סיקור מקיף

נסיעה פרועה בחור תולעת

האם המסע בזמן אפשרי באמת? “אולי”, אומר פול דייוויס, פרופסור לפילוסופיה של המדעים באוניברסיטת מקארי בסידני שבאוסטרליה. דייוויס הוא מחבר הספר “כיצד לבנות מכונת זמן” שראה אור השנה

  מאת אנתוני רמירז ניו יורק טיימס

רוד טיילור ב”מכונת הזמן” על פי ה”ג' ולס 
 
מבין כל חלומות המדע הבדיוני, המסע בזמן הוא ההזוי ביותר. הימלטות מהזמן פירושה הימלטות מהכל – היסטוריה, חרטה ומעל לכל, מוות. אך האם המסע בזמן אפשרי באמת? “אולי”, אומר פול דייוויס, פרופסור לפילוסופיה של המדעים באוניברסיטת מקארי בסידני שבאוסטרליה. דייוויס הוא מחבר הספר “כיצד לבנות מכונת זמן” שראה אור השנה.

בעולם הפיסיקה, המיושב בדעתו לכאורה, המסע בזמן הוא הצעקה האחרונה. כמה מענקי הפיסיקה, בהם קיפ תורן, ג'ון וילר (שטבע את המונח “חור שחור”) והפיסיקאי המוכר ביותר בעולם, סטיוון הוקינג, חיברו בשנים האחרונות ספרים שבהם העלו השערות ותיאוריות אשר למסע הזה.

אך לא התיאוריה מלהיבה את האדם מן השורה, אלא חזון מכונת הזמן החדשה והנוצצת השועטת אל עידן היורה, או מרחפת מעל קרב ווטרלו. רעיון אחר המקובל על הדיוטות הוא שהזמן הוא דבר דינמי ולינארי (כמו קלטת וידיאו שאפשר להעביר קדימה או אחורה), ואילו מיקומם של חפצים בעולם (כדור הארץ, בית הספר התיכון) נותר קבוע. שתי ההשערות שגויות, והמסע הרצוני בזמן טומן בחובו בעיות סבוכות אפילו ברמה הקונצפטואלית.

מי שמבקש לחזור אחורה בזמן מתמודד עם “פרדוקס הסבא”, המעלה את האפשרות שנוסע בזמן יפגוש את סבו שלו, יהרוג אותו ועל ידי כך יהפוך את עצם קיומו לבלתי אפשרי מבחינה לוגית. הרעיון הוא שכל תנועה פיסית לתוך העבר גורמת שינוי שיוצר את הפרדוקס. במחשבה על הפרדוקס הזה הסיק הוקינג שייתכן שהטבע שואף להגן בכל מחיר על סדר הזמנים, וכדבריו, להפוך את היקום ל”מקום בטוח להיסטוריונים”.

ישנה גם התפישה הרואה בזמן מעין קלטת וידיאו. נוסע בזמן שידלג שנים רבות לתוך העתיד יגלה שכדור הארץ, השמש – הכל – המשיכו לנוע בחלל. אם יבקש לחזור על עקבותיו לזמן המקורי שממנו יצא, הוא עשוי לחזור לתאריך הנכון, אך למקום אחר לגמרי.

הדבר המאכזב ביותר מבחינתם של חסידי המדע הבדיוני הוא שמכונת הזמן של דייוויס לא תדמה למכונית דלוריאן משוכללת, כמו זו שבה נהג מייקל ג'יי פוקס בסרטי “בחזרה לעתיד”. עד כמה שהדבר נשמע מוזר, היא תדמה יותר לפיר של מכרה.

אם היקום מעוקל, כפי שנראה, אזי הזחילה לאורך פני השטח שלו היא התקדמות בדרך הארוכה. מסלול קצר הרבה יותר יתקבל במסע בפיר מכרה דרך פני השטח, כמו חור שעושה תולעת המתחפרת בתפוח. פיסיקאים מכנים חור כזה בחלל, הדומה לחור שחור, “חור תולעת” (wormhole). אם חורי התולעת אכן קיימים, הם יכולים לשמש מסלולים מקוצרים למעבר בין חלקים שונים ביקום ובזמן.

אחרי ככלות הכל, מתיאוריית היחסות עולה שהזמן והמרחב הם היינו הך – דבר אחד המכונה זמן-מרחב. חור תולעת דרך המרחב הוא איפוא חור תולעת דרך הזמן – והנה לכם מכונת זמן. כמובן, כמו במקרה של חורים שחורים, יצטרך הנוסע לשרוד בעוברו דרך השדה הגרוויטציוני העצום של חור התולעת.

אשר לבעיה זו ואחרות דייוויס מציע הסברים המעודדים במידת דיוקם. למשל, מאיץ יונים כבדים הוא מרכיב חיוני. אך באופן כללי מכונת הזמן שלו בלתי נתפשת להכעיס.

חלק גדול מהטכנולוגיה המודרנית נסוב על הבלתי-נראה. תחנות כוח ורשתותיהן מייצרות, מגבירות ומעבירות אנרגיה חשמלית, למשל. מכונת הזמן המוצעת של דייוויס תהיה שיטה לגילוים, הגברתם וייצובם של חורי תולעת, בהנחה שהם קיימים.

אלא שלא זו בלבד שמכונה זו אינה עונה בדיוק על ציפיותיו של האדם מן השורה – גם יכולתה נופלת מהרצוי. המסע אל תוך העבר יהיה בעייתי, ואילו המסע אל העתיד יהיה מסוכן מאוד. השדה הגרוויטציוני העצום של חור התולעת עשוי, למשל, לקרוע את הנוסע לגזרים. על פי דייוויס, “זו תהיה נסיעה פרועה”.

 

* אתר הידען היה חלק מפורטל IOL/וואלה עד סוף 2002

20 תגובות

 1. אבל אתם לא קולטים מה כל המדענים אומרים…
  אם אנו לא יכולים להגיע ליקומים אחרים,או שאנו
  יכולים וזה פשוט כרוך בסיכון,כניראה שהטבע רצה רק לטובתנו
  אה ודרך אגב, מאיפה לכם שלא פגשתם כבר אנשים מהעתיד?
  אם כבר אני חושבת שהזמר ג’ורג’ מייקל הוא מהעתיד,כאילו
  מה זה כל הסיפורים האלו: אבא מוכר שווארמה,בילדותו
  ילד שמן וחנון,הומו,אמא מתה מסרטן, אותו קול כמו של קיילי
  מינוג רק איטי יותר וגם הוא עובר תאונות זוועתיות ולא
  קורה לו כלום! משהו כאן מוזר…

 2. לא מצליח להבין מה הקשקר בין תורת היחסות לזה שלא הגיוני לשנות דברים בעבר ?! זה פאקינג מדע בדיוני!!!

 3. קראתי הרבה על מסע בזמן תורת היחסות הכללית וכו… כל הנושאים תיאורטים !! איך אתם מנסים להמציא מכונה בפועל ואתם עונים על שאלות כלא הגיוניות מסיבות שלא ניתן לבצע את הפעולה ?! ברור שלא ניתן יהיה לבצע את הפעולה כי הנושא עצמו תיאורטי וסותר את המציאות !! בנוסף אני לא מצילח להבין בצורה ברורה איך ניתן לחזור אחורה בזמן ? הרי זה רק יחסי למשל שגוף נע מהר אז הזמן הופך לאיטי יותר .. זה לא אומר שהזמן באמת איטי יותר !! הזמן רק נראה איטי יותר .. אז איך ניתן לחזור אחורה בזמן אם החזרה היא בגדר הכאילו ..ומהירויות האור ביחס לעצמים אחרים רק יוצרים אפקט מוטעה של חזרה בזמן או התארכות הזמן ?!? נא לענות בדחיפות אני מנסה להבין עניין !!!

 4. או כן ול1 איך לעזאזל תשים את הטלסקופ שנות אור מכדוה”א וגם אם כן רק השידור של המידע ממנו ייקח יותר זמן מהזמן שבו אתה רוצה לצפות ז”א תצטרך לחשב את זמן השידור ועד שתקבל את השידור הראשון יקח שנים(בתנאי שהוא חזק מספיק)

 5. אם אתה תנוע אחורה בזמן ותשנה את מה שתרצה…
  זה לא ייגרום לכך שאתה לא תהיה צריך לשנות אותו ואז בעצם לא חזרת לשנותו והוא יחזור לקדמותו
  זה ביזארי לשנות את העבר וגם אם תשנה את העתיד הוא לא ישפיע על מה שאתה עכשיו וגם שוב פעם הכל יחזור לקדמותו

  נ.ב:יש לי שאלה עוד מישהו שם לב שבדוקטור הו רוז לא רואה את החבר שלה שנה אבל יש לה מכונת זמן…
  היא יכלה פשוט לחזור מהמסעות לזמן שהוא רק כמה שנית\ימים לאחר שהם נפרדו… על זה אני אומר FAIL

 6. אני בטוח שאפשר לחזור בזמן! בטח כל החטיפות שקורות זה חטיפות ע"י אנשים מהעתיד!בקיצר כמו שאומרים "נחיה ונראה"……..

 7. א.בן-נר
  לעניות דעתי מה או מי שנוסע לעבר לא עובר עליו שום דבר חריג – הוא פשוט מוצא את עצמו פתאום בעבר, לפיכך שום דבר לא ישתנה בחוויות, ההתפרקות תהיה כשהייתה וסיבה ותוצאה לא ישתנו.

 8. יש לי שאלת תם למביני דבר.
  נניח שנצליח להמציא "מכונת זמן" שתאפשר "מסע" אחורה בזמן.
  איזה אינדיקציה תהיה לנו שאכן נסענו בזמן אחורה ולא קדימה ?
  למשל, נניח שנמדוד התפרקות רדיו אקטיבית של חומר מסויים ולפתע במקטע זמן מסויים קצב ההתפרקות יגדל במקום לקטון. האם זאת תהיה אינדיקציה מספיקה כדי לקבוע שחזרנו אחורה בזמן ?
  שאלה נוספת לגבי מושג סיבה ותוצאה.
  האם זה נכון שבזמן המסע אחורה בזמן
  יהיה היפוך של מושגים אלה. הסיבה תהפוך לתוצאה והתוצאה – לסיבה.
  האם זה לא סותר את חוקי התרמודינמיקה ? הרי בעת המסע אחורה בזמן, האנטרופיה של אותו מקטע מרחב-זמן תקטן ולא תגדל.

 9. איזה שטויות נו!!!

  כל מי שמכיר את כיפוף המרחב בצורת U
  ולחבר בין קצוותו ע"י השקעת אנרגיה עצומה או מסה עצומה
  יכול להבין שזה לא יגרום לחזרה אחורה בזמן

  בואו ניקח לדוגמא מפה של שולחן
  ככל שנשים עליה מסה יותר גדולה, היא תתעקם יותר ו"תנמיך" את גובה המפה באותו איזור.
  ככל שאתה נמצא יותר נמוך (יותר קרוב למסה/אנרגיה/לחץ) אזי הזמן עליך עובר יותר לאט.
  ברגע שנקפל את המפה לצורת U
  ונשים עליה מסה/אנרגיה/לחץ (מא"ל) זה יקרב בין הקצוות
  גם במידה והם יצליחו לגעת אחד בשני וליצור חור תולעת
  מה שזה אומר – מי שעובר דרך חור התולעת, הזמן יאט בשבילו עד לשלב מסויים ואז יתחיל להאיץ חזרה כשהוא יוצא מהקצה השני.

  מה שכן, כיפוף המרחב זמן בצורת U או בכלל מעבר שלא ב4 המימדים (זמן ו3 מימדי מרחב) לא אפשרי (לפחות לא בפיזיקה הידועה לנו)
  אנחנו מוגבלים לתנועה ב4 מימדים ואנחנו לא צופים מבחוץ אשר רואים את הכיפוף- אנחנו חיים בתוך הכיפוף, בתוך המפה, ששם היא ב2 מימדים, לנו זה 4 מימדים… פשוט קל לדמיין את זה עם מפה.

  כך שלדעתי, הדבר כלל אינו אפשרי ומבטל את "סיבה ->תוצאה"

  חוץ מעצם/חלקיק היפוטטי שיכול לעבור את מהירות האור וגם זה בספק אם יוכל לחזור אחורה בזמן.

  יש האומרים שאנטי חומר נע אחורה בזמן- אבל עדיין יש לו חץ זמן- הסיבתיות בעתיד והתוצאה בעבר.
  גם זה נתון בסימן שאלה גדול.

  אם כבר ליצור חור תולעת זה ישמש כדי לעבור ממקום למקום ב0 זמן, בלי שיהיה צורך לעבור את מהירות האור וגם אז… אתה צריך לעזור את המפה שדיברנו עליה קודם לדעתי ולעבור דרך מימד 5
  כלומר לצאת מקיום ב4 מימדים ולהופיעע מחדש במקום אחר.

  בהצלחה (:

 10. באופן תאורטי זה אפשרי לחזור בזמן מכיוון שעדיין לא חקרו על זה, ומאם יחקרו על נסיעה במזן ויצליחו לגלות איך עוברים בין זמנים אז אני מעריכה שלא יהפכו ללא קיימים אלא אם הם יפגשו את הסבא שלהם או את ההורים שלהם, אבל אם אותו בן אדם יחזור 6 שנים אחורה אז אם הוא ישנה משהו הוא לא ישנה משהו כלפי עצמו, אבל זה מבחינה מעשית עדיין לא גילו איך לחזור אחורה בזמן, הלוואי שיגלו כי אני מתה לחזור אחורה בזמן לשנות ה-90 או אפילו לשנות דברים כמו להציל את יצחק רבין ז”ל וכו’.

 11. פרדוקס ה"סבא" כפי שנקרא שם, או תוצא הפרפר בחזרה לעבר כפי שאני קורא לו יכול להיפתר בצורה אחת ויחידה: שכל מסע שלנו לעבר תוביל אותנו בהכרח לקו זמן אחר, שונה מהקו זמן שלנו בכך שהאפשרות שאנחנו שם קיימת. ודרך אגב, חזרה לקו זמן שלנו היא קלושה אם לא בלתי אפשרית והסיבות מובנות.
  כך אם נהרוג כביכול את הסבא שלנו, אנחנו נהרוג סבא מקו זמן אחר, שמאוד דומה לשלנו, אבל אין לו שום השפעה עלינו. פרדוקס ה"סבא" הוא גרסא קיצונית של תוצא הפרפר, שבהכרח מתרחש כאשר מתבצע שינוי קטן ככל שיהיה במרחב הזמן-חלל שלא היה קודם.

 12. אני חושב שלא ייתכן שקיימת אפשרות לחזור אחורה בזמן או לראות את העתיד אך ניתן להגיע לעתיד ולראות את העבר-דברים שלא יסכנו את עצם היווצרותך או ישנו את עתידך כשרגע ראית. כדי לראות את העבר ניתן להציב טלסקופ ענקי בחלל במרחק כמה שנות אור, ומספר שנות האור יהיה כמספר השנים שניתן להביט אחורה בזמן.
  לאור ייקח זמן להגיע מכדור הארץ אל הטלסקופ ואת הזמן הזה נוכל לראות לאחור. דבר זה לא ישפיע על העבר, מה שאומר שלא ייסכן את עצם קיום המתבונן לעבר. אולם אם יחזור לעבר, יוכל לשנות דברים שייגרמו לאי קיומו או לאי הולדתו.
  ניתן גם להגיע לעתיד, ע"י תזוזה מהירה, הגורמת להבדל זמנים בי העצם שזז מהר לעומת הסביבה. הבדל זמנים זה מתבטא בכך שאצל העצם הנע במהירות הזמן יעבור לאט יותר מאשר בסביבה וכך יוכל להגיע לעתיד.
  מעבר לעתיד לא יסכן את עצם קיומו והוא לא יוכל לראות שם את עצמו(כיון שכל הזמן שדילג עליו, הוא לא היה שם(בסביבה), אלה היה עסוק בלנוע במהירות ), בניגוד לחזרה לעבר, שכבר נקבע,ואותו עצם כבר נמצא שם ואז תיאורטית, הוא אמור לראות את עצמו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן