סיקור מקיף

למדינת ישראל אין תוכנית צמיחה אפילו לא לחמש שנים

כך קובע אריק בן חמו, לשעבר מנכ"ל 3COM ופאלם בכנס רעננה למדיניות ההייטק הלאומית. הוא קורא לשיפור מיידי של מערכת החינוך ושל מצב התשתיות כדי שבעוד 20 שנה שיעור גבוה יותר מהאוכלוסיה ייהנה מהצלחת ההייטק וישראל תהיה אחת מעשר המדינות המובילות בתל"ג לנפש

אריק בן חמו
אריק בן חמו

כמי שמסתכל מבחוץ על המשק הישראלי ואכפת לו ממנו, המצב אינו מעודד. כך קובע אריק בן חמו יו"ר ומנכ"ל קרן ההשקעות בן חמו גלובל ונצ'רס ובעבר מנכ"ל של שתי חברות גדולות בעמק הסיליקון -3COM ופאלם במושב הנעילה של כנס רעננה למדיניות ההייטק הלאומית. בן חמו קרא להרחיב ההשקעה בחינוך כדי להעלות את המשק על פסים של צמיחה מאוזנת ממנה ייהנו כל חלקי האוכלוסיה ולא רק עשירון ההייטק.

בן חמו יזם לפני כמה שנים את ארגון IVN (Israel Venture Network) רשת הון סיכוי לישראל' ומשמש כיו"ר הארגון. IVN הינו ארגון פילנתרופיהפועל לשיפור החינוך, החברה והתעסוקה בישראל ובין חברין שורה ארכה ומכובדת של אנשי הייטק מישראל ומארה"ב.

"מרבית אנשי העסקים האמריקנים המסתכלים על ישראל מתמקדים בעיקר בכלכלת ההיטק החיה, הדומה בחיוניותה ובמאפייניה האחרים לזו שאנו חיים בה בקליפורניה. זו כלכלה המבוססת על חדשנות ולקיחת סיכונים והדבר ניכר גם בפעילותה של תעשיית קרנות הון הסיכון שהחלה בנשות התשעים, ואולם בהצלחת ההייטק שותפים פחות מ-10% מהאוכלוסייה. למרות השיעור הנמוך יחסית של השתתפות ההייטק הישראלי מתמודד בהצלחה מול עמק הסילקון בוסטון, סין, הודו ומזרח אירופה. ואולם מחוץ להייטק ממשיכה להתקיים הכלכלה המסורתית שבה עוסק רוב הציבור בארץ והיא לא נהנתה מהפריחה. "

"תוצאת קיומן של שתי כלכלות נפרדות הוא גידול בפער בין עשירים לעניים, פער שהוא אולי הגדול ביותר במדינות ה-OECD. אם מקלפים את הבצל רואים שזו מדינה שבה חלק קטן מהאוכלוסייה משתתף בכלל בשוק העבודה, רק 55% בעיקר בגלל הערבים והחרדים. שיעור השתתפות נמוך זה פוגע במשק ומקצץ בשיעור הצמיחה שהמשק יכול היה לצמוח" אומר בן חמו.

כדי לפתור את הבעיה קורא בן חמו לשפר את התשתית הן הפיזית והן החינוכית. חייבים להשקיע במערכת החינוך. כל תעשיית ההייטק תלויה בחדשנות וכולם מודאגים מהירידה המתמדת באיכות החינוך וחוסר היכולת לבצע רפורמות. בשבע השנים האחרונות IVN מנסה לסייע לפרויקטים בתחום החינוך ואנו מכירים את התחום היטב. לצערנו כל נסיון לבצע רפורמה במערכת החינוך נכשל עד כה לא בגלל שאלו שישבו בוועדות היו אנשים לא טובים אלא בגלל שמדובר בשינוי לטווח ארוך והפוליטיקאים לא חושבים כלל על הטווח ארוך."

"בעיה נוספת הקשורה בהזנחת החינוך היא בריחת המוחות. יש לי יותר ויותר חברים ישראלים בארה"ב רובם פרופסורים שירדו לא בגלל המשכורת האישית שלהם שגם היא לא היתה מהמשופרות אלא בגלל הקיצוצים הדראסטיים בתקציבי המחקר. הבעיות נמשכות לכל אורכה של מערכת החינוך מגני הילדים ובתי הספר היסודיים דרך בתי הספר התיכוניים ועד לאוניברסיטאות. חייבים לשנות את הכיוון ולעצור את ההתדרדרות כדי להשפיע על גורל המדינה."

"בנוסף, על הממשלה לשפר את התשתית הפיזית. לסין נדרשה שנה כדי להקים רכבת מגלב בין שדה התעופה של שנחאי לעיר עצמה. בישראל אי אפשר להקים תשתיות רכבת תחתית בעשרות שנים. זו שאלה של סדר עדיפויות. "

בן חמו טוען כי אי אפשר להניח לדברים להמשיך להתנהל בבלגן הישראלי הרגיל. "מדינת ישראל היא היחידה שאין לה תוכנית לצמיחה. בסין יש תוכנית ל 50 השנים הבאות כיצד להפוך למעצמה החזקה בעולם. גם למדינה דמוקרטית ומבוזרת כמו הודו יש תוכנית ל-25 שנה. לישראל אין תוכנית לצמיחה אפילו לחמש שנים. אני מקווה שהדבר ישתנה. בשנים האחרונות אני עובד עם הקרן הטכנולוגית לישראל שפיתחה את חזון 'ישראל 2028 – חזון ואסטרטגיה כלכלית-חברתית בעולם גלובלי' תכנית מקיפה לעשרים השנים הבאות להשגת צמיחה מהירה ומאוזנת והקטנת פערים חברתיים. אם נרצה להפוך לאחת מעשר המדינות בעלות התל"ג הגבוה ביותר לנפש נצטרך להעלות את התל"ג לנפש מ-22 אלף דולר בשנת 2007 ל-50 אלף דולר בתוך 20 שנה. כדי להגיע לשם נצטרך צמיחה ממוצעת של 4.5 אחוז לשנה במשך 20 שנה לנפש או 6% לשנה תל"ג הכולל. זה אולי לא הרבה כמו הצמיחה של סין בשיעורים של 9-10% בשנה, אך הרבה יותר מאשר ה-2% לשנה בממוצע ב-20 השנה האחרונות בישראל. הצמיחה חייבת להיות מאוזנת ואת זאת ניתן להשיג בין השאר באמצעות שיפור בהשכלה.

בן חמו קרא להפחתת בירוקרטיה המפריעה לעסקים ולסיום דיבר בן חמו על שיפור היצע ההשקעות בתחומי הקלינטק שבו לקרנות הון הסיכון אין ידע ונסיון כמו שצברו בתחומי ההייטק, אך לישראל זהו תחום חיוני שבו היא יכולה להפוך ל-Power House.

9 תגובות

 1. סוף סוף צריך להוריד את הכובע בפני מישהו.

  בן חמו אומר את האמת בפרצוץ. זמן לא שמעתי ביקורת אמיתית וכנה כזו.

  אנחנו הישראלים, שכל כך אוהבים להתגאות שאנחנו מדינת עולם ראשון ומעצמת היי-טק מובילה, למעשה מנפחים שוב בועה שאין מאחוריה אלא מילים גבוהות.

  צודק בן חמו בקביעותיו ולהוכחה, כבר בימים האחרונים התחילו להתפרסם ידיעות על גלי פיטורים גדולים בהיי-טק ובענפים אחרים.

  אני מבחין בתופעה גם אצל מחפשי העבודה בהיי-טק. הגענו שוב אל מבוי סתום, בו מי שמחפש תעסוקה בתחום ההי-טק נתקל ביותר ויותר קשיים.

  חבל שאנחנו לא מסוגלים לתכנן משהו מעבר לאפנו. העניין הבסיסי טמון בכך שמרבית מנהלים המשק (כולל הפוליטיקאים), מעוניינים לשמור על כסאם, מעמדם ומשכורתם, מאשר לתכנן את עתיד המשק. אנחנו למדנו לחיות את ההווה ולא לחפש ולצפות את העתיד.

  חנן סבט
  http://WWW.EURA.ORG.IL

 2. בבקשה, אני פשוט לא רוצה להשאיר דברים לא רלוונטיים שמישהו שיבוא לקרוא את המאמר הזה בעוד שנה יתקל בהם במקום בתגובות אמיתיות על המאמר הנוכחי.

 3. נועם, באתר נאס"א יש הכל וגם ביויטוב. תכתוב את שם המבצע ביויטיוב ותקבל.
  עוד 5 דקות גם ההודעה שלך וגם התגובה יימחקו, האם לא תלמד לכתוב דברים במקום הנכון?

 4. שאלה לאבי עורך האתר היכן אוכל למצוא סרט על הגינה של דיסקברי בתחנה כלומר sts 124 עימך הסליחה

 5. קשה לחשוב קדימה שאתה לא בטוח במה שקורה השבוע … קשה לחשוב קדימה שאתה כל הזמן במשברים מדיניים פוליטים ………
  זה פשוט נס ששרדנו עד היום ..

 6. זה לא רק הפוליטקאים. גם הישראלים עצמם לא חושבים קדימה. גם בהיבט האישי וגם בהיבט הציבורי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן