סיקור מקיף

אסטרונאוט אירופי מתכונן למשימה של חודשיים וחצי בתחנת החלל

תהיה זו משימה בגודל ביניים בין שבוע לפעילות מלאה של חצי שנה. אסטרונאוט צרפתי יהיה זה שיטוס ויבצע ניסויים במעבדה האירופית קולומבוס שתועלה לתחנה

קולומבוס תהיה התרומה הגדולה ביותר של אירופה לתחנת החלל הבינלאומית

נאס"א מתכננת לשגר אסטרונאוט מסוכנות האירופית ומשאר המדינות השותפות לתחנת החלל למספר מיני משימות על סיפון התחנה לא לפני עוד כשנה.

לפי ההצעה, חבר שני של סוכנות החלל האירופית יצורף לטיסת המעבורת המתוכננת לאוקטובר 2007 שבמסגרתה תועלה לתחנה מעבדת המחקר קולומבוס. החדשות על הרעיון הגיעו מהגרמני האנס שלגל, חבר צוות אותה מעבורת.

שלא כמו שלגל וחמשת עמיתיו האמריקנים שישובו הביתה לאחר כשבוע בתחנת החלל, האסטרונאוט האירופי השני ישאר בתחנה חודשיים-חודשיים וחצי כדי להתחיל בניסויים במעבדה החדשה. אם תתקבל ההצעה, יהיה זה הצרפתי לאופולד איהרטס (Eyharts) שיטוס עמו, אמר שלגל.

נכון לעכשיו הנושא נמצא במו"מ, אך עמדת השותפים לתחנה היא שככל שהרכיבים שלהם יועלו לתחנה הם מבקשים שאסטרונאוט יהיה זמין להתמקד בהפעלת הרכיב, בדיקתו ותחילת סדרת הניסויים על הרכיב המסוים." אמר שלגל. "כל השותפים האחרים די תומכים בזה" הוסיף.

לפי ההצעה, איהרטס ישוב ביחד עם צוות המעבורת הבאה ואסטרונאוט יפני יחליף אותו למשך כחודשיים נוספים. סבב שלישי יביא את תושב הקבע הקנדי הראשון של התחנה עם המעבורת הבאה.

שלושת מיני המשימות יהיו במקום אחת המשימות המתוכננות לששה חודשים. כרגע נמצאים בתחנה מיכאל לופז-אלגריה האמריקני, מיכאיל טיורין הרוסי ותומס רייטר האירופי. "יש כמה הצעות הנדונות כרגע" אמרה מליסיה מתיאוס, ממשרד דובר מטה נאס"א. "איננו יכולים להגיב על הצעה ספציפית כרגע." נאס"א מתכננת בסופו של דבר להגדיל את צוות התחנה לששה דיירים במשרה מלאה.

לפני כחודש חידשה נאס"א את הרכבת תחנת החלל לאחר השעיה של קרוב לארבע שנים בשל הצורך לבצע שידרוגי בטיחות לאחר אסון קולומביה ב-2003. נאס"א קבעה לעצמה דדליין קשוח לסיום הבניה של התחנה הבנויה רק למחצה – עד סוף 2010 ולאחר מכן יוצאו המעבורות לגמלאות.

רכיב קולומבוס של סוכנות החלל האירופית יהיה הראשון שיוסף לתחנה מתוצרת אחת השותפות שאינם ארה"ב ורוסיה. כרגע כוללת החללית את מעבדת דסטני האמריקנית, את הרכיב הרוסי זבזדה, את המעבדה הרוסית במימון אמריקני זאריה המשמשת לאגירת דלק וכמחסן, שני מנעלי אוויר ומסדרון המעבר יוניטי. קנדה סיפקה את הזרוע הרובוטית והיא גם תומכת בציוד.

לפני שקולומבוס יוכל לטוס לתחנה, חייבת נאס"א לתכנן מחדש את מערכת החשמל של התחנה, להשלים בניית הצירים הראשיים שלה, להתקין עוד שני סטים של קולטי שמש ולספק מסדרון קישור נוסף שישרת כמעגן לרכבי חלל אירופים.

טיסת המעבורת הבאה להרכבת תחנת החלל תשוגר בדצמבר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן