סיקור מקיף

האוניברסיטה העברית חושפת את כל כתבי איינשטיין באינטרנט

הפרוייקט הגדול יושק ב-19 במאי, במהלך כנס מדעי בניו-יורק, ויותר מ-900 מסמכים מדעיים יועלו על אתר חדש באינטרנט

גאון המאה אלברט איינשטיין "עולה" סוף-סוף על האינטרנט.

בשבוע הבא, 19 במאי, במהלך כנס מדעי שיהיה במוזיאון לתולדות הטבע בניו-יורק, על חייו ועבודתו של אבי תורת היחסות, פרופ' אלברט איינשטיין – יושק גם הפרוייקט הגדול הזה ויותר מ-900 מסמכים מדעיים ועוד רבים אחרים שהשפיעו באופן אינטלקטואלי על העשורים האחרונים של העידן המודרני – יועלו על אתר חדש באינטרנט.

זהו פרוייקט משותף לאוניברסיטה העברית בירושלים שמחזיקה בארכיון איינשטיין ושל המכון הטכנולוגי של קליפורניה, קל-טק, מפסדינה.

בנוסף למסמכים המדעיים יהיו באתר כ-3000 תמונות דגיטליות באיכות גבוהה הקשורות באיינשטיין, חייו ומחקריו. 39 מסמכים יהיו בפורמט PDF, חלקם בגרמנית, הלשון שבה כתב את מחקריו הבולטים וגם הערות באנגלית וחלק מהמסמכים מתורגמים. הם נמסרו לארכיון האלקטרוני על-ידי אוניברסיטת פרינסטון שבה לימד איינשטיין. כמו כן ניתן יהיה להגיע דרך האתר ליותר מ-40 אלף כתבי-יד הקשורים במחקרי אינשטיין וגם כתבי-יד שלו בנושאים מקצועיים-מדעיים, מכתבים אישיים ויומנים שכתב בנסיעות לחו"ל, כולל ביקורו בארץ-ישראל ב-1925 לרגל הנחת אבן הפינה לאוניברסיטה העברית בירושלים.

מסמכי איינשטיין, הגרסה המקוונת

מאת סוכנויות הידיעות

ארכיון אינטרנט של מסמכי הפיסיקאי הדגול, שיציג מסמכים שלא פורסמו מעולם, ייפתח ביום שני

עבודותיו המדעיות של הפיסיקאי הדגול אלברט איינשטיין ומסמכים נוספים פרי עטו, שחלקם לא פורסמו מעולם, ייצאו בקרוב ממחשכי הארכיונים ויוצגו באתר חדש באינטרנט.

האתר, פרי שיתוף פעולה בין "פרויקט מסמכי איינשטיין" לבין
ארכיוני אלברט איינשטיין באוניברסיטה העברית בירושלים, יאפשר לגולשים גישה לכ-3,000 צילומים של כתבי חתן פרס הנובל, מסרה עורכת הפרויקט, דיאנה בוכוואלד מהמכון הטכנולוגי של קליפורניה.

בין השאר, יוצגו באתר מסמכים הקשורים לתורת היחסות, יומני מסע של איינשטיין, והצהרות שלו בזכות השלום ובעניינים הומניטריים. ארכיוני איינשטיין המקוונים יחלו לפעול ביום שני הקרוב, בשעה שבמוזיאון למדעי הטבע בניו יורק יתקיים סימפוזיון על חי איינשטיין ועבודתו.

בוכוואלד ציינה, כי האתר יספק גם קטלוג של 40 אלף פריטים מעבודותיו ומכתביו של איינשטיין, שמרביתם כתובים בכתב ידו של המדען. "קריאת כתבי היד שלו היא חוויה מרנינת לב במיוחד. הוא ידע להתבטא בדיוק ובבירור רב. הניסוחים שלו קריאים מאוד, וכתב ידו יפהפה, ועל כן נוצרת תחושה של אינטימיות עם החומר", אמרה בוכוואלד.
המסמכים המקוריים, שמזכירתו הלן דוכס אספה בימי חייו של איינשטיין ולאחר מותו ב-,1955 מוחזקים באוניברסיטה העברית בירושלים. "פרויקט מסמכי איינשטיין", שנועד לפרסם את כל כתביו בסדר כרונולוגי, החל לפני כ-25 שנה. מאז שנת 2000 מרוכז הפרויקט במכון הטכנולוגי של קליפורניה, שבעיר פסדינה. עד כה הושלמו שמונה כרכים מבין 25 מתוכננים.

האתר החדש יחל לפעול ביום שני בלילה (שעון ישראל), בכתובת: האתר של אלברט איינשטיין

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן