סיקור מקיף

יוצר הכבשה דולי מתכנן לשבט בן אדם

אביה הגאה של הכבשה בת ה-6, פרופ' איאן וילמוט, מעריך: התהליך ייארך חצי שנה; טוען: מכון מחקר באדינבורו כבר אישר לי את הפרויקט; בית הנבחרים הבריטי אישר ניסויים בעוברי אדם

מערכת וואלה!

דולי. בקרוב אח על שתיים (צילום: רויטרס)

"אביה" של הכבשה דולי, פרופ' איאן וילמוט, הודיע כי הוא מתכנן לשבט עובר אנושי בתוך שישה חודשים. לדברי וילמוט, מאבות המהפכה השיבוטית, הגורמים המתאימים במכון "רוסלין" באדינבורו שבסקוטלנד, כבר אישרו את הפרויקט. "האישור ניתן על ידי ועדת האתיקה והנהלת המכון כאחד", אמר הפרופ'. "אנו מצפים כי כל התהליך ייארך כ-6 חודשים". כעת, לדבריו, על הרעיון להיבחן על ידי גורמים חיצוניים נוספים.

וילמוט משמש כאחראי על המכון, בו נולדה דולי לפני כשש שנים, ובו היא מתגוררת. דולי היא היונק הראשון ששובט מתא בוגר. אתר אנאנובה מדווח כי וילמוט מתכוון להשתמש בפרויקט המתוכנן באותה הטכניקה בה השתמש לשיבוט הכבשה, שהיא "טכניקת העברת גרעין בתא". לדבריו, "האפשרות לשכפל תאי אדם קיימת מבחינה מחקרית".

בית הנבחרים הבריטים אישר לפני כשנה וחצי שימוש בעוברי אדם לצורך מחקר. הצבעת בית הנבחרים התקבלה בברכה על ידי משרד המדע הבריטי, אשר היה הראשון להציג את ההצעה לממשל. "אני עצמי מאושר", אמר דובר המשרד, "ואני משוכנע שאושרי יהיה גם אושרו של ציבור החולים והמטפלים, זהו הצעד הנכון".

ד"ר אוסטין סמית, מהמכון לחקר הגנום האנושי שבאוניברסיטת אדינבורו, אמר כי ההחלטה הנה בבחינת חדשות טובות. "אם בית הנבחרים היה מחליט אחרת, היו לכך משמעויות עגומות", הוסיף סמית, "במיוחד לאלו הסובלים ממחלות כמו פרקינסון, סכרת או אלצהיימר, שבעבורם המחקר בעוברי אדם הוא התקווה היחידה".

ההחלטה לאשר את הניסויים בעוברי אדם תאפשר ליטול תאי אב מעוברים בשלב התפתחותי מוקדם – הימים הראשונים שלאחר ההפריה. המדענים מאמינים כי המחקר בתאים אלו יביא למהפכה של ממש בטיפול במחלות ניווניות.

עודכן ב-14/10/02 15:29

הצוות ששיבט את דולי ישבט עוברי אנוש

מאת גרדיאן

תוכנית המחקר: גרעין תא אדם בעל מחלות גנטיות יולחם לביצית כך שתתקבל יישות חדשה – התא הראשון של עובר אנושי משובט, שיתחיל להתחלק. תאי הגזע של העובר ישמשו לחקר תרופות שירפאו את המחלה

ההצלחה בניסיונות שיבוט של חיות

פרופסור יאן וילמוט, ראש הצוות ששיבט את הכבשה דולי, עומד לנסות לשבט עוברים אנושיים לצורך חקר מחלות.
פרופרסור וילמוט, שמדגיש כי כל שיבוט אנושי שהוא ייצור לא יתפתח מעבר לשלב של קבוצת תאים מיקרוסקופיים, מקווה להיות הראשון שינצל את השינוי בחוק הבריטי שמתיר את ההליך. בכנס בברלין אמר וילמוט, שהוא מקווה שהמעבדה שלו במכון המחקר "רוזלין" שבאדינבורו תגיש בקשה לקבלת רישיון למחקר מהרשות להפריה אנושית ולאימבריולוגיה (HFEA) בתוך חצי שנה.

לפי תוכנית המחקר, יילקחו תאים מבני אדם בעלי מחלות גנטיות. המדענים יסירו את הגנים מגרעינו של אחד התאים וישתלו אותם בתוך ביצית. באמצעות שוק חשמלי יולחמו הגנים והביצית כך שתתקבל יישות חדשה, שהיא, למעשה, התא הראשון של עובר אנושי משובט שיתחיל להתחלק. לפי התכנון, תאי הגזע שיילקחו מהעובר שנוצר ישכפלו את עצמם ללא הגבלה וניתן יהיה להשתמש בהם לצורך חקר תרופות שירפאו את המחלה.

תוכניתו של וילמוט שנויה במחלוקת, כיוון שמטרתה ליצור עוברים משובטים לא במטרה לגדל תאים ואברים לצורכי השתלה אלא לצורך חקר מחלות, מטרה שניתן להשיג על ידי מחקר בבעלי חיים. כמו כן פרופסור וילמוט מבקש, למעשה, לשלב שתי טכנולוגיות – שיבוט בעלי חיים ועיבוד של תאי גזע עובריים – טכנולגיות ניסיוניות ועדיין לא מהימנות.

בעיה נוספת בתוכנית של וילמוט היא שהמחקר לא יוכל להתבצע ללא אספקה יציבה של ביציות אנושיות, שאותן יספקו תורמות. במחקר הנוכחי של תאי גזע עובריים משתמשים בעוברים אנושיים שנתרמו על ידי זוגות שעוברים טיפולי הפריה ואין בהם יותר שימוש – עוברים המיועדים להשמדה או להקפאה. ואולם, נשים שיתרמו ביציות למחקר המוצע יתרמו ביציות שניתן היה להשתמש בהן לצורך סיוע לזוגות לא פוריים.

פרופסור וילמוט ציין, כי צוות מדענים באדינבורו מפתח טכנולוגיות שיאפשרו לשאוב ביציות מנשים באופן שאינו כרוך בקשיים ובחוסר הנעימות המאפיינים טיפולי הפריה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן