סיקור מקיף

הלווין הישראלי ארוס B שוגר מרוסיה. במערב טוענים: ישמש לריגול נגד איראן

  13 דקות לאחר השיגור נוצר איתו קשר ראשון 

 

  
26.4.2006
 
מאת: אבי בליזובסקי, וטל ענבר (מנהל פורום חלל ולוויינים בתפוז) 
 
 
 
תגובות ראשוניות על השיגור, 25/4/06 שעה 23:00

שר הביטחון, שאול מופז, ציין בעקבות השיגור המוצלח כי "הצלחת השיגור היא הישג אדיר עבור מערכת הביטחון, התעשיות הביטחוניות ומדינת ישראל". השר המשיך וציין, כי הלווין יגביר את היכולת הישראלית לאסוף מודיעין איכותי במרחקים גדולים מגבולות הארץ. "מדינת ישראל הוכיחה שוב כי היא סומכת קודם כל על עצמה בהגנה על אזרחיה ופועלת כל העת לשיפור יכולותיה", הוסיף.

דיווח ראשון 25/4/06 שעה 20:15

בשעה 1945 שוגר לוויין התצפית המתקדם EROS B מבסיס החלל סבובודני, על גבי משגר מסוג START 1. הלווין נבנה על ידי חברת מבת-חלל של התעשיה האווירית, הטלסקופ שבו נבנה על ידי אל אופ, והוא מופעל על ידי חברת ISI (אימג'סאט אינטרנשונל). עדיין לא ידוע כיצד הוא פעל עם כניסתו למסלול. בכל מקרה, יקח ללווין כשבוע להגיע למצב תפעול מלא.
החליפה הראשונה מעל ישראל צפויה להיות בסביבות 02:00 ואז ניתן יהיה לקלוט תמונות ממנו. 13 דקות לאחר השיגור, נקלטו אותות טלמטריה מהלווין בתחנה מסחרית בשבדיה המספקת שירותי טלמטריה למשגרי לווינים.

סוכנויות הידיעות טוענות כי הוא ישמש לריגול אחר מתקני הגרעין של עיראק. רשמית מדובר בלווין אזרחי אך בעל שימוש כפול (אזרחי וצבאי). בהרצאה באירוע "עתיד תוכנית החלל הישראלית" שנערך ב-15 בפברואר בשיתוף אתר הידען ומרכז חמד"ע, אמר המדען הראשי בחברת אל אופ, ד"ר גבי סרוסי כי הלווין יוכל לצפות בפרטים מעל קוטר של 70 סנטימטרים.

סוכנות הידיעות הרוסית אינטפרקס מסרה כי הלווין ששוגר מהקוסמודרום סבובודני באיזור אמור ברוסיה הוא לווין תצפית בעל יכולת לנטר את כל כדור הארץ, ולא בהכרח מדינות אינדיבידואלית, אמר אנטולי קופליק, מומחה רוסי לטיסות חלל לא מאוישות.

הלווין הוצב למסלול סינכרוני עם השמש בגובה 511-542 גילומטרים בנטיה של 97.3 מעלות. מגובה זה הוא רואה את כל כוכב הלכת. התשובה נמסרה בתגובה לדיווחים של כתבים מערביים כי מדובר בלווין ביון שנועד לעקוב אחר הנעשה באירן. "הלווין יכול גם לשמש לצפיה ברוסיה או מצרים" אמר קופיק.

דיווח של טל ענבר מאירוע שנערך לכבוד השיגור במרכז החלל של התעשיה האווירית:

מאות אנשים התכנסו הערב באחד ממבני מפעל מבת-חלל של התעשיה האווירית, להשתתף בשיגורו לחלל של הלוויין ארוס B. ראשי תוכנית החלל הישראלית, אנשי התעשיות השותפות לפרויקט, ובראשם אנשי חברת מבת-חלל של התעשיה האווירית, אל-אופ (בונת המטעד), ראשי חברת אימאג'סאט אינטרנשיונל (בעלי הלוויין ומפעיליו) ואורחים נוספים היו שותפים הערב לחווייה הנדירה והנעימה של שיגור לוויין ישראלי לחלל.

בפינות האולם הוצבו דגמים בקנה מידה מלא של לוויינים מתוצרת התעשייה האווירית, בהם לוויין מסדרת אופק ודגם שקוף של הלוויין Techsar. לנוכחים ניתנה סקירה ממצה של תוכנית לוויני ארוס והסבר על נוהלי השיגור, מפי מנהל תוכנית עמוס 3 במבת.

השיגור התבצע באמצעות משגר לווינים רוסי מסוג Start 1 (המבוסס על הטיל הבליסטי SS-25), מבסיס החלל הצבאי הרוסי סבובודני, שבמזרח סיביר.

בדיוק בשעה היעודה, 19:47, שוגר הטיל. באירוע לא התאפשר שידור וידאו ישיר, אלא שידור קולי בלבד. שמענו את קולם של מנהלי השיגור הישראליים באתר השיגור, ועקבנו בדריכות אחר הנתונים – המשגר המריא! הפרדת שלב ראשון! הצתת שלב שני! וכן הלאה, עד לאישור של הפרדת הלוויין מהשלב האחרון.

13 דקות מורטות עצבים חלפו עד שתחנת בקרה צפונית אישרה שהלוויין במסלול, ובבת אחת הוארו החיוויים על המסך בירוק – המערכות עובדות! חלק מהסימנים הפכו אט אט לכחול – נכנסו לפעולה תקינה!

החיווי על פריסת הפנלים הסולאריים הגיע, ועמו החיווי על טעינת המצברים. מספר פרמטרים נותרו טעונים בדיקה – עד המעבר הבא של הלוויין מעל התחנה הצפונית, ומאוחר יותר במהלך הלילה גם מעל ישראל.

לאחר מספר הקפות מעל התחנה ניתן לאמת שהלווין עובד בתקינות מלאה. ממשיכים לבדוק עוד מספר מערכות עד לבדיקת מטע"ד הצילום ביום שישי בבוקר.
 
 

 לווין הצילום ארוס B של חברת אימג'סאט הגיע לאתר השיגור 
 
 
 
6.4.2006
 
מאת: אבי בליזובסקי 
 
 
 
חברת אימג'סאט העבירה אתמול, 5.4.06 את לווין הצילום ארוס B לאתר השיגור בסיביר.

הלווין, מתוצרת התעשייה האווירית, שעליו מורכבת מצלמה מתוצרת אל-אופ, הינו בעל רזולוציה גבוהה מאד (70 ס"מ) ומצטרף ללווין ארוס A, המספק שירותים ברחבי העולם משנת 2000. שיגורו של ארוס B צפוי להיערך בסוף חודש אפריל באמצעות הטיל הרוסי .START 1. ארוס B הוא לווין קל משקל (290 ק"ג), בעל יכולת תמרון גבוהה ומתוכנן לספק שירותים איכותיים במיוחד לתקופה של 8-10 שנים.
שמעון אקהאוז מנכ"ל אימג'סאט: " בכוונתנו להשלים בזמן את כל ההכנות לשיגור ולהתחיל בהקדם לספק שירותים איכותיים ללקוחותינו". כזכור, חברת אימג'סאט גייסה בהצלחה במהלך החודש האחרון אג"ח בהיקף של כ- 150 מליון שקלים על מנת לבצע שיגור זה.
 
 
 

מפעילת לווייני הצילום אימג'סאט גייסה 160 מיליון שקל בהנפקת איגרות חוב
 
 
 תמורת ההנפקה תשמש לשיגור הלוויין EROS B באפריל 2006 בהשקעה של 100 מיליון דולר. להבטחת האג"ח, שיעבדה החברה תזרימי המזומנים של שני חוזים ב-80 מיליון ד'
 
24.3.2006
 
 
 
 
חברת אימג'סאט השלימה בתחילת מרס 2006 בהצלחה את ההנפקה הפרטית למשקיעים מוסדיים של איגרות חוב מגובות בתזרימי מזומנים שמדורגות A2 על ידי חברת מידרוג (מקביל לדירוג A של חברת הדירוג מעלות).

ההנפקה ריכזה ביקושים של 300 מיליון שקל ולנוכח ביקושים אלו החליטה החברה להגדיל את היקף הגיוס מ-140 ל-160 מיליון שקל. את ההנפקה ניהלה חברת פועלים איי.בי.איי.

אימ'גסאט, שהיא אחת מ-4 ספקי שירותי לווייני הצילום בעולם ברזולוציה גבוהה, הנפיקה שני סוגי אג"ח לפרעון עד 2013, כלומר למשך חיים ממוצע של 4.5 שנים במסלול מדדי ובמסלול דולרי. הריבית במסלול המדדי נקבעה על 6.2% לעומת ריבית מקסימום של 6.7% והריבית במסלול הדולרי שהיא ריבית משתנה לפי ריבית הלייבור ל-3 חודשים, נקבעה על תוספת של 2.7% מעל ריבית הלייבור ל-3 חודשים בהשוואה למרווח מקסימלי של 3% שעל פיו הוצעה האיגרת למוסדיים.

אימג'סאט היא בשליטת התעשייה האווירית (41.7%), אל-אופ מקבוצת אלביט מערכות (12.4%), קרן פגסוס (9.9%) ו-9.5%) Core Software Technologies).

החברה , שמנוהלת על ידי שמעון אקהויז, מפעילה כיום את הלוויין Earth Remote Observation Sattelite) Eros A) ששוגר ופועל החל מדצמבר 2000. החברה צפויה לשגר באפריל 2006 את הלוויין Eros b בהשקעה של 100 מיליון דולר. שני הלוויינים יוצרו על ידי התעשייה האווירית.

אימג'סאט מספקת שירותי צילום לוויין לשימושים ביטחוניים של ריגול פיקוח על גבולות הגירה בלתי חוקית וביטחון פנים לחילות אוויר, חילות וים, כוחות יבשה, וכן לשימושים אזרחיים כמו פיקוח סביבתי, בקרת אסונות, תכנון חקלאי ומיפוי.

אימג'סאט תנפיק לגופים מוסדיים איגרות חוב שדורגו על ידי חברת מידרוג בדירוג של A2. החברה תשעבד להבטחת פרעון תשלומי הקרן והריבית של איגרות החוב את תזרימי המזומנים הנובעים מ-2 חוזים בהיקף של 80 מיליון דולר.

היקפו של החוזה הראשון עד 2013 – ככל הנראה עם מדינה באסיה – 101 מיליון דולר ויתרתו 56 מיליון דולר. החוזה השני עד 2008 – לזרוע ביטחונית – בהיקף כספי של 60 מיליון דולר ויתרתו 24.4 מיליון דולר. ההיקף הכספי הכולל של חוזי השירות ארוכי הטווח של אימג'סאט מסתכם ב-200 מיליון דולר.
 
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן