נשארתי מוכה תדהמה למראה הקוף התמים מבצע זממו במקל חף מפשע ועוד בפרהסיה. מי יודע אם זה היה בגן חיות וילדים נחשפו לכך. זה מדהים עד כמה הקופים דומים לבני האדם (אם לומר זהים) רק אתמול תפסתי את אבי מחטט באפו באמצעות קיסם וזה הדהים אותי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן