סיקור מקיף

שחזור (רפליקה) הטלסקופ המקורי של גלילאו מוצב במוזיאון הטכנודע

העדשות הנאמנות למקור נתרמו לטכנודע ע"י פרופ' יעקב זיק מאוניברסיטת חיפה ואת הטלסקופ עצמו בנה, מהחומרים שהיו מקובלים בימיו של גלילאו, בונה ה טלסקופים עדן אוריון

שני הטלסוקפים של גלילאו ממוזיאון המדע בפירנצה
שני הטלסוקפים של גלילאו ממוזיאון המדע בפירנצה

במוזיאון למדע בפירנצה מוצגים שני טלסקופים המיוחסים לגלילאו. כעת מוצב טלסקופ משוחזר מאותם חומרים שבהם בנו טלסקופים בימיו של גלילאו, ועם עדשות שנבנו בידי אלאופ, כשחזור מדויק של העדשות שבהן השתמש גלילאו, כפי שנמדדו מהמכשירים המקוריים הנמצאים כאמור בפירנצה.

מנהל הטכנודע, אילן מנוליס אומר כי הטלסקופ, שפועל היטב, מגדיל פי 21. לטלסקופ שתי עדשות:
עדשת עצם מרכזת (objective) הנמצאת בקדמת הטלסקופ ונתוניה הטכניים,

  • אורך מוקד: 98 ס"מ
  • קוטר העדשה: 3.7 ס"מ
  • עובי במרכז העדשה: 2 מ"מ

עדשת עין מפזרת (ocular) נמצאת בקצה הטלסקופ סמוך לעין הצופה ונתוניה הטכניים,

  • אורך מוקד: 4.75 – ס"מ
  • קוטר העדשה: 2.2 ס"מ
  • עובי במרכז העדשה: 1.8 מ"מ

העדשות בשחזור יוצרו על-ידי חברת 'אל-אופ' על פי מפרט שתוכנן ע"י ד"ר יעקב זיק מאוניברסיטת חיפה. מפרט העדשות מתבסס על ניתוח אופטי של הטלסקופים המוצגים במוזיאון למדע בפירנצה. העדשות בשחזור יוצרו מזכוכית הדומה בתכונותיה האופטיות לעדשות הטלסקופ של גלילאו וכך גם השפופרות אשר נבנו מחומרים קרובים ככל האפשר לאלו מהן יוצר הטלסקופ המקורי.

מבין שחזורי הטלסקופים של גלילאו שנעשו בעולם, הטלסקופ שלפניכם הוא היחיד בו האופטיקה כמעט זהה לעדשות הטלסקופ המקורי. הטלסקופ המשוחזר שמיש לחלוטין וניתן לחזור ולבצע עמו את אותן תצפיות ומדידות שגלילאו עשה לפני 400 שנים ובהן גילה את פני השטח ההרריים של הירח, ירחי כוכב הלכת צדק, מופעי כוכב הלכת נוגה, כתמי השמש וטבעו של שביל החלב.

בצילום שלמעלה נראים שני הטלסקופים המקוריים המוצגים במוזיאון המדע בפירנצה. הטלסקופ המגדיל פי 21, אשר שחזורו מובא לפניכם, הוא התחתון מבין השניים.
העדשות נתרמו לטכנודע באדיבותו של ד"ר יעקב זיק. הטלסקופ נבנה על-ידי בונה הטלסקופים עדן אוריון.

  • חברת אל-אופ ייצרה שישה סטים של העדשות. סט אחד נשבר בייצור, סט שני נשאר בארכיון של החברה וכך נותרו ארבעה סטים. ד"ר יעקב זיק שלח סט אחד לשותף מחקר בהולנד, בנה טלסקופ פשוט לעצמו ומבין שני הסטים שנותרו תרם לטכנודע אחד. זהו סט העדשות המהווה את הבסיס לטלסקופ שלפניכם.
  • העדשות נאמנות למקור עד כדי כך שלא רק שהן עשויות מאותו סוג זכוכית בה השתמש גלילאו, אלא שהן מכילות את כל הפגמים המצויים בעדשות המקוריות!
  • השפופרת בנויה מרצועות עץ דקות וקלות המודבקות על בד לבד. הבד גולל לצורת גליל ונעטף בשני סוגים של עור טבעי – אותן שיטות בהן השתמש גלילאו לבניית הטלסקופ שלו, המהווה את הבסיס לטלסקופ שלפניכם.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן