סיקור מקיף

אימג'סאט אינטרנשיונל שיגרה בהצלחה את לווין הצילום הישראלי ארוס 1

הלוויין המסחרי הקל ביותר בעולם יספק תמונות באיכות גבוהה של כדור הארץ

חברת אימג'סאט אינטרנשיונל הודיעה היום כי שיגרה בהצלחה את לוויין הצילום ארוס A1 באמצעות המשגר סטארט 1 מאתר הקוסמודרום באזור סבובודני, סיביר. הלוויין שוגר למסלול לווייני מסונכרן-שמש בגובה של 480 ק"מ מעל לכדור הארץ. ארוס ,A1 בעל משקל של 250 ק"ג בלבד, הוא הלוויין המסחרי הקל ביותר בעולם שמיועד לצילומים ברזולוציה גבוהה של כדור הארץ. הוא תוכנן לספק שירותי צילום דיגיטליים באיכות גבוהה למגוון רחב של יישומים מסחריים.

הלוויין שוגר בשעה 14.30) – GMT 12.30 שעון ישראל, – 21.30 שעון סיביר) והוא נפרד מהמשגר כ-15 דקות לאחר ההצתה. מייד לאחר ההיפרדות מהמשגר נוצר קשר בין הלוויין לבין תחנת הקרקע של החברה בעיר קירונה, שבדיה ופעם נוספת כעבור 90 דקות, עם השלמת ההקפה הראשונה של כדור הארץ. בעוד מספר שבועות יתחיל הלוויין לספק שירותים מסחריים, עם השלמת שלבי הניסוי בחלל.

"עבור אימג'סאט אינטרנשיונל ושותפינו ברחבי העולם השיגור הוא נקודת הציון החשובה ביותר שהגענו אליה עד היום, לה ציפינו ולמענה עמלנו זמן רב". מסר יעקב וייס, מנכ"ל אימג'סאט אינטרנשיונל. "ארוס A1 הוא הראשון במערך של לוויני צילום שהחברה מתכוונת לשגר לחלל במחצית הראשונה של העשור. בעזרת הטכנולוגיות שלנו, המציעות יחס מצוין של עלות-תועלת ואסטרטגיה בינלאומית של שיתופי פעולה נוכל להציע ללקוחותינו תפיסה חדשה לחלוטין של מוצרים ושירותים בתחום הצילום הדיגיטלי מהחלל".

ארוס A1 תוכנן, נבנה ונבדק על ידי מפעל מבת של התעשייה האווירית, המתמחה בלווייני צילום בעלי רזולוציה גבוהה.

משקלו הקל של לוויין הצילום מבטיח גמישות מכסימאלית ויציבות שמציעים, איכויות צילום גבוהות בהיקפים גדולים – ובמחירים תחרותיים ביותר. לוויינים הנעים במסלול המסונכרן לשמש הם אופטימאליים ליישומים הדורשים אבחון שינויים על פני כדור הארץ, שכן הם חולפים כל יום באותה השעה בדיוק מעל כל נקודה במסלולם.

ארוס A1 יחצה את קו המשווה בשעה 09.45 בבוקר. לוויני ארוס שישוגרו בעתיד ירחיבו את ממד הזמן, דהיינו זמני החצייה שלהם מעל כל נקודה ינועו בין אמצע הבוקר לאמצע הצהרים. באופן זה ניתן יהיה לפצות על תנאי ראות לקויים שינבעו מעננים בגבהים שונים. מערך הלוויינים המתוכנן של אימאג'סאט אינטרנשיונל, לכשתושלם הצבתו והפעלתו בחלל, יאפשר ללקוחות החברה לצלם כל נקודה על פני כדור הארץ מספר פעמים ביום.

אימג'סאט אינטרנשיונל מציעה כיסוי עולמי וכן מהירות גישה המתקרבת לזמן אמת לכל הצילומים שיבוצעו על ידי הלוויין ארוס .A1 מהירות הגישה מתבססת על הסכמי שיתוף פעולה אסטרטגיים עם 14 תחנות קרקע שמתמחות בקליטת צילומים, אחסון, עיבוד והפצה. (תחנות Acquisition, Archiving and Distribution– AAD). אימג'סאט ותחנות הקרקע השותפות לה התקינו מערכת הפצה אלקטרונית ייחודית המבוססת על מערכת-Imagenet המשמשת לפעולות קיטלוג, אחסון ומסחר אלקטרוני באינטרנט. המערכת של אימג'סאט תאפשר ללקוחות בכל רחבי העולם לחפש ולאתר צילומים שצולמו על ידי לווייני ארוס ולקבלם תוך שעות ספורות מרגע ההזמנה. האסטרטגיה הייחודית של אימג'סאט בתחום החלל ומערך תחנות הקרקע עתידים לספק את המלה האחרונה בתחום הרכישה והאספקה של צילומי איכות מהחלל ללקוחות בכל רחבי העולם ובמחירים נוחים לכל.

הלווין הישראלי ארוס ישוגר ביום שלישי ישוגר מסיביר בעזרת טיל רוסי

לווין ישראלי, הקל מסוגו בעולם, ישוגר לחלל ביום שלישי הקרוב באמצעות טיל רוסי. הלוויין – ארוס ,A1 פותח ונבנה במפעל מב"ת של התעשיה האווירית, תוך שימוש בטכנולגיה דומה לזו של לוויין הריגול אופק. נסיון שיגור קודם של הלוויין בוטל בחודש אפריל האחרון, משום שהטיל הרוסי לא עמד במבחני רעידה.

ביום שלישי בשבוע הבא, אם יסתיימו כל הבדיקות בהצלחה ואם יהיו תנאים מתאימים, ישוגר ארוס A1 מאתר השיגור סבובודני שבסיביר,
באמצעות טיל רב העוצמה – סטארט .1

ארוס A1 הוא הלוויין האזרחי הקל ביותר בעולם ומשקלו רק 250 ק"ג, כמחצית ממשקלם של לוויינים אזרחיים הנמצאים היום בחלל. לדברי המשגרים, ניתין יהיה לשלוח מהלויין תמונות באיכויות גבוהות יותר, מכפי שמקובל כיום.

בעלת הלוויין, חברת אימאג'-סט אינטרנשיונל, חברה בת של התעשיה האווירית השלימה באחרונה גיוס הון של כ-93 מיליון דולר.

השיגור בשבוע הבא יהיה ראשון מתוך סידרה של שמונה, שיהוו יחד רשת לשיגור תמונות ברזולוציה גבוהה לתחנות קרקע במדינות שונות בעולם.

אודות אימג'סט – החברה ששיגרה את לווין הצילום הישראלי ארוס 1

אימג'סאט אינטרנשיונל, חברה רשומה באיים האנטיליים של הולנד עם משרדי הנהלה בקפריסין, מספקת רמה חדשה של מידע על העולם. אימג'סאט תספק תמונות לוויין ברזולוציה גבוהה באמצעות מערך לוויינים, ערוצי הפצה יעילים ותוכנית חובקת עולם של שותפים עסקיים.

אודות החברה

אימג'סאט היא חברת לוויינים בינלאומית המיישמת טכנולוגיות מתקדמות מסוגן לצורך פיתוח ושיווק שירותי מידע ומוצרים בתחום הגיאוגרפיה המרחבית וזאת באמצעות מערך של לווייני צילום מסחריים בעלי רזולוציה גבוהה שיוצבו בחלל בשנים הקרובות במסלול מסונכרן-שמש. החברה, שנוסדה בשנת ,1997 הוקמה במקורה על ידי תאגיד של חברות מובילות ברחבי העולם בתחומי הלוויין, הצילום (Sensor) וניהול המידע וביניהם: התעשייה האווירית לישראל, אלאופ וחברת CST האמריקאית. בשנת 2000 השקיעה קבוצה של משקיעים מאירופה ומארה"ב סכום של כ-90 מיליון דולר בחברה שמוקדשים למימון השלב הראשון של מערך הלוויינים המתוכנן.

אימג'סאט משלבת טכנולוגיות מתקדמות מסוגן שפותחו עבור לוויינים קלי משקל, גמישים מאוד ובעלי יכולת צילום ברזולוציה גבוהה יחד עם המלה האחרונה בתחום הטכנולוגיות לדפדוף אלקטרוני מקוון ומבוזר, הפצה אלקטרונית של תמונות ומסחר אלקטרוני. כל אלה מספקים ללקוחות גישה קלה, מהירה ונוחה למידע מתוך צילומי לוויין המאפשרים לאבחן, לזהות ולמקם עושר של פרטים על כל נקודה על פני כדור הארץ. אימג'סאט פיתחה תוכנית משולבת שמייעלת את זרימת המידע לתהליך פונקציונאלי ומגובש. 14 תחנות הקרקע ברחבי העולם השותפות לתוכנית "מורידות" את קבצי התמונות מהלוויינים, מעבדות ומאחסנות אותם. התמונות זמינות ונגישות למשתמשים בכל רחבי העולם שעות ספורות לאחר קבלתם מהלוויין בעזרת מערכת data – meta ודרך רשת ההפצה .ImageNet לוויינים

לווייני ארוס מתאפיינים בביצועים גבוהים, עלויות נמוכות, משקל קל, גמישות רבה והם מתוכננים לנוע במסלול נמוך מעל פני כדור הארץ (LEO – Low Earth Orbit). הלוויינים מבוססים על שימוש יצירתי בטכנולוגיות מגוונות, מתקדמות מסוגן, שיכולותיהן חורגות מעל ומעבר לכל מה שנחשב כאפשרי עד היום. בשל משקלם הנמוך ויכולתם לשנות כיוון ולהתייצב במהירות, מצוידים לוויני ארוס ביכולת ללא תקדים "ללכוד" מספר גדול של תמונות ספציפיות ברמת דיוק גבוהה ביותר.

לווייני ארוס מתחלקים לשני סוגים: A ו-.B לווייני ארוס A שוקלים 250 ק"ג בזמן השיגור והם נעים בגובה של 480 ק"מ מעל פני כדור הארץ. כל לוויין נושא מצלמה בעלת חישני זיהוי עם מיקוד שטוח מסוג Charged Coupled Device) CCD) עם למעלה מ-7,000 פיקסלים בשורה, המניבים תמונה ברזולוציה של 1.8 מטר. הלוויינים מסוגלים להגיע לרזולוציה של 1 מטר באמצעות הגדלת מספר "הדגימות" בכל יחידת זמן. לווייני ארוס A1 נושאים כמות דלק המספיקה לתנועה בחלל במשך 6 שנים לפחות.

לוויני ארוס B שוקלים 350 ק"ג בזמן השיגור והם נעים בגובה של 600 ק"מ מעל כדור הארץ. הם נושאים מצלמה בעלת מיקוד שטוח מסוג Charge Coupled Device/Time Delay Integration) CCD/TDI) שמאפשרת צילום אפילו בתנאים של אור חלש ביותר . המערכת מפיקה תמונות ברזולוציה של 0.82 מטר.

כל תתי המערכות בשני סוגי הלוויינים (למעט מערכת הצילום) הם כפולים וזאת על מנת למנוע נקודת כשל אחת. לווייני ארוס ינועו במסלול שיחלוף על פני קטבי כדור הארץ. הם נעים במסלול מסונכרן-שמש, כך שכל תמונה שצולמה על ידי לוויין כלשהו תצולם על ידי אותו לוויין תמיד באותו זמן (על פי השעון המקומי) ללא תלות ביום הצילום, בחודש או בשנה.

מערך הלוויינים מסונכרן השמש של אימג'סאט אינטרנשיונל יספק צילומים יומיים חוזרים בתכיפות הגבוהה ביותר בעולם, באופן שיספק את המידע העדכני ביותר לתמיכה בתהליכי קבלת החלטות ומעקב שוטף אחר המתרחש על פני כדור הארץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן