סיקור מקיף

היום חל יום השוויון הסתווי ומדוע למרות שטכנית זה נכון, אין באמת שוויון בין היום והלילה

השנה המועד המדויק של יום השוויון הסתווי הוא 22 בספטמבר בשעה 14:49 שעון גריניץ’

תרשים של עונות השנה כפי שהן נראות בחצי הכדור הצפוני. מימין: יום ההיפוך החורפי בדצמבר. מתוך ויקיפדיה
תרשים של עונות השנה כפי שהן נראות בחצי הכדור הצפוני. מימין: יום ההיפוך החורפי בדצמבר. מתוך ויקיפדיה

בכל שנה יש שני ימים – בספטמבר ובמארס – בהם השמש זורחת בדיוק מעל קו המשווה ואורך היום והלילה שווים פחות או יותר. העונות מנוגדות בכל צד של קו המשווה, כך שבחצי הכדור הצפוני יום השוויון של ספטמבר מכונה יום השוויון של הסתיו, אך בחצי הכדור הדרומי הוא מכונה יום השוויון האביבי.

השנה המועד המדויק של השוויון הוא 22 בספטמבר בשעה 14:49 שעון גריניץ’ (17:49 שעון ישראל, רגע לפני שמזיזים את השעון ומחזירים את שעון הקיץ). 

המונח הלועזי ליום השוויון – equinox נגזר ממילה לטינית שמשמעותה “לילה שווה”. ואולם במציאות הדבר אינו לגמרי מדויק. במציאות בימי השוויון אין באמת 12 שעות אור ו-12 שעות חשכה. יום השוויון הסתוי מתרחש ברגע שהשמש חוצה את קו המשווה השמימי – הקו הדמיוני בשמים מעל קו המשווה של כדור הארץ, מצפון לדרום.

הדבר מתרחש בימים 22,23 או 24 בספטמבר. בכל יום אחר, השמש נוטה בזווית מרוחקת במקצת לעבר השמש או ממנה. ואולם בשני ימי השוויון – הסתוי והאביבי, ציר כדור הארץ לא נוטה לא לעבר השמש או ממנה.

אבל יש עוד דבר חשוב שגורם לכך שלמרות הכל, יש יותר שעות אור מאשר שעות חשכה. בהגדרה האסטרונומית, לצורך חישוב השוויון היום מתחיל כאשר השמש זרחה והראתה מחצית מפניה מעל האופק ומסתיים באותו המצב עם השקיעה. ואולם מבחינה מעשית היום מתחיל מיד כאשר קצה העליון של השמש מציץ מעל האופק בעת הזריחה ומסתיים כאשר אחרון הקרניים של השמש בוקעים ממנה והיא שוקעת אל מתחת לאופק. בנוסף, השמש נראית גם כשהיא מעט מתחת לאופק (בשני הכיוונים) משום שאורה משתקף מהשכבות הגבוהות של האטמוספירה, ששולחת אותם בקשת מעל האופק.

במילים אחרות אם השמש היתה מצטמקת לגודל נקודתי כמו כוכב רגיל, ולא היתה לנו אטמוספירה, היינו רואים בדיוק לילה שווה באורכו ליום.

17 תגובות

 1. עד כמה שידוע לי אלו החרדים שהחליטו להתעלם מהמדע, לא ההפך. בכל מקרה, זמן קצר אחר כך היה מצב זמני שבו החרדים לא היו בממשלה, ואז הועבר חוק שמצמיד אותנו פחות או יותר לחילופי השעונים באירופה. חוץ מזה שבאירופה עצמה יחליטו לעבור לשעון קיץ תמידי.

 2. אבי היקר, אין טעם להכניס פוליטיקה אנטי חרדית לכתבה מדעית.
  כתיבה כזו מציגה אותך כאדם שאצלו רגש השנאה גובר על הלוגיקה וחבל.

  (מה גם שדעות מסוג זה, לא ראויות במדינה דמוקרטית שבה יש לכל אדם מכל קבוצה הזכות לבחור ולהיבחר לכל תפקיד ולקדם את תפיסת עולמו.)

  מומלץ לתקן את הכתבה.

 3. הדבר מתרחש בימים 22,23 או 24 בספטמבר. בכל יום אחר, השמש נוטה בזווית מרוחקת במקצת לעבר השמש או ממנה. ואולם בשני ימי השוויון – הסתוי והאביבי, ציר כדור הארץ לא נוטה לא לעבר השמש או ממנה……….. אבי יש לי שאלה… איך יכול להיות מצב שבו קו המשווה מקביל למישור המילקה הרי יש נטייה של קבועה כדוה”א ??!!! תודה … 🙂

 4. אם מנחים שהיום מתחיל כחצי שעה לפני זריחת השמש והלילה מתחיל כחצי שעה לאחר השקיעה, אם כן מתי יום השיוויון האמיתי?

 5. אני מקבל על עצמי (בלי נדר) לא להיכנס יותר לאתר שלך המתיימר להיות מדעי.
  תשובה אחרונה ולא תראה אותי פה יותר:
  אנשים פה זועקים על כל חריגה מהסיקור המדעי, רק שרבות מהחריגות פה הן לכיוון אנטי חרדי, יש גם אנטי רפובליקני וגם סתם אנטי מי שמעצבן את כותבי האתר. אם היית משרבב בין דבריך אמירה על הכניעה למרץ שמובילה לתקצוב ארגוני שמאל גם הייתי זועק.

  משרד השיכון בונה פרויקטים עבור כל המגזרים. גם פרויקטים סגורים. יש פרויקטים לבדואים, יש פרויקטים לעשירים, יש פרויקטים ל”אנשים איכותיים” (אכן היו פה כמה ערים שבהקמתם הייתה ועדת קבלה שלא קיבלה מי שלא מצא חן בעיניה. לרוב היו אלה דתיים שלא התקבלו- דוגמאות מוכרות הן ערד וימית). וכן, יש לחרדים צורכי דיור ומגיע גם להם לגור היכנשהו. גם אם אוהדי מכבי תל אביב היו מתארגנים היו להם פרויקטים משלהם.

  אגב, בזכות החרדים ניצלו מיליארדים שהושקעו בחריש וכמעט הלכו לשווא בגלל בג”ץ חריש המוכר. שנים כמעט אף אחד לא הסכים לגור שם עד שהחרדים קפצו על המציאה.

  חבל לי שאתר היחיד שמתיימר להיות מדעי בישראל, אף הוא אינו כזה.
  שלום.

 6. זה לא טיעון שחוק, זה רפלקס מותנה אצלכם,אבל אף פעם אין לכם את אותה רגישות כלפי רגשות של אחרים. וכפי שאמרתי, שעון הקיץ הוא רק אחד הדברים הקטנים בהתעללות שלכם בציבור משלמי המסים, מיליארד וחצי לחריש זה משהו הרבה יותר גדול אבל אין לו קשר למדע ולכן אני לא יכול לכתוב עליו. נושא שעון הקיץ, בכתבה המדברת על יום השוויון של הסתיו שמתרחש במקרה באותו יום, היא רלוונטית.

 7. הקדמת שעון הקיץ ממילא לא מקלה על הצמים ביום כפור, הצום יארך 25 שעות בכל מקרה. אם יש איזו טינה וזעם נגד החרדים בכל נושא שבעולם אני חושב שכתבה כמו זו, והאתר הזה בכלל הוא לא המקום המתאים לבטא אותם, גם אם הן מוצדקות. כל ההתעסקות וההכנסה של הנושא הזה, בפרט כאשר היא מתבצעת ע”י העורך בכבודו ובעצמו, מורידה מרמת האתר והופכת אותו לפופוליסטי, זול ולא עולה בהרבה ברמתו על הטוקבקים הפזורים ברשת. ואגב, הטיעון השחוק ש”רק לדתיים מותר להיפגע” ממש לא רלוונטי כאן.

 8. אופיר פינס הוא פוליטיקאי ועד שלא היה רעש בנושא, שעון הקיץ היה נושא שגם פוליטיקאים חילונים היו מעדיפים להשתמש בו כלטרת הבשר שזרקו לחרדים.
  ההבדל בין העבודה לבין הליכוד תמיד היה בשאלה מי יישב עם ש”ס בממשלה…..

 9. 1. ננסה להסביר שוב במשפט אחד. אין בעיה שמדען מביע את דעתו, הבעיה הוא הערבוב בין הבעת הדעה למדע. אם כל מפיצי האבולוציה לא היו כורכים את התמיכה באבולוציה בהתנגדוץ לדת, האוונגליסטים לא היו כורכים את הדת בהתנגדות לאבולוציה. בעולם אידיאלי מדען היה מקפיד בעבודתו המדעית לדבר על מדע בלבד ולא על אמונותיו, בשאר הזמן הוא חופשי לעשות מה שבא לו.

  2. כידוע לך, מאז פופר המדע אינו טוען לאמת ולהוכחות אלא רק לטיעונים ניתנים להפרכה. הדת אינה ניתנת להפרכה ועל כן אינה מדעית, אך גם ההתנגדות אליה אינה ניתנת להפרכה ולכן אינה מדעית. מה שהופך את כל ההתעסקות בתחום ללא מדעית. האבולוציה ניתנת להפרכה (במידה מסוימת) ועל כן היא מדעית. זו כל התורה המדעית על רגל אחת.

  3. א. אופיר פינס הוא שהנהיג את שעון הקיץ שנוהג עכשיו בישראל.
  ב. מה לעשות, כמו שאני משלם כספי מיסים על רשות השידור, תיאטרון הקאמרי והצלתו של ערוץ מסחרי כושל למרות שאני חושב שהמדינה לא צריכה להוציא עליהם שקל. כך גם אתה צריך להוציא כסף על דברים שאינך מאמין בהם. (לי אין מושג אם שעון הקיץ מועיל למשק או לא. יש לי תחושה שתמיכתך הנלהבת בשעון הקיץ נובעת מהתנגדותם של שרי ש”ס).
  ג. אני חושב שיעניין אותך לקרוא את זה-
  http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=does-daylight-saving-times-save-energy

 10. לא הבנתי את התלונה. לדתיים מותר שהדת שלהם תהיה הקריטריון היחיד לשיקול ולאתאיסטים אסור רק בגלל שהם מדענים או בגלל שהם כותבים באתר מדעי?
  אמנון יצחק מדבר שטויות והשטות הזו היא אחת מהן, למה להאמין דווקא בא-ל של אמנון יצחק ולא באל של ישו או במפלצת הספגטי המעופפת? איזה מונופול יש ליצור דמיוני אחד על פני אחרים? לאף אחד אין מונופול, כי כולם דמיוניים.
  באשר לשעון הקיץ, אם בכל העולם הוא מונהג עד נובמבר ופה רק כדי להוכיח מי שולט הוא נגמר באמצע ספטמבר זה דבר מרגיז כי יש סיבה שהוכחה מדעית להנהגת שעון הקיץ. כל תירוץ דתי – אגב גם של מוסלמים שרוצים להפסיק מוקדם יותר את הצום ברמדאן ושם זה חודש שלם – הוא בין המאמין לבין עצמו, אני לא צריך לממן כל שיגעון.

 11. אבי, אתה היחיד שהכנסת פה רגשות. כל השאר דיברו על הכנסת פוליטיקה בכתבה מדעית-פופולרית. בניגוד למומחים פה, אין לי מושג אם שעון הקיץ טוב לכלכלה ואם שעון החורף טוב ליום כיפור (בתור דתי זה ממש לא משנה לי, ייתכן שלאחרים זה מאוד משנה). השאלה היא לא אם אתה צודק או טועה, השאלה היא מדוע אתה מתקשה להפריד בין דעה פוליטית לאמת מדעית.

  כידוע לך, הפילוסופיה המדעית עמלה קשות לבסס את מוצקות ההוכחות המדעיות ולהבדיל בין תאוריה מדעית לשאינה כזו. בערבוב שלך בין מדע ופוליטיקה אתה פועל נגד המגמה הזו וגורם לדעות שגויות על המדע. מכחישי מדע ניזונים מתומכי מדע שאינם מפרידים בין פוליטיקה ומדע.

  אם המדענים היו מקפידים להפריד בין דעותיהם האישיות לבין המדע לא היו קמות כל תנועות האוונגליסטים הקיצוניים בארצות הברית (ובעקבותיהם ביהדות החרדית בישראל), שהחלו לפתע לפרש את סיפור בראשית בתנ”ך ככתבו וכלשונו. או במילים יותר בוטות, כל ערבוב כמו שעשית בכתבה הזו, מזין את הרב אמנון יצחק ש”מוכיח” לשומעיו שכל המדע נובע מכך שהמדענים לא רוצים להאמין בקיום הא-ל.

 12. אינני מחבב במיוחד את אלי ישי ומתעב את הסיבה הפוליטית שהיא די מגעילה בעיני לשינוי המוקדם בכחודש וחצי לעומת העולם “להקל” על הצום ביום כיפור.
  מה עושים חרדים בכל שאר העולם? מה זה משנה כי את הצום זה הרי לא מקצר?
  הבעיה היא אחרת: יש טענה רצינית שהנושא של Daylight Saving Time הומצא ונכנס לשימוש נרחב בעולם לפני קרוב ל-100 בשנה. בתקופה ההיא צרכן החשמל העיקרי היתה התאורה מה שעזר לחסכון בחשמל.
  הבעיה שהיום יש מספר רב של צרכנים אחרים ואחד הגדולים שבהם הוא מיזוג ובמקרה זה הפתרון דווקא מאריך את שעות השימוש במזגן.
  כלומר, ייתכן צריך לבטל לגמרי את שעון הקיץ בכל העולם וזה יחסוך בחשמל.
  כמובן ששקיעה ב-19:30 במקום 18:30 מעודדת ספורט, טיול עם הילדים וכדומה.
  לקריאה נוספת ב-Wikipedia
  http://en.wikipedia.org/wiki/Daylight_saving_time
  בשורה התחתונה לא ניתן לטעון בוודאות שהתזוזה בשעה חוסכת חשמל!

 13. אכן כינוי מדויק, החרדים שלך טוענים להיות הקוזק הנגזל. אכן כמה עשרות המיליונים שיתבזבזו על שעון החורף המוקדם הם כאין וכאפס לעומת המיליארד וחצי בחריש.

 14. איך מצליחים לכל דבר לדחוף את הדתיים. הדתיים גם אשמים בנטיית ציר כדור הארץ, וגם במפץ הגדול ועוד מספר דברים גדולים יותר. לא נדון בשאלה אם שעון הקיץ מוצדק. נניח שלא. המדינה מוכנה להשקיע מעט בהליכה לקראת הדתיים, כמו שהמדינה משקיעה בספורט או בדברים אחרים אותם הדתיים לא צורכים. מדוע להגביר שנאה? כמה חילוננים צריכים לשלם עבור העובדה שהדתיים משרתים בצורה משמעותית יותר בצבא, בעוד החילוניים משתמטים (עשרות אחוזים שלא מתגייסים?)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן