סיקור מקיף

תאי גזע עובריים בהם משתמשים לטיפול במחלות ובמחקר – עשויים להכיל מוטציות סרטניות

כך עולה משיתוף פעולה מחקרי בין האוניברסיטה העברית לאוניברסיטת הרווארד. מוביל המחקר, ישי אביאור מהאוני' העברית, קובע: "ישנה חשיבות רבה לאתר את המוטציות הללו ולהבין את השפעתן טרם כל שימוש עתידי בתאי גזע בקליניקה ובמחקר". מאמר בנושא התפרסם בעיתון המוביל ביותר בעולם לחקר תאי גזע

תאי גזע מתמיינים לנויורנים ומושבת תאי גזע לא ממוינת. פרופ' ישי אביאור, האוניברסיטה העברית
תאי גזע מתמיינים לנויורנים ומושבת תאי גזע לא ממוינת. פרופ' ישי אביאור, האוניברסיטה העברית

זה שנים שתאי גזע נמצאים בחזית המחקר המדעי בשל יכולתם להוות מקור אינסופי לרקמות ולאיברים להשתלות ולטיפול במחלות. כבר היום נמצאים תאי גזע עובריים ממוינים בניסויים קליניים בתקווה לטפל במחלות כמו סכרת ועיוורון. באופן טבעי תאי הגזע העובריים, אשר מקורם בביצית מופרית בת מספר ימים, מתמיינים לכל אחד ואחד מסוגי התאים בגוף האדם. עם זאת, תאי גזע עובריים הוגדרו בעבר גם כ“חרב פיפיות“, שכן לצד תכונותיהם המבטיחות, בעת שימוש במעבדה הם יוצרים גידולים בצורתם הלא ממויינת, ועלולים ליצור גידולים אם יושתלו בצורה זו גם בבני אדם.

מחקר חדש שיפורסם בגיליון אוקטובר של העיתון המוביל ביותר בעולם לחקר תאי גזע, Cell Stem Cell, מצא כי הדמיון בין תאי גזע עובריים לתאי סרטן עלול להיות גדול אף יותר ממה שנחשב לפני כן. בשיתוף פעולה בין המעבדה של ראש מרכז עזריאלי לתאי גזע ומחקר גנטי באוניברסיטה העברית פרופ‘ נסים בנבניסטי, ופרופ' קווין אגן מאוניברסיטת הרווארד, ובהובלת תלמיד המחקר ישי אביאור מהאוניברסיטה העברית, נמצא כי תאי גזע אוספים באופן ספונטני מוטציות סרטניות שאותרו קודם לכן בגידולים באדם. בניגוד למחקרים קודמים, אשר מצאו דמיון בשינויים בכרומוזומים שלמים או בחלקם בין תאי הגזע לתאים שמקורם בגידולים, המחקר החדש ביצע אנליזה גנומית של בסיסים בודדים בכלל הגנים המעורבים במחלת הסרטן, ומצא מוטציות נקודתיות חוזרות בלמעלה מ-20 מהם. במילים אחרות, תאים הנושאים את המוטציות הללו אשר יעברו התמיינות ויושתלו בחולים, עשויים לדמות תאים של גידולים סרטניים שהשפעתם המיידית אינה ידועה.

עבודת המחקר כללה אנליזה גנומית של מאות דוגמאות תאי גזע מעשרות מעבדות ברחבי העולם. בעוד ששני שליש מהתאים לא נשאו מוטציות מסוג זה כלל, כשליש מהתאים כללו לפחות מוטציה אחת שנמצאה קודם לכן בגידולים סרטניים באדם והופיעה במהלך גידול התאים במעבדה. עוד נמצא כי תנאי תרבית מסוימים המאפשרים לתאים להיות דומים יותר לעובר אדם, מגבירים את קצב אגירת המוטציות באופן הקשור בצורה הדוקה לכימיקלים בהם גדלים התאים. נראה כי מעתה ניסויים קליניים בתאי גזע עובריים ייאלצו לכלול גם אנליזה של מוטציות נקודתיות, טרם השימוש בהם בחולים.

ההשפעה של המוטציות הסרטניות לא מוגבלת רק לשימוש עתידי בתאי גזע עובריים באדם, אלא גם בשימושם במעבדה. ממצאים אשר התגלו על ידי שימוש בתאי גזע בהם מוטציה סרטנית עלולים לבלבל את המחקר, שכן התוצאות שהושגו מהם אינם מדמים תהליכים טבעיים – אלא תהליכים הדומים למחלה. עד כה מוטציות סרטניות מסוג זה לא נבדקו בתאי גזע, ועל כן ייתכן שחלק מהתוצאות שהושגו באמצעותם בעבר הושפעו מאותן מוטציות בדיוק.

"חשוב לזכור שלמרות הממצאים שלנו, מרבית תאי הגזע שבדקנו לא נשאו מוטציות סרטניות כלל וממשיכים להוות מקור פוטנציאלי אדיר לרפואה תאית", מדגיש החוקר ישי אביאור, "עם זאת, ישנה חשיבות רבה לאתר את המוטציות הללו ולהבין את השפעתן טרם כל שימוש עתידי בתאי גזע בקליניקה ובמחקר". המאמר עורר תשומת לב רבה כבר ביוני האחרון בכנס הבינלאומי לתאי גזע שהתקיים בלוס אנג‘לס.

מחקר זה התאפשר בעיקר בזכות קרן קלור, קרן עזריאלי והקרן הלאומית למדע.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. שמי שמואל בן טובים חולה פרקינסון והיום פעם ראשונה ששמתי על מחקר שבו מוזכר על ניסיון למצוא תרופה למחלה פרקינסון נכון להיום הפתרון היחיד לפתרון המחלה הוא ניתוןDBS

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן