סיקור מקיף

היום מתרחשים שני אירועים אסטרונומיים – יום השוויון האביבי ו-SUPER MOON

עדכון ל-20 במארס 2019: השנה הנקודה המדויקת של השוויון התרחשה דקה לפני חצות ואילו הירח יגיע למילואו ב-03:43, יום אחרי שהיה בנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ במסלולו.

המחשה של תנועת כדור הארץ סביב השמש הגורמת להבדלים באורך היום וכמובן גם לחילופי עונות השנה. צילום: shutterstock
המחשה של תנועת כדור הארץ סביב השמש הגורמת להבדלים באורך היום וכמובן גם לחילופי עונות השנה. צילום: shutterstock

השמש והירח מכינים לנו לילה אסטרונומי. הלילה, דקה לחצות לפני כניסת ה-21 למארס, היתה הנקודה שבה הופכת השמש את כיוונה. זה למעשה המועד המדויק בתוך היום כולו שנקרא יום השוויון האביבי (.Vernal Equinox). בצירוף מקרים גם הירח המלא חזק במיוחד, תופעה המכונה SUPER MOON או ירח על – כאשר הירח קרוב לכדור הארץ, ומלא בו זמנית.

ירח מלא בלילה בהיר במיוחד. צילום shutterstock
ירח מלא בלילה בהיר במיוחד. צילום shutterstock

SUPER MOON

מבחינת האסטרונומים, אין משמעות למונח סופר ירח, שהומצא על ידי אסטרולוגים. מבחינה טכנית אסטרונומית מדובר בפריגיאה-סיזיגית כלומר ירח חדש או ירח מלא שמתרחש כאשר הירח נמצא בפריגיאה (הנקודה הקרובה ביותר במסלולו לכדור הארץ) או בקרבתה."
אין בכך כל חדש משום שהירח מגיע לפריגאה פעם בחודש ובמקרים מסוימים פעמיים, גם אם המרחק שלה משתנה בשיעור של 3%. אבל הפעם מדובר בשילוב של ההתקרבות הגדולה ביותר ומילוא הירח.

נקודת השוויון התרחשה דקה לפני השעה חצות הלילה (עדיין ב-20 במארס). בשעה 03:43 שעון ישראל (21 במארס), יגיע הירח לשיא גודלו וזאת פחות מים לאחר שהגיע לנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ במסלול האליפטי שלו, ולכן הוא נראה גדול יותר מירח מלא ממוצע.

יום השוויון האביבי הוא אחד האירועים האסטרונומים הנחגגים ביותר מזה אלפי שנים. המונח Vernal בא מהמילה הלטינית שמשמעותה פריחה ומתייחס לכך שיום זה סימן את סיום החורף ותחילת האביב באימפריה הרומית. כמובן, שהמונח הזה נגוע בצפוניות – כלומר בהתאמה למגורים בחצי הכדור הצפוני, משום שבחצי הכדור הדרומי זהו יום השוויון של הסתיו. משמעות המילה equinox בלטינית היא "לילה שווה". ימי השוויון בסתיו ובאביב הם הימים היחדים בשנה בהם זמן האור וזמן החשכה שווים באורכם, כאשר השמש חוצה את קו המשווה השמימי.
בימי השוויון, נטית כדור הארץ ביחס לשמש היא אפס, ומשמעות הדבר היא שציר כדור הארץ לא מצביע אל השמש או הרחק ממנה. זאת למרות שנטית כדור הארץ כלפי מישור הסיבוב שלו סביב השמש או מישור המלקה היא תמיד כ-23.5 מעלות.

הפירמידה הגדולה בצ'יצ'ן איצטה במקסיקו ביום השוויון האביבי. מתוך ויקיפדיה
הפירמידה הגדולה בצ'יצ'ן איצטה במקסיקו ביום השוויון האביבי. מתוך ויקיפדיה

קורבנות האביב של המאיה

ימי השוויון והימים הקצר והארוך בשנה (יום ההיפוך של החורף והקיץ בהתאמה) נחגגים בתרבויות שונות ברחבי העולם מאז ראשית ההסטוריה הכתובה. אחת החגיגות המפורסמות ביותר בעולם העתיק היו הטקסים הדתיים שערכו בני המאיה ליד הפירמידה הגדולה בצ'יצ'ן איצטה במקסיקו.

לפירמידה, המכונה גם בשמה הספרדי El Castillo יש ארבעה גרמי מדרגות מתחתיתה ועד ראשה שם הוקרבו קורבנות אדם. גרמי המדרגות נבנו בזווית מחושבת כך שיראו כמו נחש ארוך באור השמש היורד על המדרגות בדיוק ברגע של השוויון. הידע האסטרונומי אודות ימי השוויון, היום הקצר והיום הארוך חיוניים לפיתוח לוחות שנה, עוד דבר שבני המאיה התמחו בו. יש להם רק בעיה אחת, הם לא יכלו לתכנן עד אינסוף כמו הלוחות בעולם הישן, והלוח שלהם הסתיים ב-21 בדצמבר 2012 בשעה 11:11 שעון גריניץ'. כפי שאתם בוודאי יודעים. לא קרה כלום.
חג הפסחא
יום ראשון של חג הפסחא נחגג בידי הנוצרים המאמינים בשובו של ישו והוא נחגג, שלא כמו חגים נוצריים אחרים, ביום ראשון לפני או אחרי יום השוויון.
היגאן – חג בודהיסטי
היגן (Higan) הוא חג שבו הבודהיסטים ביפן חוגגים במהלך שבוע סביב ימי השוויון באביב ובסתיו. שני ימי השוויון הפכו לחגים לאומיים במהלך תקופת מייג'י – (1868-1912). היגאן משמעותו "החוף האחר" והשם מתייחס לאביב המת שהגיע לנירוונה לאחר שחצה את נהר הקיום. חג זה מהווה את הצעד הרוחני מעולם הסבל לעולם האושר.

נורוז – ראש השנה הפרסי
האירנים חוגגים את השנה החדשה (נורוז) במהלך יום השוויון בחודש מארס. לפי הלוח הפרסי, חגיגות הנורוז נמשכות 12 יום ומקורם בתקופה הפרה-איסלמית בדת הפרסית ההסטורית. ההכנות מתחילות זמן רב קודם לכן וכוללות רכישת בגדים חדשים לכל בני המשפחה וניקוי יסודי של הבתים. חיטה המייצגת צמיחה חדשה מגודלת בצלחת שטוחה ימים אחדים לפני תחילת השנה החדשה במנהג המכונה Sabzeh או חוטר ירוק.
יום כדור הארץ
כמה ארגונים סביבתיים קבעו את יום כדור הארץ ל-20 במארס בעוד אחרים קבעו זאת ל-22 באפריל. מדובר ביום המשותף לבני אדם מכל האומות הדתות והרקעים התרבותיים החוגגים את המשותף להם – החיים על כדור הארץ. יום זה משמש לקידום שמירה על משאבים טבעיים ומניעת זיהום ושאר כוחות הרסניים. פעילויות יום כדור הארץ כוללות נטיעת עצים, ניקוי פסולת בצדי דרכים ובניית מתקני מיחזור ושימור. יום כדור הארץ צוין לראשונה בשנת 1970.

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. כתבה מדהימה – תודה, אבי!
    הכנת סקירה קצרה על מספר תרבויות מסביב לעולם, עם הפרטים "המושכים" ביותר – הכתבה הזו מעניינת בכל שורה ובכל פסקה.
    מה שחסר זו ההתייחסות לסטונהאנג' – אבל סקירת הפרטים של תרבויות פחות ידועות מפצה על ההתעלמות מסטונהאנג' בצורה מעולה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן