סיקור מקיף

חוקרים ישראלים שותפים למבצע מיוחד של מעבורת החלל האמריקאית 'אנדוור'

 חוקרים מאוניברסיטת בן גוריוןישראלים שותפים למבצע מיוחד של מעבורת החלל האמריקאית 'אנדוור' למיפוי פני כדור הארץ באמצעות מכ"ם

  
 
צוות חוקרים ישראלי משתתף בפרוייקט חדשני למיפוי טופוגרפי של כדור הארץ על ידי מעבורת החלל "אנדוור", ( Endeavour שתשוגר על ידי סוכנות החלל האמריקאית נאסא, ב19 בנובמבר מפלורידה, ותשהה בחלל 11 יום. מדובר בפרוייקט למיפוי טופוגרפי באמצעות מכ"ם של פני קרקע כדור הארץ, מקו רוחב של 60 0 מעלות צפונה ועד 60 0 מעלות דרומה, בשיטה חדשנית, הקרויה אינטרפורמטריה.

חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, בראשותו של ד"ר דן בלומברג, מומחה לחישה מרחוק ושימוש במערכות מכ"ם למיפוי פני השטח ומרצה בכיר, יעניקו סיוע קרקעי לפרוייקט על ידי הצבת מכשירי כיול ומערכות משיבי-מכ"ם, בעת מעברה של מעבורת החלל מעל אזור הנגב, תוך ניתוח הממצאים והתוצאות שיתקבלו לאחר מכן.הפרוייקט מבוצע בשיתוף עם סוכנות החלל האמריקאיתNASA סוכנות החלל הגרמנית ,DARA וסוכנות החלל האיטלקית. ASI

מעבורת החלל האמריקאית, בפיקודו של קווין קריגל תטוס בגובה ממוצע של כ-202 קילומטרים מעל כדור הארץ, כאשר ימים אחדים לאחר שיגורה היא אמורה להגיע לאזור הנגב. הפרוייקט נועד לתת מיפוי טופוגרפי מדוייק של פני קרקע כדור הארץ, ברזולוציה גבוהה מאד ובדיוק מירבי."לו היו משתמשים בשיטות הקלאסיות של מדידה, עלול היה הפרוייקט להתפרס על פני זמן רב. הפרוייקט הזה מבוסס על שיטות חדשניות, המסתייעות במערכת מכ"ם ולפיכך מסגרת הזמן שהוקצתה למשימה היא 11 יום בלבד. אין ספק שמדובר באחת המשימות החשובות ביותר שסוכנויות החלל ביצעו אי פעם במיפוי פני כדור הארץ", אומר ד"ר בלומברג.

מהנתונים שייקלטו באמצעות המכ"ם, יופקו מפות טופוגרפיות מדוייקות מאד של אזורים שעד כה לא מופו ושקשה מאד היה  למפותם באמצעים אחרים. "למעשה" מדגיש ד"ר בלומברג "עד היום מרבית המדבריות בעולם אינן ממופות". לדבריו, למכ"ם  יתרונות רבים על פני אמצעים אופטיים אחרים, כגון תצלומי אויר. המכ"ם מסוגל לחדור לתוך העננים ואינו תלוי באור-שמש, ולמעשה, הוא פועל בכל תנאי מזג אוויר. לפיכך, באמצעי זה ניתן למפות אזורים שבמרבית השנה מעוננים וזו גם הסיבה שלא ניתן היה למפותם מהאוויר לפני כן. מדובר במערכת המשוכללת ביותר לביצוע משימה מסוג זה, אשר נוסתה באופן חלקי בשנת 1994 עת אזורים שונים בנגב צולמו באמצעות מערכות מכ"ם. ד"ר בלומברג היה אז חוקר ראשי בפרוייקט המכ"ם של נאסא באריזונה.
 
 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן