סיקור מקיף

נמנום מאובק / פיטר אנדריי סמית

איכות האוויר במיטה היא חלום בלהות. מה צריך לעשות כדי לשפר את איכות החיים במקום בו אנו מבלים שליש מזמנינו?

החלפת שמיכות במיטה. צילום: shutterstock
החלפת מצעים במיטה. צילום: shutterstock

 

אמריקני ממוצע חי 78 שנה, ומתוכן הוא מבלה כמעט שליש בשכיבה על מזרן. ברנדון בּוּר, דוקטורנט באוניברסיטת טקסס באוסטין, חוקר מזהמי אוויר בַּמיקרו-סביבה של השינה. במחקר האחרון שלו שפורסם בכתב העת Indoor Air, כיסה בּוּר מזרן זוגי בסדינים ופיזר עליהם אבק מלאכותי כדי לדמות מיקרואורגניזמים, נבגי פטריות ותאי עור מתים, שמצטברים בדרך כלל במיטות. מתנדבים לבושים בסרבלי מעבדה נקיים ישבו והתגלגלו על המיטה, בתוך חדר אטום, ומכשירים מדדו את החלקיקים שדבקו בהם והיו יכולים להישאף לריאותיהם. ריכוז החלקיקים היה אמנם זעיר ונמדד בחלקים למיליון (ppm), אבל גם ריכוז כזה יכול להשפיע עלינו מכיוון שאנחנו מבלים שמונה שעות ביממה ב"קרבה אינטימית" למצעים ולמזרן. באופן כללי, הזמן שאנו שוהים מתחת לקורת גג הביא את המרכזים האמריקנים לבקרת מחלות ולמניעתן (CDC) למסקנה שסיכונים בריאותיים כמו אסתמה ובעיות כרוניות בלב גבוהים יותר כשאנו חשופים לזיהום האוויר שבתוך הבית יותר מאשר לזיהום שבחוץ. זמן השינה, השמיכות, הרגלי השינה וגורמים אחרים קובעים אפוא את "החומר שממנו עשויים החלומות."
כרית
כריות משמשות מחסום כנגד חלקיקים גדולים יותר שיכולים להתרומם מן המזרן, כך קבע מחקר נלווה בכתב העת "בניין וסביבה". ואולם, אם הכרית עצמה מאובקת היא מכפילה את מידת הפיזור של החלקיקים.

מזרן
מזרן עשוי קצף וסיבים פולט לעתים קרובות גזים מזהמים, ובכללם תרכובות אורגניות נדיפות, חומרים מעצבים (פלסטיסייזרים) ומעכבי בעירה. במחקר נפרד שפורסם בכתב העת למדעים ולטכנולוגיה של הסביבה, מצא בּוּר שהבעיה חמורה במיוחד במזרנים חדשים, הפולטים קרוב לפי ארבעה יותר תרכובות אורגניות נדיפות (ממוצע של 87 מיקרוגרם למטר מרובע בשעה) לעומת מזרנים ישנים.

תנועה
כשמתנדבים התגלגלו במיטה ב-360 מעלות, כמו שמסובבים סיגר, הם העלו אבק במידה ניכרת מאשר כששכבו ללא תנועה. זרם אוויר מערבולי מרעיד את המצעים ויוצר התפרצות אוויר שיורה חלקיקים לתוך תמרות האוויר החם העולים מן הגוף. על כל מיליון חלקיקים פזורים, אדם ישֵן שואף בין 100 לרבבות חלקיקים. ככלל, חלקיקים גדולים ובכללם קרדיות אבק, מתערבלים ביתר קלות מאשר חלקיקי אבק קטנים משום שהם נפרדים ביתר קלות מן הסיבים.

טמפרטורת הגוף
טמפרטורת הגוף מעלה את הקצב שבו מזרנים פולטים גזים מזהמים. מחקרים קישרו בין חשיפה לגזים כאלה בילדות ובין סיכונים גבוהים יותר לבעיות פוריות ולאלרגיות, אבל לא הוכחה רעילות.

מצעים
שמיכות כבדות חוסמות את האבק, אבל מצעים אחרים אינם יכולים להכיל את האבק שמתרומם מן הגוף החם. על פי מחקר אחר של עמיתיו של בור, כיסוי הראש בשמיכה מגדיל את שאיפת המזהמים באוויר פי 20. בניסוי נוסף, הם מצאו שאנשים שישנו על גבם שאפו פחות מזהמים מן האוויר ממי שישנו על הבטן.

ניקיון
אוורור טוב, כביסה של המצעים ושאיבת המזרנים מדי שבוע משפרים את איכות האוויר בחדר השינה. "סילוק מרבצי האבק," אומר בור, "היא דרך טובה להפחית את הרעה."

 

הכתבה התפרסמה באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן