סיקור מקיף

שיגור לווין התקשורת היפני “קיזונה” נדחה

היום יפן הייתה אמורה לשגר את לווין התקשורת שלה לחלל, אך בעיות במשגר H-2A אילצו לדחות את השיגור

משגר H-2A מספר 14 (סימול H-IIA F14)
משגר H-2A מספר 14 (סימול H-IIA F14)
לווין התקשורת “קיזונה” (KIZUNA) אמור לספק לאסיה בכלל וליפן בפרט תקשורת אינטרנט סופר מהירה בעלויות נמוכות – לא ישוגר היום כמתוכנן.

שיגורו של הלווין תוכנן להיום (יום שישי, 15 בפברואר), אך בעיות שהתגלו במשגר ה-H-2A שהיה אמור להביא את הלווין למסלולו אילצו את ראשי סוכנות החלל היפנית (JAXA) לדחות את השיגור עד שכל הבעיות יתוקנו.

הבעיה המרכזית התגלתה במהלך ההכנה לשיגור. מדובר במנגנון המטפל בהעברת הגז בשלב השני של ההמראה. כיוון שלא ניתן היה לתקן את הבעיה בזמן, השיגור נדחה לזמן לא ידוע.

קיזונה פותח על ידי סוכנות החלל היפנית יחד עם מיצובישי תעשיות כבדות בע”מ. נציין כי באפריל 2007 הופרטו משגרי ה-H-2A, וזו כבר הפעם השנייה מאז ההפרטה שמיצובישי מטפלת בעצמה בשיגור. יפן, כמו המעצמות המתפתחות סין והודו, צועדת בצעדי ענק לכיוון החלל. ובדומה לאותן המדינות, גם יפן מתכננת לשגר אסטרונאוטים לירח עד שנת 2020.

המדינה חוותה כישלון במביך בנובמבר 2003, במהלכו היא נאלצה להשמיד טיל שנשא לווין ריגול 10 דקות אחרי השיגור. אך הדבר לא הרתיע את המדינה והפיתוח בתחום החלל המשיך לצבור תאוצה. השיא הגיעה בספטמבר 2007 עם שיגורה של החללית קגויה (Kaguya) לכיוון הירח. הייתה זו החללית היפנית (והאסיאתית) הראשונה שנשלחה לירח, וזאת הרבה לפני מעצמות אסיאתיות האחרות כמו סין והודו.

שיגור לווין הקיזונה מחזק את שאיפת המדינה לניצול החלל תוך שיתוף המגזר העסקי בתהליך. השימוש בטכנולוגיה מתקדמת תורם גם ידע רב לתעשייה המקומית ומציב את יפן ואת הגופים העסקיים בה בחזית הטכנולוגית בתעשייה החלל תחום המגלגל עשרות מיליארדי דולרים בשנה.

מקור

הודעה לעיתונות של סוכנות החלל היפנית בדבר דחיית השיגור

באותו נושא באתר הידען

יפן תשגר את “קיזונה”, לווין תקשורת לשידור אינטרנט סופר מהיר

5 תגובות

  1. אגב, חשבתי על הרבה השלכות של האתר, אבל נסיון למצוא בו סאב טקסטים שלא כתובים בו כמו במקרה של שמו של סטודנט בטכניון, או פיענוח מילה ביפנית? על זה לא חשבתי.
    אגב, זה עלול להיות מסוכן אם תופעל המערכת לסינון אתרים ברוח החוק המטופש שעבר בקריאה ראשונה לא מזמן. הצנזורים של ש"ס יקראו את החצי השני של שם החללית ויחליטו שזה אתר מלא גסויות וינתקו אותו מהגולשים…..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן