סיקור מקיף

פרופ' אפרים קציר שנפטר הערב: "על שני דברים הצטערתי – על סגירת חיל המדע וסגירת העיתון מדע"

פרופסור אפרים קציר, נשיאה הרביעי של מדינת ישראל, ומייסד חיל המדע של צה"ל עוד לפני קום המדינה הלך הערב לעולמו בגיל 93. הוא נפטר בביתו ברחובות * את הדברים הללו אמר לפני כחודשיים באירוע לרגל פרסום ספרו של אוריאל בכרך בכוח הידע המתאר את תולדות החיל

אפרים קציר ז''ל, כפי שצולם בעת כהונתו כנשיא המדינה ב-1977. מתוך ויקיפדיה
אפרים קציר ז''ל, כפי שצולם בעת כהונתו כנשיא המדינה ב-1977. מתוך ויקיפדיה

הנשיא הרביעי של מדינת ישראל פרו'פ אפרים קציר נפטר הערב (מוצ"ש) בביתו ברחובות. בן 93 היה במותו. הנה קטעים מאחת מהופעותיו האחרונות.

"נהדר להזכר בימים ההם, ימים שבהם כולנו היינו אידאליסטים וקיווינו שהמדע יעזור לנו מכל בחינה." אמר אפרים קציר ז"ל לפני כחודשיים בכנס לרגל הופעת הספר "בכוח הידע" המתאר את תולדות חיל המדע של צה"ל, שעוד בטרם הקמת המדינה פיתח אמצעי לחימה חדשים עבור הכוחות הלוחמים שסבלו מנחיתות מספרית. לימים הפך החיל, שקציר היה מפקדו הראשון עם הקמת המדינה להיות התשתית שממנה צמחו רפא"ל, המכון הביולוגי והקריה למחקר גרעיני.

"לא אשכח את העובדה שאהרון אחי ז"ל כתב ספרון על חשיבות המדע ואיך לנצל את המדע כדי להגן עלינו. תקופה מסוימת לאחר שאהרון אחי ואנוכי ייסדנו את התשתית של חיל המדע, כאשר שהיתי בארה"ב אהרון כותב לי שבן גוריון שמע על חמ"ד, ורצה לדעת מה עושים שם. אהרון סיפר לו מה זה ואיך זה. בן גוריון שאל מה אתם צריכים עכשיו. אמרנו שאנחנו צריכים כמובן כסף לרכישת חומרים. בן גוריון הוציא מהכיס עשר לירות פלשתינאיות. ואמר לאהרון: 'תתחיל כבר'.לימים זו היתה השקעה כדאית גם מבחינה כלכלית, רפא"ל שהיה המשך של החמ"ד הפך למוסד שמייצר מזל"טים ומוכר אותם במיליונים של דולרים."

קציר הזכיר באותו כנס גם פגישה עם נשיא מצרים אנואר סאדאת. "אחרי הנאום שלו בכנסת הוא הזיע נורא, אמרתי לו בוא תנוח קצת. כשהוא נח נכנס אלינו עזר ויצמן. הוא אומר לעזר ויצמן בגללך בכית שעתיים. אתם הפצצתם אותנו בחומר מדמיע ובגלל החומר הזה לא יכולתי לסגור את העין ובכיתי."

לסיכום דבריו אמר פרופ' קציר כי על שני דברים הוא מצטער, על סגירת חיל המדע ועל סגירת העיתון מדע. היה שר מדע שהחליט להפסיק אותו הצטערתי צער רב מכיוןו שהשקענו המון משאבים והוא היה חשוב מאוד לחינוך הדורות הבאים של המדענים" אמר קציר.

ייסד את המרכז לביוטכנולוגי בת"א לאחר סיום תפקיד הנשיאות

פרופ אהוד גזית, סגן נשיא אוניברסיטת תל-אביב למחקר ופיתוח אמר על מותו של פרופ' אפרים קציר: "פטירתו של פרופ' אפרים קציר היא אובדן גדול לעולם המדע. פרופ' קציר היה פורץ דרך ודמות מופת הן כמדען וחוקר והן כאיש ציבור המחוייב לביטחונה ושגשוגה של מדינת ישראל. גם בחודשים האחרונים היה פרופ' קציר מצוי בפרטי הפרטים של המחקר המדעי החדשני ביותר ואני נוצר בליבי את שיחותיי איתו הן על המחקר המדעי ותפקיד המדען כשליח ציבור."

"מתוך מחוייבות עמוקה למדע הביולוגי היישומי, פרופ' אפרים קציר ייסד את המחלקה לביוטכנולוגיה באוניברסיטת ת"א לאחר תום כהונתו כנשיא מדינת ישראל. זו הייתה המחלקה הראשונה לביוטכנולוגיה בישראל והיא סימנה את ראשיתה של ההכרה בביוטכנולוגיה כתחום מרכזי באקדמיה הישראלית."

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

  1. עכשיו קראתי קצת אודותיו – מסתבר שחייו היו מלאי טרגדיות. שתי בנותיו מתו בגיל צעיר. אחיו אהרון, שהיה מדען דגול בפני עצמו, נהרג בפיגוע הטבח בנמל התעופה בלוד בשנת 72, ובצירוף מקרים טראגי בדיוק ביום פטירתו – ב 30 למאי.

    למגיב 2: על איזה טעויות מדובר ?

  2. כפי הנראה גם אנשים גדולים עושים טעויות מכורח כוח הידע.
    קטונתי להבין בינתיים.

    בכ"א הי זכרו ברוך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן