מוטרולה תשקיע בישראל רק כל עוד יהיה פה כוח אדם איכותי

אד זנדר, יו"ר ומנכ"ל מוטורולה העולמית, בביקורו בישראל: "נשקיע בישראל כל עוד היא תמשיך לייצר אנשים מבריקים"

אד זנדר, יו"ר ומנכ"ל מוטורולה העולמית

"ההשקעה של חברות ענק בישראל אינה מובנת מאליה. המדינה עלולה לאבד את כל ההזדמנות הזו אם תפגע במשאב היחיד שיש לה – כוח האדם האיכותי", אמר זנדר במסיבת עיתונאים שקיים בתל אביב ● אלישע ינאי, מנכ"ל מוטורולה ישראל: "בזמן שאינטל מתמקדת בדרום, אנחנו נתרכז בצפון הארץ"

"ההשקעה של חברות ענק בישראל אינה מובנת מאליה. המדינה עלולה לאבד את כל ההזדמנות הזו אם תפגע במשאב היחיד שיש לה – כוח האדם האיכותי", כך אמר יו"ר ומנכ"ל מוטורולה העולמית, אד זנדר, במסיבת עיתונאים שהתקיימה בתל אביב. "יש לנו בארץ מפעל גדול, כמו גם מרכזי מחקר ופיתוח, מכירות ושירותים. יש לנו כמה אלפי עובדים ואנחנו מתרחבים. יש בארץ כוח אדם איכותי. אנחנו מייצרים פה רכיבים שנמכרים במערב אירופה, ארה"ב וקנדה, ואנחנו גם מוכרים פה משום שהכלכלה הישראלית חזקה ויכולה לרכוש את המוצרים המתקדמים. מעבר לכך, בישראל יש לנו הזדמנויות גם בשוק הממשלתי, הצבאי ובתחום הייצור. נמשיך להשקיע בישראל כל עוד היא תמשיך לייצר אנשים מבריקים".

עם זאת, אומר זנדר, מדובר תמיד במצב זמני: "האתגר בהשקעה עבור חברה גלובלית הוא שיש יותר ממקום אחד – יש עוד אפשרויות להשקעה מלבד ארה"ב וישראל. הייתי השבוע במזרח אירופה וביקרתי במרכז פיתוח שהקמנו בסנט פטרסבורג ברוסיה, ובקרקוב בפולין. יש לנו מרכזים גם באיטליה, ספרד ובריטניה. צריך לבחור את הנקודות הנכונות בהן יש שילוב של כוח אדם איכותי, אוניברסיטאות וממשלות שמסייעות ומספקות תמריצים שיקלו עלינו להשקיע. אני תמיד יושב עם מנהלי המחלקות ובוחן את ההזדמנויות בכל מקום שבו הם מבקשים".


אלישע ינאי, מנכ"ל מוטורולה ישראל

בתשובה לשאלת DailyMaily, האם אינו מודאג מהקיצוצים בתקציב המחקר באוניברסיטאות המקומיות, שלפי עדות ראשיהן הגיעו לכדי מיליארד שקלים, ענה זנדר: "אנחנו פעילים ב-120 מדינות. אנחנו לא מתמצאים במיקרו-כלכלה של כל מדינה, אבל אנחנו בוודאי בוחנים בכל שנתיים-שלוש היכן כדאי להשקיע. לפני שש-שבע שנים, לדוגמה, לא היה מה לדבר על סין. היום האוניברסיטאות בסין מוציאות בעלי תואר PHD איכותיים וכך הדבר גם בהודו. ברוסיה לא היה לנו אף אחד לפני שש שנים והיום יש לנו 700 עובדים. גם בארה"ב אנחנו בוחנים כל אתר שבו אנו פועלים לפי אותם פרמטרים: קרבה למוסדות השכלה גבוהה, כוח אדם איכותי והטבות שמספקת הממשלה המקומית. ככל שהממשלה תמשיך לעבוד איתנו על בסיס תמריצים להקמת מרכזי מו"פ – נמשיך לעשות זאת. אנחנו אוהבים את האנשים, את הארץ ואת הידע שיש פה בתחום התקשורת, אבל הדברים עלולים להשתנות בתוך שנה-שנתיים לטוב או לרע".

אלישע ינאי, מנכ"ל מוטורולה ישראל, אמר במסיבת העיתונאים כי החברה מתכוונת להרחיב את הפעילות הקיימת במרכז הפיתוח בעמק הירדן, שהוקם לפני כשלוש שנים וכולל כ-30 עובדים. זאת, אמר, בזכות הקרבה למכללה המקומית. "אנחנו יכולים למצוא שם אנשים טובים וזה יעלה לנו פחות. בזמן שאינטל מתמקדת בדרום, אנחנו מתרכזים בצפון. יש המון כשרונות בצפון. אם נתרחב – יהיה זה במרכזים הקיימים".

לדברי ינאי, בעת המלחמה לא נפגעו מכירות מוטורולה ישראל וגם לא עוכבו הייצור והפיתוח, משום שעובדים שלא יצאו למילואים חיפו על חבריהם. מלבד זאת, אמר ינאי, היה ביקוש למוצרי מוטורולה לשימושים צבאיים ולעיריות בעת המלחמה. כך, לדבריו, תרמה החברה מכשירי מירס לבתי חולים ולשירותי ההצלה. ינאי הוסיף, כי הוא נלחם בקיצוץ בתקציבי המחקר באוניברסיטאות וכחבר במועצה להשכלה גבוהה הוא ינסה לפחות לנתב את הכספים כך שהתחום הריאלי לא יפגע.

משחק מרובע
במסיבת העיתונאים נשאל זנדר גם לדעתו על מגמת ה-Convergence. לדבריו, "מדובר במשהו שהיום קשה להסביר אותו, כמו שבשנת 1995 היה קשה להסביר מה זו רשת האינטרנט ואיך היא שינתה את החיים. אנחנו מתמקדים בכך שאנחנו כצרכנים רוצים לנהל את התוכן והחוויה שלנו. הבית, הרחוב, המכונית, מקום העבודה – כל הגבולות ביניהם צריכים להיות שקופים. אנחנו עובדים על הסרת המחיצות בין התקשורת הקווית והתקשורת האלחוטית. המשחק המשולש יהפוך להיות משחק מרובע – מיזוג של קול, נתונים, וידאו ותקשורת אלחוטית. איך זה יקרה ומה תהיה הטכנולוגיה שתוביל את התהליך – את זה נדע רק בעוד כמה שנים".

ינקי מרגלית: לא נשאיר לילדינו תעשיית הייטק אם נמכור הכל לאמריקנים

"אסור לקחת את תעשיית ההיי-טק הישראלית כמובן מאליו", אמר ינקי מרגלית, מנכ"ל ומייסד חברת התוכנה אלדין, בפתיחת כנס אבטחת המידע הגדול שערכה אתמול (ב') החברה, תחת הכותרת Absolutely Everybody is Talking Internet Security. "אני חוזר מנסיעות עבודה רבות מהודו וסין ורואה איך הסינים וההודים מפסיקים לפתח עבור אחרים ובונים תעשיות היי-טק עצמאיות משלהם. בעוד כמה שנים ייתכן שנמצא פה כמה יזמים שמוכרים סטארט-אפים לאמריקנים והולכים לעבוד אצל הסינים או ההודים. בעיני, הרבה יותר חשוב שנוריש את תעשיית ההיי-טק לדור הבא ונמשיך לפתח אותה, כדי שבעתיד – אמריקנים, הודים וסינים יבואו לעבוד אצלנו". לדברי מרגלית, המצב כל כך מסוכן, עד שאינו יודע אם בכלל יוריש הדור הנוכחי של יזמי ההיי-טק ועובדי ההיי-טק את הענף לדור הבא.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן