סיקור מקיף

סופ"ש של ספקנות: האם התקף אפילפסיה אחראי ליצירת הדת המונותאיסטית?

המלך הפרעוני אמנהוטפ הרביעי עלה לשלטון במאה ה- 13 לפני הספירה. שנים ספורות לאחר מכן הוא שינה את שמו לאחנתון – "רוחו החיה של אתון", והוביל שורה של רפורמות דתיות שהפכו את אתון, אל השמש, לישות האלוהית העיקרית במצרים

אחנתון ומשפחתו סוגדים לאל השמש. האם ירכיו הרחבות הן תוצר של חוסר-איזון הורמונלי?
אחנתון ומשפחתו סוגדים לאל השמש. האם ירכיו הרחבות הן תוצר של חוסר-איזון הורמונלי?

המלך הפרעוני אמנהוטפ הרביעי עלה לשלטון במאה ה- 13 לפני הספירה. שנים ספורות לאחר מכן הוא שינה את שמו לאחנתון – "רוחו החיה של אתון", והוביל שורה של רפורמות דתיות שהפכו את אתון, אל השמש, לישות האלוהית העיקרית במצרים. הוא החריב את מקדשיהם של חלק מהאלים האחרים, וקידם את האמונה באתון בלבד כאל העילאי והיחיד. אתון הפך להיות שונה מהאלים הקודמים: חל איסור להציג את דמותו בפסל, והוא עבר להיות ישות מופשטת יותר, כל-נוכחת וכל-יכולה.

נשמע מוכר? האמונה באתון ידועה כיום כאמונה המונותאיסטית הראשונה. זיגמונד פרויד, הפסיכולוג הנודע וחובב היסטוריה, כתב כבר במאה ה- 19 על הדימיון בין האמונה באתון לבין היהדות המוקדמת. הוא האמין שמשה היה אחד מכהניו הקדומים של אתון, שנאלץ לעזוב את מצרים ביחד עם מאמינים אחרים, לאחר מותו של אחנתון. תיאוריה זו עדיין לא הוכחה, וקשה להאמין שתמצא ביסוס אי-פעם, בהתחשב בזמן הרב שעבר מאז אותה תקופה. אם היא נכונה, הרי שהיהדות אינה אלא נגזרת של הסגידה המצרית לאל השמש. וזו, כפי שאנו למדים לאחרונה, ייתכן שנבעה מהתקף אפילפטי הרה-גורל.

במשך זמן רב תהו חוקרי מצרים הקדומה מדוע מוצג אחנתון בציורי הקיר כבעל גוף נשי, עם ירכיים רחבות ובטן בולטת. תופעה זו הוסברה באמצעות מספר רב של ניחושים רפואיים, אך ההסבר שמצא חוטאן אשרפיאן עולה על כולם, ולו רק בעובדה שהוא עשוי להסביר גם את חזיונותיו האלוהיים של אחנתון.

אשרפיאן, מנתח בעל עניין בהיסטוריה רפואית באימפריאל קולג' של לונדון, בחן ציורים ופסלים של אחנתון, של אחיו ושל אביו וסבו, וזיהה שכולם ניחנים בפיזיולוגיה דומה, וכולם מתו בגיל צעיר יחסית, מסיבות שלא הוסברו. הוא חושד כי כולם ניחנו בצורה תורשתית של אפילפסיה הנובעת מפגם באונה הרקתית. האונה הרקתית משפיעה על הפרשת הורמונים לגוף, ויכולה במקרים מסוימים לפגוע בייצור הטסטוסטרון בזכרים, ובכך להשפיע על צורת הגוף. זו, לפחות התיאוריה שהעלה במאמר שפרסם לאחרונה.

העובדה המעניינת ביותר הקשורה באפילפסיה של האונה הרקתית היא שהתקפי המחלה מלווים לעתים בהזיות וחוויות חוץ-גופיות. אין פלא לפיכך שהיא מקושרת גם עם תחושות דתיות. התקפי האפילפסיה יכולים להתחיל כתוצאה מחשיפה לשמש. והנה, לפי המקורות הקדומים, גם אחנתון וגם סבו תותמוזיס הרביעי לקו בחזיונות בצהרי היום. תותמוזיס התבשר בחזונו על שלטונו כמלך. אחנתון קיבל ביקור מיוחד מאל השמש, ששכנע אותו באופן אישי לנטוש את דתות אבותיו ולהתחיל לסגוד לאתון בלבד.

ההתקפים האפילפטיים המשוערים עשויים להסביר גם את העובדה שכל בן לשושלת מהפרעונים הקדומים הללו, מתותמוזיס הרביעי ועד תותענחאמון, מת בגיל צעיר יחסית. תותענחאמון עצמו נפטר כשהוא בן 18 שנים בלבד. נסיבות מותו עדיין אינן ברורות, אך חוקרי מצרים חושדים כי הוא נפטר בעקבות זיהום שהתפשט ברגלו לאחר שנפל מכרכרה. האם נבעה הנפילה מהתקף אפילפסיה? את זאת, כנראה, לעולם לא נדע.

וזאת, בסופו של דבר, הבעיה עם התיאוריה כולה. היא הגיונית ומקשרת בין נקודות רבות, אך בסופו של דבר לא ניתן להוכיח או לשלול אותה. מלכים רבים מתו בגיל צעיר, או המירו את דתם, מבלי שיהיה צורך להסביר את האירוע במחלה כלשהי. אפילפסיה, במיוחד, אינה משאירה סימנים שניתן לפרש בקלות לאחר אלפי שנים – אפילו במומיות המצריות המשומרות היטב.

בין שאחנתון סבל מאפילפסיה, בין שלא, איננו יכולים להתכחש לעומק ההתחייבות שלו לאל החדש. הוא זנח את כל המסורות הקדומות ואת ענייני הממלכה כדי להתמסר לפולחן השמש. קיצוניות זו הייתה בעוכריו, ונראה היה שלא הצליח לשכנע את יתר העם – או אפילו את בנו – בצדקת דרכו. הוא נפטר בגיל 33, ובנו תותענחאמון תפס את מקומו בהיותו בן תשע שנים בלבד. הילד-מלך החזיר את אלי מצרים למקומם ההולם, וחזון המונותאיזם נעלם במצרים לאלפיים שנים ויותר.

מי היה אחנתון? אפילפטי? איש חזון? פאנאט דתי? אינני יודע, ואני חושש לקבל את תיאוריית האפילפסיה כאמת לאמיתה. באותה נשימה, אני רואה אותה כהסבר מרתק במיוחד להופעת הדת המונותאיסטית, או כל דת שהיא. אם היא נכונה, הרי שמשמעותה היא שהדת המונותאיסטית הראשונה מקורה בהזיות שמגיעות מסיבה פיזיולוגית ופרוזאית להחריד: כשל בגוף ובמוח שהביא ליצירת רעיון ייחודי ויוצא-דופן, שהתפשט לאורך ההיסטוריה עד לימינו אנו, ולפי פרשנויות מסוימות אף היווה את הבסיס לאלוהים העברי.

כמה אפילפטים אחרים לאורך ההיסטוריה ייסדו לעצמם דתות וכתות משלהם? כמה מאותן דתות שרדו עד לימינו?

יש לי הרגשה שהמספר האמיתי גדול יותר מכפי שהיינו רוצים לחשוב.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

31 תגובות

 1. תודה, ר.ח
  לאחר חורבן בית שני עברו היהודים ללוח שנה המבוסס על מופעי הירח. ספרים עתיקים, כגון ספר חנוך וספר היובלים, מדברים על חשיבות לוח השנה השמשי (בלי להזכיר, חלילה, כי הוא זכר לפולחן הפגאני) ויוצאים בשצף-קצף נגד לוח השנה הירחי. המעבר אל הלוח הירחי נעשה ביזמת רבנים, בעיקר רבי עקיבא, במסגרת הוקעת השחיתות של כוהני המקדש. הפעם זו לא המצאה שלי. את הדברים האלה שמעתי בהרצאות של רחל אליאור. ראה למשל "מי דחק את מגילות מדבר יהודה לתהום הנשייה ומדוע?" בקישור הבא
  http://www.youtube.com/watch?v=9KVuSxDteaA&feature=relmfu

 2. שלום יובל.
  מעניין.
  גם אצלי נוצר עם הזמן הרושם שהיהודים הקדמונים סגדו לשמש. גם אצל המצרים מצאתי סגידה לאל השמש. סגידה לשמש בכלל נמצאת בפולקלור של כמעט כל עם/תרבות. מעניין גם, שדווקא אצל המוסלמים מעדיפים את הירח..

 3. שלום ר.ח ☼ הרבה זמן לא דיברנו 🙂
  מצאתי בױקיפדיה, תחת "ניקוד העברית בת ימינו", כי "הניקוד העברי הומצא בראשית ימי הבינײם. בראשיתו הוא נועד לקבע את ההגײה המסורתית של התנך". ימי הבינײם היא תקופה אפילו יותר מאוחרת ממה שצײנתי. ההנחה שלי ש"עגל" הינו עיגול ולא עֶגֶל מתבססת על הבנת הדת המצרית הקדומה שהתמונה המופיעה כאן במאמר ממחישה אותה במדױק. ככלל, נראה לי שכותבי המקרא נתנו לאהרון קצת יותר קרדיט ממה שנתנו לו המפרשים המאוחרים (כולל רובי שלנו 😛 ). לא נראה לי שהוא היה ממיר אמונה מופשטת בפסל סתמי של חיה.

 4. אני לא צריך לספר להם, כולם כולל הם יודעים זאת.
  כאשר תהיה לך הוכחה ארכאולוגית חותכת אמינה יותר מהמסמך ההסטורי הזה "התורה", נוכל להמשיך להתדיין בצורה רצינית. עד עכשיו, אתה מפיץ סיפורי בדים ללא ביסוס כאילו אתה נוסע בזמן שבא מתקופת המקרא ומספר לנו על סמך מידע אישי…
  אולי אתה כן?

 5. רובי
  אז המוסלמים לא יסכימו איתך. אתה מוזמן לספר להם את כל זה, באמת.
  חוץ מזה אין דבר כזה "מסמך מקורי". אלו הם כתבים (אם אפשר לקרוא כך) שנאספו במשך מאות שנים על ידי כמה אנשים וחוברו יחדיו כ- הקאנון היהודי. ובזמן המצאת הדפוס סך הכל עשו פופולריזציה של הקאנון.

 6. הקוראן הוא מסמך הסטורי מהמאה השביעית אם אני לא טועה אחרי הספירה, המתבסס על המסמך המקורי הווה אומר: התורה.
  כידוע גם הנצרות מסתמכת על התורה ומסמכים הסטורים אחרים.
  לא הייתי מבטל את המסמך המקורי העתיק, גם אם הוא מקודש לעם היהודי ומספר סיפורי סבתא לילדים באיצטלא של מאמר מדעי…

 7. רובי
  זה מסמך היסטורי כמו שהקוראן זה מסמך היסטורי. ואם אתה לא מסכים עם זה ספר את זה למליארד וחצי מוסלמים, ואל תבלבל ת'מוח.

  יובל
  בהחלט היה מעניין לא פחות מהמאמר- לקרוא את התגובה שלך.
  "מנקדי המקרא (שפעלו מאות שנים לאחר מכן, במאה השביעית לספירה) ײחסו את העגלים האלה, ובמיוחד את עגל הזהב שבנה אהרון, לבן בקר צעיר" – מהם הראיות לכך? מי הם אותם המנקדים?
  נניח והסמלים הופיעו איפה שכתבת, מאין לך שהמנקדים טעו בניקוד? (תסלח לי אני קצת חלש גם בתורה, ואשמח להסבר).

 8. הוא עונה על כל הקריטריונים של הגדרת מסמך הסטורי עתיק מלפני יוספוס פלביוס ואחרים עם גיבוי של מגילות ים המלח ואחרות וממצאים ארכאולוגיים אחרים.
  בניגוד לסיפורים שאתה כותב ללא ביסוס.

 9. יובל,
  לא מבין למה אתה זונח מסמך הסטורי כמו התורה ומשתמש בנתונים פסבדו מדעיים להכחיש את ההסטוריה היהודית.

 10. בתבליט "אחנתון ומשפחתו סוגדים לאל השמש" מופיע אל השמש כעִגֻל (ובכתיב מלא, עיגול) זהב. המקרא מעיד כי במקדשים שנבנו בצפונה ובדרומה של ממלכת ישראל, בדן ובבית אל, הוצבו עגלי זהב. גם במקדש שלמה היו עגלי זהב ועגלי נחושת (שמן הסתם יצגו את אל הירח). כותבי גרסת המקרא שנשתמרה עד ימינו מייחסים לעגלי הזהב משמעות דתית שלילית, כי אלה היװ תחרות קשה. לא מן הנמנע כי העגלים האלה שמשו השראה לסיפור בנײת עגל הזהב בידי אהרון הכהן אשר כהני מקדש שלמה בירושלים החשיבו עצמם לצאצאיו. כפי שקורה לעתים קרובות, המשמעות של מילים משתנה, ומנקדי המקרא (שפעלו מאות שנים לאחר מכן, במאה השביעית לספירה) ײחסו את העגלים האלה, ובמיוחד את עגל הזהב שבנה אהרון, לבן בקר צעיר 😛

  לא רק במצרים. גם ההיסטוריה הפרטית שלנו יודעת על מלכים שחוללו מהפכות דתיות בעקבות התקפי שיגעון. שאול מתואר כסובל מדיכאון ומסופר עליו כי שחט את כל כוהני נב. על יהוא נאמר "כי בשיגעון ינהג", והוא שחט את כוהני האל בעל והכחיד את פולחנו מן הארץ. גם יאשיהו ערך רפורמות דתיות מקיפות, כולל שחיטת כוהנים, ולא מן הנמנע כי בשורש מניעיו עמד טירוף.

 11. למען הדיוק, לפי התורה / חז"ל / קבלה, הקיום האלוהי היה, הווה ויהיה תמיד מהתקופה שלא היה זמן ועד לתקופה שהזמן החל להמדד ועד היום.
  תקופת האדם הראשון, ועד נח / המבול ובהמשך עד לאברהם היא מעין תקופת חניכה שבה האל מלווה את משפחת האדם צעד צעד על פני האדמה.
  אברהם הוא הראשון שכתב את ספר היצירה ועשה נפשות בפועל יחד עם שרי/ שרה אשתו לטובת האמונה באל אחד והוביל אותם לארץ כנען ונחשב למייסד הראשון של העם היהודי בארץ ישראל.

 12. העובדה שמייסדי דתות עבדו תחת השפעתם של חומרים, ומנבאים כמו נוסטרדמוס,
  אין בה כדי להוריד מערך פעולתם. בתנאים מסויימים שאין הכרח לקחת סמים ע"מ להגיע אליהם
  וידוע כי מודטים (מלשון מדיטציה) בודהיסטים, או חוקרי מדע מגיעים אל mindset זה –
  משתחררים יותר כבלי התודעה ממסוכמות יסוד ויש נכונות ברמה לא מודעת, אולי של אזור החשיבה
  המקבילית – המכונה "לא רציונאלית", לקחת בחשבון אפשרויות שלא באות בחשבון באילוצי התודעה
  הרגילים. למשל אצל מודטים, זו האפשרות להכיל בתודעה שלהם את הסביבה מעבר לגבולות
  הגוף, ואצל חוקרים מדעיים, לשבור מוסכמות: למשל שרדינגר שביקר בהודו, – רעיון פונקצית הגל
  במקום העולם הדטרמיניסטי (למרות שהיסוד הונח ע"י דה-ברולי). למשל, איינשטיין, שאין לנו
  ידע שפעל בהשפעה הזויה, אבל לבטח שבר מוסכמות, של המרחב שסוחף את עצמו, למרות העדר אתר. נדמה לי שהיה אדם מאמין ונפגש עם גנדי – סוג של נביא במאה הקודמת. כנ"ל ניוטון, ואין לזה
  סוף -גדולי המדענים בכל הדורות היו מאמינים, לדאבון ליבם של האתיאיסטים.

  הנקודה השנייה: שבט כוהנים מיהודה, מחליט שהאמונה באל אחד היא האמת. נתבונן באפקט שנוצר
  כעבור כ 3000 שנים. לא כולו בכוח החרב, אלא בכוח הצורך של האנשים בתקווה שתישא אותם מעבר ליום יום.ייתכן שישנה מציאות שטרם פענחנו. אננו יכולים להסביר את השואה לאור זאת, אבל את האמונה בעתיד טוב יותר כן.
  לא תמיד היתה עוינות בין דת ומדע. היום יש תחרות, ולכן העוינות הקשה. בימי הביניים אלמלא הכנסיה
  לא היה נשמר מוקד חקר מדעי.

  לגבי אחנתנון ומשה -הרעיון עבר בראשי ולדעתי סביר שהוא אמיתי אך אין לי הוכחה. בני
  ישראל בחציים הם גולים ממצרים שהתחברו בכנען עם יוצאי אור כשדים לממלכה אחת.
  בתחילה האמנתי שפרופסור פינקלשטיין צודק והיו שתי ממלכות. כיום אנו יודעים שרוב
  הזמן היו שתי ממלכות אבל היה בית דוד (מצבת רמת הגולן).

 13. יוני
  אתה מגיב עלוב, שמעיד על חוסר ידע של עצמו בהיסטוריה של המציאות בה הוא חי.

 14. רובי, למען הדיוק, לפי תורה ו/או חז"ל תמיד היה לפחות מאמין אחד באלוהים יחיד.
  מאדם הראשון ועד עבר, ועבר עוד חי בתקופת אברהם ויש סברה שהוא ושם לימדו תורה את יעקב.

 15. למען הדיוק ההסטורי, האמונה באל אחד התחילה באברם (אברהם אבינו) כשקיבל את הצווי האלוהי, לך לך אל הארץ שאומר לך….(פרשת השבוע).
  מדובר על כ 500 שנה לפני תקופת משה רבנו.

 16. עמי,
  אני דווקא אוהב מאמרים חביבים ואתגרים אינטלקטואלים. הבעיה היא שהמאמר פורסם תחת סוף שבוע של ספקנות, ואמור להיות מאמר של ספקן. כמאמר כזה הוא אמור לשכנע את הקהל באמיתות ועליונות הגישה הספקנית, אך לפי עניות דעתי הוא לא עומד בסטנדרטיים שאותם הוא מתיימר לייצג.
  עכשיו נותר לי להחליט לפי המאמר הזה, אם הגישה הספקנית מקובלת עלי או שעלי לקבל גישות אחרות.
  בנוסף לכך, כאשר מישהו שהוא לא נחשב "ספקן" מעלה טענות דומות בשיטתן למאמר זה, הן מבוטלות לאחר יד על ידי ספקנים בלהט של "הנה מחזירים את ימי הביניים והולכים לשרוף מדענים".
  תסכים איתי שדו ערכיות כזו לא תורמת למדע ולא לאמת.
  אני מצטער אם אני "הורס מסיבות ספקנים" כאן (זה נשמע יותר טוב באנגלית), ואין לי ספק שדר רועי צזנה הוא מדען משיכמו ומעלה, אבל המאמר הזה לא סיפק את הסחורה המיועדת.

 17. המאמר חביב ביותר ומציג רעיון/אפשרות ואתגר אינטלקטואלי. בפירוש נאמר כי זו תיאוריה כלל לא מוכחת ובספק אם תוכח. לא תמיד צריך לכתוב על עניינים שברומו של עולם ויפה עושה רועי כאשר כותב עם קורטוב של הומור תיאוריה כאמור.

 18. המאמר מעניין, אך דינו לא יותר מתיאורית קונספירציה…כל כך הרבה אולי וספקולציות, בוודאי לא תיאוריה מדעית…
  אולי אמנהוטפ סבל מחוסר איזון הורמונלי,אולי זה גרם לו לאפילפסיה,אולי זה גרם להזיות, ואולי זה היה בצהרי היום, ואולי כל זה הוביל לעבודת השמש כאל היחיד, ואולי משה היה כהן דת מצרי שהושפע מכך ויצר את הדת היהודית…וכל זה בהסתמכות על תבליט של אמנהוטפ! וואו! אתם רציניים???
  הבנתי שאתם בסופ"ש של "ספקנות" וכנראה שזה ניסיון "להכניס ליהדות/דת" אבל זאת "הכנסה מתחת לחגורה".
  אם אתה מתיימר לייצג את הספקנים, וכספקנים להתהדר באצטלות מדעיות, אני מצפה ממך לציית לחוקים המדעיים שאתה מתיימר לייצג ולפחות להוות דוגמא אישית בדבריך…
  בזכותו של כותב המאמר יאמר שהוא מודע לבעיתיות והוא מזכיר זאת שוב ושוב.אך כבר קראתי מאמרים טובים יותר של הכותב, ויותר משכנעים…
  לצערי כתבה זאת רק מוכיחה שספקנות גם יכולה להיות נגועה ב"להט משיחי"… להט שבא להגן על המדע מ"כנסיות שורפות כופרים", אך בסופו של דבר מאבד את הדרך בה הוא דוגל…

 19. אני דווקא הבנתי שהמוצא של הדת היהודית הוא בעיקר מכיוון בבל :
  סיפורים שבאו בעיקר מעלילות גילגמש (המבול ,משה בתיבה ,הנהרות בגן העדן וכו') ,אם כך יכול להיות שהדת היהודית אומנם בעיקר עוצבה בבבל ,אבל שורשיה הם בעיקר במיצריים ?
  ובנושא אחר ,לגבי חזיונות ,אני חשבתי דווקא על תופעות אחרות כמו שימוש בסמים ,סכיזופרניה וכו'.

 20. זו כתבה ברמה של מאמר בריאתני.
  זו כתבה שלא ראויה להתפרסם במגזין מדעי.
  אם לא ניתן להוכיח או לשלול אותה זו בטח ובטח לא תאוריה. המידע כאן אפילו לא היפותזה מדעית.

 21. לא מתאים לספקן מקצועי כמו רועי להביא כזה מאמר הזוי.

  איבחון של מחלת אפילפסיה ניתוח לפי תמונות??

  "הוא האמין שמשה היה אחד מכהניו הקדומים של אתון" עם כל הכבוד לפרויד, אז מה אם הוא האמין??

  "לישות האלוהית העיקרית במצרים. הוא החריב את מקדשיהם של חלק מהאלים האחרים, וקידם את האמונה באתון בלבד כאל העילאי והיחיד" יחיד או עיקרי?? משהו כאן לא לוגי. החריב את מקדשיהם של חלק מהאלילים או של כולם??

  בתרבות האלילית החליפו מלכים כל שבועיים בערך, אז מה הקשר למונותאיזם?

  עבודת השמש זה סוג של אלילות, אולי הכותב לא מבין מה זה מונותאיזם?

  מה הקשר בין התורה ומשה רבינו לאלילות השמש? מבחינה ההקשר והתוכן הפנימי של עובדי הדתות האלו?

  אמנם כתוב במאמר בערך 5 פעמים במאמר שאי אפשר להוכיח כאן כלום, אלא זו פנטזיה של הכותב עם כמה ראיות עדינות וקצת חיזוקים לתיאוריה הזו, אז למה להביא את זה??

  פשוט מאמר הזוי.

 22. מתחבר לנושא האורקל מדלפי.
  האורקל מדלפי היה מקדש בעיר היוונית דלפי.
  כוהנות המקדש היו ידועות ביכולתן לחזות את העתיד – אם כי הן היו מדברות בלשון מעורפלת
  והיה צריך מומחה שיתרגם את חזיונותיהן.

  במאה ה20 התגלה כי מיקום המקדש היה מעל שבר גאולוגי ממנו דלף גז (אינני זוכר איזה גז).
  הכוהנות ששהו במשך רוב היום במקדש הסגור בו חיו את רוב חייהן , הושפעו מהגז דבר שגרם להן להזיות.

  זהו הסבר מדעי למיתוס היסטורי רב משמעות בעולם העתיק שהשפיע רבות על מנהיגים ועמים עתיקים בקבלת החלטות.

 23. רועי צזנה
  שלום.
  מאמר מרתק. תודה.
  מעניין לציין בהקשר זה (אפילפסיה), את מוחמד הנביא. ידוע גם שבהיותו במערה נגלו בפניו חזיונות. (וככל הידוע לי, על פי החזיונות האלו "תפרו" את הקוראן, כמה מאות מאוחר יותר).

 24. תחשבו על זה, ידוע שכהני הדתות היו וחלקם עדיין מסוממים, ההינדואים, הראסטפרים, היהודים(קטורת הסמים?) השמנים/אינדיאנים, ועוד..
  גם אנשים על סף מוות טוענים לחזיונות בעלי אופי דתי..
  אלוהים מייצר הזיות? או הזיות מייצרות אלוהים?
  מה שבטוח זה שאם יש אלוהים הוא כנראה בעד לגליזציה לסמים! (-:

 25. כתבה מצויינת!
  אכן נראה שאחנתון המציא את רעיון האלוהים היחיד. אם היה אדם בשם משה יכול להיות שהוא שיכלל את הרעיון לאלוהים עוד יותר אבסטרקטי וחיצוני לעולם ויצר את הדת היהודית.
  בעניין זה אני ממליץ לקרוא את הספר המרתק של חוקר המקרא פרופסור ישראל קנוהל "מאין באנו?"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן