סיקור מקיף

חיפושית הזבל – בעל החיים הראשון העושה שימוש בשביל החלב לצורך התמצאות במרחב

עד כה, היה ידוע על מספר בעלי חיים העושים שימוש בניווט על פי הכוכבים, ואולם זו הפעם הראשונה שנעשה שימוש באורה של גלקסיה שלמה

חיפושית זבל שעיניה מכוסות, בניסוי שנועד לבדוק שימוש שעושות החיפושיות באורו של שביל החלב להתמצאות. צילום: פרופ' מרקוס ביירן מאוניברסיטת ויטס בדרא"פ
חיפושית זבל שעיניה מכוסות, בניסוי שנועד לבדוק שימוש שעושות החיפושיות באורו של שביל החלב להתמצאות. צילום: פרופ' מרקוס ביירן מאוניברסיטת ויטס בדרא"פ

חרקים עם מוח זעיר וכוח חישוב מינימאלי הסתברו כמין הראשון המשתמש בשביל החלב להתמצאות. מדענים מדרום אפריקה ושבדיה פרסמו ממצאים המראים את הקשר בין חיפושיות זבל וריכוז הכוכבים המרכיבים את הגלקסיה שלנו.

מכיוון שעיניהן של חיפושיות הזבל חלשות מכדי להבחין בקבוצות כוכבים בודדות, הן משתמשות בהבדל בין אור לחושך שמספקת רצועת שביל החלב בלילה בהיר כדי להבטיח שידחפו את ביציהן בקו ישר ולא במעגל, כדי לא לחזור לטריטוריה של מתחריהן על בערימת הגללים.

את חיפושיות הזבל לא מעניין לאיזה כיוון הן הולכות. הן פשוט צריכות להתרחק מהמאבק על המזון בערימת הצואה", אמר פרופ' מרקוס ביירן מאוניברסיטת ויטס.

ביירן וצוותו הוכיחו בעבר שחיפושיות זבל משתמשות באור השמש, בירח ובאור מקוטב להתמצאות. בניסויים שלהם, הם הלבישו על החיפושיות "כובעים", שחסמו את האור מלהגיע לעיניהם. הצוות גם גילה כי החיפושיות מטפסות על גבי כדורי גללים שהן אוספות לצרכי מזון לביצוע "ריקוד התמצאות" שבמהלכו הן מאתרות מקורות אור ומשתמשות בהם לאיתור דרכן. כעת, ניסויים נוספים, שנערכו תחת שמי הלילה המדומים נשמע לי יותר נכון של פלנטריום ויטס בדרום אפריקה, הראו כי החיפושיות גם משתמשות בזוהר של שביל החלב, ונתנו בכך משמעות חדשה למונח 'לרקוד עם כוכבים'.

לא כל מקורות האור מהווים ציוני דרך באותה מידת שימושיות לחיפושית זבל. באמצעות שמירת זווית קבועה בין החיפושית ובין להבת נר, החיפושית תנוע במעגל סביב הלהבה. עם זאת, גוף שמימי הוא רחוק מכדי לשנות את מיקמו ביחס לחיפושית הזבל בעת שהיא מגלגלת את הכדורים, והתוצאה היא שהחיפושית שומרת על תנועה בקו ישר.

המדענים חושדים שאצל החיפושיות יש היררכיה של העדפות כשמדובר במקורות אור זמינים. אז אם הירח ושביל החלב נראה (באותו הזמן, החיפושיות כנראה תשתמשנה במקור אחד ולא באחר.

עד כה הוכיחו המדענים כי כמה בעלי חיים אחרים משתמשים בכוכבים להתמצאות, אבל חיפושיות הזבל הן בעל החיים הראשון שעושה שימוש בכל הגלקסיה.

להודעה של החוקרים

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

  1. שלום רב,
    לא פעם יצא לי להתקל בחיפושית הזבל הנפוצה בביתי, ובכל פעם אשר ניסיתי לסלקה חשתי לא פעם בריח משונה שהחיפושית מפרישה כראה כתגובה לפחד… נסיתי לחפש מידע בנושא אך לא מצאתי! הודה לך אם תומר לי אם יש קשר לחיפושית המפוחדת! חג אביב שמח!

  2. בעולם שלנו הכל עובד במשמעות של קח ותן, מעניין לדעת האם יש פה יחסי גומלין, זאת אומרת עם המקרו משפיע על המיקרו, האם גם המיקרו משפיע על המקרו? 🙂

  3. מעניין שאצל המצרים הקדמונים החיפושית הייתה בין סמליו של אל השמש שמגלגל את השמש לאורך השמיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן