סיקור מקיף

סוף העולם לא הגיע כפי שצפו לכאורה בני שבט המאיה. האם יאמינו עכשיו למדענים?

עשירית מהאנושות האמינה כי העולם ייחרב היום, מה זה אומר על היחס למדע ולהגיון?

לוגו אתר 2012 HOAX
לוגו אתר 2012 HOAX

ה-CNN ופופולר סיינס מוסרים כי אחד מכל שבעה אמריקנים, לפי סקר של רויטרס, כלומר כ-15% מהאמריקנים סבורים כי העולם ייחרב במשך חייהם. 10% סבורים כי הדבר יתרחש בתאריך מסוים – היום.

הסוקרים שאלו למעלה מ-16 משיבים ביותר מ-20 מדינות. נראה כי התחזיות על סוף העולם משתנות ממקום למקום. רק 6% הצרפתים ו-8% מהבריטים חוששים שארמגדון יתרחש בתקופת חייהם בהשוואה ל-22% בטורקיה ובארה"ב. הרוסים והפולנים היו החוששים ביותר מסוף העולם ב-21 בספטמבר.

לפי החוקרים, אנשים מתחת לגיל 35 בעלי השכלה נמוכה או בעלי הכנסה נמוכה היו הנוטים ביותר להאמין באפוקליפסה, אולי מפני שאלו שעברו את גיל 35 חוו מספיק בחייהם כדי שלא לדאוג.
בהסטוריה היו ידועים מקרים רבים של תחזיות סוף העולם – הסינים המצרים, ילידי אמריקה, האירים ועוד, אך בשל נסיבות מסוימות, נבואת יום הדין שיוחסה למאיה משכה רבים, אולי אפילו מיליארדי בני אדם, מאות אלפי אתרים הוקדשו לחששות מסוף העולם.
המדינות שבהן שיעור המאמינים בהבל הזה היה הקטן ביותר היו צרפת (6%) וכן 4% מהגרמנים ומהאינדונזים האמינו בחישוב סוף העולם שהסתמך על לוח המאיה.

ואולם 2012 היא לא האפוקליפסה היחידה שהצליחה בתרבות המערבית. אם צולחים את למעלה ממאה הספרים בנושא 2012 באמזון, ועדיין רעב לקצת ארמגדון אפשר לקרוא את 16 ספריו של טים להאיי – המספקות אפוקליפסות ימניות נוצריות. סדרת 'נשארו מאחור' שנמכרו ב-65 מיליון עותקים.

מהיכן באה התפיסה לפיה סוף העולם יסתיים ב-2012? למה 2012? התאריך כזכור נלקח מלוח המאיה ומהמיתולגיה של המאיה. לפי המאיה, האלים ניסו שלוש פעמים ליצור את האנושות ונכשלו בכל פעם. לכן הם החליטו להמנע מליצור בני אדם מושלמים ויצרו את האנושות בצורה הנוכחית, יצירה שיכולה לשרוד למשך 5,126 שנים ואז לקרוס ולפנות דרך לנסיון חדש. אנו, הבריאה הרביעית, עומדים לסיים את הקדנציה שלנו ב-21 בדצמבר 2012. כמה מומחים למאיה אמרו כי מדובר בדמיון פרוע. יש סיבות רבות להאמין שהתפיסה האסונית של 2012 היא מערבית והשתמשה בלוח השנה של המאיה כתירוץ.

להסטוריונים של הדתות זה נשמע מוכר. האמריקנים היו רעבים לאסונות גדולים מזה זמן רב. בתחילת המאה ה-19, חוואי ממדינת ניו יורק, ויליאם מילר הטיף כי כדור הארץ יקרוס תוך אסון המוני ב-1843. כאשר סוף העולם לא הגיע, מילר ומאמיניו תיקנו את התאירך בשנה. זה היה אמור להיות סופה של היושרה של מילר, אך לא כך הדבר, תחזיותיו של מילר קסמו כל כך למאמיניו שמספרם היום מונה 16 מיליון, הם מכונים "מקדמי היום השביעי – כת פרוטסטנטית שאנשיה מאמינים בהופעתו השניה של ישו בעתיד הקרוב.

והיו גם נבואות שהגשימו את עצמן. עם שהביא על עצמו את סופו בגלל נבואת סוף העולם היו האצטקים במקסיקו. לפי נבואה שלהם, אלים בעלי צבע עור לבן יגיעו ממזרח ויושיעו את עמם. מלכם האחרון מימש את הנבואה וקידם את קורטז והקונקוסטדורים שלו, והיום אין אפילו אצטקי אחד.

כנראה שנצטרך לחפש את התשובה לא בתחום המדעי, כי אין שום סיבה לסוף העולם, אלא רק הסוף האיטי, שאנו מביאים על עצמנו בהרס כדור הארץ ובהתחממות הגלובלית, אבל לאלו אין תאריך מסוים ונזקיהם מורגשים במידות שונות במקומות שונים ובזמנים שונים,והכי חשוב – ניתן למתן אותם אם רק נעבור לאנרגיה חלופית.

הרציונליסטים, כמוני, ניסו במשך השנים להסביר בצורה הגיונית מדוע אין שום משמעות לחציית קו המשווה השמימי, היפוך הקטבים ומה המשמעות האמיתית של כוכב לכת המתקרב לכדור הארץ, ולכן מדוע אין חשש שאחד כזה יתקרב אלינו. כל זה עובר מעל ראשיהם של המאמינים בתיאוריות הללו, כמעט כמו של מאמינים בתיאוריות קונספירציה קונבנציונליות יותר. את המאמר "סוף העולם לא יגיע ב-2012" שתרגמתי מאתר יוניברס טודיי במאי 2009 קראו מעל רבע מיליון פעמים, כולל מעל 1,600 אתמול, ובטח היום הנתון עוד יגדל. המשמעות היא שאנשים נחשפו לאמת, השאלה היא האם יש לאדם הממוצע כלים לקרוא טיעונים מדעיים, גם כאלו שתורגמו לשפה פשוטה, ולהבין אותם, או שהחסר בארץ בידע מדעי בסיסי גורם לאנשים לחשוב שהמדענים מספקים להם תירוצים, כדי למנוע פאניקה עולמית – אחד מסימני הזיהוי הבסיסיים ביותר של תיאורית קונספירציה.

יש שיאמרו שמדובר בדיסוננס קוגניטיבי, ולכן מפיצי תיאוריות הקונספירציה, כולל 2012, שיוו להם מראה מדעי, ולכן היו שחשבו שמדובר בטיעון מדעי אחד מול טיעון מדעי שני.

היום הזה יעבור בשלום, ולא יהיה שונה משאר הימים. השאלה היא איך מתעלים את הרצון הזה לידע, בציבור שלם שהתקשורת בגדה בו. בעולם שבו הסכמה עם המדע תלויה בשיוך הפוליטי במקום לשמש כבסיס לכל דיון, זו משימה קשה מאוד.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

65 תגובות

 1. מאיה
  הכלים המשופרים מגיעים מכלים קודמים. להבדיל מחיות, יש לנו שפה ואנחנו יודעים להעביר ידע מדור לדור. היום מתכננים מחשבים חדשים בעזרת מחשבים קיימים.
  יש עמים שאצלם אין התפתחות כזאת, או שההתפתחות מאוד איטית. יש לזה הרבה סיבות אפשריות, אני לא מכיר תשובה חד-משמעית לכך. אבל – אין פה עניין רוחני…..

  אני לא מבין איפה אני מתנשא…… ולמה הראייה שלי צרה. פספסתי משהו?

  סוג של ניסוי – את רומזת שיש נסיין?

  ומה הקשר בין רוח לאבולוציה? זה או זה או זה……

 2. ניסים
  אני מאמינה – שאתה לא מבין עד כמה אתה צודק!!
  אך גם כמה אתה טועה..

  מהיכן הכלים המשופרים האלה מגיעים אלינו? – מעצמם?

  "כל דור שחושב שהדור שלו מיוחד" – זה מתוך ההתנשאות והראייה הצרה שדיברתי עליה.
  העולם היום אכן שונה מאי פעם..
  אנחנו בהחלט תוצאה! תוצאה של סוג של ניסוי, ונמצאים באבולוציה – ובנוסף, הרוח קיימת. וגם היא עוברת אבולוציה.

 3. מאיה
  העולם משתנה בקצב הולך וגדל מהסיבה שהכלים להשתנותו "משתפרים". כל 40-50 שנה אוכלסית העולם מוכפלת.

  לא קורה היום שום דבר מיוחד. אנחנו חיים על גרף שהולך ונהיה תלול. זה הכל.
  כל אחד חושב שהדור שלו מיוחד. שהעולם היום שונה מאי פעם.

  ואנחנו מכלול של חומר ואנרגיה. אין כזה דבר "רוח". אנחנו תוצאה של אבולוציה. זה הכל.

 4. אם נרד מהתנשאות, ביקורתיות וציניות (כמו שכתובה הכתבה הזאת), ונכנס לעומק חקר המאיה, שאז נבין..
  כי שבט המאיה חזו את סופו של העידן בו הציוויליזציה חיה. ואנחנו (בגוף ארצי ובמוח מצועף) הבנו זאת לפי רמת הבנתנו..
  אם לדמות את השינוי שכולם ציפו שיתרחש ויהיה למראית עיין (הריי אנחנו האנושיים זקוקים לשינוי כאן ועכשיו ואם הוא קורה בתהליך שלא נראה במיידי – אנחנו לא מייחסים לו חשיבות ולא רואים בו כשינוי!), אז אולי אצליח להסביר את המאורע שרובינו שגו בפירושו והפכו אותו למטעמים בתקשורת:
  כאשר מתחלפת שנה מ-2012 לשנת 2013. איננו חשים בשינוי פיזיולוגי/אקלים/נפשי/רוחני וכו.. ממשי.
  אלא, העידן המספרי עבר חלף לו ונספרת השנה מחדש. (ונדמה שרוטינה "חסרת משמעות" הולכת לחזור על עצמה)
  אך בראות אחורה: אנו רואים שהשתנתה אופייה של תקופה, אנשים החכימו יותר, בהסתכלות אחורה לאורך תקופה רואים את השינוי שחל בנו בני האנוש ובסביבתנו.
  למשל, הדוגמא הכי בולטת, היתה לאורך המאה הקודמת (1900-2000), שבה היתה האצת התפתחות מאוד רצינית..
  רואים את ההבדלים בין שנות החמישים לבין שנות השישים, ובין שנות השישים לשמונים, ובין השמונים והתשעים: בחזות, במנטליות, בחוכמה, אפילו באוזון, באקלים, בחומר, בכל רובד ארצי שנסתכל עליו..
  ואסכם במשפט ואומר, אל תעצמו עיינים, אל תשללו את החיבור לרוח שבתוכנו, כי אנחנו מכלול של רוח-חומר-אנרגיה. מי שחוסם עצמו מלהכיר עידן חדש, של חשיפה לידע שלא הכרנו קודם, התפתחות וצמיחה בדרגה גבוהה יותר – יישאר מאחור, מר ומריר בביקורתיות ושליליות המאכלת שלו בלבד.

 5. בריאתן לעניין
  אתה לא בא לשפוט את הרע, אבל יש לך הרבה מה להגיד על הטוב.

  סה"כ – אין לך שום דבר להגיד. אני מתאר לך מציאות ואתה מפנה אותי לסיפורי מעשיות.
  בהצלחה עם זה.

 6. מחילה מאבי הוא לא סינן אותי כמו שחשבתי,
  על כן נאמר שצריך לשפוט כל אדם לכף זכות
  ניסים,אל תסתכל רק על חצי הכוס הריקה
  תקרא את מסילת ישרים ותבין איך להגיע לרמת הרוחניות
  והעונג הגבוהה לפי הרמב״ם
  איני בא לשפוט את הרע בעולם ,כי קטנתי
  בחשבונות שמיים
  מי יתן ותראה ניסים גלויים בחייך,אמן

 7. מה קרה לרציונל ולשכל הבריא? 21.12.2012 עבר כמו עוד יום ועולם כמנהגו נוהג. אז פירשנו אותם לא נכון, התייחסות לתאריך אחר, והרקדן רוקד גרוע כי הרצפה עקומה. כתות, הזוי מוחין וכל שאר הגאוני הניו אייג' (אסטרולוגים למיניהם וחוזי עתידות מעולים) תלמדו מקצוע ראוי ותפסיקו לבלבל את המוח על חשבון אחרים.

 8. בריעתן לעניין
  לפני שבוע מאוד נהניתי מ"זיו שכינתו".

  יצא לי להיות לאחרונה בפגיה. הייתה שם תינוקת שנולדה בחודש שביעי. הילדה נולדה עם מום קשה וסבלה ביותר. מעולם לא ראיתי כזה סבל בפנים של אף אדם. התינוקת הייתה ביסורים. אני מניח שבסוף נפתרה במצב הזה.
  לעולם לא אשכח איך הילדה הזאת נראתה.

  אחלה אלוהים יש לך.

 9. מאז תחילת ההיסטוריה האדם מאמין במשיח ואפוקליפסה.

  כל הסיבות למה לא תהייה אפוקליפסה בקרוב, לא מעניינות במיוחד כי הרעיון מגוחך.

  יותר מעניין להבין למה המין האנושי מתנהג ככה ומה יוצא לו מזה?
  אולי הרעיון של גוג ומגוג גורם לנו לשאוף למצוינות? :$ והמשיח נותן תקווה? רק שיבוא, במקום על חמור, על ספינת חלל. ויקח אותי כבר לגור במאדים.

 10. בריאתן לא תופס פה כנראה 🙁

  ניסים : התכלית היא להנות מזיו שכינתו ,זו התכלית על רגל אחת.
  כמו שנכתב : "שהאדם לא נברא אלא להתענג על ה' ולהנות מזיו שכינתו שזהו התענוג האמיתי והעידון הגדול מכל העידונים שיכולים להמצא" ( מסילת ישרים פרק א' – רמב"ם )
  מי יתן ותראה עוד ניסים גלויים בחייך ניסים..

 11. להנות מזיו שכינתו ניסים ,זו התכלית על רגל אחת
  כמו שנכתב : "שהאדם לא נברא אלא להתענג על ה' ולהנות מזיו שכינתו שזהו התענוג האמיתי והעידון הגדול מכל העידונים שיכולים להמצא" ( מסילת ישרים פרק א' – רמב"ם )
  מי יתן ותראה עוד ניסים גלויים בחייך ויעלמו הספקות…

 12. היפוטתית:
  אם אומרים שב 21.12.12 סוף עידן מגיע – אין פירושו שבאותו יום יתפוצץ העולם. אם הולכים על התרבות היהודית דווקא ייתכן שבאותו יום נחתם גזר הדין של אותה ישות, ומכאן זה חי-מת מהלך.
  כלומר החורבן יקח עוד אי-אילו שנים.

  הקונספט של תחילת העידן השישי בן 26000 שנים במאיה דווקא מעניינת למרות שאין לה שום בסיס מדעי!
  בתולדות כדה"א היו 5 הכחדות המוניות בפרקי זמן של 60,000,000 שנים ביניהן, כמספר העידנים שמנו המאיה (הם לא הבינו כאלה פרקי זמן), וייתכן שהיו הכחדות
  של ידע גם בהיסטוריה האנושית. למשל מנגנון אנטי-קיתרה, שריפת הספריה באלכסנדריה (הסרט אגורה) וכניסה לעידן ימי ביניים. תקופות שבהן אנושות שהיתה מתקדמת טכנולוגית אך לא תרבותית לקחה פסק זמן מהמדע והתייצבה תרבותית. דווקא בפרספקטיבה הסטורית יש סוף עידן בימינו.
  בארה"ב המגמה של שלטון המיעוטים השחור וההיספני בולטת. של ממשלים לא אוהדים את ישראל.
  באירופה צפוי ניצחון דמוגרפי של המוסלמים (5-6 ילדים למשפחה קצב גדילה לעומת קטן משניים עבור נוצרים). ייתכן מאד כניסה לימי ביניים שניים, של עולם כלל מוסלמי, שקבור בבערות היעדר החינוך (שום דבר גנטי), ויצא מהבערות מתוך האיסלאם ולא ממשהו אחר. ייתכן כמובן שלא יהיה שינוי כזה גלובלי והכול בולשיט.

 13. מאיר – מלים כדורבנות
  הלוואי וכולם היו מגיעים לרמת ההבנה הזו של העולם ולא מתעסיקם בריק והבל ,כי האדם כצל ימיו חולפים וכל התארים והחומריות שצבר לא יורדים איתו לקבר.
  לכן חבל על כל שניה ושניה שעוברת ולא עשינו מאום כדי לממש את התכלית לשמה באנו.

 14. מה שלא ברור לי הוא, אם המאיה היו כל כך חכמים, נבונים ונאורים איך הם לא חזו את הסוך של עצמם ולמה לא מנעו אותו?

 15. אני נוטה להסכים עם אסף. גם בעבר היו עשרות נבואות של אסטרולוגים ונומרולוגים שהתבדו ועדיין יש אנשים שמאמינים לשטויות שלהם ומבזבזים את כספם על קבלת ייעוץ, "פתיחת מזל", קריאה בקפה/קלפי טארוט וטקסים שונים והזויים. חבל שאנו מידרדרים כך.

 16. אני לא ממש אופטימי. לדעתי לא יקשיבו יותר למדענים והניו אייג'יסטים ימשיכו לשפוך עלינו את השלשול המילולי שלהם למרות התחזיות הכושלות.

 17. גם לנו בתנך יש אחרית ימים טובה ורעה כמו במלחמת גוג ומגוג.לכל עם תאריכים משלו שהוא מקדש.בני המאיה שהאמינו שסוף העולם מתקרב טעו.כדור הארץ ימשיך בקיומו גם אם הנושא של החום הגלובלי יעלה והאנרגיות החלופיות והירוקות לא ישולבו .הטבע לא יהרוס את עצמו הוא יפתח מוטציות ויאפשר את השינויים בו. מי שיכול להחריב העולם ולהביא קץ על כולנו-זה אנחנו והמנהיגים השולטים בנו.אם שגעונות אנשי מלחמה וזדון יעלו ויבואו ופצצות גרעיניות יתלקחו בכל פינה ונשק כימי וביולוגי יוצא מהמחסנים יפוזר ויופץ כאבק או רק אז העולם ינופץ.

 18. ערנסט
  התכוונתי לכך שדווקא כן יש מקום כאן לתת במה לנושאים כמו אבולוציה, דת 21/12/2012 וכאלה – כי זה מפתח את נושא הביקורתיות. זה בדיוק מה שחסר אצל עובדי האלילים למיניהם. אומרים להם משהו מטומטם והם אומרים אמן.

  צריך להשקיע קצת מחשבה כדי להבין שהאבולוציה מוכחת, שאנחנו מחממים את האקלים, שהומיאופטיה, כירופרקטיקה ודיקור סיני הם עבודה בעיניים, ושאין אלוהים.

  הבעיה היא שרוב האנשים אינם חושבים. אולי שיחה כאן תזכיר להם לחשוב?

 19. איציק

  אתה צודק, אוסיף גם שלדעתי כל עניין ונושא שנותנים לו במה כאן באתר מדעי זה, עושה רושם על מספר לא קטן של קוראים שמתרשמים כאן בעניין חשוב בעל משמעות ואפילו שיש בו אמת. עדיין לא הבנתי מה מרוויחים אנשי הידען להביא באופן קבוע ובכמויות לא מבוטלות את דעתם ודבריהם של מתנגדי המדע של שונאי המדע של עולם הבורות והאמונות וטפלות. האם יתכן שהרייטינג השתלט וקובע גם באתר זה ולא איכות ואמינות.

 20. אנשים בעולם בגלל שטויות כאלה קנו בונקרים תת קרקעיים ואגרו מזון וציוד במאות אלפי דולרים ואתם אנשי המדע עוד נותנים לזה במה. אתם שאמורים להיות להציג משנה רצינית לוגית המבוססת על עובדות ולא על ציורי קיר פרה היסטורים ,צריכים להיות הדגל של העולם כי כבר מאות שנים עוסקים
  בחורבן הזה שעתיד האל/הטבע להנחית על כדור הארץ ולמחות את האנושות .חברים מאז האמונה שרומא תימחק בשנה ה-120 שלה ,לא ארע מאומה ,ובכל פעם חזרו על התיאוריות ועל "הסימנים" ושום דבר לא ארע .אז תפסיקו עם זה ,אנחנו צריכים להוות דוגמא לחשיבה אמיתית ,מציאותית ולא חשיבה מתקופות אפילות שניצלה את חששם של האדם הפשוט מפני הלא נודע . המדע צריך להיות
  האור שיאיר לאנושות כי הפחד הוא רק במוחם של ההזויים האלה ואין ממה לחשוש.

 21. הסקר הזה נשמע לי כמו בולשיט אחד גדול. הרבה אמריקאים מאמינים שסוף העולם יגיע בימי חייהם – פשוט בגלל שהם נוצרים פונדמנטליסטים שרק מחכים ליום הדין. הם מאמינים בזה כמו שהמאמינים השוטים ביהדות מאמינים בביאת המשיח. כולם שומעים פעמי משיח כבר מאות שנים ובטוחים שהינה-הינה, ממש תיכף הוא בא, הוא בטח רק נתקע בפקקים או משהו, וכמובן יש מלא סימנים שמבשרים על בואו, מלחמות ואסונות וכו' וכו' שמסתבר שתמיד יש מספיק מהם כדי לחזות ביאה מתקרבת.

  הקישקוש על לוח השנה של בני המאיה זה פשוט מם שנופח מעבר לכול פרופורציה ברשת ובעקבות זאת גם בתקשורת, משהו כמו באג אלפיים רק עם הרבה פחות אחיזה במציאות. מן הסתם רוב האנשים שמאמינים בזה, הם מאמינים ברמה של "קוריוז מעניין שיכול להיות נכון" ולא ברמה של לבזבז את כל החסכונות שבוע לפני כי מחר נמות. כל ההתעסקות של הספקנים בזה פשוט מיותרת ורק מלבה את השיח בנושא מטופש שעדיף היה לשכוח ממנו עוד הרבה לפני 21/12.

 22. וואו איזה שטויות עכשיו 20:24 – בואו נחכה ל-00:00 אז אני יצחק על כל אלה שהאמינו לזה XD
  עובדה שאמרו שזה יהיה בשעה 11:11 ולא קרה כלום ישבנו בכיתה וחיכינו לסוף העולם עאלק הדבר היחיד שיצא מזה זה בוחן בתנ"ך.
  חחחחח מי שבחרדה שיהיה סוף עולם שירגע עובדה שאנחנו עדיין פו וכדור הארץ עדיין פו.

  אויש מתי כבר היום הזה כבר יגמר?

 23. המדע נולד מסיפורי האלף לילה , לא לטעות, המדע טעה עשרות פעמים , לגבי עומקם של מאות שאלות אין תשובה , בהעדר תשובה יש אמונה , האמונה נותנת השראה למחקרים , המחקרים נצלבים לא אחת
  אז למי להאמין בדיוק ? פעם טענו מדענים שהסודה היא תרופה לכאבי ראש ?. האומנם ?
  כל הוויכוחים מיותרים , מה שנכון היום יכול להיות לא נכון מחר , קראתי המון תורות , אבל כמו שלנו אין
  יש להתייחס למדע ברצינות , אבל לא להיות פנאטי , אין 100 אחוז בכלום , את התורה שלנו אל תפסלו בגלל שאתם לא יודעים להבינה , לא בגלל שאיזה חרדי שחור יוצר עליכם שינאה אז יש לפסול את התורה ,
  יש כוחות אופל שפועלים עלינו ומורידים מידע מוטעה, ויש כוחות מוארים שמורידים מידע אמיתי , את המואר והאמת ניתן להבין רק דרך התורה ולא תמיד דרך הפרשנים , אתה עם עצמיך וההבנות שלך מהכתוב , וגם המדע בקרוב יפצח המון סודות , וזה אמור להיות ,
  הבורא לעולם לא יתן לנו להבין את המעבר לעולמינו הכל נסתר אחרת היה משעמם כאן , אם היינו יודעים
  הוא נתן בראשית ונתן לחיים להתפתח בקצב שלהם , וכשאר הם יוצאים מהשביל הוא מחזיר חזרה
  לדרך הישר, להתפתחות להשגיות וקטיפת הפירות , באותה נשימה הבורא מעוניין שלא תשכחו לעולם שהוא מעלינו ולעולם לא נהיה מעליו לא חשוב כמה חכמים נהיה , רק בני אדם אלו יתקדמו בעתיד

  .

 24. חכו,חכו , תנו צ'אנס !!!! יש עוד 5 וחצי שעות לחורבן …ואם לא … רגע רגע , בעצם אנחנו צריכים לחשב לפי שעון גואטמלה ושם השעה היא נדמה לי 11 בבוקר אז יש עוד סיכוי לחורבן .

  בשם כל ה"קוקויים", האהבלים , הכסילים, המטומטמים, "העידן חדשים" ושאר משוחררי הברגים.

 25. איציק
  נוסח שונה משלי אבל הרעיון והדעה זהה לשלי
  אני פניתי מספר פעמים בבקשה להוציא סוג זה של מאמרים מיותרים והזויים בעולם המדע.
  כפי הנראה יש מישהו במערכת בעל אמונה עיוורת לחלוטין שמאמין שע"י הוויכוחים רווי שנאה
  בין המאמינים בדרכי המדע ובין מתנגדיו יביאו בסופו של דבר שמתנגדי המדע ישתכנעו שטעו.
  ויעזבו את אמונתם העיוורת בכוח נסתר ועליון.

  ניסים
  לא הצלחתי להבין למה דעתך הפוכה מדעתי הרי אני חלקתי בין מאמיני כוח עליון ונסתרות ונסים ומזלות לבין אלו שקובעים את תפיסתם בעזרת ידע מדע הוכחות ועובדות.

 26. זה אתר שעוסק במדע רציני או אתר העוסק במיסטיקה וסיפורי אלף לילה ולילה ???
  מה עובר בזמן האחרון על האתר הזה ,תתבישו לכם שזה מה שמעסיק אתכם ,אתם שאמורים להיות בעלי ראיה שכלית מאמינים במאמבו ג'מבו של אנשים שהם בעצמם לא מאמינים בשטויות המפגרות שאתם מביאים ,אני לא מבין מה אני עושה כאן .מתבייש בכם חברים.

 27. אני רק מצטט ….
  Gottfried also said that people with lower education or household income levels, as well as those under 35 years old, were more likely to believe in an apocalypse during their lifetime or in 2012, or have anxiety over the prospect.

 28. ערנסט
  לדעתי – להיפך. יש בעיה שאנשים חושבים ש"ספקנות" פירושה להטיל ספק במה שהמדע אומר.
  המשמעות, בעיני, של ספקנות זה ללמוד להיות ביקורתי. ביקורתי כלפי דברים כמו הומיאופטיה, אסטרולוגיה, "2012", וגם דת.

 29. יש המאמינים שניתן לנבא, או לשלוט בעתיד או שהעתיד בעיניהם מתוכנן ע"י גורם כל שהוא.
  ויש המאמינים שהעתיד בלתי צפוי, בלתי ידוע, ואינו מתוכנן או נשלט ע"י כוח או ישות כל שהיא.

  אני מהקבוצה השנייה, מאמרים וויכוחים מסוג זה לא מעניינים את אותה קבוצה , גם קשה לנו מאוד
  להבין, מה מניע את אותם אנשי הקבוצה הראשונה, להאמין ולהאמין ולהמשיך באמונתם באופן עיוור לחלוטין, ובלי קשר כל שהוא למציאות, ולא פחות מפתיע, היא העובדה, שרוב רובם של תושבי כדור הארץ, שייכים לקבוצה הראשונה.

  נכון היה, באתר זה, לתת הרבה הרבה פחות מקום וזמן ואולי בכלל לא, לכתבות שאינן קשורות לעולם המדע.

 30. מה כפת לי
  שום פרופסור לשום דת לא אמר שהעולם הולך להחרב.
  מי שאמר את זה זה כאלה שמאמינים בכל שטות.

  קצת מזכיר דתיים….

 31. זהו ששבט המאיה לא חזו את סוף העולם מי שחזה אותו זה המדענים\[
  האם עכשיו נאמין לשבט המאיה??
  זתומרת בניגוד להבנת כל ההמומים סוף לוח השנה אינו סוף העולם אלא תחילת מחזור חדש
  כמו שכתוב בתורה 'בחודש השביעי בצאת השנה' יצאה שנה מה יהיה?? ובכלל 'ועבדו לעולם' עד היובל מהה?? מה יהיה ? מה יהיה עכשיו? סוף העולם
  אז זהו שהאמריקאים הנוצרים קתולים ההמומים המלומדים כל אחד בקולג האפופי דמיונות של עבמים וכדומה (ראה סרטי אימה) הם המלומדים בעלי התארים הרציונלים שאינם מבינים בדתות חושבים את עמם כמובן למבינים הם הבינו כמובן אחרי חקירה וכיוון שנתבדו יותר לא נאמין למדע??אבי!כי לשבט המאיה כמובן שאני לא מאמין למרות שהם היו מפותחים 2000 שנה קדימה על האירופים ,, המבולבלים כמובן שהציגו כל מיני תאוריות שאולי מדובר בשבט אבוד של בני ישראל או בסיוע חוצנים (על פי אריק פון דניקן)
  מסקנה חקירות של פרופסורים בעניני דתות(מה שגם לאתר מגיע )הבל -!!!

 32. מה-זה השתויות האלו שבט המאיה בכלל אמרו שב-21.12.12 האנושות תתקדם לאידן חדש;
  מי שהפך את האמונה ל "סוף העולם" הם הבמאים ההוליוודים שהחליטו לעשות על הנושא-כסף קל והרבה

 33. אז מה אם 10 או 2- אחוזי פרנויה או אידיוטים מאמינים? מותר להם לא? זה הרי לא עולה כסף אם מרוויחים מזה כמו מההתחממות הגלובלית או מה CO2 שכובש את האטמוספרה. לאדמה זה לא חשוב, היא בולעת לעת עתה הכל..ככה היה וככה יהיה כי אין חדש תחת הירח.

 34. איזה שטויות, היום עוד לא נגמר !!! אף אחד לא אמר באיזו שעה זה יקרה, דיברו על יום שישי ה 21 לדצמבר, אז בואו נמתין בסבלנות בבקשה ואל תמהרו להסיק מסקנות מוקדם מדי.

  חוץ מזה שמעתי שאולי הייתה טעות של שנה בלוח ובעצם סוף העולם יגיע ב 21 לדצמבר בשנת 2013.

  אז נחכה ונראה.

 35. דור חבל לי עליך.. ניפגש בעולם הבא ונראה מה טיפשי וחסר הגיון יותר: להאמין בקב"ה או בסוף העולם. אדם אשר אין לו אמונה ולא מנסה לחשוב מהיכן הגיע נוכח פלא הבריאה והעולם הגדול המורכב והקסום שלנו- צר לי , אך אין לו אפשרות לחשיבה מעמיקה..
  מה שווה אדם ללא אמונה? למי אתה מתפלל שרע לך? ממי אתה מבקש עזרה שאתה צריך?
  שתגיע לעולם הבא- תזכור את מילותיי..
  שבת שלום
  אני

 36. אבי, המדע הוא זה שגם יכול להביא להכחדת האנושות
  אם לא נדע לנתב אותו לכיוונים מועילים:
  עי״ע :
  פצצת אטום,לוחמה כימית וביולוגית,שכפול
  די.אן.איי והענקת חיים לתא דומם וכ׳…

 37. אים סוף העולם יגיע
  אז באיזה שעה יואו בני המאיה הם&@$״!£
  למה הם מפחידים אותנו??!
  דווקא כשהחיים הטובים שלי מתחילים אני צריכה
  להפסיקם !!!!

 38. טוב ,המאיה טעו, העולם שרד, אבל ישנה נבואה של שבט הטוטסי שהעולם יגיע לקיצו בתאריך 21.12.2014 , עכשו נשארו לנו שנתיים לטחון מים.

 39. קראתי במאמר אחד שפורסם מתוך מאות שהעולם ייחרב היום בשעה 11:11 דקות, כך שעדיין יש ל 15 איש שקראו את אותו מאמר מה לחשוש גם כעת.
  אבל אמר לי ידיד שלא יודע על קיומה של נבואה זו כשסיפרתי לו על כך:
  ״בני המאיה לא ידעו כיצד לשרוד בעצמם ונכחדו אבל למצוא תאריך לסוף העולם כן ידעו ???״
  יום יפה, גשום מבורך במים וגדוש בפעילות, כך נראה סוף העולם ??

 40. אמרו ש ב שעה 10:00 בבוקר זה יתחיל. כמובן נאסא אומרת ש לא יקרה כלום כי יש 5 דברים ש אנשים חושבים ש יקרא דבר ראשון ש כוכב לכת ניבירו יחריב את כדור הארץ אבל נאסא הייתה רואה אותו עוד מזמן. דבר שני שמש . שמש כבר יש לה קרע היא באמת הולכת למות אבל זה לא ממש יהיה אסון ממה ש היא תעשה במצב שלה עכשיו. דבר שלישי אסטרואדים ש מוצא שלהם בה מאנדרומדה כמה אלפי אור מפה . יש שביל החלב ו אחריו אנדרומדה ש זה חלל שיש בו רק את הרסיסים מ כוכבים ש התפוצצו.
  דבר רביעי חור שחור ש בא מ כוכבים ש התפוצצו ונבלעו לתוך עצמם ו יצרו קרע ב חלל וזמן כמו ש היינשטיין תאר.
  דבר 5 כוכב ניותרון ש זה יותר מפחיד מ חור שחור הוא מתקדם ב צורה מאוד מהירה אי אפשר לעצור אותו הוא בולע כל דבר בדרך שלו יותר נכון לא בולע הורס רדיואקטיבי.

  ו ממה ש קראתי לגבי מאיה אלו הם אנשים חולים. זה מה ש אני חושב.

 41. שתיהיו מודעים לכך שסוף העולם כביכול אמור להתרחש בשעה 12:12 היום, אז אין לדעת אם הוא יקרה או לא. ולפי אמונה אחרת הוא בכלל אמור לקרות ב23 בדצמבר (ביום ראשון). אני עדיין חושב שיש סיכוי שהוא יקרה !! מאז ומתמיד האמנתי לזה…

 42. אבל סוף העולם באמת הגיע !!! היום אשתי אמרה לי: שוב שכחת לכבות את הדוד ???? ונתנה בי מבט שלא משתמע לשתי פנים. פני החווירו, ידי רעדו, שפתי פרכסו והבנה עמוקה חדרה למוחי – בני המאיה צדקו !!!

 43. לפעמים עדיף להיות בינוני מאשר קטן כמוך אף אחד לא מנסה לברוח מהבינוניות אלא לייצר קצת מתח וליצור קצת עניין, קצת משעמם הייתי אומר, לא? אולי לא לנו הישראלים אך יש לזכור שכל העולם מאמין בזה, לא רק אנחנו אנשים המציאו את 2012 כדי שיהיה עם מה להתעסק בשביל אנשים שמשעמם להם! וזה הכל בקרוב ימציאו משהו חדש.

 44. למה להפחיד את הציבור בשטויות~?? גם לא המאיה אמרו שזה סוף העולם!!!! זו התחלה של שינוי, שינוי תודעתי, שינוי בהוויה של בני האנוש! מבחינת המאיה זה כניסה למודעות אחרת.
  אם היו ככה מסבירים לכולם אז הם לא היו אוכלים סרטים של סוף העולם! זה סופו של משהו אחר והתחלה חדשה מרנינה ושמחה! נכנסים לגל חדש, הלב נפתח!!! אז לא לרשום בלי לדעת מה רושמים!!!

 45. טוב יקרים, התעייפתי,
  התייעפתי מההפחדות שלכם אותי
  התעייפתי מהצחוק העלוב והפטתי שלכם
  צחוק של מפגרים
  שצוחקים על מי שמפחד

  התעייפתי

  אני הולכת להנות מהחיים האלו
  לאכול דג סלומון עם בצל ירוק במסעדה ממול לים
  עם חברים כמוני
  אמיתיים ומלאי אהבה והנאה מהחיים

  לא מוארים
  לא קטנוניים

  ניסתם לברוח מהביננוניות ונפלתם בה בענק

  תקומו בשלווה

  כי החיים פה

 46. למה כל כך הרבה התעסקות אם התאריך הזה?
  זה לא נושא מדעי.
  זה בדיוק לר נושא מדעי כמו שקיומה של מפלצת הספגטי המעופפת הוא לא נושא מדעי.
  למה כל כך הרבה מאמרים שאומרים את המובן מאליו?
  אין משהו מעניין יותר?

 47. להאמין באלוהים זה יותר גרוע מלאמין שהעולם יחרב ב 2012
  מתי כבר תבינו את זה, אנשי ימי הביניים שכמותכם…

 48. תגידו לי אתם : שבט המאיה, המאמינים, עובדי האלילים למינכם
  לא קרה ולא יקרה כלום! ! !

  בטחו באל האחד והיחיד.
  נקודה.

 49. טעות הקלדה, הלוח מסתיים היום. אלו שסבורים כך פשוט טועים, אין שום יום מיוחד בלוח המאיה בעוד 100 שנה. הם לא הכירו את הלוח הנוצרי ולכן לא יכלו לדעת שזה יום בעל משמעות סימטרית כלשהי.

 50. "אנו, הבריאה הרביעית, עומדים לסיים את הקדנציה שלנו ב-21 בדצמבר 2112."

  נכון שזו אולי הערה מטופשת, אבל יש גם כאלו שסוברים שזה יתרחש בעוד 100 שנים מהיום, כך שאם הייתה כאן כוונה ל-2012 ולא ל-2112, כדאי לתקן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן