סיקור מקיף

מדענים: חשמל מן הירח יכול לפתור את בעיית האנרגיה בכדור הארץ

צריכת האנרגיה בכדור הארץ צפויה לעלות בקצב מהיר מאוד בעשורים הבאים. מדען אחד מציע פתרון יוצא דופן למשבר הצפוי: תחנת כוח על הירח

בסיס עתידי על הירח. איור אמן, נאס"א

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/moonpower010102.html

צריכת האנרגיה בכדור הארץ צפויה לעלות בקצב מהיר מאוד בעשורים הבאים. מדען אחד מציע פתרון יוצא דופן למשבר הצפוי: תחנת כוח על הירח.
פרופ' דיוויד קריסוול (David Criswell) מהמכון לחקר החלל באוניברסיטת יוסטון, אומר כי תחנת הכוח הירחית תתפוס את קרני השמש ותשגר אותן לכדור הארץ באלומת מיקרוגל מרוכזת. בשיטה זאת ניתן יהיה לייצר חשמל זול, נקי ויציב לאוכלוסייה הגדלה והולכת של כדור הארץ. "מדובר באנרגיה בקנה מידה גלובלי," אמר קריסוול בפגישת האיגוד הגיאופיזי האמריקני (AGU). הרעיון של קריסוול עשוי להיראות בדיוני, אך הוא מתעקש ואומר כי הוא נמצא בהישג ידו של הממשל האמריקני, פי שלושה מעלות מבצע אפולו, כ-60 מיליארד דולרים.

ביניים: תנור מיקרו-גל ענקי
רעיון תחנת הכוח של קריסוול הוא רק אחד מרעיונות האנרגיה החלופית שהועלו בכנס שבמרכזו עמדה השאלה כיצד להתמודד עם צריכת האנרגיה הגוברת בכדור הארץ. כיום מיוצרים 85 אחוזים מן האנרגיה באמצעות שרפת דלקים מאובנים, היוצרים גזי חממה, ומדענים רבים טוענים כי הם גם הגורם העיקרי להתחממות הגלובלית. כעת, אומרים החוקרים, חייבים לממן שיטות חדשות כדי לייצר אנרגיה, אם רוצים שהצמיחה הכלכלית תימשך בלי להרוס את הסביבה. לדעת קריסוול, הירח הוא הבחירה הברורה ביותר להקמת מתקני כוח שלא תהיה טמונה בהם הסכנה של זיהום גרעיני בתחנות הכוח בכדור הארץ. תוכניתו של קריסוול כוללת הקמת תחנות כוח סולריות בחוות ענקיות בכמה נקודות על פני הירח, כדי לאסוף את קרני השמש. אנרגיה זו תומר לקרן מיקרו-גל שתשוגר לעבר קולטים מתאימים בכדור הארץ, שם יוכלו להפוך אותה בחזרה לחשמל ולהעבירה לרשת החשמל.
קרן המיקרוגל שיכולה לחדור גם דרך עננים וגשם, תהיה בעוצמה של כעשרים אחוזים מאור השמש בצהריים, ותהיה לפיכך בטוחה. היא תגרום רק הפרעות קלות למערכות הרדיו המקומיות, אומר קריסוול, ומוסיף כי התחנה תוכל להיבנות מחומרים הנמצאים בשפע על אדמת הירח. החומרים פשוטים דיים מן הבחינה הטכנולוגיות, כך שניתן להקים את התחנה במהירות. "מדובר באותה הטכנולוגיה הנמצאת במכשירי המיקרוגל הביתיים," הוא אומר.
הוא מודע לכך שכמה אנשים עשויים להיות מודאגים במקרה שהמערכות יפלו לידיים עוינות, שעלולות להפוך את הקרניים הללו לסוג של נשק שמסוגל להרוס את כדור הארץ מן החלל: "ניתן להפוך כמעט כל דבר לנשק." הוא מוסיף ואומר כי הוא בטוח שתקנות הגנה מחמירות יהיו חלק מהמערכת כדי למנוע מן הקרן להפוך לקרן מוות. קריסוול מעריך כי בניית אב-טיפוס של התחנה תעלה 9 מיליארד דולרים. לאחר שיוכח כי היא פועלת, ניתן יהיה להוסיף עוד 50 מיליארד דולרים כדי לבנות מערכת שלמה, שתחזיר את ההשקעה עליה בתוך חמש שנים. "זאת הצעה כדאית מבחינה כלכלית," הוא מסכם.
הרעיון של תחנות כוח מחוץ לכדור הארץ אינו חדש. לוויינים שמסוגלים לייצר חשמל נבחנו מאז שנות ה-'60 של המאה ה-20 ומדי פעם צץ הרעיון לבנות אותם, אך נופל בעיקר מהבחינה הכלכלית. לדברי קריסוול, הרעיון של הקמת התחנה על הירח הוא הגיוני יותר.
"למה לבנות לוויין? יש לנו כבר אחד כזה," הוא אומר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן