סיקור מקיף

סוף העולם שוב לא הגיע: השביט אלנין עבר במרחק של 35 מיליון ק"מ מכדור הארץ

"אינני יודע מדוע בחרו דווקא בשביט שלי להלך אימים על הציבור" אומר מגלה השביט לאוניד ילנין בראיון ליוניברס טודיי.  בנאס"א אומרים כי מעולם לא היה חשש שמדובר בשביט יום הדין. השביט אגב, התפרק לפני כשבועיים לרסיסים קטנים 

השביט אלנין מפורק לרסיסים, כפי שצולם על ידי מגלהו לאוניד אלנין ב-6 באוקטובר 2011. באדיבות UNIVERSE TODAY
השביט אלנין מפורק לרסיסים, כפי שצולם על ידי מגלהו לאוניד אלנין ב-6 באוקטובר 2011. באדיבות UNIVERSE TODAY

שרידיו של השביט אלנין, זה שכל מיני מטורפים החליטו שהוא שביט יום הדין, חלף אתמול (16/10) במרחק בטוח לחלוטין של 35 מיליון קילומטר (לשם השוואה מדובר בפי 90 מהמרחק לירח, כ-80% מהמרחק הקרוב ביותר לנוגה או כ-55% מהמרחק הקרוב ביותר למאדים).

השרידים ממשיכים במסלולו של השביט שהיה קטן מאוד (קוטרו, גם בשלמותו הוערך ב-3-5 קילומטרים) ואף פעם לא היווה אפילו איום על כדור הארץ בשל מרחקו, התפרק לחלוטין במהלך הקפתו האחרונה סביב השמש.
השביט התגלה בשנת 2010 בידי האסטרונום לאוניד ילנין (כך היה צריך לתרגם את שמו נכון) והוא גם פרסם את הצילום האחרון של השביט המפורק באתר שלו SpaceObs.org.הצילום נעשה מטלסקופ אופטי בקוטר 18 אינטש במצפה המדעי האופטי הבינלאומי בניו מקסיקו (ISON-NM) והוא מראה את מה שנשאר מהשביט – ענן חיוור שבקושי נראה לעין לאחר שיצא מאחורי השמש.

לדברי ילנין, קוטרם של השרידים הגדולים ביותר הוא 12-18 מטרים ויהיה קשה לראות אותם בימים הקרובים בשל הירח המלא.

אף כי שמועות רבות נפוצו באשר לסכנת האסון הצפויה מהשביט לבני האדם, הוא באמת לא היה מסוכן כלל. המרחק הקרוב ביותר אליו הגיע היה מרחק בטוח ביותר כפי שציינו וכבר זמן רב רווחה ההערכה בקרב המומחים היא שהוא יתפרק, הערכה שהתממשה.

"אינני יודע מדוע מפיצי האימה הללו בחרו בשביט שלי" אמר ילנין ליוניברס טודיי. "קיבלתי מכתבים רבים מאנשים מבוהלים, אך אם הם מאמינים בתיאוריות קונספירציה אינני יכול לעזור להם".

איאן אוניל, אסטרונום הכותב באתר ערוץ דיסקברי מסביר: "אני מפקפק האם הדבר ירגיע את דמיונם הפעיל מדי של מפיצי תיאורית הקונספירציה אך נאס"א הרגישה צורך לענות לתיאוריות המטורפות הללו שהחלו להסתובב וכן לענות לשאלות היותר רציונליות.
נאס"א עשתה פעולה דומה בשנת 2009 כאשר הסבירה שאין שום שביט יום דין בדרך לפגוע בנו ב-2012, ופירטה כי אין שום סיבה אסטרונומית לסוף העולם ב-21 בדצמבר 2012."

נאס"א פתחה דף שאלות ותשובות שבו הסבירו מדעניה את כל מה שהם יודעים על השביט אלנין בתקווה שהדבר יסייע להפיג את החששות.
בתקווה שהמעבר הבטוח הזה, יסייע לשכנע סופית את חובבי שטויות יום הדין הן באשר למעבר שרידי אלנין אתמול והן באשר ל-2012. אבל כמובן אז חובבי תיאוריות הקונספירציה יחפשו תאריך חדש.

 

עוד על תשובת נאס"א לטוענים לסוף העולם ב-2012

9 תגובות

 1. תגידו, זה שבסוף הוא עבר כל כך רחוק מאיתנו לא מוכיח שיש אולי מישהו ששומר עלינו ?

  חומר למחשבה.

 2. לידיעתכם העולם יושמד בשנת 2012 ואני לא מוכן לקבל שום תירוצים עיכובים או דחיות נוספות.

 3. טוב, אנשים צריכים אקשן מיידי
  אפופיס צפוי לעבור ב 2029
  ואחר כך אולי להתנגש בכדור הארץ ב 2036
  מה נעשה עד אז?

 4. אוף! כל פעם אני צריך לרוץ ולקנות כובע חדש
  כי את הקודמים נתתי למאמיני הקונספירציות למאכל
  לאחר כל "אירוע קוסמי" כזה שמתבטל. די, נמאס! אין לי כסף לזה!

 5. זה עוד חלק מהקונספירציה של נאס"א והאנשים במסוקים השחורים לזרות אבק שביטים בעיניינו ע"מ לסמא אותנו מהעובדה שהשביט ממשיך להתקרב לכדו"א, בהתאם להתיישרות הגלקסית של כוכבים המתאחדת עם התיישרות כוכבי הלכת במערכת השמש. אלא אם אטלס בכבודו ובעצמו יסיט את השביט בידיו ממסלולו הנוכחי, סופנו בטוח. זאת כמו שבני המאיה ידעו מזמן והזהירו..

  שכחתי כמה סיפורי מעשיות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן