סיקור מקיף

שדונים אדומים בשמי ישראל

חוקרים ישראליים מצאו לראשונה שמעל העננים שעברו את ישראל, בגבהים שבין 50 ל-80 ק”מ, מתרחשת פעילות חשמלית ענפה, סמויה מהעין ומהירה מאד.

אבי בליזובסקי

שני שדוני ברקים Sprites מציצים מבעד לענני סופה. צולם על ידי הסטודנטים מיכל גנות ואלכס אברמוב (אונ' ת

חוקרים ישראליים מצאו לראשונה שמעל העננים שעברו את ישראל, בגבהים שבין 50 ל-80 ק”מ, מתרחשת פעילות חשמלית ענפה, סמויה מהעין ומהירה מאד.

תצפיות שנערכו בלילות של 13 ו-14 לינואר ממצפה הכוכבים וויז בנגב גילו את קיומם של שדוני ברקים (Sprites and Elves) – הבזקי אור עצומים בגווני אדום וכחול – הנמשכים אלפיות השנייה בלבד מעל פסגות העננים. לשדונים מימד אנכי גדול במיוחד והם משפיעים על נפחים גדולים של האטמוספרה. צורתם יכולה להיות כשל מדוזות, ראשי-גזר עטורים או טבעות אור ענקיות עם חור במרכזן (כמו בייגלה).

המחקר נערך במשותף על ידי ד”ר יואב יאיר מהאוניברסיטה הפתוחה ופרופ' קולין פרייס מאוניברסיטת ת”א. התצפיות סקרו במצלמות מיוחדות את השמיים מעל סופות הברקים שהיו באזורי ת”א, חיפה והים התיכון עד קפריסין, בטווחים של 250 עד 400 ק”מ ממצפה-רמון. תוכנת מעקב מיוחדת זיהתה את ההבזקים הקצרים, שעין רגילה לא יכולה לראותם בשל הבהירות הנמוכה.

זו הפעם הראשונה שתופעות אלה נצפו בישראל, וזהו המקום השני בעולם, מלבד יפן, שהוכיח את קיום השדונים בסופות חורף (כל התצפיות האחרות ברחבי העולם גילו שדונים רק בסערות קיץ).

המחקר הנוכחי עוסק בזיהוי התנאים המטאורולוגיים להתרחשותן ובהשפעתן של תופעות אלה על האטמוספרה הגבוהה ועל התהליכים הכימיים והפיסיקליים בה. הוא נערך בשיתוף פעולה עם חוקרים במדינות רבות בעולם. נתוני הברקים יוצרי השדונים נקלטים בתחנות קרקע שנמצאות בהונגריה, אנטארקטיקה, ארה”ב ויפן, ומשמשים לאיתור המיקום. בתכנון של צוות המדענים גם לתאם התצפיות בישראל עם לוויין של טייוואן הסורק את השמים בחיפוש אחר שדוני-ברקים, כחלק ממחקר של ההתפלגות העולמית של התופעה.

המחקר נתמך על ידי הקרן הלאומית למדע והוא מהווה המשך לתצפיות על שדוני ברקים שבוצעו בהצלחה ממעבורת החלל קולומביה ע”י אילן רמון ז”ל וחבריו לצוות בינואר 2003. בכך למעשה סוגרים אנשי צוות MEIDEX מעגל במלאת שלוש שנים בדיוק לשיגור של קולומביה.
לאתר קבוצת המחקר של פרויקט ILAN

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן