סיקור מקיף

ליקוי החמה 2009: המזל של הישראלים בסין והמהומות בהודו

ירון עיני, אחד ממשתתפי המסע של האגודה הישראלית לאסטרונומיה לסין, מדווח לאתר הידען כי לאור מזג האוויר הקשה בשנחאי התרחקה הקבוצה, המונה 90 איש כ-200 ק"מ משנחאי.

טבעת היהלום בליקוי של 2009 - התופעה שנראית פעמיים בכל ליקוי ברגע כניסת השמש אל מאחורי הירח, ורגע צאתה. צילום: ירון עיני
טבעת היהלום בליקוי של 2009 - התופעה שנראית פעמיים בכל ליקוי ברגע כניסת השמש אל מאחורי הירח, ורגע צאתה. צילום: ירון עיני

הסינים מאוכזבים מהעננים הרבים שהפריעו אתמול בבוקר לצפיה בליקוי החמה של ה-22 ביולי 2009. מי שהיו ברי מזל, אם כי ניסו לפחות גם לעזור לו היו משתתפי המסע של האגודה הישראלית לאסטרונומיה למזרח סין. ירון עיני, אחד ממשתתפי המסע של האגודה הישראלית לאסטרונומיה לסין, מדווח לאתר הידען כי לאור מזג האוויר הקשה בשנחאי התרחקה הקבוצה, המונה 90 איש כ-200 ק"מ משנחאי.

"היה יום גשום ומעונן ועד כחמש דקות לפני הליקוי המלא לא יכולנו לראות דבר. כחמש דקות לפני הליקוי המלא התבהר מעט וראינו את הליקוי מבעד לעננים כך שהיה לנו חלון זמן של כחמש דקות לפני הליקוי המלא 6 דקות של הליקוי המלא ועוד כחמש דקות אחרי. צפינו בליקוי באחד הכפרים מבית ספר יסודי מלא בפועלי בניין שעבדו בחופש של הילדים לקראת שנת הלימודים הבאה. בזמן הליקוי נסעו מכוניות של מקומיים שכנראה לא כל כך התעניינו בליקוי."

חברי האגודה לאסטרונומיה שהו בסין שבועיים במסגרת טילו מאורגן, שלקראת סיומו חוו חבריה את ליקוי החמה.

סוכנות הידיעות הממשלתית הסינית שינחואה פרסמה סדרה של תמונות של הליקוי - החל מהשעה שבע ועד לשעה שש (עם כיוון השעון). התמונות צולמו בין השעות 08:09 ל-10:30 בבוקר שעון סין, מאוניברסיטת צ'ונגקינג בעיר צ'ונגקינג בדרום מערב סין,
סוכנות הידיעות הממשלתית הסינית שינחואה פרסמה סדרה של תמונות של הליקוי - החל מהשעה שבע ועד לשעה שש (עם כיוון השעון). התמונות צולמו בין השעות 08:09 ל-10:30 בבוקר שעון סין, מאוניברסיטת צ'ונגקינג בעיר צ'ונגקינג בדרום מערב סין,

הרוג אחד ומספר פצועים בהודו בעת ליקוי החמה

למרות כל ההכנות וההסברה שנעשתה, עדיין היו כאלה שהחלו לנוס בבהלה כאשר החל ליקוי החמה אתמול בואראנסי, הודו, החלו אלפים להתאסף ולצפות בליקוי. אישה אחת מתה וכמה נפצעו במנוסה. מוקדם יותר באותו בוקר, טבלו מיליוני הודים בנהר הגנגס הנחשב קדוש עבורם, צעד של טהרה ומירוק החטאים. האנשים החלו לשיר ולהתפלל לשמש. רבים בהודו מאמינים כי רחצה בגנגס בעת ליקוי החמה מביאה מזל טוב.

המאמינים שהתאספו בואראנסי ניסו להכנס לעומק הנהר, אך כמה מהם נמחצו בידי ההמון. אחד מעדי הראיה טען כי לא היתה במקום נוכחות משטרה, והצפיפות היתה כל כך גבוהה שהיה ממש בלתי אפשרי להמלט.

נאס"א סימנה את הכפר הקטן טארגאנה במדינת ביהאר שבהודו כמוקד הליקוי, וכך זכה הכפר להצפה של תיירים ואולם שמים מעוננים גרמו לכך שהתושבים במקום יצטרכו לחכות עוד מאה שנה לליקוי החמה המלא שיעבור במקום

והיו עוד ברי מזל בעוד למיליוני הודים, סינים ותיירים רבים בשתי המדינות התאכזבו ממסך העננים, שהיה עבה במיוחד באיזור טיבט ובעיר שנחאי, היו כאלה שהמריאו מעל העננים, לגובה של כ-11 ק"מ כדי לקבל מראה בהיר של הליקוי – הם עלו על מספר מטוסים חכורים והמריאו מניו דלהי בנתיב הליקוי.

גם בבנגלדש נהנו מהליקוי

הליקוי שכולם חיכו לו נצפה גם במחוזות הצפון מערביים של בנגלדש, אם כי שם הוא ארך 3-4 דקות בלבד.מחוז פאנצ'אגארה, העיר הקרובה ביותר לקו האמצע של מסלול הליקוי הוכרזה עוד קודם לכן כבירת הליקוי של 2009 בבנגלדש. באיזור מתגוררים כ-30 מיליון איש. שאר תושבי המדינה נאלצו להסתפק בליקוי חלקי.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

9 תגובות

 1. דורון:
  כתוב שחור על גבי מסך 370 שנה.
  באשר לחישוב שלך – כתוב שיש הבדל של 120 מעלות בקווי האורך והבדל קטן בקווי הרוחב כך שאחרי שלשה מחזורים זה רק חוזר לאותו קו אורך אבל לא לאותו קו רוחב.

 2. מחזור אחד הוא 18 שנה , 11 יום , 8 שעות.
  ואז הליקויים חוזרים על עצמם, אך על הכדור הם מתרחשים בהזזה של שליש הקף , 120 מעלות.
  לאחר 3 מחזורי סארוס כאלה, הליקוי הבא חוזר לנק' ההתחלה על הכדור שלנו,
  כמו לפני 54 שנה ו- 34 יום.
  בברכה
  דורון רוזנבלום

 3. שלום אבי,
  מדוע הנך כותב שהליקוי הבא באותו כבר שנאס"א ציינה ,
  יהיה בעוד 100 שנה?
  הרי ישנו מחזור של 54 שנה ו – 34 יום שבו כל ליקוי בצורתו ומסוגו יופיע
  על אותו מקום בכדור הארץ.
  בברכה
  דורון רוזנבלום

 4. עידן:
  מעבר לעובדה שכפי שציין אריאל ההתאמה אינה מדויקת, מידת ההתאמה משתנה בזמן.
  זה מה שגורם בין השאר לחריגותו של הליקוי הנוכחי שנמשך יותר מן הרגיל.
  השינוי עם הזמן אינו נובע רק מן העובדה שמסלולי הארץ סביב השמש והירח סביב הארץ הם אליפטיים אלא גם מן העובדה שהירח כל הזמן מתרחק מכדור הארץ.
  בעוד מיליוני שנים כבר לא תהיה שום התאמה והליקוי יהיה תמיד טבעתי בבירור.
  לפני מליוני שנים הליקויים היו מלאים ביותר חלקים של כדור הארץ ונמשכו זמן רב יותר.

 5. עידן, זהו שלא, במרבית המקומות הירח מטיל צל חלקי על כדור הארץ ורק בחלק מזערי ביותר יש צל מלא. בחלק מהמקרים אין ליקוי חמה מלא בכלל בשום מקום על פני כדור הארץ אלא רק ליקוי טבעתי.

 6. מה שהכי מדהים אותי בקטע של הליקוי חמה זה
  שהירח בדיוק בגודלבמרחק המדוייק כדי להסתיר את השמש לא פחות מידי ולא יותר מידי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן