סיקור מקיף

חדל קשקשת ברשת – מתוך ספרו של גלעד דיאמנט "חשיבה חדה – בין מציאות לאשליה"

הספר מסכם שלוש שנים של פעילות ענפה בתחום החשיבה הביקורתית והספקנות המדעית ומציג לקוראים את עקרונות החשיבה הספקנית-מדעית. הספר שזור בדוגמאות פיקנטיות הן מעולם המחקר והן מהתנסויותיו האישיות של המחבר

המיסטיקה ממלאת את ראשינו בשטויות. איור: shutterstock
המיסטיקה ממלאת את ראשינו בשטויות. איור: shutterstock

גלעד דיאמנט, שכתבות רבות פרי עטו התפרסמו גם באתר הידען, עומד להוציא לאור את ספרו "חשיבה חדה – בין מציאות לאשליה". הספר מסכם שלוש שנים של פעילות ענפה בתחום החשיבה הביקורתית והספקנות המדעית ומציג לקוראים את עקרונות החשיבה הספקנית-מדעית. הספר שזור בדוגמאות פיקנטיות הן מעולם המחקר והן מהתנסויותיו האישיות של המחבר.
הספר ייצא לאור במימון הקוראים ע"י רכישות מוקדמות, וגם אתם יכולים להשתתף. פרטים נוספים והמלצות תוכלו למצוא בעמוד הפרויקט בהדסטארט.

לפניכם כמה עמודים מפתיחת הספר, אשר מציירת באופן קריקטורי תמונת מצב מדאיגה.
*
יום אחד קיבלתי מחבר קישור לסרטון יוטיוב. רואים בו כמה חבר'ה מניחים ארבעה טלפונים ניידים סביב גרגרי תירס, מחייגים אליהם מטלפון אחר ותוך כמה שניות גרגרי התירס פוקעים לפופקורן ומנתרים באוויר! מה זה?! איזו עוצמת קרינה מטורפת יש למכשירים האלה! ואת הדבר הזה אני מצמיד למוח שלי כל היום? נחרדתי ושיתפתי מיד את כל חברי בידיעה המרעישה. לצערי רק לאחר שהשלכתי את המכשיר הנייד מהחלון, הבנתי שהיה מדובר בסרטון פרסומת ויראלי לאזניות Bluetooth.

 

כמה ימים לאחר מכן קיבלתי מייל שבישר בהתרגשות כי ב-27 באוגוסט כוכב הלכת מאדים יתקרב לכדור הארץ יותר מאי פעם, והוא יהיה כל כך קרוב עד שייראה גדול כמו הירח המלא! כל מי שיישא עיניו למרומים בתאריך מיוחד זה יראה כאילו שני ירחים תלויים להם בשמים! עוד הוסבר במייל, שההזדמנות הבאה לחזות בפלא שכזה תחזור רק בשנת 2287, ולפיכך אנחנו מתבקשים להעביר את המייל הלאה, למען לא יחמיץ אף בן תמותה את החיזיון הנדיר. מיד שיתפתי את כל חברי בידיעה המרעישה.
אחר כך ניגשתי וקניתי משקפת (איכותית ליתר ביטחון), והמתנתי בקוצר רוח למחזה השמיימי. 27 באוגוסט הגיע. סרקתי את השמים מקצה לקצה. לא ראיתי כלום. לא ירח ולא מאדים. הסתבר שמאדים נמצא בכלל מעברה השני של השמש באותה העת, דווקא בנקודה הרחוקה מאיתנו ביותר. עוד הסתבר שהמייל הזה מתגלגל כבר שנים, אוגוסט באוגוסטו, ושמאדים מעולם לא נראה גדול כמו הירח, ולעולם גם לא ייראה כך. התאכזבתי.

 

ואז קראתי בפייסבוק משהו ממש מפחיד, ואף מקומם מאין כמוהו: מסתבר שהממשלה מרססת את השמים בכימיקלים רעילים (כמטריילס) ללא ידיעת האזרחים! זה קורה בכל העולם כבר שנים. מדובר בשובל הלבן שמטוסים מותירים מאחוריהם בשמים. טוב, לא כל שובל, רק חלקם – אלה שנשארים הרבה זמן. יש עדויות שמדובר בריסוס אלומיניום ובריום. הם עושים זאת כדי לשנות את האקלים העולמי; או כדי לחסן בחשאי את האוכלוסייה מפני לוחמה כימית וביולוגית; או כדי – כאן כבר כמעט נחנקתי – לשלוט באוכלוסייה ואולי אף לדלל אותה! נקראתי לשתף וליידע. מישהו צריך לתת את הדין על הפשע החמור הזה!

הפעם הייתי כבר למוד ניסיון. חיפשתי קצת בגוגל על אותם כמטריילס, ואכן, מצאתי המון חומר בנושא. סרטונים, מומחים מדברים… אכן מזעזע! שיתפתי מיד את כל חברי בידיעה המרעישה וניסיתי להיזכר איפה ראיתי את מסכת האב"כ שלי לאחרונה. הייתי חייב למצוא דרך כלשהי להרגיע את החרדות, ומהר. זה היה כמובן לפני שהסתבר לי שתיאוריית הקונספירציה הזאת מבוססת על טענות שגויות, פרשנויות עתירות דמיון ונטולות ידע של תופעות טבעיות, מדידות שגויות מן היסוד, הסקת מסקנות חסרות בסיס, ובעיקר, הרבה פרנויה.

שוטטתי לי אם כן באינטרנט, ועד מהרה נראה שמצאתי את מבוקשי – תטא הילינג. קראתי שתטא הילינג מאפשר לנו לפגוש את העולם ללא פחד, ללא מחסומים, ללא תנאים וללא טינה ולהביע את המיטב שבנו מתוך חזון, שמחה, קבלה ואהבה. למדתי שמדובר בכלי מופלא שמאפשר התחברות אל החוזק הפנימי, ריפוי רגשי ופיזי ומימוש עצמי. כלי שמאפשר לנו לשלוף אמונות חוסמות בין רגע, לשנות את תפיסת המציאות שלנו ולפתוח שער לאפשרויות בלתי מוגבלות בחיינו ובסביבתנו.
ואו. זה נשמע ממש טוב! אולי טוב מלהיות אמיתי? ניסיתי לברר מי פיתח את השיטה הזאת. מסתבר שהיא פותחה ב-1995 על ידי אמריקאית בשם ויאנה סטייבל, אשר הצליחה לרפא את עצמה באופן ספונטני מסרטן והחלה לחקור את מנגנוני הריפוי הללו כדי להנחילם לאחרים. ואו. איזה כוח יש לשיטה הזאת!

ניסיתי להבין איך זה עובד בעצם. באתר מאקו הסבירו שבמצב מדיטטיבי של גלי תטא האדם עובר דרך מספר מישורי מציאות ומתחבר למציאות הגבוהה ביותר, שנקראת "הרקיע שביעי" ונתפסת על ידי המתרגלים כאור לבן. במצב זה האדם הופך להיות חלק מתהליך הבריאה והוא יכול לברוא את המציאות שלו ברמות שונות כגון: ריפוי פיזי, ריפוי נפשי, פיתוח יכולות רוחניות כמו ראייה רוחנית, הבנת החוקיות של חייו והגשמת זוגיות טובה, כסף, חיבור ליעוד האישי שלו וכו'.

לא הסתפקתי במקור מידע אחד. הצלבתי נתונים עם מה שמצאתי בערוץ הבריאות של ynet. שם הוסבר כי לפי התפיסה של התטא הילינג הגוף שלנו בנוי כמו מחשב. בכל תא בגוף מאוחסנים הזיכרונות, האמונות והדפוסים שלנו, ואפשר להתקין בתוכו תוכנות או לשלוף אותן ממנו. בפעולת download, ממש כמו שמורידים תוכנה למחשב, אנחנו יכולים להוריד תוכנות של ידע לתוכנו, כלומר להעביר לגוף חוויה ישירה באופן אנרגטי ולהטמיע אותה בו באופן פיזי עד רמת התא והדנ"א. במקביל ניתן לבצע uninstall (הסרה) של דברים שמעכבים אותנו.
נשמע מדעי, וחשוב מכך, כה פשוט! האמת שזה עשה לי חשק לא רק לעבור טיפול אלא להשתתף בקורס ללימוד השיטה. לא היה קשה למצוא מטפלים ומעבירי סדנאות בשיטה (גוגל מחזיר כ- 160,000 תוצאות חיפוש למונח "קורס תטא הילינג"). נכנסתי לאחד האתרים הראשונים שגוגל הציג וגיליתי שבקורס אוכל ללמוד, בין השאר:

 • לתקשר עם המלאכים השומרים והמדריכים הרוחניים שלנו.
 • לקרוא עתיד.
 •  להחזיר חלקיקי נשמה שאיבדנו בעקבות טראומה.
 •  לשנות תוכנות גנטיות של הזדקנות.
 • להפעיל חלקיקים רדומים בדנ"א שלנו למימוש הפוטנציאל הגבוה שלנו.
 • לדעת מהן נשמות תאומות וכיצד לזמן אותן לחיינו.
 • להבין מדוע יש אנשים שלא מצליחים להירפא ואיך ניתן לשנות זאת.

וכל זה בקורס למתחילים. אני מפחד לחשוב מה לומדים בקורס למתקדמים. רציתי לוודא שוב שהקורס מתאים לי. בדקתי "למי מיועד הקורס":

 

 •  מיועד למי שמאמין שיש כוח עליון (אלוהים, בריאה, היקום, או כל שם אחר) ושהיקום מתנהל על פי חוקיות.
 •  מיועד לבעלי עסקים קטנים שעדיין לא רואים תוצאות משמעותיות מבחינת כסף והצלחות ורוצים למגנט לעסק לקוחות אידיאלים ושיתופי פעולה עם בעלי עסקים אחרים.
 • מתאים לשכירים שרוצים לייצר לעצמם יותר הכנסה ואולי עסק חדש.

אכן שילוב מעניין של רוח וחומר. אבל קורס כזה בו לומדים לחזות עתיד, לתקשר עם מלאכים ואף לשנות תוכנות גנטיות של הזדקנות ולהפעיל חלקיקים רדומים בדנ"א בוודאי דורש כמה שנות לימוד. אפילו הארי פוטר למד כמה וכמה שנים בהוגוורטס עד שהגיע לבשלות. אני לא בטוח שאוכל להרשות לעצמי הרפתקה כזאת.

רווח לי כשהסתבר לי שחששותי היו לשווא. מדובר על שלושה ימים בלבד, ובמחיר נופש בצימר. יותר מכך, בסיום שלושת הימים הללו, מקבלים תעודת מטפל מוסמך בתטא הילינג מטעם בית הספר העולמי של ויאנה סטייבל ואפשר להתחיל לטפל באנשים ולהרוויח כסף.
פה חשדתי.

ים השיבושים שמסביב
התיאור לעיל של החוויות שעברתי והתגובות שהגבתי הוא כמובן דמיוני, אבל הדוגמאות שהבאתי למידע שאנו נחשפים אליו אמיתיות לגמרי, במובן שהן לקוחות מהאינטרנט ואינן פרי דמיוני.

אנו חיים בתקופה לא פשוטה, טובעים בכמויות גדלות והולכות של מידע. רוב המידע עליו אנחנו מבססים את אמונותינו, דעותינו, החלטותינו ומעשינו אינו נובע מהתנסות אישית, אלא נסמך על עדויות של אחרים, דיווחים בתקשורת, פרסומים מסחריים, הודעות ברשתות חברתיות, סרטוני יוטיוב ועוד.

הטכנולוגיה המתקדמת של ימינו מאפשרת נגישות חסרת תקדים למידע, אך באותה העת מסייעת בהפצה של שמועות, אגדות אורבאניות, הבטחות והפחדות חסרות בסיס, שקרים ומניפולציות, במהירות ובהיקף חסרי תקדים. שלל מניעים יכולים לעמוד מאחורי הפצת המידע, מניעים שאין בינם לבין חקר האמת דבר.

מובן שיש להטיל ספק בכל מידע שמופץ על ידי גורמים אנונימיים או פרטיים, במיוחד אם נראה שיש קשר ברור בין המידע שהופץ לבין רווח אישי שהמפרסם יכול להפיק מכך. רווח אישי לא חייב להיות כספי. גם פרסום אישי, הפצת אידיאולוגיה או מתיחה, עשויים להיות מניעים מספיקים בהחלט.

ומה לגבי המדיה – תקשורת ההמונים? הטלוויזיה, ערוצי הכבלים, העיתונות, אתרי החדשות המובילים?

היינו רוצים להאמין שמטרת המדיה היא לספק לנו מידע נכון, אך נראה שמטרתה האמיתית העיקרית היא עשיית רווחים. הדרך לעשות זאת היא לספק בידור להמונים, למכור סיפור טוב. כדי לחדד את הסיפור, בהתאם לרוח הדברים אותה רוצים להעביר, מושמטים בדרך פרטים ואחרים מודגשים או מומצאים. אף על פי שקיים טווח רחב של דרגות אמינות גם בתקשורת, החל מתחקירים איכותיים וכלה בתמהונים שמוזמנים להתארח בתוכניות הבוקר, פעילות התקשורת מוטה באופן כללי לכיוון הפחתת עלויות סיקור והגדלת הרייטינג על חשבון האמת.
אל תתנו לצורת ההגשה לבלבל אתכם. לעתים מוכרים לנו סיפורי סבתא גם בערוצי המדע וההיסטוריה. מי הפיק את התוכנית? מי אחראי על התכנים? מי הם ה"מומחים" שרואיינו שם?
מה שאנו נתקלים בו במדיה הוא במקרה הטוב רק תחילתו של תחקיר רציני.
נסו להתחקות אחרי מקור המידע. לעתים המשימה לא פשוטה. אתר חדשות אחד מצטט אתר חדשות אחר, שמצטט אתר חדשות שלישי וכן הלאה. עקבו אחר שרשרת הציטוטים. מי הראשון שפרסם את הידיעה? האם היא מגובה בראיות כלשהן או שאולי מקורה בשמועה או המצאה של הכתב? אתם עשויים להיות מופתעים ממה שיעלה בחכתכם כשתתחילו לחקור דברים יותר לעומק.

*
עד כאן כמה עמודים מתחילת הספר. בהמשך מתמקד הספר במנגנוני הכשל שפועלים במקום בו אנו מרגישים בטוחים במיוחד – חוויות אישיות. הנושאים שנסקרים כוללים תעתועי תפישה, הזיות, תעתועי זיכרון, זיהוי סדר באקראיות, משמעויות מדומות, הטיית האישוש, תיאוריות קונספירציה, ועוד. פרק שלם מוקדש לאופן בו בודקים האם טיפול יעיל; סוגיה מורכבת ומאתגרת יותר משנדמה.
לאחר הצטיידות בידע לגבי מנגנוני הכשל ובכלים בסיסיים כדי להתגבר עליהם, לוקח הספר את הקוראים למסע מלא הרפתקאות בממלכת משאלות הלב, שם פוגשים תורות נסתר קדומות, אבחונים וטיפולים פלאיים, אנרגיות חיים קוסמיות וכוחות על טבעיים. מה מגלים כאשר בודקים את הנושאים הללו בצורה מבוקרת? מה המנגנונים שהביאו לאמונה בכך? כיצד מגיבים המאמינים על תוצאות הבדיקה?
בכל אלה עוסק הספר "חשיבה חדה – בין מציאות לאשליה".
לעמוד הפרויקט בהדסטארט

17 תגובות

 1. דעתי כדעת אמיר. האתר "חשיבה חדה" מעולה, חד ומנומק. הפתיחה המובאת כאן לא חולקת לו כבוד ולא מעוררת בי חשק לרכוש את הספר. חבל! (לא בגללי – אני ארכוש אותו בכ"ז מתוך תקווה שהספר דומה לאתר ולא לפתיחה – אבל אני משער שהפתיחה תרתיע אחרים)

 2. מצאתי עוד כלי נחמד – Web of Truth. ויש RBUTR.
  יש פירוט מעניין בhttp://skeptools.wordpress.com/2012/04/29/year-skeptical-software-tools-knight-challenge-2012/

 3. זה כלי שפותח במשך שעות אחדות מרגע שהרעיון עלה בקבוצת "חשיבה-חדה" בפייסבוק. יש שם המון אנשים שמתעניינים בתחום ושמחים לתרום, ולפעמים נוצרים פרוייקטים קטנים כאלה באופן ספונטני.

 4. הכלי נחמד – לא הכרתי. הבעיה שהיא מסתמכת על אינטלגנציה של גולשים … וחזרנו שוב לאותה הבעיה.

  בגלל זה אני חושב שצריך משהו פשוט יותר. ניקרא לזה BS rating….. אולי בכלל צבע – אדום או ירוק, ואולי כתום למתקדמים. אולי משהו כמו parental control יכול לעבוד.

  חיפשתי את המקור של הרעיון של rating. אני חושב שזה של ה skeptical society (מייקל שרמר) אבל לא הצלחתי (בינתיים לאתר את זה).

 5. בהחלט ניסים. חלק נרחב מהספר מוקדש לדיון במנגנונים שגורמים לנו להאמין בדברים שאינם נכונים. לא סתם בקביעות – זה לא מעניין. מעניין התהליך הקוגניטיבי שמאחורי הקלעים.
  לגבי רייטינג של אמינות, בהקשר הזה אני יכול להמליץ על הטיפים שנתתי כאן:
  http://wp.me/p1K6uX-H
  ויש גם כלי חיפוש חמוד ופשוט (קרדיטים בפנים):
  http://lmstbsfy.com/
  יש לי כבר כל מיני רעיונות איך לשפר אותו.

 6. גלעד
  אני מסכים איתך לחלוטין שהנגישות למידע ברשת היא מקור רציני לבעית השטויות שאנשים מאמינים להם. יש לזה הסבר מדעי (להבנתי) ויש לזה גם פיתרון (שוב להבנתי…)!

  ההסבר המדעי טיפה ארוך, אבל הוא מתבסס על זה שהמוח שלנו זוכר יותר בקלות דברים חריגים. אפשר להמחיש את זה בדוגמא פשוטה: אתה נוסע כל בוקר לעבודה וחולף מאות מכוניות. בוקר אחד, היה ביניהם פורד T בצבע ורוד. איזה מכונית מכל אלה תזכור? (ולא משנה העובדה שהפורד T יוצר בזמנו בכל הצבעים שהם שחור….)

  ויש פתרון פשוט לבעיה. באותה שיטה שתוכנות אנטי-וירוס מסמנות אתרים מסוכנים, אפשר ליצור rating של אמינות מדעית לאתרים. צריך גוף אמין שיממש את השיטה הזאת, אבל אני חושב שאפשר להגיע לתוצאות טובות בצורה מהירה. למשל, אני מניח שיש קליקות (במובן המתמטי) של אתרים אמינים וקליקות של אתרים לא אמינים.

 7. יש הרבה מקרים בהם אפשר להראות באופן פשוט, שמה שאנחנו חושבים על המציאות פשוט אינו נכון.
  המודעות לכל המקרים האלה וההכרות עם כלים בסיסיים שעוזרים להמנע מהטעויות האלה, היא הבסיס לצניעות.
  אני מגיע בדיוק מהמקום הזה, של "כמה קשה לדעת משהו על המציאות".
  ובדיוק במקום הזה אני פוגש אנשים שחושבים שהם יודעים יותר על המציאות. אלה בדיוק האנשים שלא מודעים לבורות שלהם, לכשלי המחשבה שלהם, ומנגד ניחנים ביהירות אין קץ שגורמת להם להרגיש שהם לא פחות מחצי אלוהים. יש כאלה שחושבים שהם אפילו יותר מזה.
  ועל הנקודה הזו אני מדבר בסוף. מיהו בעל הראש הפתוח, ומיהו היהיר.

 8. גלעד, למה בסוף?
  הרי לו המציאות ידועה לך מדוע לדבר על אשליות?
  כשלומדים מתימטיקה לא לומדים את כל התשובות הלא נכונות, פשוט ניגשים לפיתרון הנכון.
  אז הטענה שלי שהדברים האלו שאתה חושב שאתה יודע זה גם חלק מהאשליה. זה הכל אשליה.

 9. "חשיבה חדה בין מציאות לאשליה" זה נראה שהמחבר יודע על משהו על המציאות, אז אם כך למה לדבר על אשליות, שיכתוב מהיא המציאות וזהו.
  אלא אם כן, גם המחבר עצמו נתון באשליה שהוא יודע את המציאות.

 10. מעניין מאוד, וגם כתוב בצורה מבדרת… נראה לי שהקורבנות הראשונים של תאוריות הקונספירציה היו היהודים, או לפחות בין הראשונים. הרבה אנטישמים משתמשים בתיאוריות אלו וב"עלילות דם" כדי להצדיק את השינאה שלהם כלפי היהודים, במיוחד היום.
  אם יש לך שיטה להפריך תאוריות כאלה, אז זה צריך להיות נחלת כל יהודי, כהגנה עצמית.

 11. גם אני שמעתי על "אבק המלאכים" בסרטון שהבטיח למשתמשים טיסה לרקיע השביעי מחלקה ראשונה בכוח הזן הטרנסצנדנטלי היקומי.

  וזו הסיבה, כבוד השופט, שתפסו אצלי שבעה קילו הרואין בבג'ז של הפורשה. עבדו עלי הרמאים.

 12. הי אמיר, זו פתיחה קריקטורית משהו, שמנסה להעביר תמונת מצב עגומה. מניסיוני, זו חוויה יום יומית של הרבה אנשים. חשבתי שיהיה נחמד להביא כאן משהו בסגנון קצת שונה דווקא. אל דאגה, יש בספר חומר "רציני" רב 🙂

 13. יש לי הערכה גדולה לגלעד, אך הרי פוטר הוא ספר פנטסיה לילדים. במציאות אפשר ללמוד הכל ביומיים. ומשאירים יום אחד לתירגול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן