סיקור מקיף

שילוח בהשראת הבז

מדענים מאוניברסיטת RMIT מלבורן, אוסטרליה, פיתחו את ה MAV, כלי תעופה ממוזער (Micro Air Vehicle) בהשראת הדרך שבה בז מסוג Kestrel מרחף מעל הטרף.

בז קסטרל מצוי. מתוך ויקימדיה
בז קסטרל מצוי. מתוך ויקימדיה

מאת: דפנה חיים לנגפורד

מדענים מאוניברסיטת RMIT מלבורן, אוסטרליה, פיתחו את ה MAV, כלי תעופה ממוזער (Micro Air Vehicle) בהשראת הדרך שבה בז מסוג Kestrel מרחף מעל הטרף.

ה Kestrel מאופיין בכך שהוא מרחף בגובה של 20-10 מטר מעל הטרף בלי להניע את הכנפיים, וברגע המתאים הוא צולל מטה לעבר הטרף (יונקים קטנים, לטאות או חרקים גדולים). באוניברסיטת RMIT שאבו השראה מאופן הריחוף של הבז מעל הטרף ופיתחו כלי תעופה זעיר בעל כנף מקובעת, שמסוגל להגיע לגבהים תוך ניצול תנועות אוויר כלפי מעלה.

העובדה שציפורים מנצלות זרמי אויר כדי לנסוק מעלה תוך חיסכון אנרגטי ידוע זה מכבר. זרמי אויר נוצרים כשרוח פוגשת מכשול טבעי או מלאכותי כמו צוק, או בעקבות הבדלי טמפרטורה בין האוויר לבין האדמה. עם זאת, ריחוף ללא הנעת הכנף, מאפשר לבז להישאר עם ראש יציב ולאתר בדיוק מרבי את הטרף על הקרקע. הריחוף הקבוע והמדויק של הבז הוביל את החוקרים לנסות ולפתח כלי תעופה ממוזער המבוסס על טכניקת הריחוף באמצעות הרוח בהשראת הבז.

החוקרים השתמשו בפוליסטרין (קלקר מוקצף) בצורת מפרש כחלק מפלטפורמת הניסוי. החומר הקל אפשר לחוקרים לבדוק את ה MAV בשטח תוך ניצול מספר יתרונות, כולל היכולת לעוף ברוחות חלשות יחסית תוך בקרה משמעותית בתנועה מהירה. אחרי פיתוח לוח בקרה בגודל של 2.6X3.6 ס"מ וחיבורו ל GPS, ה MAV נוסה ליד גבעה ובצמוד לבניין. לצד הגבעה, ה MAV הגיע לגובה של 120מטר ועף באופן אוטונומי עד שהסוללות התרוקנו, ואילו בצמוד לבניין החזיק ה MAV מעמד בתעופה רק 20 שניות. בשלב זה, ה MAV פועל בטווח מהירויות רוח מצומצם ללא אנרגיה חיצונית, ציפורים מתגברות על בעיה זו על ידי שינוי מבנה הכנף והנעת הנוצות.

צוות החוקרים עמל בימים אלו על חיקוי אופן שינוי תצורת הכנף והנוצות של ציפורים במטרה לשפר את יעילות ההמראה של ה MAV.

כלי תעופה ממוזערים שמנצלים את אנרגית זרמי הרוח יוכלו לשמש בעתיד להעברת חבילות, למשימות מעקב וכמובן למשימות של חיפוש והצלה במוקדי אסון. שימוש בזרמי אויר מייעל את הניצולת האנרגטית ולכן יאריך את טווח הפעולה של כל כלי תעופה זעיר.

למאמר המדעי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

 1. ראיתי סרטון על הדבר הזה ביוטיוב, נראה כמו צעצוע פלסטיק פשוט לילדים בני עשר. היה מעניין לראות טבלת השוואת ביצועים (גובה, טווח, זמן שהייה) בינו ובין מזל״טים אישיים קטנים אחרים שקיימים בצה״ל ובצבאות אחרים, להבין מה היתרון המוסף כאן.

 2. שוב טעות,
  כתוב ״ בז מסוג Kestrel ״ ולא היא,
  שכן במשפחת הבזיים יש תת משפחה ובה סוגים שממוינים למינים,
  Kestrel הוא שמם העממי של מס׳ מינים ,
  במקרה המדובר ההתיחסות היא ל :
  (common kestrel (Falco tinnunculus
  ששמו העברי הוא – בז מצוי .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן