סיקור מקיף

נתגלה כרטיס ההגירה לאנגליה של אלברט אינשטיין

הבי בי סי חשף השבוע כי התגלו תעודות מסמכי ההגירה של אלברט אינשטיין מ-1933 בעת שברח מגרמניה הנאצית. הם מוצגים עתה לראשונה במוזיאון של ליברפול


פרופ' אלברט איינשטיין עם המזכירה, הלן דוקאס. צילום באדיבות ארכיון איינשטיין, האוניברסיטה העברית בירושלים
פרופ' אלברט איינשטיין עם המזכירה, הלן דוקאס. צילום באדיבות ארכיון איינשטיין, האוניברסיטה העברית בירושלים

הבי בי סי חשף השבוע כי התגלו תעודות מסמכי ההגירה של אלברט אינשטיין מ-1933 בעת שברח מגרמניה הנאצית. הם מוצגים עתה לראשונה במוזיאון של ליברפול.

המדען היהודי ברח מגרמניה לאחר שהיטלר סימן אותו כאויב המשטר. אינשטיין היה פרופסור באקדמיה הפרוסית למדעים בברלין החל מ-1914. כאשר היטלר עלה לשלטון בגרמניה הוא החל לדכא את היהודים ואינשטיין התפטר ממשרתו. אינשטיין הגיע לארצות הברית לאחר ששהה תקופה מסוימת תחת אבטחה באנגליה.

כרטיס ההגירה של אינשטיין, שאותו הוא קיבל בעת שהגיע באוניה לדובר באנגליה, התגלה בנמל התעופה היתרו. עתה הוא מוצג במוזיאון מריסייד מרטים בליברפול.

כרטיס הירידה של אישנטיין בנמל דובר, 1933
כרטיס הירידה של אישנטיין בנמל דובר, 1933

הכרטיס, שחתום על ידי אינשטיין עצמו מתעד את הגעתו מאוסטנדה אשר בבלגיה ב-26 למאי, 1933. הוא מציין את מקצועו, "פרופסור" ואת הלאום שלו "שוויצרי".

החותמת של פקיד ההגירה של דובר על כרטיס הירידה של אינשטיין. כאן

בתקופה שבה אינשטיין הגיע לאנגליה כרטיסי הירידה מהאוניה מולאו על ידי הנוסע עצמו שהגיע לאדמת אנגליה. ולכן אינשטיין מילא את הלאום שלו בעצמו.

הצד השני של כרטיס ההגירה מציין שהיעד של אינשטיין היה אוקספורד. ב-10 ביוני, 1933 אינשטיין נתן את הרצאת הרברט ספנסר המפורסמת שלו באוניברסיטת אוקספורד, "על שיטות הפיסיקה התיאורטית". זו הייתה הפעם הראשונה שבה הוא הרצה באנגלית, כאשר הוא מקריא מהדף, שהיה תרגום מוכן מגרמנית לאנגלית. עד אז הוא לרוב הרצה בגרמנית ולפעמים בצרפתית.

לוסי גרדנר, עוזרת אוצרת הגלריה של הגבולות והמכס במוזיאון מריסייד מרטים מספרת כיצד התגלה הכרטיס: "לא ידענו שכרטיס הגעה זה בכלל היה קיים עד אשר ביקרנו במשרדי סוכנות הגבולות האנגלית בהיתרו. חיפשנו מסמכים שקשורים בהגירה, אבל נדהמנו לגלות ניירות שקשורים לדמות חשובה כל כך כמו אלברט אינשטיין".

גרדנר הוסיפה שכרטיס ההגירה של אינשטיין חושף את רגשותיו אודות ממשלת ארצו. "מה שמדהים הוא שכרטיס הירידה נושא את חתימתו, יש עליו את מקצועו 'פרופסור' ומציין את הלאומיות שלו 'שוויצרית'. זה מראה כיצד אינשטיין ויתר על אזרחותו הגרמנית רק שבועות קודם לכן כריאקציה וכעס למדיניות הנאצית".

ברטולט ברכט המחזאי הנודע כתב שיר קצר כמענה לגרמנים שרדפו את תורת היחסות ואת אינשטיין היהודי:

הנה באים החוקרים האדונים
טבטונים מזויפים מזוקנים
מלאי מבטי פחד מתחת לבלורית
לאמת הם אינם שואפים
רק אחרי הארי הם רודפים
אחרי פיזיקה גרמנית מקורית

 

באותו נושא באתר הידען:

באותו נושא:

 

5 תגובות

 1. זה מה שהמוזיאון בליברפול וה-BBC דווחו על ארצם באותה תקופה ואני כתבתי את מה שהם דווחו.
  כנראה שהיום אצלם הכל ממוחשב… והם רצו לומר (לאובמה כמובן) שהם יותר מתקדמים.
  וזה בגלל שהיום כאשר מגיעים לבריטניה משלמים עדיין בשטרות עם מלכת בריטניה ולא באירו… 😉

 2. אני לא מבין על מה הפליאה בכתבה "בתקופה שבה אינשטיין הגיע לאנגליה כרטיסי הירידה מהאוניה מולאו על ידי הנוסע עצמו שהגיע לאדמת אנגליה. "
  גם היום כשאת טסה לארה"ב את ממלאת בכתב יד את כרטיס ההגירה… נו ו70 שנה עברו .

 3. משעשע ביותר! 🙂
  אבל לא הבנתם את הרעיון של הכתבה!
  הרעיון הוא, שכרטיס ההגירה מכיל מידע היסטורי. זה לא ממחטה של אינשטיין, שמוצאים ומוכרים אותה במכירה פומבית, כמו שמוכרים את המסטיק של אלביס פרסלי.
  בכרטיס אינשטיין מילא בכתב ידו את המקצוע שלו ואת האזרחות שלו, והוא רשם רק שוויצרי ולא גרמני. ועד אז הוא החזיק בשתי אזרחויות כפולות, גרמנית ושווצרית. כאשר הוא קיבל כעשור קודם לכן את פרס הנובל בפיסיקה, הוא היה במסע נסיעות במזרח והוא לא יכל לבוא ולקחת את הפרס. היה צריך לבוא שגריר המדינה שלו לקחת את הפרס. אז השגרירים הגרמני והשווצרי התווכחו ביניהם מי יבוא לקחת את הפרס. ובסוף השגריר הגרמני לקח את הפרס.
  אבל למעשה לפי מה שאינשטיין מילא בכרטיס השגריר השווצרי היה צריך לבוא ולקחת את הפרס וגם לפי פרס הנובל הוא היה צריך לבוא ולקחת את הפרס, בגלל שהאפקט הפווטואלקטרי התגלה בברן!

 4. פפראצי:

  זהו צהובון מדעי, אין מקום לידיעות על גסטין ביבר.
  (כשתהיה לך ידיעה על הממחטה של איינשטיין אז יהיה לך מקום לכתבת שער)

 5. נתגלתה מטפחת הניר בה קינח גסטין ביבר את אפו בבואו לארץ!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן