סיקור מקיף

ארגון הבריאות העולמי מעריך שבשנת 2020 דיכאון ידורג כמחלה השנייה בחומרתה אחרי מחלות לב

סקר שנערך בקרב רופאי משפחה מצא כי הבנת הקשר בין גוף לנפש היא חיונית  באבחנת דיכאון אצל כ-121 מיליון בני אדם בעולם *  הסקר הינו חלק מפעילות להגברת המוּדעות למחלת הדיכאון ומאפיניה שנערך על ידי הארגון העולמי של רופאי המשפחה והפדרציה העולמית לבריאות הנפש  בתמיכת אלי לילי 

שבוע המודעות לבריאות הנפש מצויין בין התאריכים 11 ל- 15 בנובמבר 2007. ארגון הבריאות העולמי מעריך שבשנת 2020 דיכאון יהיה המחלה השנייה בחומרתה, אחרי מחלות לב, מבחינת הנכות הגלובלית שהיא גורמת.
על-פי סקר שערך הארגון העולמי של רופאי משפחה (WONCA) בשיתוף עם הפדרציה העולמית לבריאות הנפש (WFMH), הבנה עמוקה יותר של  הקשר הקיים בין גוף לנפש משמעותית ביותר לשיפור האבחנה והתמודדות  עם דיכאון אצל כ-121 מיליון בני אדם, אשר לפי ההשערות סובלים ממצב זה.
אצל 72 אחוז מהחולים  שאובחנו כסובלים מדיכאון קליני, הופיעו בתחילה רק תסמינים גופניים כמו עייפות, בעיות שינה, כאבי גב וכאבי ראש. מחקרים מצאו שחולים אלה לא היו מודעים לכך שהתסמינים הגופניים שמתבטאים בכאבים, עלולים להעיד על דיכאון.
84 אחוז מהרופאים שהשתתפו בסקר טענו כי בכדי להגביר בקרב הרופאים את המודעות על הקשר בין גוף לנפש יש  לנקוט בפעילות הסברתית. 63 אחוז מקרב הרופאים מוטרדים מהבלבול הקיים בנוגע לקשר בין גוף ונפש ובעיית אבחון הדיכאון אצל אנשים שסובלים מכאבים ממקור לא מובן. זאת למרות שהמחקרים מוכיחים שקיים קשר הדוק בין הגוף והנפש, שכן לדיכאון וכאב יש מנגנון ביולוגי משותף.
"תוצאות אלו מדגישות את חשיבות ההבנה של הקשר בין גוף לנפש", אמר ד"ר גבריאל לבביג'ארו, יו"ר קבוצת העבודה לבריאות הנפש ב-WONCA, "בטיפול בדיכאון חשוב להתייחס לכל התסמינים הן הנפשיים והן הגופניים הגורמים לכאב, על מנת להשיג נסיגה של המחלה ולהפחית את הסיכויים להישנותה. אנו קוראים לרופאים לחקור את מטופליהם על תסמינים אלה ולסייע ולשבור את השתיקה בנושא".
פרסטון גאריסון, המזכיר הכללי ומנכ"ל WFMH, אשר היה שותף לניהול הסקר, הגיב, "ארגון הבריאות העולמי מעריך שבשנת 2020 דיכאון יהיה המחלה השנייה בחומרתה אחרי מחלות לב מבחינת הנכות הגלובלית שהיא גורמת. לפיכך, אנו מפצירים בקבוצות המייצגות אנשים הסובלים מדיכאון לבחון את הקשר בין גוף לנפש ולעודד אחרים לשבור את השתיקה על מנת להפחית את הסבל המיותר".
הסקר על הקשר בין גוף לנפש הינו חלק מפעילות להגברת המוּדעות למחלת הדיכאון ומאפיניה שנערך ע"י WFMH, WONCA בתמיכת החברות אלי לילי. תחת הסיסמה " פורצים דרך-חושבים קדימה", כחלק מיוזמת הסברה ציבורית שנועדה לשפר את רמת הטיפול בדיכאון ברחבי העולם.

"אנוש" – העמותה הישראלית לבריאות הנפש וחברת התרופות אלי לילי השיקו לאחרונה את התוכנית "פורצים דרך – חושבים קדימה" – www.depression.co.il שמביאה מידע בנושא הדיכאון וההתמודדות עם המחלה ותהליך ההחלמה – בתשע שפות  כולל אנגלית עברית ,רוסית וערבית  האתר מאגד מידע עדכני ביותר בנוגע לדיכאון, ומסביר על אפשרויות הטיפול והאמצעים המאפשרים לבנות תמיכה בתהליך ההחלמה.

לדברי יוזמי התכנית "פורצים דרך-חושבים קדימה", רמת המודעות לנושא נמוכה בכל העולם. טעות רווחת היא להתייחס לדיכאון כאל תחושה של דכדוך, מועקה או עצב, בלבד ולא כאל מחלה, חמורה ומורכבת. לעתים קרובות מלווה המחלה בתסמינים גופניים שלרוב לא נוטים לייחסם לדיכאון. אנשים הלוקים בדיכאון סובלים מלבד הפרעות במצב הרוח, גם מכאבים גופניים פיזיים, המהווים תסמינים של המחלה. ללא טיפול, עלול דיכאון לגרום לבעיות ביחסים הבינאישיים, לרבות בעיות בחיי הנישואין ובמשפחה, לקשיים במקום העבודה ולעלייה משמעותית בסיכון להתאבדות.

התוכנית 'פורצים דרך – חושבים קדימה' שואפת להבטיח שאנשים הלוקים בדיכאון יאובחנו ויטופלו ביעילות המרבית האפשרית.

קישור לאתר http://www.depression.co.il

5 תגובות

 1. כל תורת ה"פסיכו"הינה תוצר נלווה לסיביכי מוח ראש ,תוצר שושלות נרכש-אטלנטי מקדמא
  בעל פיתולי קשרים עיצביים-נויירונים חשמליים.זהו אכן המוח ההוד-יהודי שהשתבח עם לכתו של יעקב לארץ חם.לא יפלא בינכם שפרויד הצעיר האוסטרי פיתח לאחר שנים את תורת האנליזה המבוססת על אותו תרחיש מסובב והקשריו.התפיסה הגשמית-פיסית לגבי
  סודותיו של המוח השולט על הנפש(נפש=רגש בהמית+מוח)היא שפיתחה את הגישה הפסיכיאטרית הנוהגת לרפא דרגה נמוכה בדרגה נמוכה.הבעיה היא ועל כך יש דינים כבדים
  מאוד!!הפגיעה בילדים מפותחים מאוד שנולדים לכם ואתם פוגעים ברוחם וצלילותם,אם אינכם "תופסים"משהו כי המקום שלכם נחות ונמוך,אין זה אומר שאותם ילדים שאני ה-
  "פטרונית" שלהם בהא-הידיעה יהיו קורבן לשפלותכם.
  תראו,באתי בטוב הבוקר וראו:יש דינים שרוחשים עליכם על דברים שטרם השכלתם להפנים
  ולהבין.דרגת הרטט של האיוושות והלב עובדים על סקלה אחרת לחלוטין של רמה.מדובר
  על רמות אינטלגנציה מפותחות ביותר המשחרים לחיות נכון בגן-עדן עלי אדמות.
  ילדים מתאבדים כאשר המקום שלהם אינו מובן.כדורים ותרופות רק יוצרים אניסה קשה
  לרוחם עד מוות רוחני,אתם משעבדים אותם!!הם חסרי ביצים שפוחדים!!ואתם אינכם שונים
  כלל.זה אותו הגן בדיוק הנסחב איתכם שנים,אין זה שונה מרצח עם.
  דיכאון נוצר רק אצל אנשים שרמות הנפש שלהם משעבדות את רוח הוויתם-אנו נוטים לכנות
  זאת "אפקט-הבצל"כיסוי נפשי כבד.
  הזן שלי,מדבר על "מח-לב-תודעה"זוהי הרמה הנחוצה היום להמשך התפתחות פורה של האנושות.
  לידיעה:מצוות בר-המצווה התהוו על-מנת לפתח בתוככי האנושות את "מפתחות-הלב"ועל
  מנת להגיע לשעה הנכונה בה כל האנושות-ובתמצית "ישראל"לעבור לרמת אוקטב ופאזה
  נוספת.לב עם מלכות-הוא לב לב לב-שכל תודעה עליונית.
  אז,זהו לשעה זו.
  חישבו,תפנימו,תהיו מודעים למעלליכם במודע ושלא במודע.
  ושוב עלי להזכירכם:"אי הידיעה אינה פוטרת".

  הוגין:שיקום הכללי-ישראל.>לתפוצות.

 2. הפסיכיאטרים לא מבינים ברפואת הנפש. כל התרופות שהם מביאים גורמים לחולים להיות זומבים מהלכים ויותר חולים נפשית ופיזית. תרופות פסיכיאטריות הם כימיקלים שמשפיעים לרעה על מערכת העצבים זה הוכח במחקרים רפואיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן