סיקור מקיף

אירופה אישרה תקציב של 1.4 מיליארד דולר עבור רכב המאדים והארכת פעילות תחנת החלל הבינלאומית

המימון עבור שני פרויקטי היוקרה מהווה נתח גדול מהשקעות בסך 10.3 מיליארד יורו שאושרה בישיבת מועצת השרים שהתקיימה בלוצרן שבשווייץ על רקע המתח בין אירופה לרוסיה בשל הפלישה לאוקריאנה והמעורבות במלחמת האזרחים בסוריה, וכן על רקע אי וודאות באשר לסדרי העדיפויות התקציביים של ממשל טראמפ.

רכב השטח אקזומארס של סוכנות החלל האירופית שאמור להמריא למאדים ב-2020. איור: סוכנות החלל האירופית (ESA)
רכב השטח אקזומארס של סוכנות החלל האירופית שאמור להמריא למאדים ב-2020. איור: סוכנות החלל האירופית (ESA)

שרים ממדינות החברות בסוכנות החלל האירופית אשרו תקציב של 1.4 מיליארד יורו חבל הצלה לתוכנית להצבת רכב שטח על מאדים למרות שרכב ההדגמה התרסק לפני שבועות אחדים, ולקיים נוכחות בתחנת החלל.

המימון עבור שני פרויקטי היוקרה מהווה נתח גדול מהשקעות בסך 10.3 מיליארד יורו שאושרה בישיבת מועצת השרים שהתקיימה בלוצרן שבשווייץ.

ראשי ESA הזהירו לקראת הפגישה כי השיחות עלולות להיות מאתגרות בניתן המצב הכלכלי והפוליטי הנוכחי באירופה. המצב לא השתפר לאחר שנחתת ההדגמה בעלות 230 מיליון יורו, שנועדה להכשיר את הקרקע עבור רכב השטח המתוכנן, התרסקה על כוכב הלכת האדום באוקטובר.

ואולם מנכ"ל סוכנות החל האירופית יאן ורנר הודיע במהלך הכינוס כי כי 22 השרים מהמדינות החברות בסוכנות בתוספת סלובניה וקנדה, המהווים את המועצה, הסכימו על "כמות גדולה של כסף לעתיד. זה מאפשר לנו באמת ללכת קדימה," אמר בשידור מסיבת עיתונאים מלוצרן.

השרים הסכימו להשקיע 1.45 מיליארד יורו עד 2021 בחקר החלל – כולל כ-960 מיליון עבור ISS ו-436 תוספת מיליון לפרויקט ExoMars. תקציב של 3.8 מיליארד ייועד לפיתוח מדעי עד 2021, 1.3 מיליארד לפרויקטים בתחום לוויינות התקשורת עד 2024, ו -1.6 מיליארד דולר עבור משגרי לוויינים עד 2023.
השרים אישרו את המימון שישה שבועות בלבד לאחר התרסקות הנחתת סקיפריאלי על מאדים. זה הכשלון השני של אירופה להגיע אל פני כוכב הלכת האדום. ננחתת שנועדה לבחון את התנגדות האטמוספירה לקראת הנחיתה המתוכננת של רכב השטח שכבר נדחתה מ-2018 ל-2020 על רקע חששות מימון. רכב השטח יצויד במקדח לחפש סימני חיים – בעבר או בהווה – מתחת לפני השטח של מאדים.
ESA תיקצבה בעבר 1.5 מיליארד יורו את פרויקט אקזומארס בשיתוף עם רוסיה שכלל גם לוויין שהקיף את מאדים, וגם הוא הגיע ליעדו באוקטובר האחרון הפעם בשלוןם. השרים ביום שישי גם הסתיימו להותיר ודאות לגבי התפקיד של אירופה בתחנת החלל הבינלאומית מעבר לשנת 2020. המדינות המשתתפות הסכימו לפעול ולממן את התחנה לפחות עד 2024. אמר וורנר "
השרים הסכימו גם לקדם את בניית מודול השירות לחללית אוריון המתוכננות של נאס"א, שנועדה להעביר צוות לתחנת החלל הבינלאומית, לירח ומעבר לו.
הפגישה הגיעה בשיא של מתיחות ביחסים בין אירופה ורוסיה בגלל המתרחש באוקראינה ובסוריה, וכן באי ודאות שנוצרה באשר לכיוון של תחנת החלל הבינלאומית תחת נשיא הנבחר דונלד טראמפ.

ESA פנתה בבקשה לשיתוף פעולה עם רוסיה בפרויטק אקזומארס מכיוון שקיצוצים בתקציב ארה"ב הובילו את נאס"א לסגת מן המשימה בשנת 2012. רבים חוששים שטראמפ יבצע קיצוצים נוספים, תוך סיכון מעמדה של ארה"ב בחלל בכלל ובתחנת החלל הבינלאומית בפרט.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. אתמול 7/12 , אישרה עצרת האו"ם לציין ב 30/6 את יום האסטרואיד הבינלאומי , מאחורי האירוע עומד ארגון "יום האסטרואיד" שיש לו שלוחה בישראל ומטרתו להעלות את מודעות הציבור לסכנת האסטרואידים , לפרטים נוספים ניתן לראות את האייטם הבא :
    http://www.unoosa.org/oosa/en/informationfor/media/2016-unis-os-478.html

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן