סיקור מקיף

השערה חדשה: ביגל 2 נפלה לתוך מכתש?

מכתש בקוטר של קילומטר ובעומק של 700 מטרים נתגלה במרכז אתר הנחיתה של ביגל 2. אם היא נפלה לתוכו, היא עשויה היתה להיתקל בסכנות רבות

30.12.2003
האם ביגל 2 נפלה לתוך המכתש הזה?

מכתש באיזור הנחיתה המתוכנן של ביגל 2
מכתש באיזור הנחיתה המתוכנן של ביגל 2

ייתכן שביגל 2 נפלה למכתש על מאדים שנתגלה לאחרונה בקרבת איזור הנחיתה המתוכנן של הנחתת. כך טוענים כעת מדענים בפרויקט. המכתש התגלה במישור איסידיס, אגן שטוח על מאדים שבו היתה אמורה ביגל לנחות ולכאורה הוא אמור היה להיות משטח בטוח עבורה.
המדענים אמרו כי ישנה אפשרות, אף כי לא גבוהה, שביגל מצאה את עצמה במכתש שרוחבו כקילומטר. אם אכן היא שם, אין סיכוי שתוכל ליצור קשר עם כדור הארץ.
יוצרה של החללית, פרופ' קולין פילינגר, אמר כי זהו "התרחיש הגרוע ביותר" ואולם הוא הוסיף. "אנחנו צריכים להיות חסרי מזל באופן קיצוני אם היא ירדה ישר לתוך המכתש. המכתש עצמו, שעדיין אין לו שם נמצא בערך באמצע אליפסת הנחיתה שהוגדרה לביגל.

המכתש נתגלה על ידי החללית מארס גלובל סרווייר המקיפה את מאדים. מרכז מערכות מדעי החלל מאלין, המפעיל את המצלמה על סיפון מארס גלובל סרווייר זיהה אותו ושיגר את התמונות לצוות הביגל ביום א' (28/12/03) בלילה. אם אכן נעלמה הביגל לתוך המכתש הדבר יכול להיות הרסני עבור המשימה. נחיתה קשה מדי על צדי המכתש, שעלול להיות בעל עומק של 700 מטרים יכול לגרום נזק לנחתת. מכתש גם יכול ליצור צל שיגרום לכך שיהיה בלתי אפשרי להטעין את מצברי החללית באמצעות קולטי השמש.
אם המכתש מוקף גם בשרידים סלעיים, הדבר עלול לגרום לתקר בכריות האוויר או למנוע מהחללית לפתוח כיאות את קולטי השמש. ואולם, בצוות הביגל אומרים כי זהו רק אחד התסריטים הנבחנים.

המדענים הקימו "צוות נמרים" – הכולל מומחים מתחומים שונים שיסרקו את כל הסיבות האפשריות לשקט. הקבוצה, הפועלת מתוך מרכז החלל הלאומי של בריטניה הצטיידו בדגם הנדסי בגודל טבעי של החללית על כל מערכותיה ובכל המסמכים ההנדסיים והשרטוטים. הצוות פיתח סדרת פקודות עוורות אותן יש לשלוח לחללית כדי לגרום לה לענות. הפקודות הללו הן עוורות במובן זה שאין לנו מושג אם הן מגיעות ליעדן, אך אנחנו עומדים לנסות" אמר פרופ' אלן וולס, מדען בכיר בצוות הביגל.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן