סיקור מקיף

קידום האפשרות לחיים בירח של צדק: האוקיאנוס על אירופה מכיל מים זורמים

כך טוענים חוקרים באוניברסיטת טוסון לפי תמונות שצילמה החללית גלילאו

אבי בליזובסקי

הסיכוי למציאת חיים על כוכב לכת אחר קיבל דחיפה. נתונים מהחללית גלילאו העורכת מזה כמה שנים מסע במערכת צדק וירחיו מחזקים את האפשרות שהועלתה לפיה על הירח הצדקי אירופה יש אוקיאנוס הדומה בתנאיו לאלה של כדור הארץ. כך מוסר אתר האינטרנט של הבי.בי.סי.

אירופה הוא הגוף היחיד, למעט כדור הארץ, העשוי להכיל כמות גדולה של מים נוזליים. הוא גם המועמד המוביל באפשרות לחיים מחוץ לכדור הארץ. העדרם של מכתשי פגיעה ממטאורים מביאה להשערה שפני השטח של הירח הם צעירים ביותר.

מדענים בארה"ב סבורים כעת כי מעטה הקרח המקיף את אירופה הוא דק ביותר. מעטה הקרח נראה כאילו הוא מלא סדקים ונביעות, דבר המאפשר לגזיים, לחום ולחומרים אורגניים להגיע למים שלמטה.

פירוש הדבר – תנאים וסביבה המתאימים לחיים.

ד"ר ריצ'ארד גרינברג מאוניברסיטת אריזונה בטוסון ואנשי צוותו, הגיעו למסקנה זו לאחר שצפו בתמונות של פני השטח הסדוקים של הירח.

הצוות של ד"ר גרינברג סבור כי הים של אירופה מקביל לאוקיאנוסים הקרחיים של כדור הארץ, כדוגמת אוקינוס הקרח הצפוני וימים קפואים באנטרקטיקה. יתכן שהם דומים לאגם ווסטוק – אגם שנכלא בתוך קרח עמוק באנטרקטיקה. אגם זה הוא גוף המים המתוקים העמוק ביותר בכדור הארץ. הוא משמש מודל לאגם מכוסה קרח בכל מערכת השמש. היו שהציעו אפילו לבדוק אם האגם מכיל יצורים חיים שטרם התגלו. ואולם אגם ווסטוק נחשב כיום לכה מבודד מהשפעת פני השטח עד כי אינו מכיל יותר מאשר יצורים פרימיטיביים.

אירופה, לעומת זאת, דומה יותר לאוקיאנוס הארקטי, האוקיאנוס הקטן ביותר על כדור הארץ, המקיף את הקוטב הצפוני. אוקיאנוס זה חשוף לאוויר ולחום באמצעות סדקים והמסת הקרח. האוקיאנוס על אירופה נראה חשוף להשפעה החיצונית באמצעות סדקים, מעינות חמים וחילופי גיאות ושפל.

אפשרות מעניינת נוספת היא שגופרית הנמצאת בעננים על ירח אחר של צדק, איו, יכול לחצות את החלל לאירופה. "אם יהיהלנו מקור לגפרית הוא יכול לסייע בקידום החיים על אירופה", אומר ד"ר קינן אליס-אוונס ממרכז המחקר האנטרקטי הבריטי.

אסטרוביולוגים סברו כי מעטה הקרח המכסה את הירח הוא עבה מדי כדי לאפשר למשהו לחדור פנימה. המחקר החדש יתן להם כעת חומר למחשבה חדשה. הדבר מציע כי התנאים יאפשרו חיים", אומר ד"ר מארק בורצ'ל, מדען חלל מאוניברסיטת קטנ בקטנרברי, בריטניה. תסריט אחד הוא שמטאוריט המתרסק לתוך האוקיאנוס של אירופה נושא עליו את אבני הבניין של החיים. אבק ומטאוריטים הנושאים חומרים אורגניים או חומרים אחרים החיוניים לחיים נסחפים בצורה כלשהי לתוך האוקיאנוס. אמר.

סוכנות החלל האמריקנית שוקלת ברצינות שיגור של חללית רובוטית לאירופה כדי לחפור דרך הקרח. המחקר שפורסם בכתב העת US journal Reviews of Geophysics יתן נקודות זכות למצדדי התוכנית הזאת.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן