סיקור מקיף

הלילה, עימות שנוי במחלוקת: עיתונאי מדע יגן על האבולוציה מול קהל עוין במוזיאון הבריאה בקנטקי

ביל ניי, המוכר למיליוני אמריקאים מתכנית הטלוויזיה “ביל ניי חובב המדע” (Bill Nye The Science Guy) יתעמת מול קן האם (Ham) מנהל מוזיאון הבריאה בקנטקי

איש המדע ביל ניי, בהרצאה משנת 2010. מתוך ויקיפדיה
איש המדע ביל ניי, בהרצאה משנת 2010. מתוך ויקיפדיה

לצפיה בעימות ודיון על תוצאתו (נצחון של ביל ניי) ראו: הערכה: ביל ניי ניצח בויכוח הפומבי מול מנהל מוזיאון הבריאה (וידאו)

מה עושה חובב המדע בעימות מול בריאתן מקצועי? הלילה, 4 בפברואר 2014, יתעמת בפומבי ביל ניי, המוכר למיליוני אמריקאים מתכנית הטלוויזיה “ביל ניי חובב המדע” (Bill Nye The Science Guy) מול קן האם (Ham) מנהל מוזיאון הבריאה בקנטקי. כל 900 הכרטיסים נמכרו בתוך שתי דקות. לראשונה יקבל נציג של המדע במה מול מיליוני אמריקאים אוונגליסטים, נוצרים אדוקים שלדידם התנ”ך הוא האמת היחידה לגבי אופן התהוות העולם ומשך קיומו. לכאורה זו פריצת דרך ביחסי הציבור של המדע, אך מדענים רבים מרימים גבה: קן האם הוא מתעמת מקצועי שבקי בהצגת התנ”ך בתור הספר שכל האמיתות המדעיות נמצאות בו, ואילו ביל ניי הוא אמנם מנחה טלוויזיה פופולרי אבל אינו מדען מקצועי אלא מהנדס אווירונאוטיקה;

העימות יהיה במגרש הביתי של האם, במוזיאון הבריאה בקנטקי, שם מוצגים בני אדם לצד דינוזאורים כאילו הם בני אותה תקופה, והקהל יהיה קהל ביתי של קן האם (שלא לדבר על כך שהארוע יכניס למוזיאון אנטי-מדעי 25 דולרים לכרטיס). “מוזיאון הבריאה של קן האם נפתח ב-2007 בעלות של 27 מיליון דולר ומדי שנה מבקרים בו רבע מיליון איש. ככל הנראה, הצופים בעימות הערב יבואו מקרב קהל מבקריו של מוזיאון הבריאה ולאו דווקא מקרב חובבי המדע.”

לדברי המתנגדים, מתן זמן-במה שווה לבריאתן ולמדען עשוי להתפרש כמתן הכשר לדעות אנטי מדעיות, וכך יכולים הצופים לחשוב שיש לגיטימציה מדעית לבריאתנות, בעוד שאין זו אלא דת במסווה. אז למה ביל ניי הולך על זה?

בארצות הברית יש שמונים מיליון אוונגליסטים שמאמינים שהעולם נברא לפני 6,000 שנה ושהאבולוציה היא שקר אתאיסטי. למה ניי מנסה להגיע אליהם? למה הוא מוכן להתעמת מול איש דת שמטיל ספק בהנחות היסוד ובעובדות היסוד של המדע, וכל זאת מול קהל אוונגליסטי עוין? כי בשם אמונתם מקדמים הבריאתנים חקיקה שמסבה כספי ציבור לחינוך דתי על חשבון השקעה בתשתיות, במחקר ובחינוך מדעי.

מחוקקים בארצות הברית מציעים שוב ושוב הצעות חוק לפיהן בשיעורי מדע יילמד התנ”ך כבסיס המדע. בלואיזיאנה עברה ב-2008 הצעת חוק כזו, LSEA, וכתוצאה מכך הפסיקה המדינה לספק חינוך מדעי שממנו אמורים לצמוח חוקרי העתיד, אלה שאמורים למצוא פתרון לבעיות התחלואה, הצפיפות, התחבורה, אספקת האנרגיה והטיפול בזיהום האויר, הקרקע והים; אלה שיוכלו לעלות על הדפוס האבולוציוני של וירוסים וחיידקים כדי לפתח את חיסוני השפעת של החורף הבא; אלה שיפתחו זני מזון חדשים, עמידים לקור, לחרקים ולמחלות, כדי להאכיל אוכלוסייה הולכת וגדלה. כבר עתה משלמת לואיזיאנה את מחיר החינוך לבערות ונאלצת לייבא מדענים מטקסס וממדינות אחרות בארצות הברית. ביל ניי עשוי לקבוע בעימות שכל טיעון בזכות קיומם של תכנון תבוני או ישות עליונה אינו מדעי, כי אי אפשר להציג הוכחות מדעיות לכך. “איך מודדים את האל?” ישאל ניי. “אם בעלי החיים תוכננו באופן תבוני, איך מביאים הוכחות משולחן השרטוט לתכנון שכזה? איזה מסמך או מחקר מציג את תכניתה של תודעה אלוהית?”

קן האם יענה: “המסמך הזה הוא התנ”ך.” אך קן האם הוא בריאתן; הוא לא מציב שאלת מחקר ובודק מה התשובה, כפי שעושה איש מדע, אלא מניח את התשובה מראש – הכל בתורה – ומכוון את “חקירתו” לפי התשובה שהוא מבקש להשיג. זה לא מדע אלא חבלה בלימודי המדע, כדי לקדם אג’נדה דתית.

במדינות רבות בארצות הברית, בעיקר ב”חגורת התנ”ך” בדרום ארצות הברית, שם יתקיים העימות, רבים אינם מבינים את ההבדל בין טיעון דתי מעגלי לבין התהליך המדעי של חקירה והוכחה. אלה יהיו הצופים שיאיישו את הכסאות במוזיאון הבריאה של קן האם הערב. ועל כן ייתכן שביל ניי ינקוט קו שונה בתכלית. ניי יודע שהוא אינו פונה אל קהל הצופים הרגיל שלו, אלא אל מאות, אלפי ואולי מיליוני נוצרים אדוקים. על כן ייתכן שכלל לא ידון בחוסר האפשרות המדעית להוכיח את קיומו של האל אלא יבקש לשכנע את מאזיניו שאין סתירה בין דת לבין המדע, בין אמונה דתית לבין קבלת הראיות לאבולוציה.

המדע לא דן בעל-טבעי אלא רק במה שאפשר למדוד, לשער לגביו השערות, לבצע תצפיות ולנבא התפתחויות או ממצאים עתידיים. האמונה הדתית, לעומת זאת, אינה קשורה לתהליך המדעי של צבירת ידע על העולם. את האמונה הדתית אין צורך להוכיח ואי אפשר להפריך, ולכן אין למאמיניה סיבה לפחד מפני המדע או לפעול נגדו. הרוב המוחלט של הביולוגים הדתיים מקבלים את הראיות לקיומה של האבולוציה ואין להם בעיה ליישב את אמונותיהם הדתיות עם המדע. הם טוענים שהאל ברא את העולם, על חוקי הטבע השוררים בו, והניח לחוקים אלה לפעול את פעולתם – כולל בשטח הביולוגיה. קן מילר, קתולי מאמין ופרופסור לביולוגיה מולקולרית באוניברסיטת בראון, היה העד המומחה העיקרי במשפט “קיצמילר נגד דובר” ב-2005, ותקף את הבריאתנות בחריפות. במשפט פסק בית המשפט הפדרלי שבריאתנות היא דת ולא מדע, ועל כן אין ללמד אותה בבתי הספר הציבוריים בארצות הברית. מילר הוא רק אחד מביולוגים דתיים רבים שלגביהם אין סתירה בין מחקר מדעי לבין אמונה דתית. אם ילך ניי על הטיעון הזה ויצליח לקלוע ולו לטעמו של נוצרי אדוק אחד, אולי היה טעם בעימות במגרש הביתי של הבריאתנים, בלב אמריקה הדתית.   בעד השתתפותו של ניי בעימות:

נגד השתתפותו של ניי בעימות:

עוד בנושא באתר הידען:

 

3 תגובות

  1. שתי תגובות קיבלת…
    נראה שכתיבה מגמתית ומשוחדת מרחיקה אפילו את התומכים רעיונות שאתה מייצג, לא כל שכן הכתיבה המוגשת בסגנון צולע ועילג, שזאת בתורה נגזרת מן הסתם בבינוניותך האקדמית לאורך שנותיך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן