סיקור מקיף

מסעה האחרון של דיסקברי הסתיים במוזיאון הסמיתסוניאן

בעוד דיסקברי ממתינה לפריקתה בנמל התעופה נחתו מטוסים רבים ממש לידע, וכמה נוסעים ברי מזל הצליחו לראות ממעוף הציפור את המראה המרהיב של דיסקברי רכובה על מטוס הג'מבו

קן קריימר, אתר יוניברס טודיי

פריקתה של המעבורת דיסקברי ממטוס המנשא של המעבורות בשדה התעופה דולס ליד וושינגטון, 17 באפריל 2012.  צילום: נאס"א
פריקתה של המעבורת דיסקברי ממטוס המנשא של המעבורות בשדה התעופה דולס ליד וושינגטון, 17 באפריל 2012. צילום: נאס"א

לאחר טיסתה האחרונה של מעבורת החלל דיסקברי מנמל החלל בפלורידה וסיבוב הצדעה בשמי וושינגטון, כשהיא רכובה על גבי מטוס 747, היא נחתה בבית הקבע שלה במוזיאון הסמיתסוניאן בוירג'יניה ב-17 באפריל. הצמד נסע על המסלול בנמל התעופה דולס לנקודת חניה זמנית באחד מחניוני המטוסים של נמל התעופה.

בעוד דיסקברי ממתינה לפריקתה בנמל התעופה נחתו מטוסים רבים ממש לידע, וכמה נוסעים ברי מזל הצליחו לראות ממעוף הציפור את המראה המרהיב של דיסקברי רכובה על מטוס הג'מבו.

צמד עגורנים גדולים – אחד מקדימה ואחד מאחורי דיסקברי, השוקלת כ-75 טון, הסיר את המעבורת המטוס זז אחורנית וגלגלי הנחיתה של דיסקברי הורחבו. העגורנים הנמיכו את המעבורת לקרקע במעין ריקוד בלט מעודן.

העגורנים מוכנים לפעולה, ולידם דיסקרברי ומטוס הסילון נאס"א 905 בנמל התעופה דולס, ב-17 באפריל 2012. צילום: קן קריימר.

צוות קטן שנותר מעובדי מעבורת החלל הכין את האתר בנמל התעופה דולס בשבועות האחרונים. העובדים חפרו חורי ייצוב בקרקע וחיברו את העגורנים שהושאלו מחברה בניו ג'רסי והוטסו מאתר עבודה בקנדה.

ספינת הדגל של המעבורות צפויה לנסוע מרחק קצר לבית הקבע שלה במוזיאון התעופה והחלל במרכז סטיבן אודבאר-האזי בצ'אנילי, ויריג'יניה.

מטוסי נוסעים נוחתים ונוסעיהם הצליחו לצפות במעבורת דיסקברי על גבי מטוס התעבורה נאס"א 905. צילום: קן קריימר, יוניברס טודיי
מטוסי נוסעים נוחתים ונוסעיהם הצליחו לצפות במעבורת דיסקברי על גבי מטוס התעבורה נאס"א 905. צילום: קן קריימר, יוניברס טודיי

אתמול (19 באפריל) הוסעה הדיסקברי אל המוזיאון. עבור אלו שנכחו באירוע זו היתה חוויה של פעם בחיים – לראות שתי מעבורות – דיסקברי ואנטרפרייז עומדות אף אל אף במשך כארבע שעות.

מעבורת החלל אנטרפרייז, ששימשה לניסויים בלתי מאוישים בטרם תחילתו הרשמית של עידן המעבורות תוצא ממרכז אודבאר-האזי, שם היא נמצאת מאז 2003 כדי לפנות מקום לדיסקברי.

במהלך סוף השבוע תועלה האנטרפייז אל מטוס הבואינג ותמריא לביתה החדש בניו יורק ב-23 באפריל, אם מזג האוויר יאפשר זאת. אנטרפרייז תנחת בנמל התעופה קנדי ותועבר לבסוף למוזיאון החלל התעופה והימאות אינטרפיד במנהטן.

לידיעה ביוניברס טודיי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן